Bella

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Przeczytano 10 866
2 Komentarzy
(5)
 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest problemem rzadszym niż u kobiet, nadal jednak niezwykle kłopotliwym i krępującym. Dotyka nie tylko starszych panów, choć wiek ma tu niebagatelne znaczenie. Najczęściej nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje bowiem w związku z chorobami gruczołu krokowego bądź pęcherza moczowego. W tym tekście przedstawimy główne przyczyny inkontynencji moczowej, a także rodzaje nietrzymania moczu, które statystycznie najczęściej występują właśnie u mężczyzn. Wskażemy także na możliwości leczenia oraz doraźnego radzenia sobie z popuszczaniem moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu określa się jako niekontrolowany, mimowolny wyciek moczu w ciągu dnia lub w nocy. W zależności od rodzaju schorzenia oraz jego nasilenia ilości uryny mogą pojawiać się w różnych sytuacjach i różnej ilości. Możemy wyróżnić 5 stopni nietrzymania moczu pod kątem ilości mimowolnie wydalanego moczu przez 4 godziny:

  • Kropelkowe (do 50 ml – najczęściej występuje jako gubienie kilku kropli moczu w trakcie dnia)
  • Lekkie (50-100 ml – wyciek moczu jest większy, często następuje podczas dźwigania, śmiania się czy kichania)
  • Średnie (100-200 ml – mocz wycieka już w trakcie codziennych czynności, takich wstawanie z krzesła czy bieganie)
  • Ciężkie (200-300 ml – wyciek moczu może nastąpić nawet podczas stania. To obfite ilości, porównywalne z tymi oddawanymi zwykle w toalecie)
  • Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml – wiąże się z całkowitą utratą władzy nad czynnościami fizjologicznymi)

Za przyczyny tego stanu u mężczyzn najczęściej przyjmuje się rozrost gruczołu krokowego, który znacząco utrudnia prawidłowe opróżnienie pęcherza. Z tego powodu pęcherz napełnia się, a gdy nie jest w stanie utrzymać zawartości opróżnia się w sposób niekontrolowany. W takich sytuacjach konieczna jest interwencja lekarska – problemy z prostatą w najgorszym przypadku mogą bowiem oznaczać nawet zmiany rakowe.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może być także objawem różnego typu patologii pęcherza, takich jak kamica czy infekcje układu moczowego. Zwykle towarzyszą im także bóle, zwłaszcza w okolicach pęcherza oraz gorączka, mętny mocz czy wydzielina z cewki moczowej. To relatywnie najprostsze do wyleczenia choroby powiązane z nietrzymaniem moczu u mężczyzn.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może być także spowodowane otyłością, zwłaszcza brzuszną, która uciska organy wewnętrzne – w tym także pęcherz. Dlatego jednym ze sposobów zminimalizowana bądź pozbycia się objawów jest zmiana stylu życia i obniżenie masy ciała. Dodatkowo kłopotliwą przypadłością jest także nietrzymanie moczu po alkoholu, spowodowane zwiotczeniem mięśni, które przyczynia się do mimowolnego popuszczania. W takich przypadkach konieczne jest ograniczenie bądź całkowite zrezygnowanie z napojów alkoholowych, a także innych napojów moczopędnych, takich jak kawa czy inne produkty z kofeiną.

Należy wspomnieć także o nietrzymaniu moczu jako następstwie zabiegów urologicznych, między innymi radykalnej prostatektomii (całkowitym usunięciu prostaty), które prowadzić mogą do uszkodzenia mięśni zwieracza cewki moczowej. W zależności od uszkodzenia, nietrzymanie moczu może być mieć charakter przejściowy bądź trwały, wymagający dalszego leczenia.

Najczęstsze rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

Przez wzgląd na przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn, najczęstszymi rodzajami są:

  • nietrzymanie moczu z przepełnienia
  • naglące nietrzymanie moczu (nadreaktywność pęcherza)

Nietrzymanie moczu z przepełnienia związane jest z przerostem gruczołu krokowego bądź zbyt małą kurczliwością pęcherza. Najczęściej objawia się popuszczaniem moczu w niewielkich ilościach (kropelkowe nietrzymanie moczu). Przeszkoda w odpływie moczu nie umożliwia odpowiedniego opróżnienia pęcherza, dlatego słaby strumień moczu u mężczyzn jest częstym objawem przerostu prostaty. Z kolei naglące nietrzymanie moczu wiąże się z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego, co powoduje odczucie silnego parcia nawet w chwilach, w których pęcherz nie jest wystarczająco wypełniony. Często parcie na mocz jest tak silne, iż dotarcie do toalety staje się niemożliwe. Częstomocz u mężczyzn bądź konieczność oddania moczu w nocy to najczęstsze objawy nadreaktywnego pęcherza. Do popuszczania moczu może dojść w różnych sytuacjach, na przykład podczas kaszlu czy wysiłku fizycznego. Dodatkowo mężczyźni po radykalnej prostatekotomii mogą borykać się z wysiłkowym nietrzymanie moczu, które – jeśli uszkodzenie podczas zabiegu było znaczne – może wymagać leczenia operacyjnego.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn zależne jest od postawionej diagnozy oraz bezpośredniej przyczyny schorzenia. Konieczna jest zatem wizyta u lekarza, który przeprowadzi bardzo dokładny wywiad dotyczący między innymi częstotliwości epizodów nietrzymania moczu, ilości spożywanych płynów, współwystępujących objawów oraz przebytych chorób. Dodatkowo warto przygotować się także na badanie per rectum, badanie ogólne moczu, posiew moczu czy USG układu moczowego. W sytuacji, w której nietrzymanie moczu okazuje się wyłącznie objawem konkretnej choroby, na przykład powiększenia gruczołu krokowego bądź infekcji, po wprowadzonym leczeniu objawy powinny ustąpić. Po zakończonym procesie diagnostycznym lekarz może zdecydować się na leczenie farmakologiczne bądź operacyjne, które są najczęstszymi przy rodzajach nietrzymania moczu występującymi u mężczyzn. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu wskazane jest także wprowadzenie leczenia zachowawczego, opierającego się przede wszystkim na fizjoterapii mięśni dna miednicy, które odpowiadają za kontrolę mikcji i mechanizm zaciskania cewki moczowej.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia wprowadzana jest w przypadku naglącego nietrzymania moczu – ma ona na celu osłabienie aktywności pęcherza, a co za tym idzie zredukowanie liczby parć powodujących niekontrolowane mikcje. Do sprawdzonych leków stosowanych przy naglącym nietrzymaniu moczu należą przede wszystkim leki antycholinergiczne, między innymi Oksybutynina, Tolterodyna, Darifenacyna i Solifenacyna. Należy jednak podkreślić, że nie doprowadzają one do wyleczenia chorego, a jedynie do zmniejszenia objawów, które wiąże się ze znaczącym polepszeniem warunków jego życia. W sytuacji, w której klasyczna farmakoterapia nie przynosi efektów, lekarz może zdecydować się na zastosowanie neurotoksyn, między innymi toksyny botulinowej typu A, którą wstrzykuje się do mięśnia pęcherza bądź zwieracza.

Leczenie operacyjne

Wśród metod leczenia operacyjnego najczęściej stosuje się zabiegi z użyciem taśm, które mocowane są do kości spojenia łonowego, by umożliwić odpowiednie zaciskanie cewki moczowej. Metody operacyjne stosuje się także w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu spowodowanego uszkodzeniem zwieracza, na przykład podczas radykalnej prostatektomii. W takich sytuacjach chory może zdecydować się na wszczepienie sztucznego zwieracza, umożliwiającego zbieranie i wydalanie moczu. To kosztowna metoda, gdyż zwieracz może kosztować nawet 20 tysięcy złotych. Dodatkowo wymaga wymiany elementów co około dziesięć lat.

Popuszczanie moczu u mężczyzn – jak doraźnie sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu wiąże się nie tylko z dyskomfortem fizycznym, ale także psychicznym. Powoduje poczucie wstydu i bezsilności, a co za tym idzie często skłania do rezygnacji z codziennych przyjemności, spotkań ze znajomymi oraz utrzymywania innych relacji społecznych. Dlatego prócz jak najszybszej konsultacji lekarskiej i rozpoczęcia leczenia, warto skorzystać także z doraźnych środków umożliwiających ochronę przed wilgocią. Na rynku dostępne są produkty dedykowane mężczyznom, o anatomicznych kształtach odpowiednio dopasowujących się do ciała.

To przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które umożliwiają ochronę przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu. Są dyskretne i oddychające, dzięki czemu doskonale sprawdzą się u aktywnych mężczyzn. Podobnymi cechami charakteryzują się także majtki chłonne, które będą odpowiednie dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu. Jeśli ta chłonność nadal nie jest wystarczająca, warto skorzystać z pieluch anatomicznych bądź pieluchomajtek dla dorosłych. Odpowiednie dopasowanie wyrobu chłonnego do własnych potrzeb może wydawać się skomplikowane. Dlatego polecamy serię tekstów, które mogą w tym pomóc:

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to krępująca przypadłość, która może być objawem poważnych chorób, w tym nowotworu prostaty. Dlatego nie należy go bagatelizować i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Z kolei by zadbać o jak największy komfort podczas procesu diagnostycznego i leczenia warto skorzystać z wyrobów chłonnych, które chronią przed wilgocią, związanymi z nią problemami skórnymi oraz nieprzyjemnymi zapachami.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Elżbieta On 2024-02-15
    Rating:
    5.0

    Kiedy będą w sprzedaży wkładki Seni Man Super 9 x 40 cm 6 /!/ kropli. Próbka reklamowa spełniła zadanie

    Replied by: Joanna On 2024-02-16 Dzień dobry, wkładki Seni Man Super są dostępne w sprzedaży w naszym sklepie: https://www.seni24.pl/wkladki-urologiczne-dla-mezczyzn-seni-man-super-level-5_21103-24566#
    Uprzejmie nadmieniamy, że cechują się najwyższą chłonnością spośród wkładek Seni Man, 5/5 kropelek.

  • Napisał: Paula On 2020-02-11
    Rating:
    5.0

    Z waszego artykułu wynika, że mój tato ma średnie nietrzymanie moczu. Ciężko było nam określić jaki duży jest jego problem.

    Po przeczytaniu waszego tekstu od razu mi ulżyło.
    Bede rozmawiala z mama na temat kupienia wkładek urologicznych dla taty.

    Świetny artykuł.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 866 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 028 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 367 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 627 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 491 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 523 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 101 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 202 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej