Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Refundacja NFZ pieluchomajtek 2021/2022 i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać, komu przysługuje i jak ją obliczyć?

127317 Wyświetleń
86 Komentarzy
 5.0  


Jeśli jesteś zainteresowany zakupem produktów Seni w ramach refundacji i bez wychodzenia z domu, zadzwoń pod numer:

56 612 33 35, Pn-Pt 8:00-16:00

podaj naszemu konsultantowi unikalny numer identyfikacyjny zlecenia oraz numer PESEL.

Nasz konsultant doradzi w wyborze odpowiednich wyrobów Seni i odpowie na Twoje pytania.


Nietrzymanie moczu stanowi nie tylko problem natury zdrowotnej, psychologicznej i społecznej, ale również ekonomicznej. Nie da się ukryć, iż regularne kupowanie wyrobów chłonnych generuje konkretne wydatki. Dlatego dla wielu osób ze stwierdzonym NTM refundacja może okazać się niezwykle pomocna. W tym tekście postaramy się wyjaśnić komu przysługuje refundacja, jak się o nią ubiegać i ile kosztują wyroby już po pomocy z Narodowego Funduszu zdrowia. Wskażemy także rozwiązania alternatywne dla refundacji, które wcale nie muszą być mniej korzystne dla osoby chorej.

Czym jest refundacja?

Refundację możemy określić mianem finansowego wsparcia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczyć może wielu wyrobów, takich jak chociażby sprzęt ortopedyczny (balkoniki, wózki inwalidzkie, ortezy, protezy itd.), cewniki, aparaty słuchowe, worki stomijne czy właśnie wyroby chłonne. Refundacja zależna jest od posiadanego schorzenia, które orzeka lekarz specjalista. W tym tekście skupimy się na refundacji NFZ obejmującej osoby, które z różnych przyczyn cierpią na nietrzymanie, a zatem bezwiedne wyciekanie moczu.

Aby otrzymać refundację, choroba ta musi być objawem innego schorzenia, na przykład nowotworu, upośledzenia umysłowego, wad wrodzonych, uszkodzenia układu nerwowego czy dróg moczowych. Do otrzymania pomocy z Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest także ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie są zasady refundacji na wyroby chłonne?

NFZ - refundacja na wyroby chłonne podlega kilku istotnym zasadom dotyczącym ilości przysługujących wyrobów, ich kosztu, limitów finansowania czy samego realizowania zlecenia na wyroby chłonne. O czym warto pamiętać?

 • Refundacja NFZ na pieluchomajtki bądź inne wyroby chłonne wystawiana jest maksymalnie na rok. Oznacza to, że chcąc wykupić zlecenie w aptece bądź sklepie medycznym można zakupić jednorazowo środki pomocnicze maksymalnie na 6. miesięcy w ramach refundacji. W przypadku, gdy pacjent nie może sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek, może realizować zlecenie w okresach nie krótszych niż 1. miesiąc.
 • Nie każdy pacjent z nietrzymaniem moczu może otrzymać zlecenie na wyroby chłonne. Komu przysługuje refundacja? Refundacja przysługuje w sytuacji, w której u pacjenta stwierdzono chorobę nowotworową przebiegająca w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza bądź okolicy krzyżowej, posiada przetoki nowotworowe lub popromienne, cierpi na nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych, boryka się z powikłaniami po leczeniu chorób nowotworowych lub neurogennych i nieneurogennym nietrzymaniu moczu lub stolca z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu (P.100). Refundacja przysługuje także osobom, które cierpią na nietrzymanie moczu lub stolca na tle głębokiego upośledzenia umysłowego, zespołów otępiennych, wad wrodzonych i chorób układu nerwowego, wad wrodzonych dolnych dróg moczowych, jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia dróg moczowych bądź jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia układu pokarmowego (P.101).

 • Maksymalna kwota refundacji NFZ obowiązująca od 1 grudnia 2021r. zależy od rodzaju środka pomocniczego. W przypadku pieluchomajtek, majtek chłonnych i pieluch anatomicznych limit dofinansowania wynosi 1,70 zł za sztukę, natomiast za wkłady anatomiczne i podkłady higieniczne otrzymamy dofinansowanie w wysokości 1 zł za sztukę. Refundacja będzie wynosiła 70% limitu finansowania do każdej sztuki produktu niezależnie od kodu P.100 lub P.101 (wyjątek stanowią uprawnienia dodatkowe dla inwalidów wojskowych, inwalidów wojennych i osób represjonowanych).
 • Osobami, które mają prawo do 100% refundacji w ramach limitu są inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane. 

Zakup wyrobów chłonnych z refundacją nie jest jednak możliwy bez odpowiedniego zlecenia, które wystawia lekarz. Jak je uzyskać?

Refundacja pieluchomajtek NFZ 2021/2022 - jak z niej skorzystać?

Aby skorzystać z refundacji należy przede wszystkim udać się na wizytę do lekarza, który zawarł umowę z NFZ. To lekarze następujących specjalizacji:

 • chirurgii ogólnej/dziecięcej/onkologicznej,
 • onkologii klinicznej/onkologii i hematologii dziecięcej,
 • chemioterapii nowotworów,
 • geriatrii,
 • ginekologii onkologicznej/położnictwa i ginekologii,
 • neurologii/neurologii dziecięcej,
 • urologii/urologii dziecięcej,
 • lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
 • lekarzy specjalizujących się w dziedzinie medycyny rodzinnej/pediatrii/chorób wewnętrznych.

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne można uzyskać także u felczera ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgniarki lub położnej, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Potwierdzenie uprawnień pacjenta odbywa się elektronicznie w gabinecie lekarskim podczas wystawiania zlecenia. Tylko w wyjątkowych przypadkach negatywnej weryfikacji wystawiania zlecenia pacjent powinien udać się osobiście do swojego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Po otrzymaniu zlecenia lub numeru zlecenia (taka możliwość istnieje podczas teleporady) pacjent może zrealizować zlecenie w aptece lub sklepie medycznym.

Co powinien zawierać wniosek na pieluchomajtki?

Wniosek na pieluchomajtki oraz inne wyroby chłonne jest podstawą uzyskania dofinansowania od Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie elektroniczny system zleceń bardzo ułatwia tę procedurę, dlatego wzór wniosku nie będzie potrzebny pacjentowi, ponieważ lekarz będzie miał go w systemie. Warto jednak pamiętać, kto wystawia poszczególne elementy wniosku:

 • część wystawiana przez lekarza zawiera między innymi dane chorego, nazwę wyrobu, liczbę sztuk i uzasadnienie;
 • część wystawiana przez NFZ zawiera między innymi limit finansowy;
 • część wystawiana przez pracownika apteki czy sklepu medycznego zawiera potwierdzenie, iż wyrób został odebrany.

O czym jeszcze warto pamiętać ubiegając się o pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia?

 • Jeśli wyroby chłonne używane są przez długi czas, na przykład z powodu upośledzenia umysłowego chorego, zlecenie może być wystawione na maksymalnie 12 miesięcy. 
 • Wyroby nie muszą być odbierane osobiście przez pacjenta, na którego zostało wypisane zlecenie. Pośrednik musi jedynie potwierdzić odbiór imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL. Musi także podpisać się na zleceniu.
 • Zlecenie na pieluchomajtki i inne wyroby ważne jest tylko w miesiącach, na które zostało wystawione. Jeśli miesiąc upłynął, niemożliwe jest odebranie zaległych wyrobów. Przykładowo – jeśli zlecenie wystawiono w styczniu na trzy miesiące obejmuje ono wyroby na styczeń, luty i marzec. W lutym odebranie wyrobów ze stycznia nie będzie już możliwe.
 • Ile wynosi refundacja pieluchomajtek Seni i wkład finansowy chorego? Jak obliczyć refundację? Od 1 grudnia 2021r. refundacja i dopłata pacjenta będą uzależnione od ilości realizowanych sztuk produktu oraz ich rodzaju. Oto przykładowe wyliczenie: pieluchomajtki dla dorosłych Super Seni (dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu) w rozmiarze M kosztują w aptece 207 zł za 90 sztuk. Pacjent otrzyma refundację w wysokości 107,1 zł, a dopłaci 99,9 zł niezależnie od kodu P.100 czy P.101.

Refundacja pieluchomajtek w czasie koronawirusa

Ze względu na ograniczoną możliwość kontaktu z lekarzami pierwszego kontaktu czy specjalistami, obecnie istnieje możliwość wystawienia zlecenia poprzez teleporadę, a także zamówienie go w sklepie internetowym. Chociaż już wcześniej możliwe było wystawienie e-recepty, dopiero od czasu pojawienia się pandemii można mówić o wystawianiu e-zleceń na podstawie telefonicznej rozmowy z lekarzem.

Co należy zrobić, by otrzymać e-zlecenie?

 • Umówić się na teleporadę.
 • Lekarz wystawia e-zlecenie i potwierdza je w oddziale NFZ.
 • Ze zleceniem należy udać się do sklepu medycznego w celu odebrania wyrobów.

Chociaż lekarz ma ograniczoną możliwość rozpoznaniu stanu, w większości przypadków z pewnością jest to możliwe. Po e-zlecenia warto zatem zgłaszać się zawsze, gdy występuje taka konieczność. Tym bardziej, jeśli jest to kolejna refundacja, a produkty były już wcześniej użytkowane. 

Obecnie niektóre sklepy internetowe zapewniają także możliwość zamówienia wyrobów refundowanych online. W takim przypadku konieczne jest podanie numeru zlecenia oraz numeru PESEL podczas składania zamówienia.

Refundacja pieluchomajtek dla dzieci - ustawa "Za życiem" oraz Ustawa wspierająca osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności

Ustawy te dotyczą kobiet w ciąży oraz ich rodzin, a także osób ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności, jednak w przypadku refundacji wyrobów chłonnych mowa o osobach, które są ciężko i nieodwracalnie upośledzone bądź nieodwracalnie chore (z zagrożeniem życia). Chociaż w tym przypadku NFZ także zapewnia pokrycie 70% z limitu, istotne jest zniesienie limitu ilościowego. To lekarz decyduje, jak duże jest zapotrzebowanie pacjenta. Do ilości sztuk przypisana jest konkretna kwota limitu – dane przedstawiamy w tabelce poniżej:

Ilość sztuk (od-do) Kwota limitu
Do 90 90 zł
91-180 180 zł
181-270 270 zł
271-360 360 zł
361-450 450 zł
451-540 540 zł
541-630 630 zł
631-720 720 zł
721-810 810 zł
811-900 900 zł
901-990 990 zł


Jakie wyroby chłonne można kupić dzięki refundacji? Co to oznacza w praktyce? W związku ze zmianami zasad refundacji obowiązujących od 1 grudnia 2021r. osoba, która uzyskała zlecenie w przedziale 91-180 szt. może kupić 180 szt. pieluchomajtek Super Seni w rozmiarze M za 414-214,2 zł (kwota refundacji) = 199,8 zł. Jednak otrzymując zlecenie na 181-270 szt. może kupić 181 szt. tych samych pieluchomajtek za 414,3-215,39 zł (kwota refundacji) = 200,91 zł. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (47ZN) oraz osoby do 16. roku życia, które ze względu na niepełnosprawność wymagają opieki (47ZND) otrzymują refundację na tych samych zasadach, co osoby korzystający z pomocy ustawy „za życiem” (47DN). Dzięki pomocy NFZ oraz dokładnemu obliczeniu zapotrzebowania na wyroby chłonne można zakupić potrzebne produkty ze znacznym dofinansowaniem. Uzyskanie refundacji wymaga spełnienia konkretnych warunków, jednak sama procedura nie jest problematyczna. Może natomiast ułatwić zakup przydatnych wyrobów chłonnych. Które z produktów na nietrzymanie moczu są refundowane?

Refundacji podlegają wszystkie wyroby chłonne, które chronią przed nadmierną wilgocią przy problemie nietrzymania moczu.

Co istotne – zlecenie upoważnia do odebrania różnego typu wyrobów chłonnych. Najlepiej poprosić lekarza o to, by w miejscu określenia wyrobu wpisał „pieluchomajtki lub zamiennie”. Przykładowo: w ramach zlecenia można odebrać na przykład 60 pieluchomajtek i 30 podkładów chłonnych. Najważniejsze, by zmieścić się w limicie. Uwaga! Limit może zostać niewykorzystany, jednak nie może być przekroczony. Chory nie ma możliwości skorzystania z większej ilości wyrobów, niż zostało to napisane na zleceniu.

Czy zakup w aptece to jedyne rozwiązanie?

Każda osoba, która boryka się z problemem nietrzymania moczu bądź jest opiekunką czy opiekunem doskonale wie, że 90 sztuk wyrobu chłonnego na miesiąc to niewystarczająca ilość. Zwłaszcza przy ciężkim bądź bardzo ciężkim NTM. Dlatego nierzadko konieczne jest zaopatrywanie się w wyroby chłonne poza refundacją. Wiele osób decyduje się na zakupy w tej samej aptece, w której odbiera na NFZ pieluchomajtki bądź inne produkty. Chociaż takie zakupy mogą wydawać się wygodne – pozwalają na jednorazowe zaopatrzenie się w potrzebny wyrób – niekoniecznie są najlepszym wyjściem, także biorąc pod uwagę cenę. Dlaczego? Ceny w aptekach i sklepach medycznych w większości przypadków są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych, które – pomimo braku możliwości refundacji – przygotowują oferty porównywalne do tych po uldze ze strony NFZ. Może to być nawet ponad 50 złotych zaoszczędzone na 90 sztukach wyrobu. Niektóre z wyrobów można także otrzymać w cenie niższej, niż dopłata do refundacji. Przykładowo: przy zakupie 90 sztuk Seni Active Normal w rozmiarze XL w naszym sklepie internetowym, klient zapłaci 182,97 zł. Korzystając z refundacji, ten sam produkt może otrzymać za 193,50 zł. już po uldze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do tego dochodzi także kwestia wygody i oszczędności czasu. Otrzymanie samej refundacji może być czasochłonne, zwłaszcza dla osób mieszkających poza dużymi miastami. Ten sam problem pojawia się podczas zakupów wyrobów chłonnych, zwłaszcza gdy osoba ze zleceniem chce wykupić cały przydział na trzy miesiące. Nierzadko konieczne jest udanie się do większej apteki, by uzyskać wszystkie wyroby za jednym razem. W takich sytuacjach zakupy w domowym zaciszu, z szybką wysyłką prosto pod drzwi wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Refundacja to dla wielu osób znacząca pomoc przy zaopatrywaniu się w wyroby chłonne. Chociaż otrzymanie wsparcia od NFZ początkowo może wydawać się problematyczne, wystarczą wyłącznie trzy proste kroki, by skorzystać z tej ulgi. Warto jednak porównywać ceny po dopłacie NFZ z cenami sklepów internetowych – niektóre z nich mogą być znacznie korzystniejsze.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Ela 2022-07-01
  Ocena:
  5.0

  Choruje od12 lat na cukrzycę typu 2i jestem po zawale mam czestomocz i problem z nietrzymaniem moczu czy należy mi się refundacja na wkłady anatomiczne mam orzeczenie o niepełnosprawności

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-01 Pani Elu, tak, przysługuje Pani refundacja na wyroby chłonne. Zachęcam do lektury niniejszego artykułu, w którym szczegółowo omawiamy procedurę pozyskania wniosku m.in. na pieluchomajtki.

 • Napisał: MIchal 2022-06-12
  Ocena:
  5.0

  Zona ma orzeczenie o niepełnosprawności na czas stały. Od 1994 choruje na SM-stwierdzone. Jaki jest limit na środki higieniczne? Pielichomajtki, podklady itd.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-15 Panie Michale, żona może skorzystać z dofinansowania NFZ w wysokości 70% do obowiązującego limitu. W przypadku, kiedy dany produkt kosztuje więcej lub tyle samo, ile wynosi limit refundacji, otrzymają Państwo dofinansowanie w wysokości 1,19 zł za jedną sztukę pieluchomajtek, majtek chłonnych lub pieluch anatomicznych oraz 0,70 zł za wkłady anatomiczne (wkładki urologiczne) lub podkłady higieniczne.

 • Napisał: Patrycja 2022-06-09
  Ocena:
  5.0

  Witam,czy osoba z legitymacja kombatanta wojennego jest uprawniona do refundacji 100% na wyroby medyczne??(pieluchomajtki tdp.)Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-10 Pani Patrycjo, tak, kombatantom wojennym przysługuje 100% dofinansowanie do zakupu wyrobów chłonnych w ramach limitu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to równoznaczne z całkowitym pokryciem kosztów - w przypadku pieluchomajtek, majtek chłonnych i pieluch anatomicznych maksymalna kwota refundacji (czyli wspomniane 100%) wynosi 1,70 zł za sztukę, natomiast w przypadku wkładek urologicznych i podkładów nieprzemakalnych będzie to 1 zł za sztukę. Proszę zwrócić także uwagę na fakt, że ceny produktów w aptekach i sklepach medycznych mogą się od siebie różnić, a co za tym idzie - dopłata do wyrobów może być różna w zależności od punktu zakupu.

 • Napisał: Krzysztof 2022-06-05
  Ocena:
  5.0

  Czy w seni24.pl jest akceptowana refundacja?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-08 Panie Krzysztofie, na obecną chwilę w sklepie Seni24 nie można zakupić produktów w ramach refundacji NFZ, ale zachęcam do odwiedzenia sklepu w lipcu, ponieważ finalizujemy właśnie wdrożenie bardzo intuicyjnego, rewolucyjnego sposobu zakupu produktów z refundacją przez Internet.

 • Napisał: Marzena 2022-05-31
  Ocena:
  5.0

  Moja mama będzie używać pieluch w rozmiarze xl na zleceniu ma kod p101 ile mama będzie płacić za pieluchy

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-31 Szanowna Pani, cena wyrobów chłonnych może się różnić w poszczególnych aptekach i sklepach medycznych, dlatego nie można jednoznacznie określić, ile zapłaci Pani za wskazane pieluchomajtki. Maksymalna kwota dofinansowania na pieluchomajtki wynosi 1,70 zł za sztukę. Pacjentom z kodem P.101 (za wyjątkiem inwalidów wojskowych, inwalidów wojennych i osób represjonowanych) przysługuje refundacja w wysokości 70% limitu finansowania, czyli w praktyce 1,19 zł za sztukę. Pozostałe 30% kwoty klient musi dopłacić z własnej kieszeni.

 • Napisał: Angelika 2022-05-12
  Ocena:
  5.0

  Mam 24 lata . Przy porodzie kleszczowym uszkodzono mi pęcherz na 8 cm potem go zszyto . Przez 3,5 miesiąca byłam cewnikowana . Od miesiąca nie mam cewnika. Nie mam parcia , czeka mnie jeszcze jedna operacja zszycia cewki moczowej czy w takim przypadku moge starać się o refundacje?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-12 Pani Angeliko, refundacja przysługuje osobom, które cierpią na nietrzymanie moczu m.in. ze względu na zaburzenia funkcjonowania zwieraczy, dlatego może się Pani starać o dofinansowanie. O tym, w jaki sposób można uzyskać zlecenie na wyroby chłonne, piszemy w treści niniejszego artykułu.

 • Napisał: Iwona 2022-05-11
  Ocena:
  5.0

  Moja mama na orzeczenie o niepełnosprawność. Nadmieniam, że jest samodzielna. Ma problemy z nietrzymaniem moczu czy przysługują jej podpaski

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-12 Pani Iwono, refundacja przysługuje osobom dotkniętym nietrzymaniem moczu związanym z chorobą nowotworową, niepełnosprawnością umysłową, chorobą układu nerwowego, wadą rozwojową, dolegliwością osób z pęcherzem neurogennym lub zaburzeniami funkcjonowania zwieraczy. Do dofinansowania mają także prawo osoby posiadające znaczny (pierwszy) stopień niepełnosprawności, osoby posiadające orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Warto nadmienić, że refundacją są objęte wkładki urologiczne Seni Lady Normal oraz inne wyroby chłonne, jeśli pacjent potrzebuje produktu o zwiększonej skuteczności. W razie jakichkolwiek wątpliwości podczas wyboru produktu na nietrzymanie moczu zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią: 56 612 33 35.

 • Napisał: Lidia 2022-05-10
  Ocena:
  5.0

  Czy jest prawdą, że obecnie cena pieluchomajtek (danej firmy i danego rozmiaru) musi być jednakowa w każdej aptece i sklepie medycznym? Czy ceny mogą się różnić w zależności od miejsca zakupu?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-13 Pani Lidio, nie jest to prawdą. Cenę do umowy z NFZ zgłasza świadczeniodawca, czyli podmiot (apteka, sklep medyczny) zawierający umowę z NFZ na zakres refundacji środków chłonnych w miejscu realizacji. Ceny produktów mogą różnić się od siebie w różnych miejscach - refundacja wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie jest innym systemem niż refundacja leków, gdzie stałą, sztywną cenę ustala Ministerstwo Zdrowia.

 • Napisał: Małgorzata 2022-05-05
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry Choruje na SM jestem osoba leżąca nie zdolna do samodzielnej egzystencji. Jestem na rencie z ZUS na pierwszej grupie, aby otrzymać refundację na pampersy muszę mieć jeszcze stopień niepełnosprawności z powiatowego urzędu do spraw niepełnosprawnych. Nie wiem czy dobrze zadałam to pytanie, chodzi mi o to czy renta z ZUS nie wystarczy aby otrzymać refundację na pieluchy.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-05 Pani Małgorzato, za równorzędne z orzeczeniami o niepełnosprawności uznaje się m.in. orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Jeśli posiada Pani takie orzeczenie, wystarczy umówić się do lekarza, który wystawi zlecenie na wyroby chłonne możliwe do zrealizowania w aptece lub sklepie medycznym.

 • Napisał: Halina 2022-04-19
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Proszę mi doradzić, jaki rozmiar pieluchomajtek ( czy innych) powinnam zamówić. Mój mąż jest bardzo wychudzony. Jaki jest najmniejszy rozmiar? Proszę poradzić.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-19 Pani Halino, pieluchomajtki oraz inne wyroby chłonne Seni należy wybierać przede wszystkim pod kątem stopnia i rodzaju inkontynencji. W pierwszej kolejności należy określić, z jakim nietrzymaniem moczu mamy do czynienia - kropelkowym, lekkim, średnim czy ciężkim. Inne produkt będą dedykowane osobom leżącym, a inne osobom samodzielnie poruszającym się. Szeroka gama rozmiarów (od rozmiaru XS do XL) na pewno pozwoli dobrać odpowiedni model wyrobu. Zachęcam do konsultacji z naszą infolinią pod numerem telefonu: 56 45 19 105, która odpowie na każde Pani pytanie i z całą pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego produktu.

 • Napisał: Beata 2022-04-08
  Ocena:
  5.0

  co jesli zapodziała mi sie karta zlecen na pielucho majtki

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-11 Pani Beato, proszę skontaktować się z lekarzem, który wystawił Pani zlecenie na pieluchomajtki. Lekarz powinien mieć zlecenie w systemie, więc nie powinno być problemu z jego ponownym wydrukowaniem lub podaniem unikatowego numeru potrzebnego do zrealizowania zlecenia w aptece lub sklepie medycznym.

 • Napisał: Mirosława 2022-04-08
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, goszczę osobę z Ukrainy która porusza się na wózku. pieluchomajtki są niezbędne. Lekarz wystawił zlecenie, ale jest odrzucane przez NFZ.. Zaznaczam, że osoba posiada PESEL, oraz korzystała już również z leków refundowanych. Lekarz nie wie w czym problem. Jesteśmy zmuszeni kupować w pełni odpłatne ... Czy jest jakieś rozwiązanie?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-08 Pani Mirosławo, niestety, nie wiem, na czym polega problem skoro zlecenie na wyroby chłonne zostało wystawione przez lekarza. Zachęcam do kontaktu bezpośrednio z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia, która powinna udzielić precyzyjnej odpowiedzi na Pani wątpliwości.

 • Napisał: Irenq 2022-03-12
  Ocena:
  5.0

  Witam, z Państwa artykułu wynika że zlecenie na pieluchomajtki może wystawić lekarz POZ, tymczasem lekarz w przychodni odmówił wystawienia takiego zlecenia starszej osobie lat 89, która z powodu wieku i lekkiego otępienia nie trzyma moczu. Usłyszeliśmy że takie złe dnie może wystawić tylko urolog. Czy lekarz miał rację?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-18 Lekarz pierwszego kontaktu ma prawo wystawić zlecenie na wyroby chłonne. Niestety nie wiem, z czego w tym wypadku wynika problem.

 • Napisał: Romana 2022-03-08
  Ocena:
  5.0

  Ile po refundacji na 3 miesiące seni XXL kosztuja

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-09 Pani Romano, to zależy od limitu dofinansowania, jaki Panią obejmuje oraz od ceny produktów w sklepie medycznym lub aptece. Zachęcam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem telefonu 56 612 33 35 - postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Panią pytania oraz doradzimy w doborze odpowiedniego produktu.

 • Napisał: Franciszek 2022-03-06
  Ocena:
  5.0

  Lekarz pofstawowej opieki zdrowotnej uważa, że aby wypisać mi recepte na pieluchomajtki, inne srodki ochronne powinien mieć zlecenie od urologa, bez tego nie ma uprawnień na wypisanie recepty. Wg tego artykułu lekarz rodzinny takie uprawnienia ma, jak jest faktycznie. Leczę się u urologa ale o zlecenie nie poprosiłem z braku takiej wiedzy. Kolejki długie albo wizyta prywatna co mija się z celem, zwyczajnie się nie opłaca....

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-07 Panie Franciszku, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo do wystawienia zlecenia na wyroby chłonne. Nie umiem wyjaśnić, z czego wynika problem.

 • Napisał: Ewa 2022-02-27
  Ocena:
  5.0

  Muszę załatwić pieluchomajtki Tacie lat.92 .1a grupa inwalidzka , bez wychodzenia z domu, bo jestem po endoprotezie kolana 2. Rozumiem z artykułu , że teleporada...i co dalej realnie i prosto... Ewa z Marek

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-28 Pani Ewo, w celu uzyskania zlecenia na wyroby chłonne należy umówić się na teleporadę do jednego z wymienionych w artykule lekarzy (m.in. lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), a następnie zrealizować zlecenie w wybranym sklepie medycznym lub aptece, które mają podpisaną umowę z NFZ. Warto pamiętać, że osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje refundacja na zasadach ustawy "Za życiem" - dzięki temu lekarz może wystawić zlecenie na taką ilość wyrobów chłonnych, jaką faktycznie potrzebuje pacjent.

 • Napisał: Marek 2022-02-25
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Czy Zaświadczenie O Uprawnieniach Kombatantów i Osób Represjonowanych uprawnia do 100% zniżki na zakup pieluchomajtek .

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-28 Panie Marku, osoby represjonowane oraz inwalidzi wojskowi i wojenni uprawnieni są do 100% zniżki na zakup wyrobów chłonnych w ramach limitu dofinansowania. Nie oznacza to jednak, że otrzyma Pan produkty całkowicie za darmo. W przypadku pieluchomajtek, majtek chłonnych i pieluch anatomicznych limit dofinansowania wynosi 1,70 zł za sztukę, natomiast za wkłady anatomiczne i podkłady higieniczne przysługuje dofinansowanie w wysokości 1 zł za sztukę. Pozostałą kwotę klient musi dopłacić w aptece lub sklepie medycznym, w którym kupuje wyroby.

 • Napisał: Bogusław 2022-02-20
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Czy wkładki anat.Seni V Maxi podlegają refundacji czy tylko Normal.Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-22 Panie Bogusławie, wkładki anatomiczne Seni V nie podlegają refundacji (żaden wariant). W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią pod numerem telefonu 56 612 33 35, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Pana pytania oraz doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

 • Napisał: Roman 2022-02-18
  Ocena:
  5.0

  Witam, chciałem zapytać się czy refundacja na pieluchomajtki przysługuje osobie, która po wystawieniu recepty trafiła do zakładu opiekuńczo - leczniczego?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-18 Panie Romanie, w takiej sytuacji to placówka sprawująca opiekę nad chorym powinna wystąpić o zlecenie na refundację wyrobów chłonnych. Polecam skontaktowanie się z zakładem opiekuńczo-leczniczym, do którego trafił pacjent w celu ustalenia szczegółów zakupu pieluchomajtek.

 • Napisał: B. K 2022-02-17
  Ocena:
  5.0

  Proszę o informację, Moja mama posiada dodatek dla osób Represjonowanych przez III Rzeszę wyplacany przez zus na podstawie wydanego przez Urząd do spraw Kombatantow, jest zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawnośći i brak samodzielności, lekarz wystawił wniosek o dofinsndowanie 100 % Apteka nie chciała tego uznać, sprawdzała dokumenty i kazała mi przyniesc legitymację, Pokazalam decyzję na podstawie której jest wyplacany dodatek oraz legitymację należąca do stowarzyszenia osób Represjonowanych przez III Rzeszę Czy to jest za mało? Bardzo proszę o informację Dziękuję

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-18 Apteka lub sklep medyczny powinny sprzedać wyroby chłonne na podstawie numeru zlecenia i numeru PESEL pacjenta. Nie umiem jednoznacznie stwierdzić, dlaczego apteka nie wydała Państwu produktów. Być może farmaceuta prosił o przedstawienie również legitymacji osoby niepełnosprawnej.

 • Napisał: Stanisława 2022-02-09
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie pierwszej realizacji wniosku na pieluchomajtki. Czy czy podczas pierwszej realizacji wniosku w aptece, pacjent jest zobowiązany do posiadania wydrukowanego „e- wniosku” wystawionego przez osobę do tego celu uprawnioną , czy wystarczy sam nr zlecenia? Zaznaczam że chodzi o pierwszą realizacje wniosku.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-10 Pani Stanisławo, w przypadku zleceń wystawionych przez teleporadę wystarczy okazać w aptece jedynie numer zlecenia, nie trzeba go drukować. Papierowe zlecenie jest wymagane w przypadku jego wystawienia drogą "tradycyjną", czyli podczas wizyty lekarskiej.

 • Napisał: Danuta 2022-02-08
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, moja mama ma 86 lat i ma orzeczenie o znacznym stopniu niesprawności i jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, od roku kupuję mamie pieluchomajtki na zlecenie od lekarza, czy przysługuje mi jeszcze jakaś ulga np. z MOPS czy NFZ

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-08 Pani Danuto, osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje refundacja NFZ wyrobów chłonnych w ramach ustawy "Za życiem". Kwota dofinansowania wynosi 70% limitu finansowania. Co ważne, w tym wypadku to lekarz decyduje o zapotrzebowaniu na pieluchomajtki, dlatego nie obowiązuje w tym wypadku limit ilościowy.

 • Napisał: Ziuteex 2022-02-03
  Ocena:
  5.0

  Choruję na przewlekła niewydolność nerek,mam powiększony gruczoł prostaty,przyjmuję leki na schorzenie nerek,nadciśnienie, cukrzycę,leki moczopędne.Mam ukończone 70 lat. Czy w tej sytuacji przysługuje mi refundacja na nabycie wkładów na nietrzymanie moczu.Dziękuję za informacje.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-10 Szanowny Panie, rodzaj schorzenia umożliwia refundację wyrobów chłonnych, ale ostatecznie decyduje o tym lekarz, który wystawia zlecenie.

 • Napisał: Marta 2022-01-25
  Ocena:
  5.0

  Czy jest różnica w kwocie dopłaty jeżeli chodzi o kod 100 lub 101 ? Czy jest jakakolwiek roznica w tym kodzie?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-25 Pani Marto, kwota refundacji będzie wynosiła 70% limitu dofinansowania do każdej sztuki produktu niezależnie od kodu P.100 lub P.101. Jedynie inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane mają możliwość skorzystania z refundacji w wysokości 100% w ramach limitu.

 • Napisał: Izabela 2022-01-18
  Ocena:
  5.0

  Witam, Chciałam zapytać jak mogę wyliczyć kwotę za refundację pieluch / majtek chłonnych dla syna za luty. Mam zlecenie , wiem że nastąpiły zmiany w płatności. Mamy przyznane 270 sztuk majtek seni active normal rozm.S . Jak obliczyć kwotę do zapłaty po zmianach ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Izabelo, maksymalna kwota dofinansowania na jedną sztukę produktu wynosi w tym wypadku 1,70 zł. Aby wyliczyć kwotę refundacji należy wziąć pod uwagę 70% tego limitu (70% z 1,70 zł = 1,19 zł). A zatem kwota refundacji wyniesie maksymalnie 1,19 zł za jedną sztukę pieluchomajtek lub majtek chłonnych.

 • Napisał: Jan Marchewka 2022-01-13
  Ocena:
  5.0

  Kupuję w aptece refundowane pieluchomajtki z symbolem P101. Ilość szt. 90/mieś. Jaką powinienem wnosić opłatę za zakupiony towar

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-13 Panie Janie, maksymalna kwota refundacji obowiązująca od 1 grudnia 2021r. wynosi 1,70 zł za sztukę. Refundacja stanowi 70% limitu finansowania do każdej sztuki produktu.

 • Napisał: Alicja 2022-01-11
  Ocena:
  5.0

  Czy pacjentowi ze znacznym stopniem niepełnosprawności i nietrzymaniem moczu po operacji prostaty przysługuje refundacja na pieluchomajtki?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-12 Pani Alicjo, osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności (na podstawie orzeczenia 47ZN) przysługuje refundacja wyrobów chłonnych w ramach ustawy "Za życiem". W tym przypadku NFZ zapewnia pokrycie 70% z limitu. Warto podkreślić, że nie istnieje w tym wypadku limit ilościowy - to lekarz decyduje, jak duże jest zapotrzebowanie pacjenta. Zachęcam do zapoznania się z instrukcją postępowania w przypadku wnioskowania o wyroby chłonne, którą zawarliśmy w niniejszym artykule.

 • Napisał: Barbara 2022-01-04
  Ocena:
  5.0

  czy osobie 78 lat z numerem choroby F01 bez grupy inwalidzkiej nalezy się refundacja pieluchomajtek

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Barbaro, tak, takiej osobie należy się refundacja wyrobów chłonnych.

 • Napisał: Barbara 2022-01-04
  Ocena:
  5.0

  Jestem lekarzem i do tej pory wypelnianie wnioskuna pm stosując kryteria f01niezaleznie od wiekupacjenta nie stwarzało problemu.odniedawna f01 nie jest kryterium do pozytywnego zatwierdzenia wniosku.Moze chodzi o stopień niepełnosprawności?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Pani Barbaro, podstawowym kryterium uprawniającym do otrzymania refundowanych środków pomocniczych jest nietrzymanie moczu, które towarzyszy wielu chorobom. F01 (otępienie naczyniowe) jest dość często spotykanym kodem na zleceniach dot. refundacji pieluchomajtek. Trudno zatem powiedzieć, na czym polega Pani problem.

 • Napisał: Malwina 2021-12-23
  Ocena:
  5.0

  Witam mam niepełnosprawnego syna z orzeczeniem jak wygląda zlecenie na pampersy czy wogole mu się nalezy. Dziecko ma stwierdzony autyzm i chodzi cały czas w pampersie. Czy są przesłanki do tego by mógł skorzystać ze zlecenia??

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-03 Pani Malwino, o możliwości skorzystania z refundacji środków pomocniczych dla osób z uprawnieniami 47ZND (dzieci do 16-go roku życia z niepełnosprawnością i wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) decyduje lekarz. Diagnoza nie ma w tej sytuacji decydującego znaczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go