Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?

Przeczytano 7 109 razy
1 Komentarz
(5)
 

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące czynników potrzebnych do dokonania wyboru produktów chłonnych dla osoby leżącej – przede wszystkim stopnia nietrzymania moczu i rozmiaru wyrobu, a także pozostałych kwestii, takich jak wygoda podopiecznego i opiekuna.

Jak określić stopień nietrzymania moczu? 

Stopień nietrzymania moczu stanowi podstawową informację, która potrzebna jest do dokonania odpowiedniego wyboru. Najłatwiejszym sposobem na orientacyjne określenie go u osób leżących jest zważenie suchego wyrobu a następnie, po czterech godzinach, mokrego. Jest to przydatny sposób zwłaszcza u osób otępiałych, które nie mogą poinformować opiekuna o nasileniu problemu.
Wyróżniamy pięć stopni nietrzymania moczu:

 • Kropelkowe (do 50 ml – najczęściej występuje jako gubienie kilku kropli moczu w trakcie dnia)
 • Lekkie (50-100 ml – wyciek moczu jest większy, często następuje podczas dźwigania, śmiania się czy kichania)
 • Średnie (100-200 ml – mocz wycieka już w trakcie codziennych czynności, takich wstawanie z krzesła czy bieganie)
 • Ciężkie (200-300 ml – wyciek moczu może nastąpić nawet podczas stania. To obfite ilości, porównywalne z tymi oddawanymi zwykle w toalecie)
 • Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml – wiąże się z całkowitą utratą władzy nad czynnościami fizjologicznymi)

U osób leżących, które nierzadko borykają się z ciężkimi schorzeniami, takimi jak udar, wylew czy stwardnienie rozsiane, nietrzymanie moczu z dużym prawdopodobieństwem będzie występować w stopniu od średniego do bardzo ciężkiego, wymagającego zwiększonej ochrony. Warto poznać wszystkie produkty, które – dzięki odpowiedniemu poziomowi chłonności – będą w stanie ją zapewnić.

Jaki wyrób chłonny wybrać biorąc pod uwagę stopień nietrzymania moczu

Kropelkowe/lekkie pieluchy anatomiczne San Seni Prima
Średnie pieluchy anatomiczne San Sen Normal, pieluchomajtki Super Seni, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima
Ciężkie pieluchy anatomiczne San Seni Uni, Maxi i Plus, a także pieluchy anatomiczne dla mężczyzn San Seni for Man, pieluchomajtki Super Seni Plus i Trio, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima Plus
Bardzo ciężkie pieluchy anatomiczne San Seni Plus Extra, pieluchomajtki Super Seni Quatro, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima Trio

W sytuacji, w której czterogodzinna średnia mieści się pomiędzy stopniami nietrzymania moczu (na przykład 200 ml może oznaczać średni i ciężki stopień), warto wybrać wyrób o większej chłonności i uważnie obserwować czy problem nasila się czy zmniejsza. 

Jak wybrać rozmiar wyrobu chłonnego?

Wybranie odpowiedniego rozmiaru, dopasowanego do indywidualnych potrzeb podopiecznego, zwiększa skuteczność wyrobu i zapewnia niezbędny komfort. Zbyt ciasny produkt może bowiem spowodować podrażnienia, zbyt luźny będzie przepuszczać wilgoć na zewnątrz. Większość wyrobów dla osób leżących wymaga określenia rozmiaru na podstawie obwodu talii i bioder. Wyjątkiem są pieluchy anatomiczne, w których to chłonność jest główną właściwością, którą należy kierować się podczas wyboru. W przypadku pieluchomajtek i pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym należy zmierzyć obwód talii oraz bioder, a wyniki porównać w tabelach rozmiarów, które znajdują się w grafikach poniżej.

Rozmiary pieluchomajtek

Rozmiar Extra Small
(XS)
Small
(S)
Medium
(M)
Large
(L)
Extra Large
(XL)
Extra Extra Large
(XXL)
Obwód (CM) 40 - 60 55 - 80 75 - 110  100 - 150 130 - 170 160 - 210

 

Rozmiary pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym

Rozmiar Medium (M) Large (L) Extra Large (XL)
Obwód (CM) 70 - 105 80 -125 105 - 155

 

W sytuacji, w której wymiary talii i bioder znajdują się w dwóch różnych przedziałach, bezpieczniejsze jest wybranie na podstawie większego wymiaru.

Określenie stopnia nietrzymania moczu umożliwia dobranie odpowiedniego poziomu chłonności wyrobu, dlatego stanowi niezbędną czynność przed dokonaniem zakupu. Po poznaniu wymagań podopiecznego – przede wszystkim poziomu chłonności wyrobu, jego rozmiaru oraz ogólnego stanu zdrowia, także skóry – warto zastanowić się również nad kwestiami związanymi z użytkowaniem i wygodą osoby chorej i opiekuna. W tym pomocne okaże się rozróżnienie wyrobów chłonnych na trzy rodzaje: otwarty, półotwarty i zamknięty.

Jak wybrać rodzaj wyrobu chłonnego?

Wyroby chłonne dzielimy nie tylko pod kątem poziomu chłonności, ale także rodzaju i sposobu zakładania, który pozwala na odpowiednie dopasowanie do ciała i zapewnienie optymalnej wygody w zależności od potrzeb. Możemy wyróżnić trzy rodzaje:

 • Otwarty – gwarantujący największą swobodę w okolicach bioder. Do rodzaju otwartego należą pieluchy anatomiczne San Seni, które zakłada się za pomocą majtek siatkowych. Polecane przede wszystkim osobom bardzo szczupłym bądź otyłym przez wzgląd na łatwe dopasowanie siatkowej bielizny do ciała.
 • Półotwarty – częściowo odkrywający biodra. Należą do niego pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima. Polecane są zwłaszcza osobom z otyłością brzuszną, które dzięki pasowi mogą dobrze dopasować wyrób do ciała.
 • Zamknięty – to wyroby, które dopasowują się do ciała w pełnym obwodzie za pomocą czterech przylepców. Należą do niego pieluchomajtki Super Seni. Dzięki przylepcom i elastycznym ściągaczom sprawdzą się zarówno u szczupłych jak i otyłych osób.

Niezależnie od rodzaju, wyroby Seni zapewniają ochronę przed wilgocią oraz komfort użytkowania. Wszystkie powstały z materiałów pozwalających skórze oddychać, dlatego stanowią bezpieczny i wygodny wybór dla unieruchomionych podopiecznych. U osób leżących warto szczególną uwagę zwrócić na stan skóry, zwłaszcza w okolicach intymnych, gdyż pod wpływem wilgoci może ona ulegać maceracji (marszczeniu się). Częsty kontakt z wydalinami i potem może także powodować zaczerwienienia. W przypadku skłonności do powstawania podrażnień dobrym wyjściem będzie korzystanie z wyrobów z rodzaju otwartego i półotwartego, które nie zakrywają w całości bioder. To odpowiedni wybór zwłaszcza latem, gdy skóra narażona jest także na działanie wysokiej temperatury. Wszystkie wyroby dedykowane są różnym stopniom nietrzymania moczu, dlatego z powodzeniem można je wymieniać, korzystać z różnych rozwiązań w zależności od potrzeby.


Wyroby z wszystkich trzech rodzajów są także dostosowane do wygody opiekuna. Ich wymiana jest prosta, nie wymaga wysiłku oraz ingerencji podopiecznego. Między innymi dlatego stanowią tak dobry wybór dla osób leżących z problemem nietrzymania moczu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru?

Stopień nietrzymania moczu, który pomaga wybrać odpowiednią chłonność, a także rozmiar zapewniający dobre dopasowanie do ciała i uniknięcie podrażnień czy przecieków to najważniejsze, choć nie jedyne czynniki pomagające wybrać wyrób chłonny. Oto kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

 • Wygoda zakładania - aspekt ten wpływa zarówno na komfort podopiecznego jak i opiekuna. Do wyrobów, które zakłada się sprawnie nawet bez pomocy podopiecznego możemy zaliczyć pieluchomajtki oraz pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym. Pieluchy anatomiczne, przez wzgląd na dodatkowy element w postaci majtek chłonnych, mogą początkowo nastręczać trudności podczas zakładania.
 • Waga podopiecznego - wyroby chłonne produkowane są z myślą o wszystkich, jednak w przypadku znacznej otyłości bądź drobnej budowy ciała, opiekunowi trudno jest dobrać produkt, który nie będzie wrzynać się w ciało bądź odstawać. Dla osób o skrajnych rozmiarach najlepszym wyborem są pieluchy anatomiczne, które dopasowują się do ciała dzięki rozciągliwym majtkom siatkowym (dostępnym w rozmiarach od M do XXL) oraz pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym. Pas umożliwia wygodne przyleganie wyrobu do talii, dzięki czemu ryzyko przecieków bocznych zostaje zmniejszone.

Odpowiedni wybór wyrobu chłonnego ma znaczenie zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Pomaga chronić przed maceracją skóry i powstaniem podrażnień bądź uszkodzeń naskórka, jednocześnie wpływając pozytywnie na samopoczucie podopiecznego. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto rozważyć wszystkie potrzeby osoby chorej oraz opiekuna, a także dobrze poznać zasady korzystania z wyrobu. To najlepszy sposób, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo osoby z problemem nietrzymania moczu.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Sylwia On 2020-02-11
  Ocena:
  5.0

  Uzywalam dla taty majtek chlonnych, ale po przeczytaniu treści poradnika zmienie na pieluchy zapinane na rzepy - zdecydowanie!

  Dziekuje za taka pomoc na odleglosc.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go