Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Ustawa "Za życiem" - refundacja 2022

4343 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Ustawa „Za życiem” to rozwiązanie przygotowane z myślą o kobietach w ciąży i rodzinach dzieci z niepełnosprawnościami. Ma ono na celu wsparcie rodziców zarówno pod kątem finansowym jak i w zakresie wiedzy potrzebnej do odpowiedniego sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością. W tym tekście wskażemy, kto i w jaki sposób może skorzystać ze świadczeń na podstawie ustawy „Za życiem” oraz jakiej pomocy w jej ramach można się spodziewać.

Kto może skorzystać z ustawy „Za życiem”?

Od 1. stycznia 2017 roku ustawa „Za życiem” umożliwia kobietom w ciąży oraz młodym matkom i ich rodzinom otrzymanie świadczeń w sytuacji, w której u dziecka stwierdzono nieodwracalne i ciężkie upośledzenie bądź śmiertelną chorobę powstałe w okresie prenatalnym bądź podczas porodu. Dotyczy ona dzieci do 18. roku życia. Zakłada także refundację pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych oraz wyrobów medycznych, a także korzystanie z opieki zdrowotnej poza kolejką. Do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych uprawnione są także kobiety:

 • które otrzymały informację, że ich dziecko może umrzeć w czasie ciąży bądź porodu,
 • których dziecko umarło po porodzie na skutek wad wrodzonych,
 • które po porodzie nie zabiorą dziecka do domu z powodu: poronienia, urodzenia martwego dziecka, urodzenia dziecka niezdolnego do życia bądź urodzenia dziecka obarczonego wadami wrodzonymi lub śmiertelnymi schorzeniami.

Co daje ustawa „Za życiem”?

Ustawa „Za życiem” zapewnia jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 4000 złotych bez względu na dochód rodzica. Należy jednak pamiętać, iż przysługuje ono jedynie w przypadku rodziców bądź opiekunów prawnych posiadających dziecko z chorobą śmiertelną bądź upośledzeniem powstałym w okresie prenatalnym lub podczas porodu. Co więcej, aby uzyskać jednorazową zapomogę rodzice biologiczni muszą przedstawić zaświadczenie, że matka pozostawała pod opieką lekarza najpóźniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami i chorobami zagrażającymi życiu mogą korzystać także z innych form pomocy. To między innymi świadczenia zdrowotne jeszcze w okresie ciąży – badania prenatalne, opieka psychologiczna, hospicyjna czy poradnictwo laktacyjne. Dodatkowo kobieta w ciąży i jej rodzina mogą skorzystać także z pomocy tak zwanego asystenta rodziny. Jego zadaniem jest edukowanie rodziców w kwestiach dotyczących polityki na rzecz rodziny, wspieranie w codziennych obowiązkach, udzielanie pomocy prawnej oraz reprezentowanie przed instytucjami i urzędami (po wystawieniu odpowiedniego upoważnienia). W ramach programu można skorzystać także z:

 • od 4 do 9 dodatkowych wizyt położnej, która przygotowuje kobietę do porodu i rodzicielstwa,
 • poradnictwa laktacyjnego,
 • porodu w szpitalu na najwyższym specjalistycznym poziomie,
 • pomocy psychologicznej dla rodziców,
 • zakupu leków poza kolejnością,
 • rehabilitacji,
 • opieki nad dzieckiem na czas urlopu bądź odpoczynku – rodzicom przysługuje 120 godzin,
 • opieki paliatywnej w ostatniej fazie choroby,
 • pomocy prawnej i innych świadczeń wspierających rodzinę.

Jednym ze świadczeń przeznaczonych dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami i chorych jest także refundacja na pieluchomajtki i inne wyroby chłonne. Jak ona działa?

Refundacja 2022 – pieluchomajtki i inne wyroby chłonne

Ustawa „Za życiem” zakłada także pomoc przy zakupie pieluchomajtek oraz innych wyrobów chłonnych, których może potrzebować dziecko na różnych etapach swojego życia. W ramach programu zapewnione zostają produkty chłonne dzieciom z niepełnosprawnościami i chorym z zagrożeniem życia do 18. roku życia. NFZ zapewnia pokrycie kosztów na poziomie 70% wyznaczonego limitu. Ilości oraz limity znajdują się w tabelce poniżej:

Ilość sztuk (od-do) Kwota limitu
Do 90 90 zł
91-180 180 zł
181-270 270 zł
271-360 360 zł
361-450 450 zł
451-540 540 zł
541-630 630 zł
631-720 720 zł
721-810 810 zł
811-900 900 zł
901-990 990 zł

Istotne jest, że w refundacji 2022 w ramach ustawy "Za życiem" nie ma limitów ilościowych, a zatem inaczej niż przy tradycyjnej refundacji. W praktyce oznacza to, że lekarz decyduje o ilości przysługujących sztuk wyrobu dla pacjenta – można go zatem poprosić o wystawienie większego zapotrzebowania niż 90 sztuk miesięcznie.

Warto podkreślić, że refundacji nie podlegają wszystkie wyroby chłonne dostępne w ofercie marki Seni, a jedynie poniższe:

 • pieluchomajtki dla dorosłych: Super Seni, Super Seni Plus, Super Seni Trio, Super Seni Quatro, Seni Optima Super, Seni Optima Plus, Seni Optima Trio
 • pieluchomajtki dla dzieci: Seni Kids Junior, Seni Kids Extra, Seni Kids Junior Super
 • majtki chłonne: Seni Active Normal, Seni Active Classic, Seni Active Super, Seni Active Plus
 • pieluchy anatomiczne: San Seni Prima, San Seni Normal, San Seni Uni, San Seni Maxi, San Seni Plus, San Seni Extra, San Seni Alvi, San Seni For Men, Seni Lady Extra, Seni Lady Extra Plus, Seni Lady Super, Seni Lady Plus
 • wkładki urologiczne: Seni Lady Normal, Seni Man Normal, Seni Man Extra, Seni Man Super
 • podkłady chłonne: Seni Soft Super, Seni Soft Super Dry

W ramach jednego zlecenia zakupić można wyroby różnego typu, na przykład pieluchomajtki i podkłady chłonne w zależności od zapotrzebowania. Warto zatem poprosić osobę wystawiającą upoważnienie do wpisania „pieluchomajtki lub zamiennie” w miejscu określenia wyrobu, dzięki czemu to klient ma możliwość wyboru odpowiednich wyrobów w momencie zakupu.

Refundowane wyroby chłonne Seni można kupić w sklepach medycznych i aptekach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup przez internet - w oficjalnym sklepie marki Seni dostarczymy Twoje zakupy pod same drzwi, bez wychodzenia z domu. Rejestracja wniosku przebiega w zaledwie 3 krokach i jest bardzo prosta - sprawdź TUTAJ.

Jak otrzymać świadczenie?

W celu otrzymania świadczenia w ramach ustawy „Za życiem” należy wypełnić przeznaczony do tego wniosek – musi zostać uzupełniony przez rodzica bądź opiekuna prawnego. Do wniosku muszą zostać dołączone także dokumenty:

 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające u dziecka rozpoznanie choroby zagrażającej życiu bądź nieodwracalnego upośledzenia. Zaświadczenie może być wystawione przez lekarza, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii;
 • zaświadczenie potwierdzające, iż matka dziecka była pod opieką lekarza najpóźniej od 10. tygodnia ciąży aż do porodu (zaświadczenie jest obowiązkowe w przypadku rodziców biologicznych).

Te dokumenty są niezbędne do otrzymania jednorazowej finansowej zapomogi. Muszą być jednak, wraz z wnioskiem, złożone najpóźniej do 12. miesiąca od urodzenia żywego dziecka. W przypadku ubiegania się o refundację na wyroby chłonne oraz korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejką konieczne jest zaświadczenie wydane przez:

 • lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
 • lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii,
 • specjalistę w dziedzinie pediatrii.

Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Warto także pamiętać, iż rodzicom przysługują inne świadczenia socjalne czy opiekuńcze, w zależności od ich sytuacji.

Świadczenia na podstawie ustawy „Za życiem” to bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami bądź nieuleczalnie chorych. Są w stanie zapewnić realną pomoc w trudnej sytuacji, zarówno poprzez wsparcie finansowe jak i merytoryczne. Otrzymanie go, wbrew pozorom, nie jest trudne, dlatego warto dowiedzieć się więcej od lekarza prowadzącego czy w urzędzie miasta.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Bozena 2021-06-13
  Ocena:
  5.0

  Czy jest możliwa skorzystanie z refundacji pieluch dla dorosłych

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-14 Pani Bożeno, o szczegółach refundacji wyrobów chłonnych przeczyta Pani w poniższym artykule: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac. Jeśli spełnia Pani kryteria objęcia refundacją, będzie Pani mogła kupić pieluchomajtki w dowolnej aptece lub sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ. W sklepie internetowym Seni24 zakup w ramach refundacji nie będzie możliwy, jednak zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi promocjami i korzystną ofertą cenową wyrobów chłonnych.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go