Bella

Cukrzyca a nietrzymanie moczu - jak polepszyć komfort chorego?

Przeczytano 10 296
6 Komentarzy
(5)
 

Cukrzyca jest jednym ze schorzeń, które uznajemy za choroby cywilizacyjne. Stopień zachorowania zwiększa się bowiem każdego roku, w dużej mierze przez wzgląd na nieodpowiedni styl życia – niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i tytoniu. Cukrzyca, zarówno typu 1. jak i 2., choć sama w sobie jest poważną chorobą, może prowadzić do kolejnych zaburzeń. W tym do tak zwanej neuropatii cukrzycowej, która powoduje uszkodzenie nerwów i wpływa znacząco na pogorszenie się stanu zdrowia chorego. Jednym z objawów neuropatii cukrzycowej jest nietrzymanie moczu i inne zaburzenia pracy pęcherza. W tym tekście postaramy się wskazać na zależność pomiędzy cukrzycą a nietrzymaniem moczu, a także jak można poradzić sobie z tym problemem – także w sposób doraźny.

Czym jest cukrzyca?

Na początku jednak warto wskazać na to, czym jest cukrzyca i jakie objawy mogą świadczyć o tej chorobie. Cukrzyca typu 1. to choroba autoimmunologiczna – powodem braku odpowiedniej ilości insuliny jest organizm chorego, który niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję tego hormonu. Powoduje to, iż poziom glukozy we krwi rośnie, co prowadzi do hiperglikemii. Dlatego cukrzyca typu 1. leczona jest za pomocą insuliny, która umożliwia utrzymanie prawidłowej glikemii.

Głównymi objawami cukrzycy jest ogromne pragnienie a w efekcie także częstomocz, zmęczenie, chudnięcie i zmiany skórne. Cukrzyca typu 2. jest z kolei chorobą metaboliczną, w której organizm wytwarza insulinę, jednak jest oporny na jej działanie. Ten typ cukrzycy może rozwijać się latami i nie posiada tak wyraźnych objawów jak typ 1. Początkowo objawia się przede wszystkim sennością, zwiększonym apetytem, nadciśnieniem, tyciem, a nawet stanami depresyjnymi. W tym przypadku leczenie odbywa się za pomocą środków farmakologicznych i odpowiedniej diety . Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak neuropatia cukrzycowa.

Cukrzyca a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może być jednym z objawów świadczącym o tym, że cukrzyca nie jest leczona w odpowiedni sposób. Dlatego w przypadku popuszczania moczu, zwłaszcza w sytuacjach, w których zapełnienie pęcherza nie jest odczuwalne, należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego oraz do urologa. Problemy z pęcherzem mogą bowiem, choć nie muszą, być sygnałem, iż mamy do czynienia z neuropatią cukrzycową.

Czym jest neuropatia cukrzycowa?

Mianem neuropatii cukrzycowej określa się uszkodzenie układu nerwowego, które spowodowane zostało w przebiegu cukrzycy, nie zaś innych czynników. Dlatego by zdiagnozować neuropatię należy wykluczyć inne możliwości wystąpienia uszkodzenia. Pomimo wielu badań nadal nie ustalono jednak przyczyny schorzenia. Przyjmuje się jednak, iż przyczyną neuropatii jest prawdopodobnie czynnik metaboliczny – niszczenie komórek nerwowych przez nadmiar glukozy. Patologia nerwów jest jednym z najczęstszych przewlekłych powikłań cukrzycy, które może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od uszkodzonych nerwów. W jej wyniku może dojść do utraty czucia w dłoniach i stopach, drętwienia kończyn, ale także ogromnym bólem i parzeniem skóry. Może objawiać się także zaburzeniami pracy narządów, na przykład rytmu serca czy motoryki przełyku. Z kolei neuropatia układu moczowo-płciowego stanowi przyczynę zaburzeń czynności pęcherza, w tym także nietrzymania moczu, ale również problemów z erekcją u mężczyzn i osiąganiem orgazmu u kobiet.

Nietrzymanie moczu w neuropatii cukrzycowej jest powodowane zaburzeniami odczuwania zapełniania się pęcherza moczowego oraz zmniejszoną aktywnością wypieracza. Chory doprowadza zatem do jego przepełnienia, w wyniku czego następuje powolne wyciekanie moczu. Dodatkowo warto podkreślić, iż sama hiperglikemia zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych i problemów z nietrzymaniem moczu poprzez zwiększenie produkcji moczu. W sytuacji, w której zauważalne są problemy z pęcherzem moczowym, częste infekcje bądź popuszczanie moczu, konieczne jest udanie się do lekarza, by zdiagnozować czy zaburzenia związane są z hiperglikemią, neuropatią cukrzycową czy innym problemem.

Zapobieganie i leczenie neuropatii cukrzycowej

Neuropatię cukrzycową leczy się przyczynowo i objawowo. Pierwszy sposób polega przede wszystkim na unormowaniu stężenia glukozy w surowicy. Najczęściej stosuje się wtedy leki o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), które zwiększają wrażliwość na insulinę . Warto przy tym podkreślić, iż prawidłowe prowadzenie cukrzycy zmniejsza ryzyko wystąpienia neuropatii, jednak go nie wyklucza. Leczenie objawowe polega na podawaniu leków przeciwbólowych, które łagodzą częste objawy neuropatii. Dodatkowo nierzadko konieczne jest prowadzenie rehabilitacji chorego, w zależności od tego, jaki rodzaj zaburzeń u niego występuje.

W sytuacji, w której neuropatia cukrzycowa objawia się nietrzymaniem moczu, konieczne będzie przede wszystkim sprawdzenie przyjmowanych przez osobę chorą leków. Niektóre z nich mogą bowiem na przykład zmniejszać kurczliwość mięśni wypieracza. Istotne jest także wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla, które wspierają zdrowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. W przypadku trudności z oddawaniem moczu konieczne może być korzystanie z cewników urologicznych, umożliwiającym opróżnienie pęcherza. Nietrzymanie moczu w wyniku neuropatii cukrzycowej może być niezwykle uciążliwą i kłopotliwą przypadłością, głównie przez wzgląd na intymny charakter tej przypadłości. Dlatego osoby chore powinny wiedzieć także, jak zabezpieczać się przed wilgocią i zapewnić sobie poczucie komfortu potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Jak zapewnić sobie komfort przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu jest przypadłością, która w wielu chorych wywołuje poczucie wstydu i braku kontroli, co może prowadzić do wycofania się z życia społecznego czy zawodowego, rezygnacji z własnych pasji, a co za tym idzie także do depresji. Dlatego tak istotne jest, by z problemem zgłosić się do specjalisty, który będzie mógł zminimalizować bądź wyleczyć objawy.

W tym samym czasie warto jednak zaopatrzyć się także w wyroby chłonne, które umożliwiają codzienne funkcjonowanie bez poczucia zażenowania. Ich zadaniem jest przede wszystkim pochłanianie nadmiaru wilgoci, co redukuje ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a także neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. W przypadku kropelkowego, lekkiego, a nawet średniego nietrzymania moczu, najlepszą ochroną mogą okazać się wkładki urologiczne. Są proste do założenia i niezwykle dyskretne, dlatego poleca się je przede wszystkim osobom aktywnym. Nietrzymanie moczu z powodu neuropatii cukrzycowej zwykle objawia się gubieniem kropelkowych ilości moczu, dlatego wkładki urologiczne dla kobiet bądź dla mężczyzn będą wystarczającą ochroną. Jeśli jednak stopień nietrzymania moczu jest większy, konieczne może być skorzystanie z majtek chłonnych. To wyrób zakładany jak zwykłe majtki, równie dyskretny i wygodny – pozwala skórze swobodnie oddychać, nie powoduje dyskomfortu. Doskonale sprawdza się u osób spędzających czas aktywnie pomimo choroby.

Nietrzymanie moczu, chociaż wydaje się schorzeniem powiązanym wyłącznie z układem moczowym, może stanowić objaw znacznie poważniejszej choroby. Dlatego tak istotne jest, by nie bagatelizować objawów i bez obaw zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że nietrzymanie moczu spowodowane jest neuropatią cukrzycową.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Nieznajomy On 2023-07-26
  Rating:
  5.0

  Witam mój partner ma cukrzycę typu 1 bierze insulinę cztery razy dziennie i ostatnimi dniami ma bardzo wysoki cukier nawet po dodaniu insuliny i przez parę dni skarży się że ma duże pragnie picie i bardzo dużo oddaje mocz biega do łazienki co pół godziny czy to może być już coś z nerkami zaznaczam że choruje już pięć lat na tą chorobę proszę o odpowiedź

  Replied by: Joanna On 2023-07-26 Szanowny Panie, w takiej sytuacji zalecam pilną konsultację z lekarzem. Przykro mi, jednak nie jestem w stanie Panu pomóc.

 • Napisał: Kasia On 2023-01-19
  Rating:
  5.0

  Czy neuropatia cukrzycowa jest wskazaniem do refundacji na pieluchomajtki?

  Replied by: Joanna On 2023-01-20 Pani Kasiu, neuropatia cukrzycowa jest uszkodzeniem nerwów, a zatem teoretycznie powinna stanowić wskazanie do wystawienia zlecenia na wyroby chłonne.

 • Napisał: Nikol On 2023-01-11
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie tata ma cukrzycę zanim ja zdiagnozowano często oddawał mocz co 2 godz i tak cały czas i okazało się że ms cukrzycę, zaczął brać tabletki i się unormowało teraz minęło chyba 2 lub 3 lata i znowu to samo ciągle do łazienki chodzi

  Replied by: Joanna On 2023-01-11 Pani Nikol, z całą pewnością należałoby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Cukrzyca zwiększa ryzyko nietrzymania moczu, a czynnikiem sprzyjającym obu chorobom jest również zaawansowany wiek pacjenta. Być może cukrzyca nie jest w chwili obecnej leczona w odpowiedni sposób, jednak na ten temat powinien wypowiedzieć się specjalista.

 • Napisał: Nikita On 2021-03-01
  Rating:
  5.0

  Witam mam pacjenta z cukrzycą typu 1 insulinozalezny ostatnio miał bardzo gęsty mocz tzw żur jaką mogła być tego przyczyna Sam podaje sobie insuline czy możliwe że przedawkowal

  Replied by: Joanna On 2021-03-05 Szanowna Pani, polecam skonsultować tę przypadłość z lekarzem (urologiem lub nefrologiem), konieczna będzie fachowa diagnostyka. Przyczyn gęstego moczu może być naprawdę wiele.

 • Napisał: Wiki On 2020-09-18
  Rating:
  5.0

  Super strona! Nie spodziewałam się, że oprócz oferty produktów do pielęgnacji i higieny znajdę bardzo przydatne informacje dot. różnych schorzeń. Oby więcej takich stron. :-)

  Replied by: Olga On 2020-10-26 Bardzo nam miło to czytać :).

 • Napisał: Gosia On 2020-02-10
  Rating:
  5.0

  Trafiłam przypadkiem do was na stronę chodząc po kategoriach produktów odnalazłam świetny pordanik, a tu same skarby!

  Kto by pomyślał, że tak cudowne artykuły można tu odnaleźć! :)
  Treść świetna i bardzo pomocna. Gratuluję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 184 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 321 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 514 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 978 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 754 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 642 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 638 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 726 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej