Bella

Rodzaje nietrzymania moczu

Przeczytano 7 183
2 Komentarzy
(5)
 

Nietrzymanie moczu to częste schorzenie, dotykające według statystyk od 10 do 15% każdego społeczeństwa. W Polsce to około 4 miliony osób – niezależnie od płci, choć zauważa się, że kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Choć problem zawsze objawia się popuszczaniem moczu, NTM rozróżnia się biorąc pod uwagę przyczyny schorzenia. Na podstawie tych rozróżnień dobiera się także inne metody leczenia. W tym tekście wskażemy rodzaje nietrzymania moczu oraz wiążące się z nimi objawy i czynniki ryzyka, a także sposoby na doraźne poradzenie sobie z wilgocią.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęstszy rodzaj NTM. Występuje przede wszystkim u kobiet, głównie przez wzgląd na anatomiczne predyspozycje, związane z naturalnymi porodami oraz zmianami hormonalnymi, które znacząco wpływają na osłabienie mięśni dna miednicy. Ten rodzaj nietrzymania moczu objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu najczęściej podczas czynności zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej. To przede wszystkim kichanie, kaszlenie, dźwiganie bądź schylanie się. Warto także podkreślić, że podczas popuszczania nie jest odczuwane parcie. Dzieje się ono samoistnie, bez naturalnego wrażenia nacisku na pęcherz. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dzieli się na trzy stopnie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania problemu:

  • I stopień - wyciek pojawia się w pozycji stojącej, na przykład podczas śmiania się czy kichania.
  • II stopień - moczenie się występuje także przy średnim wysiłku fizycznym, na przykład bieganiu czy dźwiganiu.
  • III stopień - już minimalny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, niezależnie od pozycji, jest w stanie wywołać moczenie się.

Pierwszymi objawami, które powinny być na tyle niepokojące, by zwrócić się z problemem do lekarza, będzie zatem kropelkowe (niewielkie) popuszczanie moczu podczas kichania czy kaszlenia, bez wyczuwalnego parcia. Może to oznaczać, iż mięśnie dna miednicy są na tyle osłabione, że napotykają trudności w poprawnym zamknięciu zwieracza cewki moczowej.

Najczęstszymi czynnikami ryzyka są w związku z tym porody naturalne, zwiększona waga dziecka (powyżej 4 kilogramów), poród po terminie czy wywołany oksytocyną. Jednak duży wpływ na schorzenie ma także praca fizyczna, otyłość i częste choroby przebiegające z kaszlem. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić również w następstwie operacyjnego usunięcia gruczolaka prostaty. Więcej na temat wysiłkowego nietrzymania moczu pisaliśmy w tym artykule.

Naglące nietrzymanie moczu

Określane także jako nietrzymanie moczu z parcia. Często wiąże się także ze schorzeniem zwanym pęcherzem nadreaktywnym (OAB), o którym piszemy w tym artykule. Naglące nietrzymanie moczu spowodowane jest nadmierną aktywnością mięśni gładkich pęcherza. Oznacza to, iż nawet przy niewielkim wypełnieniu, chory odczuwa parcie na pęcherz i musi natychmiast skorzystać z toalety. Czasem, przez wzgląd na szybką reakcję wypieracza, nie jest to możliwe. Wtedy dochodzi do popuszczenia moczu. Zdarza się, iż naglące nietrzymanie moczu jest objawem patologii pęcherza, na przykład infekcji układu moczowego czy kamicy. Dlatego nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza. Naglące nietrzymanie moczu charakteryzuje się występowaniem:

  • Częstomoczu – potrzebą oddania moczu minimum 8 razy w ciągu dnia
  • Nykturii – potrzebą oddania moczu w nocy minimum dwa razy
  • Parć naglących – silnie odczuwanych niezależnie od wypełnienia pęcherza
  • Wycieków moczu poprzedzonych parciem

Może zdarzyć się, iż popuszczanie moczu następuje podczas kichania czy kaszlu. Wskazywałoby to na wysiłkowe nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji istotne jest zatem zwrócenie uwagi na występowanie bądź niewystępowanie parć naglących.

Naglące nietrzymanie moczu może wskazywać, jak wspominaliśmy wcześniej, na infekcje czy choroby układu moczowego. Może jednak świadczyć także o uszkodzeniu rdzenia kręgowego bądź zmianach nowotworowych.

Mieszane nietrzymanie moczu

Mieszane NTM stanowi połączenie dwóch powyższych rodzajów nietrzymania moczu. Podaje się, iż dotyczy około 29% osób z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Jak mówi sama nazwa, do nietrzymania moczu z przepełnienia dochodzi w sytuacji, w której pęcherz nie jest w stanie utrzymać znajdującego się w nim moczu. Objawia się ono „przelewaniem” zawartości pęcherza przez cewkę moczową, często oddawaniem moczu w niewielkich ilościach, trudnościami i bólem przy mikcji. Wskazuje się, że ten rodzaj NTM występuje najczęściej u mężczyzn. Nierzadko powodowany jest bowiem przeszkodą podpęcherzową, na przykład przerostem prostaty. Może być także objawem zmian nowotworowych bądź zaburzeń neurologicznych, które uniemożliwiają całkowite opróżnienie pęcherza podczas mikcji. Powoduje to stałe bądź okresowe bezwiedne wyciekanie moczu zwykle w kropelkowych ilościach. Nie zmienia to jednak faktu, iż nietrzymanie moczu z przepełnienia jest niezwykle krępujące. Ten rodzaj NTM prowadzi także do nadmiernego rozciągania się pęcherza, zwiększającego swoją objętość przez mocz, któremu nie może dać ujścia. Wskazane jest zatem jak najszybsze udanie się do lekarza i znalezienie oraz zniwelowanie przyczyny problemu.

Jak chronić się przed wilgocią?

Problem nietrzymania moczu, niezależnie od jego przyczyn, jest niezwykle krępujący. Utrudnia wykonywanie codziennych czynności, nierzadko wpływa na komfort psychiczny na tyle mocno, iż osoby chore świadomie decydują się na wycofanie się z życia społecznego czy zawodowego. Do poczucia wstydu dochodzą także problemy natury fizycznej – częste infekcje intymne, odparzenia, podrażnienia. Aby im przeciwdziałać konieczne jest szczególne dbanie o higienę. Zaleca się także korzystanie z wyrobów chłonnych, które absorbują mocz i chronią skórę przed jego szkodliwym działaniem. Dodatkowo neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, który jest jednym z czynników wpływających na niski komfort osób z problemem nietrzymania moczu.

W przypadku kropelkowego, lekkiego a nawet średniego nietrzymania moczu – na przykład NTM z przepełnienia czy I stopnia wysiłkowego nietrzymania moczu – najlepszym wyborem mogą okazać się wkładki urologiczne. Są bardzo dyskretne i łatwe do założenia, a także wystarczająco chłonne, by poradzić sobie z popuszczaniem moczu w trakcie dnia czy w nocy. Poleca się je zwłaszcza osobom aktywnym. Jeśli problem jest bardziej nasilony, odpowiednim wyrobem będą majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna. Są niewidoczne pod ubraniami i wygodne, nie krępują ruchów nawet podczas aktywności fizycznych. Dla osób o bardzo ciężkim stopniu nietrzymania moczu odpowiednim wyrobem są pieluchomajtki dla dorosłych bądź pieluchy anatomiczne. Można znaleźć wśród nich produkty o najwyższej chłonności, chroniącej nawet przy całkowitym nieświadomym opróżnianiu pęcherza. Nie są tak dyskretne jak dwa poprzednie typy wyrobów, dlatego poleca się je przede wszystkim osobom leżącym bądź częściowo mobilnym, potrzebującym pomocy opiekuna.

Niezależnie od rodzaju nietrzymania moczu, jest to schorzenie którego nie należy bagatelizować. Wcześnie zdiagnozowane może zostać wyleczone. Z kolei wyroby chłonne, jako doraźny sposób na popuszczanie moczu, mogą ułatwić codzienne życie podczas procesu leczenia.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Jerzy On 2023-09-16
    Rating:
    5.0

    Otrzymane leki na receptę ..( obarczały wątrobę) stosuje wwierzbownicę wielokwiatową ..oraz suplement diety BeoOrganic PROSTATA..

    Replied by: Joanna On 2023-09-18 Panie Jerzy, jak możemy Panu pomóc? Zachęcam, mimo wszystko, aby stan zdrowia konsultować z lekarzem i postępować zgodnie z jego wytycznymi.

  • Napisał: Piotr E On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Czytajac ten tekst wiem , że nie jestem sam z tym problemem.

    Cóż za poradnik - pełen dobrych informacji.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 627 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 611 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 723 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 378 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 038 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 771 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 282 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 384 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej