Refundacja pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać?

93035 Wyświetleń
35 Komentarzy
 5.0  

Nietrzymanie moczu stanowi nie tylko problem natury zdrowotnej, psychologicznej i społecznej, ale również ekonomicznej. Nie da się ukryć, iż regularne kupowanie wyrobów chłonnych generuje konkretne wydatki. Dlatego dla wielu osób ze stwierdzonym NTM refundacja może okazać się niezwykle pomocna. W tym tekście postaramy się wyjaśnić komu przysługuje refundacja, jak się o nią ubiegać i ile kosztują wyroby już po pomocy z Narodowego Funduszu zdrowia. Wskażemy także rozwiązania alternatywne dla refundacji, które wcale nie muszą być mniej korzystne dla osoby chorej.

Czym jest refundacja?

Refundację możemy określić mianem finansowego wsparcia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczyć może wielu wyrobów, takich jak chociażby sprzęt ortopedyczny (balkoniki, wózki inwalidzkie, ortezy, protezy itd.), cewniki, aparaty słuchowe, worki stomijne czy właśnie wyroby chłonne. Refundacja zależna jest od posiadanego schorzenia, które orzeka lekarz specjalista. W tym tekście skupimy się na refundacji NFZ obejmującej osoby, które z różnych przyczyn cierpią na nietrzymanie, a zatem bezwiedne wyciekanie moczu. Aby otrzymać refundację, choroba ta musi być objawem innego schorzenia, na przykład nowotworu, upośledzenia umysłowego, wad wrodzonych, uszkodzenia układu nerwowego czy dróg moczowych. Rodzaj schorzenia jest istotny podczas przyznawania refundacji, gdyż od niego zależne są limity refundacji NFZ. Do otrzymania pomocy z Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest także ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie są zasady refundacji na wyroby chłonne?

Refundacja na wyroby chłonne podlega kilku istotnym zasadom dotyczącym ilości przysługujących wyrobów, ich kosztu, limitów przysługujących w zależności od schorzenia czy samego realizowania zlecenia na wyroby chłonne. O czym warto pamiętać?

 • Refundacja NFZ na pieluchomajtki bądź inne wyroby chłonne wystawiana jest maksymalnie na trzy miesiące. Oznacza to, że chcąc wykupić zlecenie w aptece bądź sklepie medycznym można zakupić 270 sztuk wyrobów w ramach refundacji. Niektóre osoby mogą jednak nie być przygotowane finansowo na jednorazowy wydatek rzędu na przykład 700 złotych. W takich sytuacjach warto poprosić lekarza wystawiającego zlecenie na pieluchomajtki o wypisanie trzech oddzielnych na każdy miesiąc.
 • Nie każdy pacjent z nietrzymaniem moczu może otrzymać zlecenie na wyroby chłonne. Refundacja przysługuje w sytuacji, w której u pacjenta stwierdzono chorobę nowotworową przebiegająca w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza bądź okolicy krzyżowej, posiada przetoki nowotworowe lub popromienne, cierpi na nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych, boryka się z powikłaniami po leczeniu chorób nowotworowych lub neurogennych i nieneurogennym nietrzymaniu moczu lub stolca z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu (P.100). Refundacja przysługuje także osobom, które cierpią na nietrzymanie moczu lub stolca na tle głębokiego upośledzenia umysłowego, zespołów otępiennych, wad wrodzonych i chorób układu nerwowego, wad wrodzonych dolnych dróg moczowych, jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia dróg moczowych bądź jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia układu pokarmowego (P.101).

 • Maksymalna kwota refundacji NFZ wynosi 100% limitu, czyli 77 złotych miesięcznie dla osób z chorobą nowotworową (P.100) oraz 70% z limitu 90 złotych, czyli 63 złote miesięcznie dla osób z innymi schorzeniami (takimi jak upośledzenie umysłowe, zespoły otępienne, choroby układu nerwowego, uszkodzenia układu pokarmowego, nerwowego lub dróg moczowych, wynikające z wad rozwojowych pochodzenia pourazowego lub jatrogennego – P.101). Reszta musi zostać pokryta przez chorego.
 • Osobami, które mają prawo do 100% refundacji w ramach limitu są inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane. Przy chorobie nowotworowej otrzymują zatem 77 złotych refundacji, natomiast przy pozostałych schorzeniach 90 złotych refundacji.

Zakup wyrobów chłonnych z refundacją nie jest jednak możliwy bez odpowiedniego zlecenia, które wystawia lekarz. Jak je uzyskać?

Refundacja pieluchomajtek NFZ 2020/2021 - jak z niej skorzystać?

Aby skorzystać z refundacji należy przede wszystkim udać się na wizytę do lekarza, który zawarł umowę z NFZ. To właśnie on wypisuje pierwszą część zlecenia (A) na wyroby chłonne. To lekarze następujących specjalizacji:

 • Chirurgii ogólnej/dziecięcej/onkologicznej
 • Onkologii klinicznej/onkologii i hematologii dziecięcej
 • Chemioterapii nowotworów
 • Geriatrii
 • Ginekologii onkologicznej/położnictwa i ginekologii
 • Neurologii/neurologii dziecięcej
 • Urologii/urologii dziecięcej
 • Lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
 • Lekarzy specjalizujących się w dziedzinie medycyny rodzinnej/pediatrii/chorób wewnętrznych

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne można uzyskać także u felczera ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgniarki lub położnej, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r o zawodach pielęgniarki i położnej. Kolejnym krokiem jest wizyta w oddziale NFZ. To on potwierdza część A, a także wydaje część B, czyli tak zwaną kartę zaopatrzenia comiesięcznego. Potwierdzenie można uzyskać osobiście udając się do oddziału, wysyłając do niego drogą pocztową zlecenie bądź przez pośrednika. Po otrzymaniu części B pacjent może udać się do apteki bądź sklepu medycznego i odebrać pieluchomajtki na NFZ.

Co powinien zawierać wniosek na pieluchomajtki?

Wniosek na pieluchomajtki oraz inne wyroby chłonne jest podstawą uzyskania dofinansowania od Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie elektroniczny system zleceń bardzo ułatwia tę procedurę. Warto jednak pamiętać, kto wystawia poszczególne elementy wniosku:

 • Część wystawiana przez lekarza zawiera między innymi dane chorego, nazwę wyrobu, liczbę sztuk i uzasadnienie
 • Część wystawiana przez NFZ (obecnie także w formie elektronicznej) zawiera między innymi limit finansowy
 • Część wystawiana przez pracownika apteki czy sklepu medycznego zawiera potwierdzenie, iż wyrób został odebrany

O czym jeszcze warto pamiętać ubiegając się o pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia?

 • Jeśli wyroby chłonne używane są przez długi czas, na przykład z powodu upośledzenia umysłowego chorego, NFZ już przy pierwszym zleceniu może wydać kartę zaopatrzenia miesięcznego na maksymalnie 12 miesięcy. Oznacza to, że przy otrzymaniu kolejnych zleceń od lekarza, chory bądź opiekun nie muszą potwierdzać ich przez kolejny rok.
 • Wyroby nie muszą być odbierane osobiście przez pacjenta, na którego zostało wypisane zlecenie. Pośrednik musi jedynie potwierdzić odbiór imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL. Musi także podpisać się na zleceniu.
 • Zlecenie na pieluchomajtki i inne wyroby ważne jest tylko w miesiącach, na które zostało wystawione. Jeśli miesiąc upłynął, niemożliwe jest odebranie zaległych wyrobów. Przykładowo – jeśli zlecenie wystawiono w styczniu na trzy miesiące obejmuje ono wyroby na styczeń, luty i marzec. W lutym odebranie wyrobów ze stycznia nie będzie już możliwe.
 • Ile wynosi refundacja pieluchomajtek Seni i wkład finansowy chorego? Oto przykładowe wyliczenie: Pieluchomajtki dla dorosłych Super Seni (dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu) w rozmiarze M kosztują w aptece 189 złotych za 90 sztuk. Refundacja dla osób z nowotworem wynosi 77 złotych, chory musi zatem dopłacić 112 złotych. Refundacja dla pozostałych chorych wynosi 63 złote (70% z 90 złotych). Do dopłaty pozostaje zatem 126 złotych.

Refundacja pieluchomajtek w czasie koronawirusa

Ze względu na ograniczoną możliwość kontaktu z lekarzami pierwszego kontaktu czy specjalistami, obecnie istnieje możliwość wystawienia zlecenia poprzez teleporadę, a także zamówienie go w sklepie internetowym. Chociaż już wcześniej możliwe było wystawienie e-recepty, dopiero od czasu pojawienia się pandemii można mówić o wystawianiu e-zleceń na podstawie telefonicznej rozmowy z lekarzem.

Co należy zrobić, by otrzymać e-zlecenie?

 • Umówić się na teleporadę
 • Lekarz wystawia e-zlecenie i potwierdza je w oddziale NFZ
 • Ze zleceniem należy udać się do sklepu medycznego w celu odebrania wyrobów

Chociaż lekarz ma ograniczoną możliwość rozpoznaniu stanu, w większości przypadków z pewnością jest to możliwe. Po e-zlecenia warto zatem zgłaszać się zawsze, gdy występuje taka konieczność. Tym bardziej, jeśli jest to kolejna refundacja a produkty były już wcześniej użytkowane. 

Obecnie niektóre sklepy internetowe zapewniają także możliwość zamówienia wyrobów refundowanych online. W takim przypadku konieczne jest podanie numeru zlecenia oraz numeru PESEL podczas składania zamówienia.

Refundacja pieluchomajtek dla dzieci - ustawa "Za życiem"

Ustawa za życiem dotyczy kobiet w ciąży oraz jej rodziny, jednak w przypadku refundacji wyrobów chłonnych mowa o dzieciach do 18. roku życia, które są ciężko i nieodwracalnie upośledzone bądź nieodwracalnie chore (z zagrożeniem życia). Choroby te muszą powstać w okresie prenatalnym bądź podczas porodu. Chociaż w tym przypadku NFZ także zapewnia pokrycie 70% z limitu, istotne jest zniesienie limitu ilościowego. To lekarz decyduje, jak duże jest zapotrzebowanie pacjenta. Do ilości sztuk przypisana jest konkretna kwota limitu – dane przedstawiamy w tabelce poniżej:

Ilość sztuk (od-do) Kwota limitu
Do 90 90 zł
91-180 180 zł
181-270 270 zł
271-360 360 zł
361-450 450 zł
451-540 540 zł
541-630 630 zł
631-720 720 zł
721-810 810 zł
811-900 900 zł
901-990 990 zł


Jakie wyroby chłonne można kupić dzięki refundacji? Co to oznacza w praktyce? Osoba, która uzyskała zlecenie w przedziale 91-180 szt. może kupić 180 szt. pieluchomajtek Super Seni w rozmiarze M za 378-126 (70% ze 180 złotych) = 252 złote. Jednak otrzymując zlecenie na 181-270 szt. może kupić 181 szt. tych samych pieluchomajtek za 380,10-189 (70% z 270 złotych) = 191,10 złotych. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (47ZN) oraz osoby do 16. roku życia, które ze względu na niepełnosprawność wymagają opieki (47ZND) otrzymują refundację na tych samych zasadach, co osoby korzystający z pomocy ustawy „za życiem” (47DN). Dzięki pomocy NFZ oraz dokładnemu obliczeniu zapotrzebowania na wyroby chłonne można zakupić potrzebne produkty ze znacznym dofinansowaniem. Uzyskanie refundacji wymaga spełnienia konkretnych warunków, jednak sama procedura nie jest problematyczna. Może natomiast ułatwić zakup przydatnych wyrobów chłonnych. Które z produktów na nietrzymanie moczu są refundowane?

Refundacji podlegają wszystkie wyroby chłonne, które chronią przed nadmierną wilgocią przy problemie nietrzymania moczu.

Co istotne – zlecenie upoważnia do odebrania różnego typu wyrobów chłonnych. Najlepiej poprosić lekarza o to, by w miejscu określenia wyrobu wpisał „pieluchomajtki lub zamiennie”. Przykładowo: w ramach zlecenia można odebrać na przykład 60 pieluchomajtek i 30 podkładów chłonnych. Najważniejsze, by zmieścić się w limicie. Uwaga! Limit może zostać niewykorzystany, jednak nie może być przekroczony. Chory nie ma możliwości skorzystania z większej ilości wyrobów, niż zostało to napisane na zleceniu.

Refundacja 2020 - nowe zasady


Zmiany w refundacji na pieluchomajtki w roku 2020 mają na celu usprawnienie procesu weryfikacji wniosków. W tej chwili osoba chora nie ma obowiązku potwierdzania wniosku w oddziale NFZ - dokonuje jej lekarz bądź osoba uprawniona, na przykład pielęgniarka. Po tym pacjent może zrealizować zlecenie w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu. W tej chwili istnieje także możliwość zakupienia potrzebnych wyrobów nie tylko w stacjonarnym sklepie medycznym, ale także w sklepie online, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Zmienił się także sposób jednorazowej realizacji zleceń - od 2020 roku można zrealizować wniosek na zaopatrzenie miesięczne jednorazowo na maksymalnie 6. miesięcy. To rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Jeśli pacjent chce rozbić zlecenie i realizować je co miesiąc, w tym czasie (pół roku) przypisany jest do konkretnego punktu, w którym dokonał zakupu. W sytuacji, w której znajdzie tańszą bądź wygodniejszą opcję, będzie musiał poprosić lekarza o wystawienie kolejnego wniosku oraz anulowanie poprzedniego. Chociaż może wydawać się to dość skomplikowane, refundacja 2020 jest rzeczywiście bardziej nastawiona na pacjenta.

Refundacja pieluchomajtek NZF - e-zlecenie

By ułatwić pacjentom korzystanie z refundacji, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował system eZMW (elektroniczne zlecenie na wyroby medyczne), który umożliwia pominięcie jednego z etapów ubiegania się o refundację pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych. Mowa mianowicie o braku konieczności wizyty w placówce NFZ. Obecnie pacjent korzystający z systemu otrzymuje e-potwierdzenie z NFZ, na podstawie którego może zakupić odpowiednie wyroby w aptece bądź sklepie internetowym z podpisaną umową z Narodowym Funduszem Zdrowia. System zapewnia oszczędność czasu i eliminację błędów, które niejednokrotnie zdarzały się przy tradycyjnym wniosku. Weryfikuje wiek chorego, przysługujące mu dofinansowanie z NFZ na pieluchomajtki, a także wskazuje ewentualne nieprawidłowości.

Czy stary wniosek na wyroby medyczne jest ważny? Tak - jeśli został wystawiony w zeszłym roku, przed wprowadzeniem zmian, jest ważny do końca 2020 roku. 

Czy zakup w aptece to jedyne rozwiązanie?

Każda osoba, która boryka się z problemem nietrzymania moczu bądź jest opiekunką czy opiekunem doskonale wie, że 90 sztuk wyrobu chłonnego na miesiąc to niewystarczająca ilość. Zwłaszcza przy ciężkim bądź bardzo ciężkim NTM. Dlatego nierzadko konieczne jest zaopatrywanie się w wyroby chłonne poza refundacją. Wiele osób decyduje się na zakupy w tej samej aptece, w której odbiera na NFZ pieluchomajtki bądź inne produkty. Chociaż takie zakupy mogą wydawać się wygodne – pozwalają na jednorazowe zaopatrzenie się w potrzebny wyrób – niekoniecznie są najlepszym wyjściem, także biorąc pod uwagę cenę. Dlaczego? Ceny w aptekach i sklepach medycznych w większości przypadków są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych, które – pomimo braku możliwości refundacji – przygotowują oferty porównywalne do tych po uldze ze strony NFZ. Może to być nawet ponad 50 złotych zaoszczędzone na 90 sztukach wyrobu. Niektóre z wyrobów można także otrzymać w cenie niższej, niż dopłata do refundacji. Przykładowo: przy zakupie 90 sztuk Seni Active Normal w rozmiarze XL w naszym sklepie internetowym, klient zapłaci 182,97 zł. Korzystając z refundacji, ten sam produkt może otrzymać za 193,50 zł. już po uldze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do tego dochodzi także kwestia wygody i oszczędności czasu. Otrzymanie samej refundacji może być czasochłonne, zwłaszcza dla osób mieszkających poza dużymi miastami. Ten sam problem pojawia się podczas zakupów wyrobów chłonnych, zwłaszcza gdy osoba ze zleceniem chce wykupić cały przydział na trzy miesiące. Nierzadko konieczne jest udanie się do większej apteki, by uzyskać wszystkie wyroby za jednym razem. W takich sytuacjach zakupy w domowym zaciszu, z szybką wysyłką prosto pod drzwi wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Refundacja to dla wielu osób znacząca pomoc przy zaopatrywaniu się w wyroby chłonne. Chociaż otrzymanie wsparcia od NFZ początkowo może wydawać się problematyczne, wystarczą wyłącznie trzy proste kroki, by skorzystać z tej ulgi. Warto jednak porównywać ceny po dopłacie NFZ z cenami sklepów internetowych – niektóre z nich mogą być znacznie korzystniejsze.

[W tekście korzystamy z danych dotyczących refundacji oraz cen na dzień 02.08.2019]

Pytania i komentarze

 • Napisał: Kasia 2021-04-14
  Ocena:
  5.0

  witam ja z troszkę innym pytaniem.czy można zwrócić paczkę pampersow zamknięta jeżeli została

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-14 Pani Kasiu, niestety, dokonanie zwrotu zakupionych wyrobów chłonnych jest niemożliwe, chyba, że zgodzi się na to konkretny sklep lub apteka.

 • Napisał: Teresa 2021-04-12
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry Bardzo dziękuję za odpowiedź z dnia 25.03.2021r, która była pomocna. Lekarz wypisał zlecenie na pampersy(pieluchy) na 100 szt, na podstawie: P.101 oraz z 47ZN ( orzeczenie o niesprawności znacznej). Chciałam wykupić w aptece pieluchy Seni w cenie 2,45 zł/szt w ilości 100 szt. Mogłam jednak wykupić 90 szt lub 120 szt bo w każdej paczce jest 30 szt. dl Kupiłam dla mamy 60 szt i zapłaciłam 84 zł ponieważ pani w aptece powiedziała że za 30 szt zapłacę 100% ceny. Poradziła mi aby lekarz zmienił zlecenie na 120 szt ( w kodzie 47ZN -P.101),nie ma ograniczenia ilościowego) i wtedy bym zapłaciła w jednym miesiącu za 120 szt 168 zł ( 2x 63 zł refundacja) a za 90 szt 157 zł więc cenowo jest dla mnie korzystniejsze kupić w jednym miesiącu 120 szt. Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-13 Pani Tereso, proszę zatem poprosić lekarza o zmianę zlecenia na 120 szt. wyrobów chłonnych miesięcznie - nie powinno to stanowić problemu.

 • Napisał: Dr 2021-04-07
  Ocena:
  5.0

  dzien dobry pacjent z miażdżycą i orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności prosi o wpisanie 121 szt przy zleceniu rocznym podobno ci pacjenci mają P101 bez limitu czy to prawda i jak to zaznaczyć gdy medica automatycznie wpsuje 90 szt i jest to okno nie do edycji?pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-08 Proszę skontaktować się ze wskazaną placówką lub bezpośrednio z NFZ celem wyjaśnienia wątpliwości.

 • Napisał: Monika 2021-04-06
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Proszę odpowiedzieć mi czy,należy mi się refundacja z PCPR, do pieluchomajtek, dla osoby represjonowanej, które wykupiłam na miesiąc luty 2021. Zapłaciłam 180 zł. "z urzędu" dostałam 63 zł zwrotu. Złożyłam dokumenty do PCPR, na podstawie których miałam otrzymać dodatkowy zwrot w wysokości 63 zł. W marcu 2021 wykupiłam następną partię pieluchomajtek,za które zapłaciłam 120 zł. i tym razem w sklepie medycznym, również otrzymałam dofinansowanie z NFZ w wysokości 63 zł. Kolejny raz złożyłam rachunek do PCPR, który miał dofinansować 57 zł. Mama zmarła 30.03.2021. Dziś, tj. 06.04.2021. otrzymałam odpowiedź z PCPR, że nie otrzymam żadnego dofinansowania, ani za luty, ani za marzec. Proszę powiedzieć mi na jakiej podstawie, bo pracownik PCPR powoływał się na jakąś ustawę, której bliżej nie potrafił wyjaśnić.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-07 Pani Moniko, osoby represjonowane mają prawo do 100% refundacji na wyroby chłonne w ramach limitu. Przy chorobie nowotworowej powinni otrzymać miesięcznie 77 zł, natomiast przy pozostałych schorzeniach 90 zł refundacji. Prawdopodobnie nie złożyliście Państwo do NFZ wniosku o przyznanie dodatkowych uprawnień dla mamy, stąd różnica w kwocie przysługującej refundacji.

 • Napisał: Anna 2021-04-06
  Ocena:
  5.0

  Witam, mam pytanie czy dla osoby starszej lat 90, która od miesiąca listopada 2020r, leży, nie wstaje i jest pampersowana, może ubiegać się refunację zakupu pampersów, czy pielochamajtek

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-07 Pani Anno, nie każdy może ubiegać się o refundację wyrobów chłonnych. Nie wiemy, czy osoba, o której rozmawiamy, cierpi na inne choroby współistniejące. Polecam, aby to lekarz prowadzący ocenił, czy choremu przysługuje refundacja oraz jaką kwotę powinna ona obejmować.

 • Napisał: Teresa 2021-03-25
  Ocena:
  5.0

  Mama która skończyła 100 lat, jest osobą na stale leżącą,więc nie chodzi i nie wstaje,(sprawy fizjologiczne robi pod siebie) ma przyznane orzeczenie o niepełnosprawności-znaczna. Lekarz wypisał zlecenie (grupa P 101)na pampersy z refundacją na 60 szt miesięcznie. Mama potrzebuje więcej niż przepisał lekarz. Słyszałam, że zmieniły się przepisy i ilość przyznawanych ilości-90szt miesięcznie.Pani w aptece powiedziała że refundacja jest tylko na 60szt, na pozostałe muszę zapłacić bez refundacji.A jak jest naprawdę? Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-26 Pani Tereso, w przypadku refundacji wyrobów chłonnych dla Pani mamy limit ilościowy wynosi 90 szt, natomiast limit finansowy 63 zł. Ma Pani prawo nabyć miesięcznie 90 szt. pieluchomajtek w ramach refundacji, z czego 63 zł będzie kwotą zwróconą.

 • Napisał: Izabela 2021-03-25
  Ocena:
  5.0

  Czy przy wycieńczeniu z niedozywienia przysługuje mi refundacja na pampersy? Od pół roku poruszam się na wózku A przez całe dnie leżę przykuta do łóżka podpięta pod butelki z jedzeniem podawane przez sondę nosowo jelitowa(min 14h/dziennie )

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-25 Pani Izabelo, o wydaniu wniosku na wyroby chłonne decyduje lekarz. Polecam, aby Pani opiekun udał się do niego po takie zlecenie, a następnie do NFZ o przydzielenie karty zaopatrzenia do zrealizowania w aptece lub sklepie medycznym.

 • Napisał: Janusz Jakubowicz 2021-03-19
  Ocena:
  5.0

  Może komuś pomogę. Stosuję pieluchomajtki 5 miesięcy dla leżącej matki z chorobą Alzheimera . Dziennie zużywam 5 sztuk.Podaję to, co teraz wiem. : 1.Najlepsza cena na pieluchomajtki Seni - na stronie Seni 24.Używałem też pieluchomajtki innej firmy , też dobre , tylko bardziej delikatne ,może lepsze dla osoby jeszcze chodzącej.Ja potrzebuję bardziej chłonne.Szczególnie na noc. 2. Teraz tzw. "refundacja". Tu też przez internet - taniej dla mnie 5zł na dwóch zniżkowych paczkach (60sztuk) niż w pobliskim sklepie medycznym. Ogólnie całe ta refundacja daje mi 30 zł (!). Liczona jest od kwoty 90 zł niezależnie ile paczek zamówię .Tak że najbardziej opłaca się kupować : 1 paczka z refundacją na stronie O*****, a pozostałe paczki w Seni 24. Takie są moje wyliczenia. Najwięcej zyskuję na kupowaniu w necie. Życzę wytrwałości i cierpliwości w opiece nad (niewinnymi przecież) chorymi.

 • Napisał: Janusz Jakubowicz 2021-03-19
  Ocena:
  5.0

  Obliczyłem , że ta refundacja , to 30 zł -przy zniżce 70% niezależnie czy mam przydział na 60 sztuk , czy na 90 sztuk miesięcznie i niezaleznie ile paczek zamawiam (?) Zamawiam -- Pieluchomajtki dla dorosłych Super Seni M . Czy się mylę ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-19 Panie Januszu, limit przysługującej refundacji ustalany jest przez lekarza i może wynosić od 60 do 90 szt. wyrobów chłonnych miesięcznie. Zgodnie z ustawą maksymalna miesięczna kwota refundacji przy przysługującym limicie 70% (od kwoty 90 zł) to 63 zł miesięcznie, bez względu na to, ile wyrobów chłonnych pacjent finalnie zakupi.

 • Napisał: Iwona 2021-02-26
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zwrotu pieniędzy za pampersy, który otrzymywałam co roku. W tym roku poinformowano mnie ze nie mogę złożyć wniosku o zwrot tych pieniędzy ponieważ nie mam zleceń które kiedyś były wystawiane co miesiąc. Teraz tych zleceń nie ma, dostałam kod od lekarza na który całym rokiem kupowałam pampersy. Przez to ze nie ma tych zleceń nie mogę starać się o ten zwrot a nikt nie wie, albo nie chce mi pomoc jak mam to teraz załatwić. Z góry dziękuje o wszelkie informacje.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-05 Pani Iwono, jeśli pobierała Pani wyroby chłonne refundowane przez NFZ, to powinna Pani spróbować skontaktować się z niniejszą instytucją. Opcjonalnie proszę zapytać o wystawienie takich zaświadczeń w aptece, w której zaopatrywała się Pani w wyroby Seni.

 • Napisał: Agnieszka 2021-02-21
  Ocena:
  5.0

  Czy jeżeli pacjent ( P.101) ma uprawnienia dodatkowe 47ZN, zlecenie wypisane na 6 miesięcy, limit sztuk 100, czyli limit finansowy 180zł, i chce zrealizowac całość jednorazowo, ale w ilości mniejszej (30 szt/m-c po 3.10zl czyli 93zl/ m-c) to jaka dostanie refundację? Jaki jest system wyliczeń refundacji w przypadku realizacji na kilka miesięcy? Liczy się limit/miesiąc razy ilość miesięcy czy ilość sztuk ogółem i to z niej wynika wysokość limitu?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-22 Pani Agnieszko, jeśli pacjentowi przysługuje miesięczna refundacja na 100 szt. wyrobów chłonnych Seni, to tyle właśnie produktów powinien kupić. Limity ilościowe nie przechodzą na kolejny miesiąc, nie ma zatem możliwości wykupienia zaległych produktów w przyszłości. Uprawnienia 47ZN są przyznawane pacjentom ze zdiagnozowanym schorzeniem wymagającym zużycia bardzo dużej ilości środków pomocniczych (pieluchomajtek, podkładów itd). Dla takich osób limit jest obliczany od faktycznie zrealizowanej liczby sztuk, czyli opłaca się realizacja 100 sztuk co miesiąc, ponieważ refundacja jest liczona razy dwa (powyżej 90 sztuk wchodzimy w następny limit) - przy takiej realizacji świadczeniobiorca wykorzysta przez okres pół roku łącznie 12 limitów refundacji (po dwa limity miesięcznie). Natomiast przy realizacji całości, czyli 600 sztuk wyjdzie nam tylko 7 limitów.

 • Napisał: Magda 2021-02-21
  Ocena:
  5.0

  Witam, mam wniosek z kodem P.101.PM wystawiony na 6 miesięcy, z uprawnieniem dodatkowym ZN gdzie na miesiąc mam wpisane 100 sztuk pieluchomajtek. Chcę zrealizować cały wniosek na 6 miesięcy ale przy jak najmniejszej dopłacie pacjenta. Pytałam o cenę paczki pieluch i wynosi ona 93 zł/30 sztuk. Ile sztuk mam sobie zażyczyć ??

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-22 Pani Magdo, zgodnie z przysługującą refundacją, powinna Pani nabyć co miesiąc 100 szt. wyrobów chłonnych Seni. Proszę pamiętać, że limity ilościowe nie przechodzą na kolejny miesiąc.

 • Napisał: Ola 2021-02-19
  Ocena:
  5.0

  CZY OSOBA REPRESJONOWANA MOZE WZIĄC NA MIESIAC PO 90 SZTUK PIELUCHOMAJTEK ? OCZYWIŚCIE REFUNDACJA BEDZIE 90 X 3M-CE = 270 ZŁ ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-19 Pani Olu, osobom represjonowanym przysługuje całkowita (100%) refundacja na wyroby chłonne Seni. Miesięczny limit finansowy to 77 zł przy chorobie nowotworowej i 90 zł przy pozostałych schorzeniach. Mogą Państwo otrzymać refundację na pieluchomajtki od razu na trzy miesiące.

 • Napisał: MONIKA 2021-02-07
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy osobie represjonowanej (Sybirak), obecnie przebywającej w komercyjnym domu seniora, przysługuje całkowita refundacja pampersów.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-08 Pani Moniko, osobom represjonowanym przysługuje całkowita, 100% refundacja na wyroby chłonne Seni. Przy chorobie nowotworowej będzie to 77 zł, natomiast przy pozostałych schorzeniach - 90 zł.

 • Napisał: Malgorzata 2021-01-26
  Ocena:
  5.0

  Witam, dziekuje za przydatny artykul. mam pytanie: czy lezac na ZOL na Nfz przysluguja tacie mojemu znizki na zakup pielucho-majtek? Dodam, ze caly czas kupuje. Najpierw tato byl komercyjnie na oddziale Zol, a tera z na NFZ. Otrzymalam od lekarza 1. kontaktu nr zlecenia na zaopatrzenie ortopedyczne i wczoraj przez tel. ustalilam z aptekarka, ze taka i itaka kwota bedzie do zaplaty przeze mnie, po odjeciu 63 zl. Ale po 10 min. zadzwonila do mnie p.Kierownik oddzialu ZOL twierdzac, ze zadna refundacja sie teraz nie nalezy, bo moj tato jest juz na NFZ na oddziale. Prosze o pomoc, nie mogfe znalezc nigdzie info o tym. Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-01-26 Pani Małgorzato, w czasie pobytu w szpitalu to placówka medyczna występuje do NFZ o refundację pieluchomajtek (lub innych wyrobów chłonnych), tym samym zapewniając pacjentowi niezbędne wyroby higieniczne.

 • Napisał: Ewa 2021-01-16
  Ocena:
  5.0

  Chce kupić dla mamy pieluchomajtki seni L w liczbie 90 szt ,czyli 9 paczek.Czy w kasie juz Państwo naliczacie mi tę znizke z NFZ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-01-18 Pani Ewo, nasz sklep internetowy nie oferuje refundacji pieluchomajtek Seni. Warto jednak zapoznać się z korzystną ofertą cenową niniejszych produktów w naszym sklepie. Zachęcamy również do kontaktu z naszym konsultantem pod numerem telefonu 056 612 33 35, w trakcie której kompleksowo doradzi w wyborze odpowiedniego asortymentu Seni.

 • Napisał: Arek 2021-01-11
  Ocena:
  5.0

  Czy mogę otrzymać refundację za pieluchomajtki z PCPR ze środków PFRON w ramach zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze po śmierci mojej babci. Proszę o podstawę prawną przyznania bądź odmowy wypłaty środków.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2021-01-11 Panie Arkadiuszu, nie chcę wchodzić w kompetencje organu. Należy zasięgnąć informacji bezpośrednio w PFRON.

 • Napisał: Kasia 2021-01-04
  Ocena:
  5.0

  Jakie dochody mam obliczyć we wniosku do refundacji pieluch? Mam alimenty, rodzinne ,500+,Swiadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielegnacyjny

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2021-01-11 Wysokość limitów na produkty chłonne ustalane są niezależnie od dochodów. Limit zależy od schorzenia, z którym boryka się osoba dla której refundacja ma zostać przyznana.

 • Napisał: Agnieszkq 2020-12-09
  Ocena:
  5.0

  Syn ma orzeczenie o niepełnosprawności ruchowe dostaliśmy propozycje od lekarza z może nam wypisać receptę na pampersy . Ile refundacji możemy dostać syn 2.t roku

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-30 Mogą Państwo otrzymać 70% z limitu 90 złotych, czyli 63 złote miesięcznie.

 • Napisał: Krystyna 2020-12-01
  Ocena:
  5.0

  Mam stwierdzone WNM miałam mieć operację w marcu ale w związku z epidemią covid planowe zabiegi zostały wstrzymane mam pytanie czy z wiązku z tym mogę korzystać z refundacji na wkładki urologiczne seni lady proszę o odpowiedż

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-30 Pani Krystyno, powołując się na to, co już zostało powiedziane: Nie każdy pacjent z nietrzymaniem moczu może otrzymać zlecenie na wyroby chłonne. Refundacja przysługuje w sytuacji, w której u pacjenta stwierdzono chorobę nowotworową przebiegająca w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza bądź okolicy krzyżowej, posiada przetoki nowotworowe lub popromienne, cierpi na nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych, boryka się z powikłaniami po leczeniu chorób nowotworowych lub neurogennych i nieneurogennym nietrzymaniu moczu lub stolca z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu (P.100). Refundacja przysługuje także osobom, które cierpią na nietrzymanie moczu lub stolca na tle głębokiego upośledzenia umysłowego, zespołów otępiennych, wad wrodzonych i chorób układu nerwowego, wad wrodzonych dolnych dróg moczowych, jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia dróg moczowych bądź jatrogennego lub pourazowego uszkodzenia układu pokarmowego (P.101).

 • Napisał: Klaudia czenczek 2020-11-16
  Ocena:
  5.0

  witam chciałabym się zapytac jak moge sie starac o pampersy dla syna 2 letniego syn posiada orzeczenie o niepełnosprawnosci

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-17 Pani Klaudio, powyższy artykuł porusza kwestię, o którą Pani pyta. Aby skorzystać z refundacji należy przede wszystkim udać się na wizytę do lekarza, który zawarł umowę z NFZ. Jest on osobą kompetentną, by dokonać oceny, czy refundacja może zostać przyznana oraz w jakim zakresie. Do otrzymania pomocy z Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest także ubezpieczenie zdrowotne.

 • Napisał: Barbara Sobiesierska 2020-11-12
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy kupując w sklepie seni24.pl mogę skorzystać z refundacji? Czy seni24 ma podpisaną umowę z NFZ?

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-17 Bardzo mi przykro - niestety nie mamy podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 • Napisał: Leszek 2020-10-23
  Ocena:
  5.0

  Informacja rzetelna. Brak mi jednak informacji co z wykupionym całym przydziałem np. na 2 miesiące. w przypadku śmierci pacjenta w pierwszym miesiącu..

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Niestety w takiej sytuacji niemożliwe jest dokonanie zwrotu wyrobów, chyba że konkretny sklep się na to zgodzi (nie ma jednak podstaw, by to zrobić).

 • Napisał: Ewa 2020-10-13
  Ocena:
  5.0

  Nareszcie uzyskałam konkretne odpowiedzi na moje pytania, w przystępnie napisanym artykule z konkretnymi przykładami. Moja ocena bardzo pozytywna.

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Bardzo się cieszymy, że artykuł okazał się pomocny :).

 • Napisał: Kobieta 2020-10-22
  Ocena:
  5.0

  Czy nietrzymaniemoczu u 90 let kobiety moze byc powodem do otrzymywania pielucho majtek z dofinansowaniem z nfz.Dzisiaj nie otrzymalam zlecenia od lekarza rodzinnego bo kobieta jest sprawna umyslowo jest chodzaca.A ze nie trzyma moczu nie jest powodem .Czy decyzja lekarza vyla sluszna

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Niestety nie jesteśmy lekarzami i nie możemy odnosić się do decyzji specjalistów. Refundację otrzymuje się jednak tylko w sytuacji, w której nietrzymanie moczu jest powiązane ze stwierdzoną chorobą, na przykład zespół otępienny (stwierdzona demencja), choroby układu nerwowego jak stwardnienie rozsiane czy stwierdzone uszkodzenia układu moczowego. Jeśli w tym przypadku żadna choroba nie została stwierdzona, a dana osoba nie trzyma moczu, refundacja nie musi zostać przyznana.

 • Napisał: Agnieszka 2020-10-01
  Ocena:
  5.0

  Konkretne i istotne informacje ile, po ile i gdzie

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Cieszymy się, że nasz tekst odpowiedział na interesujące Panią pytania.

 • Napisał: Stały klient 2020-09-25
  Ocena:
  5.0

  Artykuł szczegółowo wyjaśnia wszystkie aspekty sprawy refundacji, tylko nie wyjaśnia dlaczego u Was nie można kupić z refundacją skoro istnieją sklepy internetowe które tak sprzedają

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Niestety w tej chwili nasz sklep nie prowadzi sprzedaży refundacyjnej. Nie wykluczamy jednak, że kiedyś będzie można zakupić u nas wyroby na zlecenie od lekarza.

 • Napisał: Ewa 2020-10-01
  Ocena:
  5.0

  Bardzo dobrze, wyczerpująca informacja na interesujący mnie temat

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Cieszymy się, że mogliśmy pomóc.

 • Napisał: Klient 2020-10-22
  Ocena:
  5.0

  Witam.Czy na wniosek P.101 mogę wykupić pieluchomajtki i podkłady czy tylko 1 rodzaj środka chłonnego?

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Na wniosek P.101 można wykupić różne wyroby chłonne, nie tylko pieluchomajtki ale także majtki chłonne, pieluchy anatomiczne, wkładki urologiczne i właśnie podkłady. Należy jednak upewnić się, że liczba wyrobów wynosi 90 szt. (np. 30 szt. podkładów i 60 szt. pieluchomajtek). Przy wystawianiu zlecenia przez lekarza warto poprosić go, by wpisał na nim "pieluchomajtki lub zamiennie".

 • Napisał: Piotr 2020-09-23
  Ocena:
  5.0

  Szkoda, że nie piszecie, że NIE KAŻDE nietrzymanie moczu uprawnia do otrzymania refundowanych pieluchomajtek.Pileuchomajtki przysługują: choroba nowotworowa przebiegająca w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza lub okolicy krzyżowej; przetoki nowotworowe lub popromienne; nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych; powikłania po leczeniu chorób nowotworowych lub neurogenne i nieneurogenne nietrzymania moczu lub stolca (!!! z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu !!! ) ORAZ występowanie co najmniej jednego z kryteriów: - głębokie upośledzenie umysłowe, - zespoły otępienne o różnej etiologii, - wady wrodzone i choroby układu nerwowego, trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, - wady wrodzone dolnych dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu, - jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu, - jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Panie Piotrze, piszemy o tym w nagłówku "jakie są zasady refundacji na wyroby chłonne". Dziękujemy jednak za informację - widocznie to zagadnienie nie było wystarczająco widoczne w tekście.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go