Bella

Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?

Przeczytano 2 532
2 Komentarzy
(5)
 

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do potrzeb osoby z nietrzymaniem moczu (NTM) oraz zapewnieniem, że skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Dlatego wyroby możemy podzielić na trzy rodzaje pod kątem wyglądu: otwarty, półotwarty i zamknięty. W tym tekście wyjaśnimy różnice pomiędzy trzema rodzajami oraz wskażemy, kiedy warto sięgnąć po dane rozwiązanie. Skupimy się głównie na konstrukcji wyrobu, łatwości zakładania i wpływie na skórę, pomijając kwestie chłonności, gdyż każdy z tych wyrobów dopasowany jest do średniej, ciężkiej bądź bardzo ciężkiej inkontynencji moczowej.

Rodzaj otwarty – pieluchy anatomiczne

Pieluchy anatomiczne to wyrób najbardziej wyróżniający się pod kątem wyglądu na tle pozostałych dwóch. Można porównać je do znacznie większej wkładki, jednak w przeciwieństwie do tego produktu higienicznego, pieluchy nie posiadają paska, który umożliwia przyklejenie jej do zwykłej bielizny. Byłoby to nieefektywne i nie zapewniałoby odpowiedniej ochrony przed wilgocią. Zamiast tego pieluchy anatomiczne mocuje się za pomocą majtek siatkowych, które odpowiednio dopasowują się do ciała, są wygodne i przewiewne, a jednocześnie nie pozwalają, by pielucha się przemieszczała.

To właśnie dlatego ten rodzaj nazywany jest otwartym – nie zakrywa bioder i umożliwia całkowicie swobodne poruszanie się. Pieluchy wyróżnia także anatomiczny kształt, który pozwala na dostosowanie zarówno do potrzeb kobiet jak i mężczyzn. Pieluchy anatomiczne dla mężczyzn San Seni for Men posiadają dodatkowe osłonki boczne tworzące kieszonkę, która skutecznie chroni przed wyciekami.

Rodzaj otwarty – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

  • Dla osób, którym trudno jest dobrać odpowiedni rozmiar wyrobu – zarówno osoby otyłe jak i bardzo szczupłe mogą korzystać z pieluch anatomicznych. Dzięki majtkom siatkowym dopasowanie wyrobu do ciała jest znacznie prostsze, niż w przypadku innych rodzajów. Wystarczy wybrać odpowiednią chłonność wyrobu i dobrać do nich majtki (dostępne w rozmiarach od M do XXL).
  • Dla osób z problemami skórnymi – pieluchy anatomiczne, dzięki zastosowaniu majtek wielorazowych, pozwalają skórze swobodnie oddychać. Jest to istotne zwłaszcza dla tych osób, które mają tendencję do zaczerwienień, podrażnień czy odparzeń. To także dobry wybór dla osób leżących przez wzgląd na lepszą możliwość kontrolowania skóry bioder przez opiekuna pod kątem ewentualnych zmian skórnych, mogących prowadzić do odleżyn.

  • Dla osób z nadmierną potliwością – nadmierna potliwość może powodować macerację skóry (marszczenie się) i jej uszkodzenia. Pieluchy anatomiczne odkrywają dużą część bioder w przeciwieństwie do pozostałych wyrobów, mogą zatem chronić przed tymi nieprzyjemnościami. Między innymi dlatego poleca się używanie tego wyrobu latem. 
  • Dla osób częściowo mobilnych/aktywnych – pieluchy anatomiczne są niezwykle proste do samodzielnego zakładania, dlatego polecane są zwłaszcza osobom częściowo mobilnym (na przykład na wózkach inwalidzkich) bądź aktywnych (z ciężkim i bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu). Są także dyskretne i dobrze dopasowane do ciała, dlatego łatwo można ukryć je pod ubraniem. Mogą być używane także u osób leżących, choć dwa pozostałe rodzaje wyrobów są trochę prostsze do założenia przez opiekuna.

Rodzaj otwarty to odpowiedni wybór dla wielu osób z problemem nietrzymania moczu. Chociaż może wydawać się najmniej typowy z punktu widzenia budowy (mniej niż klasyczne pieluchomajtki), doskonale sprawdzi się w przypadku średniego, ciężkiego i bardzo ciężkiego NTM.

Rodzaj półotwarty – pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym

Pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym kształtem przypominają zwykłe pieluchomajtki – jedne z najczęściej wybieranych wyrobów przy nietrzymaniu moczu, zwłaszcza u osób leżących. Istotną różnicą jest jednak sposób zakładania, a co za tym idzie także budowa produktu. Seni Optima, w przeciwieństwie do San Seni, posiadają długi pas, który można dopasować odpowiednio do obwodu bioder, by wyrób wygodnie przylegał do ciała. Dopiero wtedy można przypiąć część chłonną tak, aby nie pozostawała ani zbyt luźna, ani zbyt ciasna. Zapewnia to nie tylko ochronę przed wilgocią, ale także przed otarciami i podrażnieniami. Dodatkowo biodra nie są całkowicie zasłonięte – skóra może więc swobodnie oddychać.

Rodzaj półotwarty – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

  • Dla osób z otyłością brzuszną – osoby otyłe mogą mieć duży problem ze znalezieniem odpowiedniego wyrobu chłonnego, który będzie dopasowywać się do ich ciała tak, by chronić przed wyciekami i jednocześnie nie obcierać. Regulowany pas biodrowy umożliwia dostosowanie wyrobu do kształtu ciała, nawet w przypadku znacznej otyłości brzusznej.
  • Dla osób ćwiczących pęcherz – osoby częściowo mobilne bądź aktywne o znacznym stopniu nietrzymania moczu powinny wykonywać tak zwany trening mikcji. Polega on na możliwie jak najczęstszym oddawaniu moczu do toalety, nie zaś do wyrobu chłonnego. Pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym umożliwiają szybkie „uchylenie” wyrobu i skorzystanie z toalety bez ryzyka, że rzepy przerwą materiał podczas odklejania.
  • Dla osób częściowo mobilnych i leżących – osoby częściowo mobilne mogą korzystać z pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym bez pomocy bądź z niewielką pomocą. Podobnie wygląda to przy osobach leżących – zakładanie wyrobu przez opiekuna może przypominać zakładanie tradycyjnych pieluchomajtek, choć przez wzgląd na pas jest ono trochę łatwiejsze. Zwłaszcza dla opiekunów domowych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z tego typu czynnościami.

Wyrób z rodzaju zamkniętego będzie odpowiedni przede wszystkim dla osób częściowo mobilnych i leżących, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystały z niego również osoby aktywne. Doskonale spełnia wszystkie wymagania dotyczące wyrobów chłonnych, a także jest łatwy do założenia.

Rodzaj zamknięty – pieluchomajtki

Pieluchomajtki dla dorosłych to jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych – zwłaszcza przez opiekunów osób leżących. Kształtem mogą przypominać pieluchy dla dzieci, dlatego dla wielu osób stanowią najbezpieczniejszy gdyż najlepiej „znany” produkt. Pieluchomajtki charakteryzują się zabudowanym wyglądem, zasłaniają całe biodra i dobrze przylegają do ciała. Wykonane zostały z materiałów przepuszczających powietrze, dlatego nie powodują ryzyka powstania odparzeń. Nie hamują swobody ruchu dzięki dwóm ściągaczom taliowym i dobrze „pracują” razem z ciałem.

Rodzaj zamknięty – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

    • Dla osób leżących – dokładne „zabudowanie” pieluchomajtek może stanowić dużą zaletę dla osób leżących i ich opiekunów. Wyrób doskonale dopasowuje się do ciała w pełnym obwodzie bioder, co do minimum redukuje ryzyko przecieków (oczywiście przy założeniu, że dobrana została odpowiednia chłonność i rozmiar pieluchomajtek). Chociaż jest to wyrób najmniej dyskretny, może być używany także przez osoby aktywne. Istnieją jednak inne rozwiązania, które będą dla nich bardziej odpowiednie.
    • Dla osób szukających ekonomicznych rozwiązań – pieluchomajtki to jeden z najtańszych wyrobów chłonnych dostępnych na rynku. Dlatego polecane są zwłaszcza tym opiekunom, którzy przez bardzo długi czas zajmują się osobami borykającymi się ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu.

Przez wzgląd na mniejszą dyskrecję pieluchomajtek polecane są one głównie osobom leżącym. Ich kształt jest jednak wyjątkowo uniwersalny, a sposób zakładania prosty, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystały z nich także osoby aktywne. To przede wszystkim doskonałe ekonomiczne rozwiązanie, polecane zarówno opiekunom prywatnym jak i Domom Pomocy Społecznej.

Chociaż mogłoby się wydawać, że wygląd i rodzaj konstrukcji wyrobu nie ma znaczenia, to kwestia która może znacząco pomóc w wyborze odpowiedniego produktu chłonnego. Odpowiada bowiem na różne potrzeby osób cierpiących na nietrzymanie moczu, takich jak waga, problemy skórne czy nawet względy ekonomiczne.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Marek On 2024-03-15
    Rating:
    5.0

    Bardzo przydatny i trafny artykuł .

    Replied by: Joanna On 2024-03-18 Dziękujemy za słowa uznania! :)

  • Napisał: MARCIN On 2020-02-11
    Rating:
    5.0

    WOW CO ZA WIEDZA!

    ŚLICZNIE DZIĘKUJĘ ZA TE INFORMACJE :-)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 891 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 060 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 380 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 658 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 522 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 143 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 509 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 247 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej