Źle dobrany produkt na problem nietrzymania moczu? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni! Tel. 56 451 91 44

Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?

4164 Wyświetleń
2 Komentarzy
 5.0  

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ produktu, który może spełnić ich potrzeby. W tym tekście skupimy się na różnicach i podobieństwach między popularnymi pieluchomajtkami a majtkami chłonnymi, które również są wyrobem chłonnym dedykowanym osobom ze średnim i ciężkim NTM. Przyjrzymy się przede wszystkim poziomom chłonności, wyglądowi i sposobowi zakładania obu wyrobów oraz temu, jakiej grupie osób są dedykowane.

Pieluchomajtki i majtki chłonne – zakładanie

Sposób zakładania obu wyrobów stanowi jedną z najważniejszych różnic między nimi. Majtki chłonne zakłada się jak zwykłą bieliznę, stąd też nazwa wyrobu. Można je także zdejmować bez ryzyka zniszczenia materiału, na przykład gdy zachodzi potrzeba skorzystania z toalety. Do założenia ich nie potrzeba pomocy opiekuna, dlatego używane są też przez osoby częściowo mobilne.

Pieluchomajtki są odrobinę bardziej skomplikowane, wymagają przyklejania rzepów bądź pasa biodrowego i dopasowywania wyrobu do ciała, by zredukować ryzyko przecieków. Dlatego częściej korzystają z nich osoby leżące i o ograniczonej mobilności, które potrzebują pomocy przy codziennych czynnościach. Majtki chłonne nie posiadają zapięć i dobrze przylegają do bioder, o ile ich rozmiar zostanie odpowiednio dobrany. Łatwość zakładania i zdejmowania, a także dyskrecja czynią z nich wyrób odpowiedni dla osób aktywnych oraz częściowo mobilnych, które jak najdłużej pragną zachować samodzielność.

Pieluchomajtki i majtki chłonne – różnice w wyglądzie

Chociaż mogłoby się wydawać, że różnice w wyglądzie wyrobu chłonnego nie należą do najważniejszych, są one związane także z jego przeznaczeniem oraz właściwościami. Majtki chłonne są znacznie cieńsze od pieluchomajtek dlatego nietrudno ukryć je pod ubraniami. Są dzięki temu dyskretne i nieszeleszczące. Dzięki temu idealnie sprawdzają się jako dyskretny wyrób chłonny, łatwy do ukrycia pod ubraniami. Pieluchomajtki są odrobinę grubsze, dlatego osobom aktywnym mogą wydawać się mniej dyskretne. Wyglądem przypominają pieluchy dla najmłodszych, również zapinane na przylepce umieszczone na skrzydełkach. Zarówno pieluchomajtki jak i majtki chłonne posiadają elementy elastyczne, dzięki czemu „pracują” one razem z ciałem i nie utrudniają poruszania się. W majtkach chłonnych Seni Active odpowiada za to elastyczna przędza zastosowana na całym obwodzie. W pieluchomajtkach tę funkcję pełnią przednie i tylne ściągacze. Pomimo dwóch różnych sposobów, efekt jest ten sam – wygoda użytkowania oraz odpowiednie dopasowanie do ciała.

Pieluchomajtki i majtki chłonne – chłonność

Chociaż oba wyroby różnią się pod kątem wyglądu i sposobu zakładania, oba służą za doskonałe zabezpieczenie przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu. Nie przepuszczają moczu i chronią przed uczuciem wilgoci oraz nieprzyjemnym zapachem. O ile jednak majtki chłonne sprawdzą się w przypadku powyższych dwóch stopni NTM, pieluchomajtki dedykowane są także osobom z poważniejszym problemem. Zarówno pieluchomajtki Super Seni TrioSuper Seni Quatro stanowią ochronę przed nietrzymaniem moczu w stopniu bardzo ciężkim (ponad 300 ml moczu wydalanych w sposób niekontrolowany co 4 godziny). Majtki chłonne niestety nie poradzą sobie już z tym stopniem NTM.

Pieluchomajtki i majtki chłonne mają wiele wspólnych cech – przede wszystkim wysoki poziom chłonności, odpowiednią ochronę przed wilgocią oraz elastyczne elementy zapewniające wygodne użytkowanie i brak podrażnień. Jednak to różnice takie jak wygląd i sposób zakładania sprawiają, że oba typy wyrobów dedykowane są innym typom odbiorców. Majtki chłonne przede wszystkim osobom aktywnym, którym zależy na dyskrecji i szybkim zakładaniu oraz zdejmowaniu wyrobu. Pieluchomajtki głównie osobom leżącym, które potrzebują wygody oraz wysokiego zabezpieczenia przed wilgocią.

Więcej o majtkach chłonnych można dowiedzieć się z filmu Prosto o majtkach chłonnych Seni Active:

Pytania i komentarze

 • Napisał: Aleksander 2021-04-12
  Ocena:
  5.0

  Żona korzysta z majtek chłonnych, jest częściowo mobilna, z moją pomocą korzysta z łazienki, sprawuję nad nią pełną opiekę i prowadzę gospodarstwo domowe w pełnym zakresie, jesteśmy już emerytami (70+). Od pewnego czasu zauważyłem że nie robi tzw. kupy, zaniepokoiło mnie to, teleporada lekarska związana była z przepisaniem diety z siemieniem lnianym, śliwkami suszonymi (ja jeszcze podaję żonie płatki owsiane na mleku - staram się stosować dietę dla cukrzyków o niskim IG), Laktulosum’u i czopków z gliceryny. Stosuję się do zaleceń i dalej nie obserwuję na majtkach śladów kału (chociaż majtki zwłaszcza po nocy są wypełnione. Czy to możliwe, że majtki wchłaniają też kał? Prośba o odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-13 Panie Aleksandrze, niektóre z wyrobów chłonnych Seni wchłaniają także luźny kał. Zaliczamy do nich pieluchomajtki Super Seni, pieluchy z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima, pieluchy anatomiczne San Seni i San Seni Alvi oraz wkład chłonny Seni V. W opisanym przez Pana przypadku problemem może być jednak zahamowanie prawidłowego wydalania stolca, zatem zalecałabym dalszą diagnostykę lekarską.

 • Napisał: Joleczka1 2020-02-11
  Ocena:
  5.0

  Kiedyś myślałam , że sa tylko zapinane na rzepy. Koniecznie muszę spróbować Majtek Chłonnych! W mojej sytuacji gdzie nietrzymanie moczu jest dość małe to będzie odpowiedni produkt. Dziękuję za wyjaśnienie różnic między produktami.

  Odpowiedź autora: Olga Drewnowska 2020-02-18 Przy niewielkim nietrzymaniu moczu dobrym wyrobem chłonnym mogą być także wkładki urologiczne. Z pewnością będą tańsze od majtek chłonnych, a także jeszcze bardziej od nich dyskretne. Proszę sprawdzić nasz tekst o wyrobach chłonnych dla osób aktywnych - z pewnością znajdzie tam Pani jeszcze więcej informacji na temat doboru produktu: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/3-jak-wybrac-wyrob-chlonny-dla-osoby-aktywnej

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go