Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące czynników potrzebnych do dokonania wyboru produktów chłonnych dla osoby leżącej – przede wszystkim stopnia nietrzymania moczu i rozmiaru wyrobu, a także pozostałych kwestii, takich jak wygoda podopiecznego i opiekuna.
Jak określić stopień nietrzymania moczu?
Stopień nietrzymania moczu stanowi podstawową informację, która potrzebna jest do dokonania odpowiedniego wyboru. Najłatwiejszym sposobem na orientacyjne określenie go u osób leżących jest zważenie suchego wyrobu a następnie, po czterech godzinach, mokrego. Jest to przydatny sposób zwłaszcza u osób otępiałych, które nie mogą poinformować opiekuna o nasileniu problemu.
Wyróżniamy pięć stopni nietrzymania moczu:
- Kropelkowe (do 50 ml – najczęściej występuje jako gubienie kilku kropli moczu w trakcie dnia)
- Lekkie (50-100 ml – wyciek moczu jest większy, często następuje podczas dźwigania, śmiania się czy kichania)
- Średnie (100-200 ml – mocz wycieka już w trakcie codziennych czynności, takich wstawanie z krzesła czy bieganie)
- Ciężkie (200-300 ml – wyciek moczu może nastąpić nawet podczas stania. To obfite ilości, porównywalne z tymi oddawanymi zwykle w toalecie)
- Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml – wiąże się z całkowitą utratą władzy nad czynnościami fizjologicznymi)
U osób leżących, które nierzadko borykają się z ciężkimi schorzeniami, takimi jak udar, wylew czy stwardnienie rozsiane, nietrzymanie moczu z dużym prawdopodobieństwem będzie występować w stopniu od średniego do bardzo ciężkiego, wymagającego zwiększonej ochrony. Warto poznać wszystkie produkty, które – dzięki odpowiedniemu poziomowi chłonności – będą w stanie ją zapewnić.
Jaki wyrób chłonny wybrać biorąc pod uwagę stopień nietrzymania moczu
Kropelkowe/lekkie | pieluchy anatomiczne San Seni Prima |
Średnie | pieluchy anatomiczne San Sen Normal, pieluchomajtki Super Seni, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima |
Ciężkie | pieluchy anatomiczne San Seni Uni, Maxi i Plus, a także pieluchy anatomiczne dla mężczyzn San Seni for Man, pieluchomajtki Super Seni Plus i Trio, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima Plus |
Bardzo ciężkie | pieluchy anatomiczne San Seni Plus Extra, pieluchomajtki Super Seni Quatro, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima Trio |
W sytuacji, w której czterogodzinna średnia mieści się pomiędzy stopniami nietrzymania moczu (na przykład 200 ml może oznaczać średni i ciężki stopień), warto wybrać wyrób o większej chłonności i uważnie obserwować czy problem nasila się czy zmniejsza.
Jak wybrać rozmiar wyrobu chłonnego?
Wybranie odpowiedniego rozmiaru, dopasowanego do indywidualnych potrzeb podopiecznego, zwiększa skuteczność wyrobu i zapewnia niezbędny komfort. Zbyt ciasny produkt może bowiem spowodować podrażnienia, zbyt luźny będzie przepuszczać wilgoć na zewnątrz. Większość wyrobów dla osób leżących wymaga określenia rozmiaru na podstawie obwodu talii i bioder. Wyjątkiem są pieluchy anatomiczne, w których to chłonność jest główną właściwością, którą należy kierować się podczas wyboru. W przypadku pieluchomajtek i pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym należy zmierzyć obwód talii oraz bioder, a wyniki porównać w tabelach rozmiarów, które znajdują się w grafikach poniżej.
Rozmiary pieluchomajtek
Rozmiar | Extra Small (XS) |
Small (S) |
Medium (M) |
Large (L) |
Extra Large (XL) |
Extra Extra Large (XXL) |
Obwód (CM) | 40 - 60 | 55 - 80 | 75 - 110 | 100 - 150 | 130 - 170 | 160 - 210 |
Rozmiary pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym
Rozmiar | Medium (M) | Large (L) | Extra Large (XL) |
Obwód (CM) | 70 - 105 | 80 -125 | 105 - 155 |
W sytuacji, w której wymiary talii i bioder znajdują się w dwóch różnych przedziałach, bezpieczniejsze jest wybranie na podstawie większego wymiaru.
Określenie stopnia nietrzymania moczu umożliwia dobranie odpowiedniego poziomu chłonności wyrobu, dlatego stanowi niezbędną czynność przed dokonaniem zakupu. Po poznaniu wymagań podopiecznego – przede wszystkim poziomu chłonności wyrobu, jego rozmiaru oraz ogólnego stanu zdrowia, także skóry – warto zastanowić się również nad kwestiami związanymi z użytkowaniem i wygodą osoby chorej i opiekuna. W tym pomocne okaże się rozróżnienie wyrobów chłonnych na trzy rodzaje: otwarty, półotwarty i zamknięty.
Jak wybrać rodzaj wyrobu chłonnego?
Wyroby chłonne dzielimy nie tylko pod kątem poziomu chłonności, ale także rodzaju i sposobu zakładania, który pozwala na odpowiednie dopasowanie do ciała i zapewnienie optymalnej wygody w zależności od potrzeb. Możemy wyróżnić trzy rodzaje:
- Otwarty – gwarantujący największą swobodę w okolicach bioder. Do rodzaju otwartego należą pieluchy anatomiczne San Seni, które zakłada się za pomocą majtek siatkowych. Polecane przede wszystkim osobom bardzo szczupłym bądź otyłym przez wzgląd na łatwe dopasowanie siatkowej bielizny do ciała.
- Półotwarty – częściowo odkrywający biodra. Należą do niego pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima. Polecane są zwłaszcza osobom z otyłością brzuszną, które dzięki pasowi mogą dobrze dopasować wyrób do ciała.
- Zamknięty – to wyroby, które dopasowują się do ciała w pełnym obwodzie za pomocą czterech przylepców. Należą do niego pieluchomajtki Super Seni. Dzięki przylepcom i elastycznym ściągaczom sprawdzą się zarówno u szczupłych jak i otyłych osób.
Niezależnie od rodzaju, wyroby Seni zapewniają ochronę przed wilgocią oraz komfort użytkowania. Wszystkie powstały z materiałów pozwalających skórze oddychać, dlatego stanowią bezpieczny i wygodny wybór dla unieruchomionych podopiecznych. U osób leżących warto szczególną uwagę zwrócić na stan skóry, zwłaszcza w okolicach intymnych, gdyż pod wpływem wilgoci może ona ulegać maceracji (marszczeniu się). Częsty kontakt z wydalinami i potem może także powodować zaczerwienienia. W przypadku skłonności do powstawania podrażnień dobrym wyjściem będzie korzystanie z wyrobów z rodzaju otwartego i półotwartego, które nie zakrywają w całości bioder. To odpowiedni wybór zwłaszcza latem, gdy skóra narażona jest także na działanie wysokiej temperatury. Wszystkie wyroby dedykowane są różnym stopniom nietrzymania moczu, dlatego z powodzeniem można je wymieniać, korzystać z różnych rozwiązań w zależności od potrzeby.
Wyroby z wszystkich trzech rodzajów są także dostosowane do wygody opiekuna. Ich wymiana jest prosta, nie wymaga wysiłku oraz ingerencji podopiecznego. Między innymi dlatego stanowią tak dobry wybór dla osób leżących z problemem nietrzymania moczu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru?
Stopień nietrzymania moczu, który pomaga wybrać odpowiednią chłonność, a także rozmiar zapewniający dobre dopasowanie do ciała i uniknięcie podrażnień czy przecieków to najważniejsze, choć nie jedyne czynniki pomagające wybrać wyrób chłonny. Oto kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę:
- Wygoda zakładania - aspekt ten wpływa zarówno na komfort podopiecznego jak i opiekuna. Do wyrobów, które zakłada się sprawnie nawet bez pomocy podopiecznego możemy zaliczyć pieluchomajtki oraz pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym. Pieluchy anatomiczne, przez wzgląd na dodatkowy element w postaci majtek chłonnych, mogą początkowo nastręczać trudności podczas zakładania.
- Waga podopiecznego - wyroby chłonne produkowane są z myślą o wszystkich, jednak w przypadku znacznej otyłości bądź drobnej budowy ciała, opiekunowi trudno jest dobrać produkt, który nie będzie wrzynać się w ciało bądź odstawać. Dla osób o skrajnych rozmiarach najlepszym wyborem są pieluchy anatomiczne, które dopasowują się do ciała dzięki rozciągliwym majtkom siatkowym (dostępnym w rozmiarach od M do XXL) oraz pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym. Pas umożliwia wygodne przyleganie wyrobu do talii, dzięki czemu ryzyko przecieków bocznych zostaje zmniejszone.
Odpowiedni wybór wyrobu chłonnego ma znaczenie zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Pomaga chronić przed maceracją skóry i powstaniem podrażnień bądź uszkodzeń naskórka, jednocześnie wpływając pozytywnie na samopoczucie podopiecznego. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto rozważyć wszystkie potrzeby osoby chorej oraz opiekuna, a także dobrze poznać zasady korzystania z wyrobu. To najlepszy sposób, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo osoby z problemem nietrzymania moczu.
Powiązane wpisy
Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...
Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...
Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...
Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...
Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...
Komentarze
Jakie pampersy dla osoby leżącej waga 50 kg
Replied by: Joanna On 2024-03-05
Przepisy się zmieniają,jakie są aktualne?
Replied by: Joanna On 2024-01-22
Uzywalam dla taty majtek chlonnych, ale po przeczytaniu treści poradnika zmienie na pieluchy zapinane na rzepy - zdecydowanie!
Dziekuje za taka pomoc na odleglosc.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz