Bella

Nietrzymanie moczu (NTM) - objawy, przyczyny, leczenie

Przeczytano 74 128
10 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 16 min.

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która statystycznie dotyka około 6% całego społeczeństwa. W Polsce to zatem około 2 miliony osób, w przeważającej liczbie kobiet. Nietrzymanie moczu można zaliczyć do chorób społecznych, a więc przewlekłych, rozpowszechnionych i utrudniających wykonywanie podstawowych zadań życiowych. Jednak popuszczanie moczu to nadal problem intymny, o którym wielu chorych boi się mówić z powodu wstydu i poczucia bezradności. Powoduje to pogłębianie się schorzenia, a co za tym idzie także utrudnione przeprowadzenie skutecznego leczenia. W tym tekście postaramy się przedstawić wszystkie przyczyny inkontynencji moczowej, rodzaje schorzenia oraz metody leczenia. Wskażemy także na skuteczne sposoby radzenia sobie z wilgocią oraz nieprzyjemnym zapachem związanym z popuszczaniem moczu.

Objawy nietrzymania moczu

Zanim przejdziemy do tego, jak objawia się problem z trzymaniem moczu, warto odpowiedzieć na pytanie, co oznacza termin nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja). Co to jest? Tak nazywa się dość powszechna przypadłość, występująca zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, która polega na niekontrolowanym i mimowolnym wycieku moczu w różnych sytuacjach, w ciągu dnia lub w nocy.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu? Objawy wspólne dla obu płci to:

  • konieczność częstego oddawania moczu,
  • nagła i pilna potrzeba oddania moczu,
  • okazjonalne ulewanie moczu, np. podczas kaszlu lub w trakcie wysiłku fizycznego,
  • popuszczanie moczu po oddaniu moczu.

Objawem nietrzymania moczu u mężczyzn może być częste oddawanie moczu kropelkami, na raty, a także potrzeba odwiedzania toalety nawet wtedy, gdy pęcherz nie jest do końca wypełniony. Natomiast jeśli chodzi o nietrzymanie moczu u kobiet, objawy, które są charakterystyczne to także: ból brzucha podczas mikcji oraz dyskomfort w okolicy krocza.

O inkontynencji warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy zaobserwowano wykapywanie moczu z cewki po oddaniu moczu. Już niewielkie popuszczanie moczu przy kaszlu, kichaniu czy wysiłku może być oznaką rozpoczynającego się problemu z nietrzymaniem moczu. Warto obserwować wszystkie objawy i udać się do lekarza w celu postawienia dokładnej diagnozy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nietrzymanie moczu nierzadko stanowi objaw wielu schorzeń, nie tylko związanych z układem moczowym.

Rodzaje nietrzymania moczu

Rodzaje NTM możemy wyróżnić na podstawie konkretnych objawów, które warto obserwować podczas każdego z epizodów nietrzymania moczu. Dzięki temu późniejsza diagnoza może okazać się dla lekarza znacznie łatwiejsza.

Istnieją 2 sposoby klasyfikacji nietrzymania moczu: ze względu na ilość moczu oraz pod kątem stadium zaawansowania problemu.

Oto 5 stopni nietrzymania moczu, biorąc pod uwagę ilość mimowolnie wydalanego moczu przez 4 godziny:

  • Kropelkowe (do 50 ml – najczęściej występuje jako gubienie kilku kropli moczu w trakcie dnia)
  • Lekkie (50-100 ml – wyciek moczu jest większy, często następuje podczas dźwigania, śmiania się czy kichania)
  • Średnie (100-200 ml – mocz wycieka już w trakcie codziennych czynności, takich wstawanie z krzesła czy bieganie)
  • Ciężkie (200-300 ml – wyciek moczu może nastąpić nawet podczas stania. To obfite ilości, porównywalne z tymi oddawanymi zwykle w toalecie)
  • Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml – wiąże się z całkowitą utratą władzy nad czynnościami fizjologicznymi)

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ten rodzaj nietrzymania moczu związany jest z wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, wywołanym wysiłkiem, kaszlem, śmiechem bądź kichaniem. Co istotne, podczas gubienia moczu nie odczuwa się parcia, co jest spowodowane nieprawidłowym mechanizmem zamknięcia cewki. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dzieli się na trzy stopnie, określające zaawansowanie problemu:

  • I stopień – wyciek pojawia się w pozycji stojącej, na przykład podczas śmiania się czy kichania.
  • II stopień – moczenie się występuje także przy średnim wysiłku fizycznym, na przykład bieganiu czy dźwiganiu.
  • III stopień – już minimalny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, niezależnie od pozycji, jest w stanie wywołać moczenie się.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet występuje znacznie częściej niż u mężczyzn, zwłaszcza przez przebyte naturalne porody. Jest to związane ze znacznym osłabieniem mięśni dna miednicy bądź nawet naderwaniem ich podczas ciąży i wysiłku porodowego. Ten rodzaj NTM może zostać wywołany także uszkodzeniem dolnego neuronu ruchowego podczas operacji czy radioterapii. Objawy dotykają również osób otyłych i chorujących na cukrzycę. Polecamy zapoznanie się z naszym tekstem na temat wysiłkowego nietrzymania moczu.

Seni - polska marka z Torunia

Naglące nietrzymanie moczu

Naglące nietrzymanie moczu to najczęściej występujący typ NTM u mężczyzn. Związany jest przede wszystkim z tak zwanym pęcherzem nadreaktywnym (OAB). Powodowany nadmierną pobudliwością mięśni pęcherza moczowego, które znacząco zwiększa ciśnienie odczuwane jako parcie. Po nim następuje niekontrolowany wyciek moczu. Najczęstszymi objawami naglącego nietrzymania moczu jest:

  • częstomocz, czyli zbyt częste oddawanie moczu w porównaniu do typowej częstości oddawania moczu;
  • nykturia, czyli konieczność oddania moczu w nocy;
  • parcia naglące, czyli gwałtowna, niepohamowana potrzeba oddania moczu wynikająca z nieprawidłowych skurczów pęcherza w trakcie jego wypełniania;
  • wyciek moczu poprzedzony parciem naglący, czyli mimowolny, niedający się powstrzymać wyciek.

Niektóre sytuacje, na przykład popuszczanie przy kaszlu, mogą sugerować, że mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wtedy właśnie należy zwrócić uwagę na odczuwane uczucie parcia – jeśli się pojawia, świadczy to najprawdopodobniej o problemie naglącego nietrzymania moczu. Niestety dokładna diagnoza może zostać postawiona dopiero po badaniu urodynamicznym.

Mieszane nietrzymanie moczu

Postać mieszana to połączenie dwóch powyższych rodzajów nietrzymania moczu. Może objawiać się popuszczaniem bądź całkowitym opróżnianiem pęcherza, także w nocy. Według zgromadzonych danych jest to najczęstsza postać nietrzymania moczu*.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Jak sugeruje nazwa schorzenia, do popuszczania moczu dochodzi w momencie, w którym pęcherz moczowy jest przepełniony i nie jest już w stanie utrzymać zawartości. Ten rodzaj pojawia się najczęściej przy chorobach osłabiających kurczliwość pęcherza bądź przez przeszkody w odpływie moczu. Dlatego często może pojawiać się u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego bądź zwężeniem cewki. Rodzaje nietrzymania moczu można określić przede wszystkim na podstawie występujących objawów, jednak wymagają także potwierdzenia u specjalisty. Jego zadaniem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, wykonanie badań oraz postawienie diagnozy, która jest potrzebna do wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Więcej o rodzajach nietrzymania moczu można przeczytać tutaj: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/29-rodzaje-nietrzymania-moczu

Przyczyny nietrzymania moczu i główne czynniki ryzyka

Za najczęstszą przyczynę nietrzymania moczu przyjmuje się osłabienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają między innymi za zaciskanie cewki moczowej i kontrolowanie oddawania moczu. Występują one zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednak to kobiety są najbardziej narażone na ich osłabienie bądź odnerwienie. 

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Jaka jest przyczyna nietrzymania moczu u kobiet? Najczęściej dolegliwość stanowi konsekwencję naturalnego porodu lub przebytej operacji w obrębie miednicy. Warto podkreślić, że im większa liczba porodów, tym większe ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy i wystąpienia problemu nietrzymania moczu. Nie bez znaczenia jest również waga noworodka, termin porodu oraz konieczność wywołania go oksytocyną. Porody po 40. tygodniu ciąży stanowią większe zagrożenie dla mięśni dna miednicy.

Powodem większej wiotkości bądź naderwania mięśni dna miednicy u kobiet mogą być także zmiany hormonalne (na przykład menopauza) oraz wiek, ponieważ starzenie się organizmu negatywnie wpływa na elastyczność mięśni. Kobiety powyżej 60. roku życia mogą borykać się z problemem nietrzymania moczu częściej niż młodsze panie ze względu na obniżenie narządów wewnętrznych lub zmianę ich położenia. Słabe mięśnie dna miednicy są przyczyną przede wszystkim wysiłkowego nietrzymania moczu przy kaszlu, śmiechu czy kichaniu, a w bardziej zaawansowanym stadium także podczas zmian pozycji z leżącej na siedzącą. Nie zmienia to faktu, że ich ćwiczenie zalecane jest osobom z wszystkimi rodzajami nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn — przyczyny

Co odpowiada za męskie nietrzymanie moczu? Przyczyną jest najczęściej rozrost gruczołu krokowego - powiększony znacząco utrudnia opróżnianie pęcherza. W tej sytuacji pęcherz napełnia się, a gdy nie jest w stanie utrzymać zawartości opróżnia się w sposób niekontrolowany. W tym przypadku mowa najczęściej o typie nietrzymania moczu z przepełnienia. Przy zaobserwowaniu powyższych dolegliwości konieczna jest interwencja lekarska, ponieważ problemy z prostatą mogą oznaczać nawet zmiany rakowe. Warto mieć jednak świadomość, że jednym ze skutków zabiegów urologicznych, np. radykalnej prostatektomii, czyli całkowitego usunięcia prostaty, może być właśnie pojawienie się inkontynencji moczowej ze względu na uszkodzenie zwieracza cewki moczowej. W zależności od uszkodzenia, nietrzymanie moczu może mieć w tym wypadku charakter przejściowy bądź trwały, wymagający dalszego leczenia.
Inną przyczyną wystąpienia inkontynencji moczowej u mężczyzn są różnego rodzaju patologie pęcherza, np. kamica czy infekcje układu moczowego. Zmianom takim zwykle towarzyszą bóle w okolicach pęcherza, gorączka, mocz staje się mętny, a także pojawia się wydzielina z cewki moczowej. To relatywnie najłatwiejszy do wyleczenia powód nietrzymania moczu, wymagający antybiotykoterapii.
Za nietrzymanie moczu mogą odpowiadać także inne schorzenia i dolegliwości, na przykład Alzheimer, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, częste zaparcia, przewlekłe choroby przebiegające z kaszlem, Zespół Ehlersa-Danlosa (nadmierna wiotkość stawów) bądź otyłość brzuszna, uciskająca organy wewnętrzne, w tym pęcherz. W tym wypadku niezwykle ważna będzie zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych, a tym samym obniżenie masy ciała. Nietrzymanie moczu może pojawić się również w następstwie spożycia alkoholu, jako skutek zwiotczenia mięśni. W takich przypadkach konieczne jest ograniczenie bądź całkowite zrezygnowanie z napojów alkoholowych oraz innych napojów moczopędnych, takich jak kawa czy produkty z kofeiną. Nie bez znaczenia na wystąpienie problemu nietrzymania moczu pozostaje także ciężka praca fizyczna.

Nietrzymanie moczu — przyczyny — czynniki ryzyka

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu mogą zwiększać takie czynniki, jak:

  • ciąża i poród,
  • ciężka praca fizyczna,
  • choroby przewlekłe takie jak np. cukrzyca,
  • choroby przebiegające z kaszlem, np. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • czynniki genetyczne,
  • menopauza,
  • nadużywanie alkoholu,
  • nieprawidłowe wypróżnianie się lub zaparcia,
  • otyłość,
  • przebyte zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. benzodiazepin),
  • starszy wiek,
  • zakażenie dróg moczowych.

Ważne: Każde zauważenie objawów nietrzymania moczu, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, powinno wiązać się z szybką reakcją i wizytą u lekarza pierwszego kontaktu bądź bezpośrednio u urologa. Chociaż przyczyny nietrzymania moczu są różnorodne, nie warto zakładać, że można poradzić sobie z nimi samodzielnie.

Zapobieganie nietrzymaniu moczu

Istnieje kilka działań, które, jeśli zostaną podjęte zawczasu, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemu w postaci inkontynencji. Profilaktyka nietrzymania moczu polega na:

  • całkowitej rezygnacji lub ograniczeniu spożycia alkoholu,
  • kontrolowanie ilości spożytych płynów,
  • leczeniu chorób przebiegających z przewlekłym kaszlem,
  • ograniczeniu spożycia napojów zawierających kofeinę (herbata, kawa, słodkie napoje gazowane),
  • unikaniu nadmiernego parcia przy oddawaniu stolca,
  • unikaniu nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
  • zaprzestaniu palenia papierosów,
  • zwalczaniu zaparć poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz prawidłowego rytmu wypróżniania się.

Istotne znaczenie dla zapobiegania problemu w postaci nietrzymania moczu mają także regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, tzw. ćwiczenia Kegla.

Nietrzymanie moczu - leczenie

Diagnostyka nietrzymania moczu opiera się o wyniki badania ogólnego moczu z posiewem oraz USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji. Istotne znaczenie dla rozpoznania może mieć prowadzony przez pacjenta dzienniczek mikcji, dlatego warto zabrać ze sobą taki dokument do lekarza. Jak leczyć nietrzymanie moczu? Postępowanie jest zależne od postawionej diagnozy, stanu pacjenta i stopnia nietrzymania moczu. Lekarz urolog lub ginekolog może zaproponować następujące sposoby na nietrzymanie moczu: leczenie zachowawcze, farmakologiczne i operacyjne.

Ćwiczenia mięśni Kegla czyli leczenie zachowawcze

Podstawą leczenia zachowawczego są ćwiczenia mięśni dna miednicy, zwanych także mięśniami Kegla. Ze względu na fakt, iż to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej, ale także działanie odbytu i świadome oddawanie moczu, jest to metoda polecana wszystkim osobom z różnymi rodzajami nietrzymania moczu, a także tym, którzy pragną przeciwdziałać schorzeniu. Wzmacnianie mięśni dna miednicy jest istotne zwłaszcza u kobiet w ciąży i po porodzie, a także w okresie menopauzy. Wskazane jest ćwiczenie ich każdego dnia po minimum 50 powtórzeń zaciskania i rozluźniania na początkowym etapie. Z czasem liczba ta powinna zwiększyć się do około 120 powtórzeń.

Do leczenia nietrzymania moczu można zaliczyć także elektrostymulację mięśni dna miednicy, która polega na poprawie ukrwienia i przewodzenia impulsów za pomocą odpowiedniego bodźca elektrycznego. Elektrostymulacja polecana jest w sytuacjach, w których skurcze mięśni są wyjątkowo słabe, co sugeruje ich częściowe odnerwienie. Metoda umożliwia poprawę stanu mięśni dna miednicy u osób, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać ćwiczeń. Wskazane jest także przeprowadzenie tak zwanego treningu pęcherza, który polega na świadomym odraczaniu oddawania moczu. Przy tej metodzie konieczne jest także zapisywanie informacji o liczbie i czasie parć naglących oraz mikcji w trakcie dnia. Trening pozwala na przejęcie kontroli nad własnym pęcherzem – ma on znacznie nie tylko na stan fizyczny, ale także psychiczny osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu.

Elementem leczenia zachowawczego jest również zmiana nawyków żywieniowych – redukcja masy ciała (jeśli jest to konieczne) oraz rezygnacja z napojów gazowanych, moczopędnych i alkoholowych, które działają drażniąco na pęcherz. Metody zachowawcze to pierwszy etap leczenia, który charakteryzuje się dużą skutecznością – zwłaszcza gdy zostanie przeprowadzony relatywnie szybko, na początkowych etapach rozwoju choroby.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia jest wskazana przede wszystkim przy leczeniu naglącego nietrzymania moczu. Jej zadaniem jest zmniejszenie częstotliwości parć naglących i wydłużenie czasu pomiędzy pojawieniem się parcia a koniecznością skorzystania z toalety. Pozwala to na znaczące poprawienie jakości życia osób cierpiących na naglące nietrzymanie moczu. Podstawą leczenia farmakologicznego w przypadku tego typu NTM są leki antycholinergiczne, między innymi Oksybutynina, Tolterodyna, Darifenacyna i Solifenacyna. Nie powodują one całkowitego wyleczenia, a jedynie zmniejszenie nasilenia dolegliwości. Dlatego muszą być używane ciągle bądź okresowo, w zależności od wskazań lekarza. Stosowanie leków antycholinergicznych wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak suchość w jamie ustnej czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W sytuacji, w której organizm nie reaguje na klasyczną farmakoterapię, lekarz może zalecić stosowanie neurotoksyn, między innymi toksyny botulinowej typu A, którą wstrzykuje się do mięśnia pęcherza bądź zwieracza. W celu porażenia włókien nerwowych w pęcherzu, co umożliwia modulowanie jego czynności, podaje się także resiniferatoksyny oraz kapsaicynę, choć ta druga charakteryzuje się większymi właściwościami drażniącymi. Wszystkie toksyny zmniejszają częstość epizodów nietrzymania moczu. W przypadku leczenia farmakologicznego wysiłkowego nietrzymania moczu najlepsze efekty zmniejszające objawy daje Duloksetyna. Jednak ten typ jest leczony głównie za pomocą metod zachowawczych bądź, w przypadku braku efektów, operacyjnych.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne, tak samo jak farmakologiczne, jest ściśle uzależnione od stanu pacjenta oraz typu i stopnia nietrzymania moczu. Do operacji kwalifikuje się przede wszystkim:

  • Kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu o dużym nasileniu (gubienie moczu występuje podczas chodzenia czy zmieniania pozycji, bez wysiłku)
  • Kobiety z wysiłkowym i mieszanym nietrzymaniem moczu, u których nie nastąpiła poprawa po wprowadzeniu leczenia zachowawczego
  • Osoby z nietrzymaniem moczu współtowarzyszącym z chorobami neurologicznymi
  • Osoby z nietrzymaniem moczu z parć naglących, u których nie nastąpiła poprawa po wprowadzeniu leczenia zachowawczego
  • Mężczyźni z wysiłkowym nietrzymaniem moczu  — leczenie operacyjne może być konieczne np. po zabiegach prostaty

W największej ilości przypadków operacyjne leczenie dotyczy zatem wysiłkowego nietrzymania moczu. Metoda leczenia musi być jednak dopasowania indywidualnie do chorego po szeregu badań, przede wszystkim kompleksowym badaniu urodynamicznym. Chociaż najskuteczniejsze metody wykazują 100% skuteczności zaraz po zabiegu, nietrzymanie moczu może z czasem nawracać. Operacje, które po 5 latach nadal charakteryzują się wysoką skutecznością, to:

  • Metoda Sling (operacja pętlowa) – przeprowadzana przy wszystkich typach wysiłkowego nietrzymania moczu. Wykonywana techniką laparoskopową. Pozwala na utworzenie podparcia dla szyi i cewki za pomocą paska poprowadzonego pod szyją pęcherza. Jest on syntetyczny bądź naturalny, często z własnej powięzi mięśnia. Szanse na wyleczenie wynoszą od 85% do 95%. Charakteryzuje się jednak dużą ilością powikłań.
  • Metoda TVT– wykorzystuje metodę slingu korzystając z materiału syntetycznego. Taśma zakładana jest na środkowy odcinek cewki moczowej. W przeciwieństwie do metody Sling, TVT charakteryzuje się niewielką ilością powikłań i szansami na wyleczenie rzędu 85% w długoterminowych prognozach (5 lat).
  • Operacja metodą Burcha– pozwala na leczenie anatomicznego typu wysiłkowego nietrzymania moczu. Stabilizuje cewkę moczową i cewkę pęcherza poprzez podwieszenie tkanek sklepień pochwy do więzadeł biodrowo-grzebieniowych, znajdujących się nad spojeniem łonowym. Może być wykonana laparoskopowo. Daje 90% wczesnych wyleczeń i 85% po 5 latach.
  • Sztuczny zwieracz– to skuteczna metoda leczenia zwieraczowego wysiłkowego nietrzymania moczu. Polega na wszczepieniu mankietu, zbiornika i pompki, które umożliwiają zbieranie i wydalanie moczu. Metoda jest niestety bardzo kosztowna. Koszt zwieracza to nawet 20 tysięcy złotych. Dodatkowo jego żywotność wynosi około 10 lat. Po tym czasie konieczna jest wymiana elementów. Sztuczny zwieracz polecany jest zwłaszcza pacjentom z problemem nietrzymania moczu po radykalnej prostatektomii (usunięciu całego gruczołu stercza).

U osób z nietrzymaniem moczu z parć naglących metody operacyjne stosuje się wyłącznie wtedy, gdy wszystkie metody zachowawcze zawiodły. Możliwe jest wtedy zwiększenie pęcherza moczowego, na przykład poprzez wykorzystanie fragmentu własnego jelita, bądź tak zwane nadpęcherzowe odprowadzenie moczu. To odcięcie moczowodów od pęcherza i wszczepienie ich do skóry poprzez fragment jelita. Wytworzona zostaje przetoka przez którą chory odprowadza mocz. Jest to jednak ostateczne rozwiązanie.

Jak chronić się przed wilgocią i zapewnić sobie komfort każdego dnia?

Nietrzymanie moczu to problem, który odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym jak i psychicznym osoby chorej. Nawet podczas procesu diagnostycznego i wprowadzonej metody leczenia, popuszczanie moczu nie ustępuje i nierzadko zmusza do wycofania się z życia społecznego z poczucia wstydu. Dlatego tak ważne jest, by zdecydować się na optymalny wyrób chłonny, którego zadaniem jest wchłanianie moczu i neutralizowanie jego nieprzyjemnego zapachu. Wybrany do własnych potrzeb wyrób chłonny może znacząco zwiększyć komfort codziennego życia, chroniąc przed wilgocią, a co za tym idzie także problemami skórnymi, które nierzadko są przykrym następstwem nietrzymania moczu. Jednocześnie doskonale dostosowuje się do ciała, by nie podrażniać skóry i działać dyskretnie.

Wyroby chłonne stosowane na nietrzymanie moczu podlegają refundacji. Dofinansowanie w wysokości 70% lub 100% jest wydawane na maksymalnie 12 miesięcy. Można je przeznaczyć na zakup wybranych modeli produktów chłonnych w ramach limitu do 90 sztuk miesięcznie (nie dotyczy to pacjentów objętych ustawą “Za życiem”, którym przysługuje zwiększona ilość wyrobów chłonnych). Celem skorzystania z refundacji należy udać się do lekarza lub innego podmiotu posiadającego uprawnienia do wystawienia zlecenia uprawniającego do zakupu produktów w refundacji. Finalnie można zakupić refundowany środek pomocniczy w aptece lub sklepie medycznym (również za pośrednictwem internetu). W Seni24 zamówienie refundacyjne może być złożone z poziomu strony sklepu. Wnioski realizowane są przez wykwalifikowanych Pracowników Sklepów Medycznych Zdrowie.

Jednym z wyrobów najczęściej wybieranych przy kropelkowym, lekkim i średnim nietrzymaniu moczu są wkładki urologiczne dedykowane zarówno kobietom jak i mężczyznom. Są niewidoczne pod ubraniem, lekkie i niekrępujące ruchów. Podobnymi cechami charakteryzują się majtki chłonne, które dedykowane są osobom aktywnym ze średnim i ciężkim problemem nietrzymania moczu. Osoby z ciężkim i bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu, które wymagają stałej opieki bądź pomocy, mogą korzystać z pieluch anatomicznych bądź pieluchomajtek dla dorosłych o wysokiej chłonności. To oddychające, łatwe do założenia wyroby, które zapewniają swobodę ruchu i wygodę. Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi tekstami o wyborze wyrobów chłonnych dla:

Nietrzymanie moczu to poważna przypadłość, która nie musi jednak oznaczać wycofania się z życia społecznego, rezygnacji z przyjemności czy ciągłego poczucia wstydu i bezsilności. Z pomocą lekarza można skutecznie wyleczyć to schorzenie, natomiast dzięki wyrobom chłonnym zniwelować poczucie dyskomfortu, a także zapewnić sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszą infografiką na temat nietrzymania moczu:

Nietrzymanie moczu

[*] akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200901_Geriatria_006.pdf

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja) to problem intymny, występujący zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, polegający na niekontrolowanym i mimowolnym wycieku moczu w ciągu dnia lub w nocy. Osoba z problemem nietrzymania moczu odczuwa często pilną potrzebę oddania moczu, a także boryka się z okazjonalnym ulewaniem moczu w różnych sytuacjach, np. podczas kaszlu.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Sposób leczenia nietrzymania moczu zależy od rodzaju inkontynencji, stopnia zaawansowania dolegliwości oraz stanu zdrowia pacjenta. Leczenie zachowawcze opiera się na ćwiczeniu mięśni dna miednicy, zwanych także mięśniami Kegla, zmianie stylu życia oraz elektrostymulacji. Leczenie farmakologiczne ma na celu zmniejszenie nasilenia dolegliwości, natomiast leczenie operacyjne dotyczy w większości przypadków nietrzymania moczu wysiłkowego.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, np. w wyniku przebytych operacji, licznych naturalnych porodów lub zaburzeń hormonalnych (w tym także związanych ze starzeniem się organizmu). Inne możliwe przyczyny inkontynencji to infekcje układu moczowego, czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe (np. otyłość) oraz schorzenia, takie jak np. cukrzyca, przerost gruczołu krokowego czy też przewlekłe choroby przebiegające z kaszlem.

Jak długo nietrzymanie moczu występuje po operacji prostaty?

Nietrzymanie moczu jako skutek operacji prostaty ma zwykle charakter przejściowy. Dolegliwość może się utrzymywać maksymalnie do 12 miesięcy, w zależności od stanu zdrowia pacjenta po zabiegu.
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Elżbieta do mojego poprzedniego On 2024-06-10
    Rating:
    5.0

    Do mojego poprzedniego pytania chciałam dodać że moja podopieczna nie interesuje się niczym ,nie czyta ,nie ogląda telewizji.prakttcznie nic ja nie interesuje tylko spacer o nic więcej ciężka ja czym zająć , nawet z jedzeniem ma problem bo nie potrafi trzymac Łużki

  • Napisał: Andrzej On 2024-04-09
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, czy jest możliwość zamowienia bezpłatnej próbki wkładki dla mężczyzny, z nietrzymaniem moczu.Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-04-09 Dzień dobry Panie Andrzeju, jest taka możliwość. Próbki można zamówić poprzez stronę producenta: https://seni.pl/pl_PL/form/zamow-probke-seni-man

  • Napisał: Sylwia On 2023-12-02
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie.Co zrobić jeżeli nietrzymanie moczu występuje jedynie podczas snu,jakby dotyczyłoby czasu kiedy mózg był uśpiony.Resztki moczu wyciekają jeszcze w momencie przebudzenia na zasadzie drenu.
    Proszę o podpowiedź.Nadmienie,że mam chory kręgosłup i następstwem tego jest ucisk na rdzeń kręgowy.Zatem dlaczego dzieje się to w nocy.

    Replied by: Joanna On 2023-12-05 Dzień dobry Pani Sylwio, można przypuszczać, że w Pani przypadku mamy do czynienia z uciskiem na układ nerwowy, powodujący trudności w prawidłowym kontrolowaniu moczu. Powinna Pani jednak skonsultować problem z lekarzem. Przyczyn nietrzymania moczu u osób dorosłych jest wiele i bez rzetelnej analizy lekarskiej trudno jednoznacznie określić powód dysfunkcji oraz znaleźć na niego rozwiązanie. Doraźnie zalecamy stosowanie wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu. W zależności od intensywności problemu mogą być to np. wkładki urologiczne, majtki chłonne lub pieluchomajtki dla dorosłych. W razie problemu z doborem produktu zachęcamy do skorzystania z naszej infolinii pod numerem telefonu:
    56 45 19 105.

  • Napisał: Zygmunt On 2023-04-29
    Rating:
    5.0

    10 mc po usunieciu prostaty mocz leje sie dalej mocno a teraz widze zwiekszona ilosc moczu 70 lat

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Panie Zygmuncie, proszę w takiej sytuacji skonsultować swoje objawy z lekarzem przeprowadzającym zabieg bądź innym urologiem.

  • Napisał: Lilianna On 2022-10-18
    Rating:
    5.0

    Bardzo ciekawy materiał. Potrzebuję pomocy przy pracy licencjackiej, więc może się przydać.

    Replied by: Joanna On 2022-10-19 Pani Lilianno, dziękujemy za opinię. Cieszymy się, że materiał spotkał się z Pani uznaniem!

  • Napisał: Hanna On 2021-12-30
    Rating:
    5.0

    A co w przypadku osoby 88 letniej z dużą demencją która nie kwalifikuje się na operację ze względu na stan zdrowia , a nie jest w stanie utrzymać moczu. Jaka wtedy profilaktyka.

    Replied by: Joanna On 2021-12-30 Pani Hanno, w takiej sytuacji niezbędne okazuje się korzystanie z wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu, które poprawią komfort pacjenta. W naszym poradniku znajdzie Pani szereg artykułów poświęconych wyrobom chłonnym Seni. O tym, jaki produkt wybrać, decyduje rodzaj inkontynencji, z jaką mamy do czynienia. Poza wyrobami chłonnymi warto zaopatrzyć się także w m.in. prześcieradła nieprzemakalne oraz preparaty z linii Seni Care pomagające w pielęgnacji skóry osoby chorej, narażonej na kontakt z drażniącym moczem. Zachęcam także do konsultacji z urologiem lub nefrologiem - być może specjaliści będą w stanie wskazać metody leczenia farmakologicznego.

  • Napisał: Małe dziecko 3 letnie nosi jeszcze pampersy dziecko jest po operacji na roszczeń kręgosłupa z przepuchlna On 2021-02-19
    Rating:
    5.0

    GZIECKO 3 LETNIE NOSI PAMPERSY JEST PO OPERACJI NA TOSZCZEP KREGOSLUPA Z PRZEPUCHLINA

    Replied by: Joanna On 2021-02-22 Nietrzymanie moczu u dzieci ze stwierdzoną przepukliną jest często występującą przypadłością. Zdecydowanie doradzamy jednak zmianę wyrobów chłonnych z tradycyjnych pieluszek na pieluchomajtki dla dzieci Seni Kids. Jeśli dziecko podrośnie, proszę rozważyć wprowadzenie wyrobów chłonnych marki Seni przeznaczonych dla osób dorosłych, dobierając je pod kątem obfitości występującego moczenia się. Jeśli pojawi się problem z wyborem odpowiedniego produktu, z przyjemnością doradzą Państwu nasi konsultanci pod numerem telefonu: 56-451-91-44. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Leszek On 2020-10-24
    Rating:
    5.0

    Jest bardzo dogłębnie i wyczerpująco.

    Replied by: Olga On 2020-10-26 Cieszymy się, że nasz tekst okazał się pomocny :).

  • Napisał: Klient On 2020-10-21
    Rating:
    5.0

    Super artykuł, bardzo dostępne i wyczerpujące informacje dotyczące problemu nietrzymanie moczu z ktorym wiele z nas się boryka
    Wciąż jest to wstydliwy temat.

    Replied by: Olga On 2020-10-26 Bardzo dziękujemy :). Cieszymy się, że nasz tekst mógł się przydać.

  • Napisał: Sylwia 018 On 2020-02-11
    Rating:
    5.0

    Nawet nie byłam świadoma, że mam mały problem nietrzymania moczu - okazuję się, że mam kropelkowe.
    Dziękuję za uświadomienie mnie poprzez świetny artykuł.

    Super się czyta!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 626 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 611 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 722 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 377 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 037 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 770 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 281 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 246 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej