Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Cukrzyca a nietrzymanie moczu - jak polepszyć komfort chorego?

3260 Wyświetleń
3 Komentarzy
 5.0  

Cukrzyca jest jednym ze schorzeń, które uznajemy za choroby cywilizacyjne. Stopień zachorowania zwiększa się bowiem każdego roku, w dużej mierze przez wzgląd na nieodpowiedni styl życia – niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i tytoniu. Cukrzyca, zarówno typu 1. jak i 2., choć sama w sobie jest poważną chorobą, może prowadzić do kolejnych zaburzeń. W tym do tak zwanej neuropatii cukrzycowej, która powoduje uszkodzenie nerwów i wpływa znacząco na pogorszenie się stanu zdrowia chorego. Jednym z objawów neuropatii cukrzycowej jest nietrzymanie moczu i inne zaburzenia pracy pęcherza. W tym tekście postaramy się wskazać na zależność pomiędzy cukrzycą a nietrzymaniem moczu, a także jak można poradzić sobie z tym problemem – także w sposób doraźny.

Czym jest cukrzyca?

Na początku jednak warto wskazać na to, czym jest cukrzyca i jakie objawy mogą świadczyć o tej chorobie. Cukrzyca typu 1. to choroba autoimmunologiczna – powodem braku odpowiedniej ilości insuliny jest organizm chorego, który niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję tego hormonu. Powoduje to, iż poziom glukozy we krwi rośnie, co prowadzi do hiperglikemii. Dlatego cukrzyca typu 1. leczona jest za pomocą insuliny, która umożliwia utrzymanie prawidłowej glikemii.

Głównymi objawami cukrzycy jest ogromne pragnienie a w efekcie także częstomocz, zmęczenie, chudnięcie i zmiany skórne. Cukrzyca typu 2. jest z kolei chorobą metaboliczną, w której organizm wytwarza insulinę, jednak jest oporny na jej działanie. Ten typ cukrzycy może rozwijać się latami i nie posiada tak wyraźnych objawów jak typ 1. Początkowo objawia się przede wszystkim sennością, zwiększonym apetytem, nadciśnieniem, tyciem, a nawet stanami depresyjnymi. W tym przypadku leczenie odbywa się za pomocą środków farmakologicznych i odpowiedniej diety . Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak neuropatia cukrzycowa.

Cukrzyca a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może być jednym z objawów świadczącym o tym, że cukrzyca nie jest leczona w odpowiedni sposób. Dlatego w przypadku popuszczania moczu, zwłaszcza w sytuacjach, w których zapełnienie pęcherza nie jest odczuwalne, należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego oraz do urologa. Problemy z pęcherzem mogą bowiem, choć nie muszą, być sygnałem, iż mamy do czynienia z neuropatią cukrzycową.

Czym jest neuropatia cukrzycowa?

Mianem neuropatii cukrzycowej określa się uszkodzenie układu nerwowego, które spowodowane zostało w przebiegu cukrzycy, nie zaś innych czynników. Dlatego by zdiagnozować neuropatię należy wykluczyć inne możliwości wystąpienia uszkodzenia. Pomimo wielu badań nadal nie ustalono jednak przyczyny schorzenia. Przyjmuje się jednak, iż przyczyną neuropatii jest prawdopodobnie czynnik metaboliczny – niszczenie komórek nerwowych przez nadmiar glukozy. Patologia nerwów jest jednym z najczęstszych przewlekłych powikłań cukrzycy, które może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od uszkodzonych nerwów. W jej wyniku może dojść do utraty czucia w dłoniach i stopach, drętwienia kończyn, ale także ogromnym bólem i parzeniem skóry. Może objawiać się także zaburzeniami pracy narządów, na przykład rytmu serca czy motoryki przełyku. Z kolei neuropatia układu moczowo-płciowego stanowi przyczynę zaburzeń czynności pęcherza, w tym także nietrzymania moczu, ale również problemów z erekcją u mężczyzn i osiąganiem orgazmu u kobiet.

Nietrzymanie moczu w neuropatii cukrzycowej jest powodowane zaburzeniami odczuwania zapełniania się pęcherza moczowego oraz zmniejszoną aktywnością wypieracza. Chory doprowadza zatem do jego przepełnienia, w wyniku czego następuje powolne wyciekanie moczu. Dodatkowo warto podkreślić, iż sama hiperglikemia zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych i problemów z nietrzymaniem moczu poprzez zwiększenie produkcji moczu. W sytuacji, w której zauważalne są problemy z pęcherzem moczowym, częste infekcje bądź popuszczanie moczu, konieczne jest udanie się do lekarza, by zdiagnozować czy zaburzenia związane są z hiperglikemią, neuropatią cukrzycową czy innym problemem.

Zapobieganie i leczenie neuropatii cukrzycowej

Neuropatię cukrzycową leczy się przyczynowo i objawowo. Pierwszy sposób polega przede wszystkim na unormowaniu stężenia glukozy w surowicy. Najczęściej stosuje się wtedy leki o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym), które zwiększają wrażliwość na insulinę . Warto przy tym podkreślić, iż prawidłowe prowadzenie cukrzycy zmniejsza ryzyko wystąpienia neuropatii, jednak go nie wyklucza. Leczenie objawowe polega na podawaniu leków przeciwbólowych, które łagodzą częste objawy neuropatii. Dodatkowo nierzadko konieczne jest prowadzenie rehabilitacji chorego, w zależności od tego, jaki rodzaj zaburzeń u niego występuje.

W sytuacji, w której neuropatia cukrzycowa objawia się nietrzymaniem moczu, konieczne będzie przede wszystkim sprawdzenie przyjmowanych przez osobę chorą leków. Niektóre z nich mogą bowiem na przykład zmniejszać kurczliwość mięśni wypieracza. Istotne jest także wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla, które wspierają zdrowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. W przypadku trudności z oddawaniem moczu konieczne może być korzystanie z cewników urologicznych, umożliwiającym opróżnienie pęcherza. Nietrzymanie moczu w wyniku neuropatii cukrzycowej może być niezwykle uciążliwą i kłopotliwą przypadłością, głównie przez wzgląd na intymny charakter tej przypadłości. Dlatego osoby chore powinny wiedzieć także, jak zabezpieczać się przed wilgocią i zapewnić sobie poczucie komfortu potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Jak zapewnić sobie komfort przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu jest przypadłością, która w wielu chorych wywołuje poczucie wstydu i braku kontroli, co może prowadzić do wycofania się z życia społecznego czy zawodowego, rezygnacji z własnych pasji, a co za tym idzie także do depresji. Dlatego tak istotne jest, by z problemem zgłosić się do specjalisty, który będzie mógł zminimalizować bądź wyleczyć objawy.

W tym samym czasie warto jednak zaopatrzyć się także w wyroby chłonne, które umożliwiają codzienne funkcjonowanie bez poczucia zażenowania. Ich zadaniem jest przede wszystkim pochłanianie nadmiaru wilgoci, co redukuje ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a także neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. W przypadku kropelkowego, lekkiego, a nawet średniego nietrzymania moczu, najlepszą ochroną mogą okazać się wkładki urologiczne. Są proste do założenia i niezwykle dyskretne, dlatego poleca się je przede wszystkim osobom aktywnym. Nietrzymanie moczu z powodu neuropatii cukrzycowej zwykle objawia się gubieniem kropelkowych ilości moczu, dlatego wkładki urologiczne dla kobiet bądź dla mężczyzn będą wystarczającą ochroną. Jeśli jednak stopień nietrzymania moczu jest większy, konieczne może być skorzystanie z majtek chłonnych. To wyrób zakładany jak zwykłe majtki, równie dyskretny i wygodny – pozwala skórze swobodnie oddychać, nie powoduje dyskomfortu. Doskonale sprawdza się u osób spędzających czas aktywnie pomimo choroby.

Nietrzymanie moczu, chociaż wydaje się schorzeniem powiązanym wyłącznie z układem moczowym, może stanowić objaw znacznie poważniejszej choroby. Dlatego tak istotne jest, by nie bagatelizować objawów i bez obaw zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że nietrzymanie moczu spowodowane jest neuropatią cukrzycową.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Nikita 2021-03-01
  Ocena:
  5.0

  Witam mam pacjenta z cukrzycą typu 1 insulinozalezny ostatnio miał bardzo gęsty mocz tzw żur jaką mogła być tego przyczyna Sam podaje sobie insuline czy możliwe że przedawkowal

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-05 Szanowna Pani, polecam skonsultować tę przypadłość z lekarzem (urologiem lub nefrologiem), konieczna będzie fachowa diagnostyka. Przyczyn gęstego moczu może być naprawdę wiele.

 • Napisał: Wiki 2020-09-18
  Ocena:
  5.0

  Super strona! Nie spodziewałam się, że oprócz oferty produktów do pielęgnacji i higieny znajdę bardzo przydatne informacje dot. różnych schorzeń. Oby więcej takich stron. :-)

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Bardzo nam miło to czytać :).

 • Napisał: Gosia 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Trafiłam przypadkiem do was na stronę chodząc po kategoriach produktów odnalazłam świetny pordanik, a tu same skarby! Kto by pomyślał, że tak cudowne artykuły można tu odnaleźć! :) Treść świetna i bardzo pomocna. Gratuluję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go