Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Refundacja NFZ pieluchomajtek 2021/2022 i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać, komu przysługuje i jak ją obliczyć?

126407 Wyświetleń
62 Komentarzy
 5.0  


Jeśli jesteś zainteresowany zakupem produktów Seni w ramach refundacji i bez wychodzenia z domu, zadzwoń pod numer:

56 612 33 35, Pn-Pt 8:00-16:00

podaj naszemu konsultantowi unikalny numer identyfikacyjny zlecenia oraz numer PESEL.

Nasz konsultant doradzi w wyborze odpowiednich wyrobów Seni i odpowie na Twoje pytania.


Nietrzymanie moczu stanowi nie tylko problem natury zdrowotnej, psychologicznej i społecznej, ale również ekonomicznej. Nie da się ukryć, iż regularne kupowanie wyrobów chłonnych generuje konkretne wydatki. Dlatego dla wielu osób ze stwierdzonym NTM refundacja może okazać się niezwykle pomocna. W tym tekście postaramy się wyjaśnić komu przysługuje refundacja, jak się o nią ubiegać i ile kosztują wyroby już po pomocy z Narodowego Funduszu zdrowia. Wskażemy także rozwiązania alternatywne dla refundacji, które wcale nie muszą być mniej korzystne dla osoby chorej.

Czym jest refundacja?

Refundację możemy określić mianem finansowego wsparcia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczyć może wielu wyrobów, takich jak chociażby sprzęt ortopedyczny (balkoniki, wózki inwalidzkie, ortezy, protezy itd.), cewniki, aparaty słuchowe, worki stomijne czy właśnie wyroby chłonne. Refundacja zależna jest od posiadanego schorzenia, które orzeka lekarz specjalista. W tym tekście skupimy się na refundacji NFZ obejmującej osoby, które z różnych przyczyn cierpią na nietrzymanie, a zatem bezwiedne wyciekanie moczu.

Aby otrzymać refundację, choroba ta musi być objawem innego schorzenia, na przykład nowotworu, upośledzenia umysłowego, wad wrodzonych, uszkodzenia układu nerwowego czy dróg moczowych. Do otrzymania pomocy z Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest także ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie są zasady refundacji na wyroby chłonne?

NFZ - refundacja na wyroby chłonne podlega kilku istotnym zasadom dotyczącym ilości przysługujących wyrobów, ich kosztu, limitów finansowania czy samego realizowania zlecenia na wyroby chłonne. O czym warto pamiętać?

 • Refundacja NFZ na pieluchomajtki bądź inne wyroby chłonne wystawiana jest maksymalnie na rok. Oznacza to, że chcąc wykupić zlecenie w aptece bądź sklepie medycznym można zakupić jednorazowo środki pomocnicze maksymalnie na 6. miesięcy w ramach refundacji. W przypadku, gdy pacjent nie może sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek, może realizować zlecenie w okresach nie krótszych niż 1. miesiąc.
 • Nie każdy pacjent z nietrzymaniem moczu może otrzymać zlecenie na wyroby chłonne. Komu przysługuje refundacja? Refundacja przysługuje w sytuacji, w której u pacjenta stwierdzono chorobę nowotworową przebiegająca w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza bądź okolicy krzyżowej, posiada przetoki nowotworowe lub popromienne, cierpi na nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych, boryka się z powikłaniami po leczeniu chorób nowotworowych lub neurogennych i nieneurogennym nietrzymaniu moczu lub stolca z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu (P.100). Refundacja przysługuje także osobom, które cierpią na nietrzymanie moczu lub stolca na tle głębokiego upośledzenia umysłowego, zespołów otępiennych, wad wrodzonych i chorób układu nerwowego, wad wrodzonych dolnych dróg moczowych, jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia dróg moczowych bądź jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia układu pokarmowego (P.101).

 • Maksymalna kwota refundacji NFZ obowiązująca od 1 grudnia 2021r. zależy od rodzaju środka pomocniczego. W przypadku pieluchomajtek, majtek chłonnych i pieluch anatomicznych limit dofinansowania wynosi 1,70 zł za sztukę, natomiast za wkłady anatomiczne i podkłady higieniczne otrzymamy dofinansowanie w wysokości 1 zł za sztukę. Refundacja będzie wynosiła 70% limitu finansowania do każdej sztuki produktu niezależnie od kodu P.100 lub P.101 (wyjątek stanowią uprawnienia dodatkowe dla inwalidów wojskowych, inwalidów wojennych i osób represjonowanych).
 • Osobami, które mają prawo do 100% refundacji w ramach limitu są inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane. 

Zakup wyrobów chłonnych z refundacją nie jest jednak możliwy bez odpowiedniego zlecenia, które wystawia lekarz. Jak je uzyskać?

Refundacja pieluchomajtek NFZ 2020/2021 - jak z niej skorzystać?

Aby skorzystać z refundacji należy przede wszystkim udać się na wizytę do lekarza, który zawarł umowę z NFZ. To lekarze następujących specjalizacji:

 • chirurgii ogólnej/dziecięcej/onkologicznej,
 • onkologii klinicznej/onkologii i hematologii dziecięcej,
 • chemioterapii nowotworów,
 • geriatrii,
 • ginekologii onkologicznej/położnictwa i ginekologii,
 • neurologii/neurologii dziecięcej,
 • urologii/urologii dziecięcej,
 • lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
 • lekarzy specjalizujących się w dziedzinie medycyny rodzinnej/pediatrii/chorób wewnętrznych.

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne można uzyskać także u felczera ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgniarki lub położnej, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Potwierdzenie uprawnień pacjenta odbywa się elektronicznie w gabinecie lekarskim podczas wystawiania zlecenia. Tylko w wyjątkowych przypadkach negatywnej weryfikacji wystawiania zlecenia pacjent powinien udać się osobiście do swojego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Po otrzymaniu zlecenia lub numeru zlecenia (taka możliwość istnieje podczas teleporady) pacjent może zrealizować zlecenie w aptece lub sklepie medycznym.

Co powinien zawierać wniosek na pieluchomajtki?

Wniosek na pieluchomajtki oraz inne wyroby chłonne jest podstawą uzyskania dofinansowania od Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie elektroniczny system zleceń bardzo ułatwia tę procedurę. Warto jednak pamiętać, kto wystawia poszczególne elementy wniosku:

 • część wystawiana przez lekarza zawiera między innymi dane chorego, nazwę wyrobu, liczbę sztuk i uzasadnienie;
 • część wystawiana przez NFZ zawiera między innymi limit finansowy;
 • część wystawiana przez pracownika apteki czy sklepu medycznego zawiera potwierdzenie, iż wyrób został odebrany.

O czym jeszcze warto pamiętać ubiegając się o pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia?

 • Jeśli wyroby chłonne używane są przez długi czas, na przykład z powodu upośledzenia umysłowego chorego, zlecenie może być wystawione na maksymalnie 12 miesięcy. 
 • Wyroby nie muszą być odbierane osobiście przez pacjenta, na którego zostało wypisane zlecenie. Pośrednik musi jedynie potwierdzić odbiór imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL. Musi także podpisać się na zleceniu.
 • Zlecenie na pieluchomajtki i inne wyroby ważne jest tylko w miesiącach, na które zostało wystawione. Jeśli miesiąc upłynął, niemożliwe jest odebranie zaległych wyrobów. Przykładowo – jeśli zlecenie wystawiono w styczniu na trzy miesiące obejmuje ono wyroby na styczeń, luty i marzec. W lutym odebranie wyrobów ze stycznia nie będzie już możliwe.
 • Ile wynosi refundacja pieluchomajtek Seni i wkład finansowy chorego? Jak obliczyć refundację? Od 1 grudnia 2021r. refundacja i dopłata pacjenta będą uzależnione od ilości realizowanych sztuk produktu oraz ich rodzaju. Oto przykładowe wyliczenie: pieluchomajtki dla dorosłych Super Seni (dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu) w rozmiarze M kosztują w aptece 207 zł za 90 sztuk. Pacjent otrzyma refundację w wysokości 107,1 zł, a dopłaci 99,9 zł niezależnie od kodu P.100 czy P.101.

Refundacja pieluchomajtek w czasie koronawirusa

Ze względu na ograniczoną możliwość kontaktu z lekarzami pierwszego kontaktu czy specjalistami, obecnie istnieje możliwość wystawienia zlecenia poprzez teleporadę, a także zamówienie go w sklepie internetowym. Chociaż już wcześniej możliwe było wystawienie e-recepty, dopiero od czasu pojawienia się pandemii można mówić o wystawianiu e-zleceń na podstawie telefonicznej rozmowy z lekarzem.

Co należy zrobić, by otrzymać e-zlecenie?

 • Umówić się na teleporadę.
 • Lekarz wystawia e-zlecenie i potwierdza je w oddziale NFZ.
 • Ze zleceniem należy udać się do sklepu medycznego w celu odebrania wyrobów.

Chociaż lekarz ma ograniczoną możliwość rozpoznaniu stanu, w większości przypadków z pewnością jest to możliwe. Po e-zlecenia warto zatem zgłaszać się zawsze, gdy występuje taka konieczność. Tym bardziej, jeśli jest to kolejna refundacja, a produkty były już wcześniej użytkowane. 

Obecnie niektóre sklepy internetowe zapewniają także możliwość zamówienia wyrobów refundowanych online. W takim przypadku konieczne jest podanie numeru zlecenia oraz numeru PESEL podczas składania zamówienia.

Refundacja pieluchomajtek dla dzieci - ustawa "Za życiem" oraz Ustawa wspierająca osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności

Ustawy te dotyczą kobiet w ciąży oraz ich rodzin, a także osób ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności, jednak w przypadku refundacji wyrobów chłonnych mowa o osobach, które są ciężko i nieodwracalnie upośledzone bądź nieodwracalnie chore (z zagrożeniem życia). Chociaż w tym przypadku NFZ także zapewnia pokrycie 70% z limitu, istotne jest zniesienie limitu ilościowego. To lekarz decyduje, jak duże jest zapotrzebowanie pacjenta. Do ilości sztuk przypisana jest konkretna kwota limitu – dane przedstawiamy w tabelce poniżej:

Ilość sztuk (od-do) Kwota limitu
Do 90 90 zł
91-180 180 zł
181-270 270 zł
271-360 360 zł
361-450 450 zł
451-540 540 zł
541-630 630 zł
631-720 720 zł
721-810 810 zł
811-900 900 zł
901-990 990 zł


Jakie wyroby chłonne można kupić dzięki refundacji? Co to oznacza w praktyce? W związku ze zmianami zasad refundacji obowiązujących od 1 grudnia 2021r. osoba, która uzyskała zlecenie w przedziale 91-180 szt. może kupić 180 szt. pieluchomajtek Super Seni w rozmiarze M za 414-214,2 zł (kwota refundacji) = 199,8 zł. Jednak otrzymując zlecenie na 181-270 szt. może kupić 181 szt. tych samych pieluchomajtek za 414,3-215,39 zł (kwota refundacji) = 200,91 zł. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (47ZN) oraz osoby do 16. roku życia, które ze względu na niepełnosprawność wymagają opieki (47ZND) otrzymują refundację na tych samych zasadach, co osoby korzystający z pomocy ustawy „za życiem” (47DN). Dzięki pomocy NFZ oraz dokładnemu obliczeniu zapotrzebowania na wyroby chłonne można zakupić potrzebne produkty ze znacznym dofinansowaniem. Uzyskanie refundacji wymaga spełnienia konkretnych warunków, jednak sama procedura nie jest problematyczna. Może natomiast ułatwić zakup przydatnych wyrobów chłonnych. Które z produktów na nietrzymanie moczu są refundowane?

Refundacji podlegają wszystkie wyroby chłonne, które chronią przed nadmierną wilgocią przy problemie nietrzymania moczu.

Co istotne – zlecenie upoważnia do odebrania różnego typu wyrobów chłonnych. Najlepiej poprosić lekarza o to, by w miejscu określenia wyrobu wpisał „pieluchomajtki lub zamiennie”. Przykładowo: w ramach zlecenia można odebrać na przykład 60 pieluchomajtek i 30 podkładów chłonnych. Najważniejsze, by zmieścić się w limicie. Uwaga! Limit może zostać niewykorzystany, jednak nie może być przekroczony. Chory nie ma możliwości skorzystania z większej ilości wyrobów, niż zostało to napisane na zleceniu.

Czy zakup w aptece to jedyne rozwiązanie?

Każda osoba, która boryka się z problemem nietrzymania moczu bądź jest opiekunką czy opiekunem doskonale wie, że 90 sztuk wyrobu chłonnego na miesiąc to niewystarczająca ilość. Zwłaszcza przy ciężkim bądź bardzo ciężkim NTM. Dlatego nierzadko konieczne jest zaopatrywanie się w wyroby chłonne poza refundacją. Wiele osób decyduje się na zakupy w tej samej aptece, w której odbiera na NFZ pieluchomajtki bądź inne produkty. Chociaż takie zakupy mogą wydawać się wygodne – pozwalają na jednorazowe zaopatrzenie się w potrzebny wyrób – niekoniecznie są najlepszym wyjściem, także biorąc pod uwagę cenę. Dlaczego? Ceny w aptekach i sklepach medycznych w większości przypadków są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych, które – pomimo braku możliwości refundacji – przygotowują oferty porównywalne do tych po uldze ze strony NFZ. Może to być nawet ponad 50 złotych zaoszczędzone na 90 sztukach wyrobu. Niektóre z wyrobów można także otrzymać w cenie niższej, niż dopłata do refundacji. Przykładowo: przy zakupie 90 sztuk Seni Active Normal w rozmiarze XL w naszym sklepie internetowym, klient zapłaci 182,97 zł. Korzystając z refundacji, ten sam produkt może otrzymać za 193,50 zł. już po uldze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do tego dochodzi także kwestia wygody i oszczędności czasu. Otrzymanie samej refundacji może być czasochłonne, zwłaszcza dla osób mieszkających poza dużymi miastami. Ten sam problem pojawia się podczas zakupów wyrobów chłonnych, zwłaszcza gdy osoba ze zleceniem chce wykupić cały przydział na trzy miesiące. Nierzadko konieczne jest udanie się do większej apteki, by uzyskać wszystkie wyroby za jednym razem. W takich sytuacjach zakupy w domowym zaciszu, z szybką wysyłką prosto pod drzwi wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Refundacja to dla wielu osób znacząca pomoc przy zaopatrywaniu się w wyroby chłonne. Chociaż otrzymanie wsparcia od NFZ początkowo może wydawać się problematyczne, wystarczą wyłącznie trzy proste kroki, by skorzystać z tej ulgi. Warto jednak porównywać ceny po dopłacie NFZ z cenami sklepów internetowych – niektóre z nich mogą być znacznie korzystniejsze.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Izabela 2022-01-18
  Ocena:
  5.0

  Witam, Chciałam zapytać jak mogę wyliczyć kwotę za refundację pieluch / majtek chłonnych dla syna za luty. Mam zlecenie , wiem że nastąpiły zmiany w płatności. Mamy przyznane 270 sztuk majtek seni active normal rozm.S . Jak obliczyć kwotę do zapłaty po zmianach ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Izabelo, maksymalna kwota dofinansowania na jedną sztukę produktu wynosi w tym wypadku 1,70 zł. Aby wyliczyć kwotę refundacji należy wziąć pod uwagę 70% tego limitu (70% z 1,70 zł = 1,19 zł). A zatem kwota refundacji wyniesie maksymalnie 1,19 zł za jedną sztukę pieluchomajtek lub majtek chłonnych.

 • Napisał: Jan Marchewka 2022-01-13
  Ocena:
  5.0

  Kupuję w aptece refundowane pieluchomajtki z symbolem P101. Ilość szt. 90/mieś. Jaką powinienem wnosić opłatę za zakupiony towar

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-13 Panie Janie, maksymalna kwota refundacji obowiązująca od 1 grudnia 2021r. wynosi 1,70 zł za sztukę. Refundacja stanowi 70% limitu finansowania do każdej sztuki produktu.

 • Napisał: Alicja 2022-01-11
  Ocena:
  5.0

  Czy pacjentowi ze znacznym stopniem niepełnosprawności i nietrzymaniem moczu po operacji prostaty przysługuje refundacja na pieluchomajtki?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-12 Pani Alicjo, osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności (na podstawie orzeczenia 47ZN) przysługuje refundacja wyrobów chłonnych w ramach ustawy "Za życiem". W tym przypadku NFZ zapewnia pokrycie 70% z limitu. Warto podkreślić, że nie istnieje w tym wypadku limit ilościowy - to lekarz decyduje, jak duże jest zapotrzebowanie pacjenta. Zachęcam do zapoznania się z instrukcją postępowania w przypadku wnioskowania o wyroby chłonne, którą zawarliśmy w niniejszym artykule.

 • Napisał: Barbara 2022-01-04
  Ocena:
  5.0

  czy osobie 78 lat z numerem choroby F01 bez grupy inwalidzkiej nalezy się refundacja pieluchomajtek

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Barbaro, tak, takiej osobie należy się refundacja wyrobów chłonnych.

 • Napisał: Barbara 2022-01-04
  Ocena:
  5.0

  Jestem lekarzem i do tej pory wypelnianie wnioskuna pm stosując kryteria f01niezaleznie od wiekupacjenta nie stwarzało problemu.odniedawna f01 nie jest kryterium do pozytywnego zatwierdzenia wniosku.Moze chodzi o stopień niepełnosprawności?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Barbaro, podstawowym kryterium uprawniającym do otrzymania refundowanych środków pomocniczych jest nietrzymanie moczu, które towarzyszy wielu chorobom. F01 (otępienie naczyniowe) jest dość często spotykanym kodem na zleceniach dot. refundacji pieluchomajtek. Trudno zatem powiedzieć, na czym polega Pani problem.

 • Napisał: Malwina 2021-12-23
  Ocena:
  5.0

  Witam mam niepełnosprawnego syna z orzeczeniem jak wygląda zlecenie na pampersy czy wogole mu się nalezy. Dziecko ma stwierdzony autyzm i chodzi cały czas w pampersie. Czy są przesłanki do tego by mógł skorzystać ze zlecenia??

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-03 Pani Malwino, o możliwości skorzystania z refundacji środków pomocniczych dla osób z uprawnieniami 47ZND (dzieci do 16-go roku życia z niepełnosprawnością i wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) decyduje lekarz. Diagnoza nie ma w tej sytuacji decydującego znaczenia.

 • Napisał: Zofia 2021-12-17
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie. Jestem chora na miastenie gravis choroba autoimunologiczna nużliwosc mięśni szkieletowych choroba neurologiczna oprócz tego choruje ma zapalenie pęcherza moczowego jestem po trzech zabiegach I jednej operacji stwierdzono też guzy niezlosliwe . Po tych zabiegach mój pęcherz moczowy z pojemności 500ml został pomniejszony na 100 ml z tego tytułu nie trzymam moczu . Czy w tym przypadku należy mi się refundacja pieluchomajtek i zamienników? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-20 Pani Zofio, refundacja przysługuje m.in. osobom, które cierpią na nietrzymanie moczu na skutek chorób układu nerwowego, zatem w Pani przypadku zlecenie mogłoby zostać wystawione. Może to zrobić lekarz neurolog.

 • Napisał: Małgorzata 2021-12-16
  Ocena:
  5.0

  Witam! Mam pytanie, moja mama ma 93 lata , jest członkiem zbowid-u, czy jej się należy jakaś zniżka na pieluchomajtki, które używa, pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-17 Pani Małgorzato, samo członkostwo w wymienionej przez Panią organizacji nie upoważnia do skorzystania z ulgi refundacyjnej. O kryteriach wydawania zlecenia na refundację wyrobów chłonnych piszemy w treści niniejszego artykułu.

 • Napisał: Dagmara Gut 2021-12-15
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie chciałam zapytać czy zrealizuje zlecenie na pieluchy u państwa?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-16 Pani Dagmaro, niestety, sklep internetowy Seni24 nie realizuje zleceń na refundację NFZ. Zachęcamy jednak do zapoznania się z naszą ofertą - warto pamiętać, że ceny w sklepach medycznych w większości przypadków są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych, oferujących produkty w cenach przybliżonych do tych po uldze NFZ.

 • Napisał: B. K 2021-12-14
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry Mam zapytanie Moja Mama zaliczona do 1 grupy inwalidztwa, stopień znaczny całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji, osoba leżącą, sparalizowana, ma uprawnienia osób Represjonowanych przez III Rzeszę, jakie difinandiwabue

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-15 Osobom represjonowanym przysługuje 100% refundacja na wyroby chłonne Seni.

 • Napisał: Maria 2021-12-14
  Ocena:
  5.0

  Zakupiłam w październiku/2021 pampersy dla męża w aptece na październik, listopad, grudzień. 2021 r. na zlecenie wystawione przez lekarza (z przysługującymi ulgami) Teraz chcę zakupić na styczeń, luty, marzec 2022 roku. Pani w aptece mówi, że teraz nie mogę, dopiero w styczniu/2022 r. Czy ma rację? Z czego to wynika?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-15 Pani Mario, pani w aptece ma rację. Zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi realizacji zleceń na wyroby medyczne, zawartych w Ustawie z dn. 12.05.2011r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. 2011 Nr 122 poz. 696) zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (czyli m.in. pieluchomajtki i inne wyroby chłonne) są realizowane wyłącznie w miesiącach, na które zostały wystawione. Co ważne, zleceń nie można realizować wstecz - przykładowo, w lutym nie zrealizuje Pani zlecenia wystawionego na styczeń. Jeśli obawia się Pani, że mężowi nie wystarczy pieluchomajtek do początku stycznia, zachęcamy do zakupów w sklepie internetowym Seni24, w którym znajdzie Pani potrzebne produkty w korzystnych cenach.

 • Napisał: Kamila 2021-08-10
  Ocena:
  5.0

  Witam , proszę o odpowiedź na moje pytanie - mąż jest inwalidą I grupy z ogólnego stanu zdrowia ( niezdolnym do samodzielnej egzystencji) oraz inwalidą wojskowym z 3 grupą . Obecnie jest osobą leżącą , wymaga to jak wiadomo dużej ilości i pieluchomajtek i podkładów . Jak wygląda refundacja środków medycznych w takim przypadku ? Lekarz rodzinny na chwilę obecną nie jest zorientowany jaka refundacja przysługuje , dziękuję za ewent. odpowiedź .

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-11 Pani Kamilo, inwalidzi wojskowi mają prawo do 100% refundacji wyrobów chłonnych w ramach obowiązującego limitu. Przy chorobie nowotworowej otrzymują zatem 77 zł refundacji, natomiast przy pozostałych schorzeniach - 90 zł. W tym wypadku korzystniejsze może okazać się jednak skorzystanie z ustawy "Za życiem", która dotyczy m.in. osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. NFZ pokrywa 70% kosztów wyrobów chłonnych, jednak zniesiony zostaje limit ilościowy - to lekarz decyduje o zapotrzebowaniu pacjenta. Zachęcam do zapoznania się z tabelą refundacji zamieszczoną w akapicie dotyczącym ww. ustawy.

 • Napisał: Katarzyna 2021-07-12
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry! Mama po udarze ze szpitala przewieziona do ośrodka rehabilitacyjnego na rehabilitację. Ośrodek wymaga dostarczenia pampersów. Lekarz z POZ nie chce wypisać zlecenia ponieważ twierdzi, że nie należy się refundacja i ośrodek powinien zapewnić artykuły chlonne. Katarzyna

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-13 Pani Katarzyno, faktycznie, to placówka sprawująca opiekę nad chorym powinna wystąpić o zlecenie na refundację wyrobów chłonnych. Polecam skontaktowanie się z ośrodkiem rehabilitacyjnym, do którego trafiła Pani mama w celu ustalenia szczegółów zakupu pieluchomajtek. Może się jednak okazać, że ilość zakupionych wyrobów chłonnych w ramach zlecenia będzie zbyt mała - wówczas pozostaje Państwu dokupienie pozostałej ilości produktów na własną rękę.

 • Napisał: Sylwia Kraus 2021-07-12
  Ocena:
  5.0

  Czy w sklepie internetowym seni24 można uzyskać refundację na pieluchomajtki, jeżeli tak, to w jaki sposób to zrobic?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-12 Pani Sylwio, niestety, sklep internetowy Seni24 nie uznaje refundacji wyrobów chłonnych. Zachęcamy jednak do zapoznania się z naszymi aktualnymi promocjami, które również znacząco mogą obniżyć koszty zakupów.

 • Napisał: Megi 2021-07-08
  Ocena:
  5.0

  Witam, moja mama choruje na alzheimer oraz obumiera jej pół kula mozgu od mowy i myślenia i musi nosić pampersy ponieważ nie wie co robi czy w tym przypadku można starać się dofinansowanie na pampersy? Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-08 Szanowna Pani, jak najbardziej - mogą się Państwo starać o dofinansowanie wyrobów chłonnych, ponieważ Pani mama kwalifikuje się do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. W tym celu należy uzyskać zlecenie od specjalisty, a następnie zrealizować je w wybranym sklepie medycznym lub aptece, pod warunkiem, że dany punkt podpisał umowę z NFZ. Szczegóły realizacji zlecenia na pieluchomajtki znajdzie Pani w poniższym artykule.

 • Napisał: Maja 2021-06-20
  Ocena:
  5.0

  Witam opiekuje się tesciowa ktora jest leżącą na pegu i ma książeczkę i rentę osoby represjonowanej i czy należą się tańsze pampersy

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-28 Pani Maju, osobom represjonowanym przysługuje 100% refundacja w ramach limitu na wyroby chłonne Seni. W poniższym artykule przedstawiamy, jak wygląda procedura wystawiania zlecenia na pieluchomajtki - zachęcam do lektury.

 • Napisał: Danuta Kozioł. 2021-05-31
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Korzystam z pielucho-majtek wg. kwalifikacji P.101. Czy przysługują mi dodatkowe uprawnienia nabywania i opłat z racji orzeczenia lekarskiego o znacznym stopniu niepełnosprawności. Znaczenie kodu 47ZN. Jak najsprawniej załatwić nabycie pielucho-majtek na dalszy okres, roczny skończył się w maju / korzystam z nich od kilku lat /. Dziękuję, pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-31 Pani Danuto, w przypadku orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (47ZN / 47ZND) przysługuje Pani refundacja w wysokości 70% kosztów oraz zniesienie limitu ilościowego na wyroby chłonne. O tym, jakie jest miesięczne zapotrzebowanie pacjenta na pieluchomajtki decyduje lekarz. Proszę pamiętać, że karta zaopatrzenia miesięcznego może być wydana maksymalnie na 12 miesięcy. Obecnie najszybszą formą zlecenia na wyroby chłonne jest tzw. e-zlecenie. Aby je otrzymać, należy umówić się z lekarzem na teleporadę, podczas której wystawi zlecenie i to on potwierdzi je w oddziale NFZ. Ze zleceniem, które otrzyma Pani w formie elektronicznej należy udać się do apteki lub sklepu medycznego i zakupić potrzebną ilość pieluchomajtek. Zakupu może Pani dokonać także w sklepach internetowych, które mają podpisaną umowę z NFZ.

 • Napisał: Elzbieta 2021-05-27
  Ocena:
  5.0

  Witam jestem chora na stwardnienie rozsiane mam nietrzymanie moczu bóle neuropatyczne zespół niespokojnych nóg l gr inwalidzka zlecenie jest wystawione na 3 miesiące na pilucho majtki ile będzie mnie to kosztowało pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-28 Pani Elżbieto, całkowity koszt uzależniony jest od tego, na jakie wyroby chłonne się Pani zdecyduje. Nie wiemy, z jakim stopniem nietrzymania moczu mamy do czynienia - kropelkowym, lekkim, średnim czy może ciężkim. W przypadku I grupy inwalidzkiej (czyli znacznego stopnia niepełnosprawności) NFZ pokrywa 70% kosztu wyrobów chłonnych. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego produktu na nietrzymanie moczu: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/5-czym-kierowac-sie-podczas-wyboru-wyrobu-chlonnego

 • Napisał: Elżbieta 2021-05-21
  Ocena:
  5.0

  Czy osoba w wieku 87 lat, przebywająca w Domu Opieki Społecznej może otrzymać refundację na pieluchomajtki (nie ma chorób nowotworowych, ani nie jest upośledzona umysłowo), po prostu ze względu na wiek nie trzyma moczu, w dzień i w nocy.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-24 Pani Elżbieto, w tym wypadku warto ubiegać się o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jest ono traktowane równorzędnie z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, na mocy którego choremu przysługuje refundacja wyrobów chłonnych.

 • Napisał: Bogna 2021-05-18
  Ocena:
  5.0

  Witam! Kupiłam pieluchomajtki dla mamy na 3 miesiące. Zapłaciłam 126,00 zł (wartość brutto 315.00, natomiast refundacja NFZ 189,00 ). Chciałabym dowiedzieć się, ile pieniędzy powinnam otrzymać z PCPRu po złożeniu wniosku. Pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-19 Pani Bogno, kwota dofinansowania z PFRON uzależniona jest od limitu wyrobów chłonnych nałożonego na osobę chorą. Może to być kolejno 77 zł lub 90 zł miesięcznie. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami dofinansowania pieluchomajtek w katalogu widniejącym na stronie PFRON lub kontaktem z infolinią.

 • Napisał: Krzysztof 2021-05-16
  Ocena:
  5.0

  Zwrot za pampersy. Do wniosku dołączaliśmy książeczkę. Co teraz gdy jest ezlecenie...

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-17 Panie Krzysztofie, w tej sytuacji polecamy kontakt bezpośrednio z NFZ lub sklepem medycznym/apteką, w której dokonują Państwo zakupów wyrobów chłonnych celem wyjaśnienia Pana wątpliwości.

 • Napisał: Elżbieta 2021-05-12
  Ocena:
  5.0

  Osoba o niepełnosprawności znacznej 81 lat Parkinson,po udarze, inne przewlekłe choroby towarzyszące - ile pieluchomajtek może zapisać POZ i jak to jest z dopłatą z NFZ : czy sklep lub apteka sprzedając pieluchomajtki pobiera cenę uwzględniającą tą dopłatę czy jest to jakos inaczej .

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-13 Pani Elżbieto, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać z refundacji wyrobów chłonnych w ramach ustawy "Za życiem". W tym wypadku nie obowiązuje pacjenta limit ilościowy, a NFZ pokrywa 70% kosztów zakupów. Co istotne, to lekarz decyduje, jak duże jest zapotrzebowanie pacjenta na wyroby chłonne. Zachęcamy do zapoznania się z tabelą umieszczoną w niniejszym artykule w akapicie dotyczącym ustawy "Za życiem". Realizacja zlecenia na refundację wyrobów chłonnych może się odbyć w dowolnej aptece lub sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ (mogą to być także sklepy internetowe). Warto jednak podkreślić, że ceny produktów w punktach stacjonarnych często są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych, które, pomimo braku możliwości refundacji, przygotowują oferty porównywalne do tych po uldze ze strony NFZ.

 • Napisał: Ewelina 2021-05-09
  Ocena:
  5.0

  witam ostatnio wykupilam babaci pieluchomajtki 120 szt. plus do tego 30 szt .podkladow. zaplacilam za wszysko w aptece 360 zl .ze swoich pieniedzy. Babcia ma orzeczenie o niepelnosprawnosci w stopniu znacznym oraz I grupe. Pani w aptece podpowiedziala mi ze ma podejsc do PFRON (PCPR) o zwrot poniesionych przezemnie kosztow.ok wniosek zlozony przyszko pismo ze zwroca 126 zl a co z reszta kasy. Ja zaplacilam 360 zl - 126 zl =234 zl.Jedni mowią ze mam isc do rodzinnego lekarza babci aby on napisal wniosek do NFZ-u o zwrot kosztow.takiej samej kwoty o PFRON

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-12 Pani Ewelino, w opisanym przez Panią przypadku prawidłowo obliczono kwotę refundacji wyrobów chłonnych. Przysługuje Państwu 126 zł zwrotu pokrytych kosztów, ponieważ weszliście w kolejny limit refundacji (podstawowy limit obejmuje do 90 szt. wyrobów chłonnych i stanowi łączną wartość zwrotu 63 zł).

 • Napisał: Kasia 2021-04-27
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie refundacji z PCPR, mam leżącą babcię, którą opiekuje się moja mama. Zawsze składała papierowy wniosek o refundację do PCPR a teraz pracownica powiedziała, że należy babci założyć profil zaufany i poprzez niego składać wnioski. Jest to duże utrudnienie dla mojej mamy, ponieważ nie potrafi tego samodzielnie wykonać. Czy rzeczywiście zmieniły się przepisy i nie można już złożyć takiego wniosku w formie tradycyjnej? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-27 Pani Kasiu, nie istnieją żadne regulacje nakazujące złożenie wniosku przez internet. Jest to zalecane w dobie pandemii i wielu osobom ułatwia procedurę wnioskowania o wyroby chłonne, ale zlecenia w formie papierowej nadal powinny zostać przyjęte.

 • Napisał: Janusz 2021-04-19
  Ocena:
  5.0

  Witam Czy dobrze zrozumiałem jedna z odpowiedzi,sklep seni 24 nie obsługuje zakupów refundowanych. z NFZ

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-20 Panie Januszu, tak, sklep internetowy Seni.pl nie realizuje zleceń w ramach refundacji NFZ. Proszę jednak pamiętać, że ceny w sklepach stacjonarnych i aptekach często są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych. Warto regularnie śledzić naszą ofertę, w tym korzystne promocje, które pomogą zaoszczędzić nawet bez refundacji.

 • Napisał: Zbyszek 2021-04-19
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie mama dostała zlecenie na 60 szt.pieluchomajtki ale wykupuje tylko 30szt.miesięcznie czy należy się ref.63 zł. Czy 31zł.tak w sklepie naliczają i druga połówka przepada.Czy sklep prawidłowo to robi.Dziękuje

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-20 Panie Zbyszku, tak, w tym wypadku sklep prawidłowo oblicza kwotę refundacji. Proszę pamiętać, że limit wyrobów chłonnych może zostać niewykorzystany, ale nie może zostać przekroczony.

 • Napisał: Beata. 2021-04-16
  Ocena:
  5.0

  To nie jest tak jak tu piszą, jeśli jest znaczny stopień niepełnosprawności to dofinansowanie dla takiej osoby jest 63zl do każdego zamówienia przy 90 szt. Natomiast jeśli pacjent zużywa więcej niż 90 szt w miesiącu to warto zawsze wziąć przynajmniej 91 bo tak to jest zrobione ze do każdego zamówienia 90szt jest 63zl. Więc jeśli weźmiesz np 91 -180 szt to obniżka będzie 63zl x2, a jeśli weźmiesz 181 to już będzie 63x3. Natomiast jeśli nie ma się grupy inwalidzkiego to przsluguje 90szt i zwrot jest 63zl. Potem jest już na 100% płatności.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-19 Pani Beato, oczywiście, jeśli pacjent zużywa miesięcznie więcej wyrobów chłonnych, może prosić lekarza, położną lub pielęgniarkę o zwiększenie limitu na zleceniu. Normą jest limit 90 sztuk miesięcznie, powyżej tej ilości wchodzimy w kolejny limit. Wszystko to opisaliśmy w punkcie o refundacji pieluchomajtek w ramach ustawy "Za życiem", zachęcamy do zapoznania się z tabelą umieszczoną w niniejszym akapicie.

 • Napisał: Kasia 2021-04-14
  Ocena:
  5.0

  witam ja z troszkę innym pytaniem.czy można zwrócić paczkę pampersow zamknięta jeżeli została

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-14 Pani Kasiu, niestety, dokonanie zwrotu zakupionych wyrobów chłonnych jest niemożliwe, chyba, że zgodzi się na to konkretny sklep lub apteka.

 • Napisał: Teresa 2021-04-12
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry Bardzo dziękuję za odpowiedź z dnia 25.03.2021r, która była pomocna. Lekarz wypisał zlecenie na pampersy(pieluchy) na 100 szt, na podstawie: P.101 oraz z 47ZN ( orzeczenie o niesprawności znacznej). Chciałam wykupić w aptece pieluchy Seni w cenie 2,45 zł/szt w ilości 100 szt. Mogłam jednak wykupić 90 szt lub 120 szt bo w każdej paczce jest 30 szt. dl Kupiłam dla mamy 60 szt i zapłaciłam 84 zł ponieważ pani w aptece powiedziała że za 30 szt zapłacę 100% ceny. Poradziła mi aby lekarz zmienił zlecenie na 120 szt ( w kodzie 47ZN -P.101),nie ma ograniczenia ilościowego) i wtedy bym zapłaciła w jednym miesiącu za 120 szt 168 zł ( 2x 63 zł refundacja) a za 90 szt 157 zł więc cenowo jest dla mnie korzystniejsze kupić w jednym miesiącu 120 szt. Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-13 Pani Tereso, proszę zatem poprosić lekarza o zmianę zlecenia na 120 szt. wyrobów chłonnych miesięcznie - nie powinno to stanowić problemu.

 • Napisał: Dr 2021-04-07
  Ocena:
  5.0

  dzien dobry pacjent z miażdżycą i orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności prosi o wpisanie 121 szt przy zleceniu rocznym podobno ci pacjenci mają P101 bez limitu czy to prawda i jak to zaznaczyć gdy medica automatycznie wpsuje 90 szt i jest to okno nie do edycji?pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-08 Proszę skontaktować się ze wskazaną placówką lub bezpośrednio z NFZ celem wyjaśnienia wątpliwości.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go