
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny*. Dotyka nie tylko seniorów i osoby obłożnie chore, ale także coraz młodszych, nadal aktywnych zawodowo i społecznie ludzi. Dlatego na rynku możemy znaleźć wiele wyrobów dedykowanych różnym grupom, które pomagają w zachowaniu kontroli nad problemem i normalnym funkcjonowaniu z tym schorzeniem. Czym jednak kierować się podczas wyboru odpowiedniego dla siebie wyrobu? Prócz kwestii indywidualnych, takich jak stopień nietrzymania moczu, stan zdrowia i rozmiar, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych aspektów, takich jak chociażby ochrona skóry przed wilgocią, neutralizacja nieprzyjemnych zapachów czy dopasowanie do ciała. W tym tekście skupimy się na czterech najważniejszych właściwościach, które powinien posiadać odpowiedni wyrób chłonny.
Ochrona skóry przed wilgocią
Problem nietrzymania moczu wiąże się z nadmierną wilgocią w okolicach intymnych, która może powodować macerację skóry (marszczenie się), podrażnienia, a w konsekwencji także odparzenia. Dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniej chłonności, dostosowanej do stopnia nietrzymania moczu oraz zachowanie najwyższej higieny.
Jednak wiele zależy także od samego wyrobu, a mianowicie od sposobu, w jaki pozbywa się on wilgoci. Na co zwrócić uwagę wybierając produkt chłonny?
- W jaki sposób wyrób pozbywa się wilgoci? Zwykła włóknina nie wystarczy, by zapewnić komfort i poczucie suchości. Między innymi dlatego podpaski nie są w stanie zastąpić wkładek urologicznych – nawet przy niewielkim nietrzymaniu moczu. Wyrób chłonny powinien zatem zawierać substancję, która wiąże ciecz, by nie miała ona możliwości wydostania się na zewnątrz. Wyroby Seni, takie jak pieluchomajtki, majtki chłonne, pieluchy anatomiczne i większość wkładek urologicznych posiadają także włókninę rozprowadzającą, która zwiększa tempo wchłaniania się wilgoci, co dodatkowo poprawia komfort użytkowania.
- Czy chroni jeszcze w jakiś sposób? Superabsorbent jest dobrym sposobem na zatrzymanie wilgoci w środku i zapewnienie komfortu przed długie godziny (przy założeniu, że wyrób został dobrany odpowiednio do stopnia NTM). Warto jednak sprawdzić, czy produkt nie posiada dodatkowych zabezpieczeń, istotnych zwłaszcza dla osób, które odczuwają brak pewności siebie spowodowany nietrzymaniem moczu.
Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem
Silny zapach amoniaku jest jednym z elementów powodujących duży dyskomfort u osób borykających się z nietrzymaniem moczu, które obawiają się reakcji otoczenia, kolegów z pracy czy rodziny. Między innymi dlatego niektóre osoby się zamaskować woń dużą ilością perfum czy zapachowymi balsamami, które niestety nie są w stanie zneutralizować zapachu moczu. Za tego typu ochronę odpowiada wyłącznie wyrób chłonny, którego działanie może być wsparte na przykład preparatami Seni Care zawierającymi Sinodor.
Redukcją zapachu amoniaku w wyrobach chłonnych zajmuje się ta sama substancja, która wiąże ciecz w żel. Charakteryzuje się ona właściwościami antybakteryjnymi, które hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnych woni.
Producenci wyraźnie zaznaczają właściwości neutralizowania zapachu, dlatego przed zakupem zawsze warto przyjrzeć się, czy taka informacja rzeczywiście znajduje się na opakowaniu.
Dopasowanie do ciała
Za dopasowanie wyrobu do ciała odpowiada nie tylko odpowiednio wybrany rozmiar, ale także właściwości samego produktu. To kolejny aspekt, który umożliwia nie tylko zwiększenie wygody, pozwalając na swobodne poruszanie się, ale także bezpieczeństwa – przylegający wyrób redukuje bowiem ryzyko wycieków.
Niezależnie od stopnia nietrzymania moczu, wyrób musi poruszać się wraz z noszącą go osobą, nie powodując dyskomfortu. W przypadku wkładek urologicznych i pieluchach anatomicznych dopasowanie zagwarantowane jest przede wszystkim kształtem. Dodatkowo osłonki boczne, zamieszczone między innymi we wkładkach urologicznych (prócz Seni Lady Micro), których nie ma w produktach konkurencji, dbają o ochronę przed przeciekaniem cieczy podczas poruszania się. Osłonki występują także w innych wyrobach chłonnych.
Majtki chłonne, pieluchomajtki i pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym muszą być natomiast dobrane odpowiednio do obwodu talii i bioder. Do tego warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie cechy, które pomagają dopasować wyrób do ciała:
- Elastyczność – wyrób chłonny musi odpowiednio przylegać do ciała, jednocześnie nie blokując ruchów. Powinien być także łatwy do założenia i zdjęcia. Podczas wyboru warto zatem sprawdzić, czy wyrób zawiera elastyczne elementy, jednak powstałe z innych materiałów niż lateks, który może uczulać. W wyrobach Seni lateks został zastąpiony elastyczną przędzą, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
- Ściągacze i przylpce – te właściwości dotyczą pieluchomajtek i pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym. Oba wyroby dopasowują się do ciała na długości całej talii, między innymi za pomocą elastycznych przylepców. Początkowo założenie produktu może okazać się problematyczne, dlatego warto sprawdzić, czy przylepce można przyklejać i odklejać bez ryzyka rozerwania materiału. Dodatkowo pieluchomajtki powinny „pracować” razem z ciałem. Dlatego wyroby tego typu powinny posiadać ściągacz, który ma zapewniać swobodę ruchów. Pieluchomajtki San Seni wyposażone zostały w dwa ściągacze, by zapewnić jeszcze lepsze dopasowanie w pasie, a co za tym idzie większy komfort i mniejsze ryzyko wycieków.
Oddychające materiały
Aby wyrób chłonny w pełni chronił przed przykrymi skutkami nietrzymania moczu, powinien być także wykonany z materiałów, które nie przepuszczają cieczy jednak przepuszczają powietrze. Zapewnia to skórze odpowiednią oddychalność, dzięki której ryzyko wystąpienia podrażnień i odparzeń zostaje zredukowane. Informację na temat zastosowanych materiałów można znaleźć na opakowaniu bądź w opisie produktu, jednak warto sprawdzić rzeczywistą przepuszczalność powietrza w warunkach domowych. Wystarczy wlać do kubka wrzątek, położyć na nim fragment wyrobu chłonnego a następnie przykryć wyrób spodkiem. Po około 5 minutach na spodku powinna pojawić się para wodna – oznacza to, że laminat, którym pokryto wyrób chłonny jest paroprzepuszczalny. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy materiał, z którego wyprodukowano wyrób jest w pełni oddychający i bezpieczny dla skóry.
Ochrona skóry przed wilgocią, ochrona przed nieprzyjemnym zapachem, dopasowanie do ciała i oddychające materiały to, obok indywidualnych aspektów – takich jak stopień nietrzymania moczu i rozmiar – najważniejsze właściwości, którymi warto kierować się przy wyborze wyrobu chłonnego. Aby wyrób był w pełni bezpieczny i gwarantujący wysoki komfort, warto dowiedzieć się o nim tych najpotrzebniejszych rzeczy jeszcze przed zakupem.
[*] seni.pl/pl_PL/content/prawdy-i-mity-o-ntm
Komentarze
Jak dobrze, że trafiłam na waszą stronę internetową i na ten poradnik.
Ogromne dzięki!
Bardzo pomocny artykuł.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz