Bella

Jak myć osobę leżącą?

Przeczytano 17 345
2 Komentarzy
(5)
 

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia skóry, a także dobrego samopoczucia podopiecznego. Mycie może być jednak krępujące dla chorego i trudne dla opiekuna. Dlatego przed przystąpieniem do tych czynności warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać mycie chorego w łóżku, a także jakie produkty będą przy tym pomocne. W poradniku skupimy się na tym, jak przygotować się do wykonania porannej i wieczornej higieny, jak bezpiecznie ułożyć podopiecznego oraz jakie czynności wykonać, by mieć pewność, że skóra jest oczyszczona i chroniona przed podrażnieniami.

Jak przygotować się do mycia osoby leżącej?

Przygotowanie się do wykonania porannej i wieczornej higieny osoby leżącej może ułatwić te czynności, zaoszczędzić opiekunowi trochę czasu, a podopiecznemu zapewnić potrzebne poczucie komfortu. Od czego zacząć?

  • Warto upewnić się, że wszystkie czynniki potrzebne do zapewnienia podopiecznemu wygody oraz poczucia bezpieczeństwa zostały spełnione. Chodzi przede wszystkim o stworzenie zamkniętej, ciepłej przestrzeni. Może to być osobny pokój bądź – przy braku przestrzeni – miejsce osłonięte parawanem. Ważne jest także, by zamknąć okna i drzwi, aby uniknąć przewiania.
  • Wszystkie preparaty do mycia, miska z wodą, miska pneumatyczna (do mycia włosów), myjki i ręczniki, a także wyroby chłonne, gdy podopieczny cierpi na nietrzymanie moczu, powinny być przygotowane przed myciem i umieszczone pod ręką. Należy mieć je przy sobie jeszcze przed rozebraniem podopiecznego, by nie powodować u niego dyskomfortu. Warto także zaopatrzyć się w większą ilość ciepłej wody w dzbanku, do polewania ciała bądź włosów w razie konieczności.
  • Aby chronić podopiecznego przed wilgocią, opiekun może skorzystać z jednorazowych podkładów chłonnych bądź wielorazowych prześcieradeł. Dzięki temu nie ma potrzeby, by wymieniać pościel po czynnościach higienicznych.

Przygotowanie się do codziennej higieny podopiecznego nie należy do trudnych zadań, a potrafi znacząco ułatwić całą procedurę porannego i wieczornego mycia. Jak powinna ona przebiegać?

Jak myć chorego w łóżku?

Po odpowiednim przygotowaniu się do mycia podopiecznego, opiekun powinien rozpocząć od mycia zębów, twarzy i szyi – dotyczy to zarówno porannej jak i wieczornej higieny. Warto skorzystać przy tym z jednorazowych śliniaków dla dorosłych, które chronią przed wilgocią i ułatwiają toaletę. Następnym etapem powinno być mycie ramion, rąk, klatki piersiowej i brzucha. Konieczne jest do tego zdjęcie góry od piżamy, jednak podopieczny powinien być cały czas, choćby w niewielkiej części, zasłonięty. Zwiększa to komfort podczas krępujących czynności oraz minimalizuje ryzyko przeziębienia. Podczas mycia klatki piersiowej u kobiet należy zwrócić szczególną uwagę na skórę pod piersiami, gdyż właśnie w takich miejscach istnieje zwiększone ryzyko powstania odparzeń. Analogicznie dotyczy to także fałd skóry na przykład na brzuchu czy udach. W następnej kolejności opiekun powinien umyć choremu stopy i nogi. Dopiero wtedy zachodzi konieczność przewrócenia podopiecznego na bok, by umyć plecy oraz pośladki. Aby zrobić to w sposób bezpieczny dla opiekuna (nienadwyrężający kręgosłupa) oraz chorego, warto zrobić to w następujący sposób:

  • Położyć podopiecznego całkowicie płasko, bez poduszek czy zagłówków.
  • Stanąć po stronie, na którą chce obrócić podopiecznego. Lekko zgiąć w kolanie dalszą nogę, dalszą rękę umieścić na klatce piersiowej, natomiast bliską rękę położyć nad głową podopiecznego, lekko zgiętą w łokciu.
  • Złapać chorego pod dalszy bark i dalsze biodro, a następnie delikatnym ruchem ułożyć na boku.

Podopieczny może mieć założoną zarówno koszulkę jak i spodenki – opiekun ma możliwość odsłonić plecy i pośladki bez konieczności zdejmowania całej piżamy. Ostatnim etapem jest mycie okolic intymnych. Można wykorzystać do tego myjki bądź gazę nasączoną wodą z odrobiną płynu do higieny intymnej bądź chusteczkami do higieny intymnej. Ważne jest jednak, by nie korzystać wyłącznie z chusteczek, a jedynie traktować je jako uzupełnienie higieny.

Jak myć włosy osobie leżącej?

Mycie włosów osobie leżącej to niezbędna część toalety chorego. Powinno się wykonywać ją raz na 4-5 dni, w zależności od potrzeb podopiecznego. Warto także podkreślić, że w miesiącach letnich skóra poci się znacznie szybciej, dlatego warto dokładnie obserwować chorego i w razie konieczności umyć bądź odświeżyć głowę szybciej. W celu umycia włosów osobie leżącej należy przygotować:

Aby ochronić podopiecznego przed zachlapaniem, powinno się zabezpieczyć jego szyję i dekolt za pomocą ręcznika – wystarczy zarzucić go na plecy. Z kolei aby zminimalizować ryzyko zawilgocenia materaca, pod miskę lub wanienkę należy położyć podkład jednorazowy. Korzystając z miski, podopieczny nie ma możliwości wygodnego położenia się (przez wzgląd na brak wycięcia na szyję). Opiekun musi zatem podtrzymywać jego głowę. Między innymi dlatego wybór wanienki może być bardziej praktyczny. Drugim powodem jest dołączony worek z wężykiem, który służy za prysznic. Ułatwia to opłukanie głowy podopiecznemu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na temperaturę wody, która nie może być za zimna ani za gorąca. Aby zapewnić choremu komfort i zmniejszyć ryzyko przeziębień, powinno się sprawdzać wodę najpierw na własnym nadgarstku. Jeśli mycie włosów jest z jakiegoś powodu uniemożliwione (na przykład podopieczny jest przeziębiony), opiekun może skorzystać z szamponu w piance, który nie wymaga spłukiwania. To forma oczyszczenia i odświeżenia włosów oraz skóry głowy. Nie może jednak całkowicie zastąpić tradycyjnego mycia.

Mycie włosów osobie leżącej może być zadaniem trudnym dla początkującego opiekuna, jednak wypracowanie odpowiedniej rutyny oraz zaopatrzenie się w przydatne akcesoria z pewnością ułatwią tę czynność.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas mycia osoby leżącej?

Chociaż samo mycie osoby leżącej jest bardzo proste, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które nierzadko mogą umknąć opiekunom. Wiążą się przede wszystkim z używanymi preparatami.

  • Mydło ani woda z mydłem nie są najlepszymi wyborami, gdy przychodzi do higieny osoby leżącej, która jest wyjątkowo narażona na problemy skórne. Dotyczy to także pielęgnacji seniorów. Mydło wysusza naskórek, co może powodować podrażnienia. Zamiast niego lepiej używać lotionów bądź kremów myjących, które oczyszczają i jednocześnie nawilżają skórę. Na przykład preparaty Seni Care zawierają w składzie delikatne substancje myjące, które nie wysuszają, redukując dzięki temu ryzyko powstania podrażnień.
  • Gąbki nie należą do najbardziej higienicznych akcesoriów do mycia ciała. Panujące w nich wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego zamiast używać gąbek lepiej sięgać po jednorazowe myjki zapewniające komfort nie tylko podopiecznemu, ale też opiekunowi.
  • Przyjmuje się, że toaleta podopiecznego powinna odbywać się dwa razy – rano i wieczorem. Jednak to tylko uogólnienie. Mycie konieczne jest w każdym przypadku, w którym osoba chora jest ubrudzona, na przykład jedzeniem. Należy także odświeżać skórę, gdy podopieczny jest spocony. Oczywiście w niektórych sytuacjach nie ma potrzeby mycia całego ciała, można skorzystać jedynie z delikatnych preparatów oczyszczających. Odpowiednim do tego produktem są chusteczki nasączane.
  • W sytuacji, w której przeprowadzenie toalety z użyciem wody jest utrudnione, opiekun może skorzystać z „suchych” kosmetyków, takich jak chociażby Seni Care pianka do ciała myjąco-pielęgnująca bądź szampon w piance. Delikatnie oczyszczają skórę bez konieczności spłukiwania, jednocześnie nie wysuszając jej.
  • Odpowiednie nawilżenie i ochrona skóry powinny stanowić dopełnienie oczyszczania ciała podopiecznego. Dlatego zaleca się, by po dokonaniu toalety korzystać z natłuszczających i nawilżających balsamów, olejków a także kremów ochronnych, które redukują ryzyko wystąpienia zaczerwienień, podrażnień a także odparzeń.

    Chociaż mycie osoby leżącej jest trudniejsze od przygotowania kąpieli bądź szybkiego prysznica, nadal jest to efektywna forma oczyszczania ciała podopiecznego, która zapewnia mu ochronę przed rozwojem bakterii oraz komfort potrzebny do normalnego funkcjonowania. Odpowiednie przygotowanie, wyrobienie nawyków i zaopatrzenie się w przydatne akcesoria z pewnością pomogą zmienić ten początkowo niełatwy zabieg w codzienną, zwyczajową czynność.

     
    Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

    Komentarze

    • Napisał: Urszula On 2023-08-15
      Rating:
      5.0

      czy zapisanie sie do Newslettera jest płatne

      Replied by: Joanna On 2023-08-16 Pani Urszulo, zapisanie się do newslettera jest całkowicie bezpłatne :) Zapraszamy!

    • Napisał: Kasiaaa007 On 2020-02-11
      Rating:
      5.0

      Muszę zakupić produtu Seni zdecydowanie ułatwią podmywanie babci lężącej po udarze.

      Dziękuje za tą treść.

    Zadaj pytanie lub napisz komentarz

    Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

    Powiązane wpisy

    Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
    Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
    11 751 3

    Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

    czytaj więcej
    Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
    Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
    6 318 4

    Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

    czytaj więcej
    Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
    Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
    6 455 7

    Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

    czytaj więcej
    Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
    Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
    2 496 2

    Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

    czytaj więcej
    Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
    Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
    6 662 1

    Opieka nad osobą chorą jest ciężką pracą – zarówno w wykonaniu profesjonalnej opiekunki, jak i tak zwanego opiekuna rodzinnego, który nierzadko zostaje z...

    czytaj więcej
    Jak zapobiegać odleżynom?
    Jak zapobiegać odleżynom?
    10 049 1

    Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...

    czytaj więcej
    Nietrzymanie moczu (NTM) - objawy, przyczyny, leczenie
    Nietrzymanie moczu (NTM) - objawy, przyczyny, leczenie
    72 216 8

    Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która statystycznie dotyka około 6% całego społeczeństwa. W Polsce to zatem około 2 miliony osób, w...

    czytaj więcej
    Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
    Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
    11 801 2

    Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które...

    czytaj więcej