Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne - dofinansowanie. Kto może otrzymać, kto może wystawić zlecenie?

Przeczytano 990 razy
3 Komentarze
(5)
 

Czas czytania: 5 min.

Jesteś osobą chorą, która korzysta na co dzień z wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie? Refundacja NFZ może zatem sporo odciążyć Twój domowy budżet. Wystarczy otrzymać stosowne zlecenie wydawane przez lekarza bądź inną uprawnioną do tego osobę. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy możesz kwalifikujesz się do refundacji i jak wygląda procedura zakupów w ramach dofinansowania. Zapraszamy do lektury.

Według definicji wyrobem medycznym określamy wszelkiego rodzaju narzędzia, przyrządy, urządzenia, oprogramowanie, materiały i inne artykuły stosowane w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Wyrobem medycznym mogą być zatem zarówno pieluchomajtki i inne wyroby chłonne na nietrzymanie moczu lub kału, jak i cewniki, protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki i wiele innych artykułów pomagających choremu w codziennym funkcjonowaniu.

Zakup tego typu przedmiotów wiąże się niejednokrotnie ze sporymi kosztami dla pacjenta, mocno obciążając jego budżet. Na szczęście istnieje możliwość sporego dofinansowania zakupów z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Z treści niniejszego artykułu dowiesz się, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie i otrzymać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne 2023 - co to? Wzór, jak wypełnić?

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne to podstawa wszystkich zakupów z dofinansowaniem NFZ. Uprawnia ono pacjenta do zakupów wyrobów medycznych ze sporą zniżką, dlatego wielu chorych regularnie korzysta z tej możliwości. Częstotliwość wydawania zlecenia zależy od rodzaju refundowanego produktu. Przykładowo, na wózek inwalidzki chory dostanie zlecenie obowiązujące przez 4 lata, a dopiero po tym okresie może ubiegać się o kolejne. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku produktów pomocniczych, takich jak pieluchomajtki, cewniki, stomie itp. Tutaj zlecenie może zostać wystawione na maksymalnie 12 miesięcy, jednak uwaga! Jednorazowo chory ma prawo wykupić produkty najwyżej na 6 miesięcy, a dopiero po upływie tego okresu zaopatrzyć się w pozostałe produkty. Minimalny okres obowiązywania zlecenia to jeden miesiąc. Warto przy tym podkreślić, że zlecenia na wyroby medyczne nie można zrealizować za miesiące, które już upłynęły.

Zlecenie na wyroby medyczne wystawia lekarz lub inna osoba do tego upoważniona (piszemy o tym w dalszej części niniejszego artykułu) w elektronicznym systemie NFZ. Dzięki temu pacjent nie musi osobiście zawozić zlecenia do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ wszystko generuje się automatycznie. Co więcej, nie musi nawet osobiście stawić się na lekarskiej kontroli, ponieważ specjalista może wypisać zlecenie na łamach teleporady. Taka procedura znacząco ułatwia i przyspiesza dokonanie zakupów bez obciążania pacjenta.

Nie dźwigaj ciężkich paczek z pieluchami! Darmowa dostawa w Seni24.pl już od 79zł!

Osoby uprawnione do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

Ministerstwo Zdrowia jasno określa, kto może wystawić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Są to przede wszystkim lekarze różnych specjalności (np. okuliści, ortopedzi, chirurdzy, onkolodzy itp.), lekarze pierwszego kontaktu, pielęgniarki, położne, a nawet felczerzy ubezpieczenia zdrowotnego lub fizjoterapeuci. Należy przy tym podkreślić, że obowiązuje tutaj zasada specjalizacji - zlecenie na okulary wystawi nam okulista, a zakup wózka inwalidzkiego ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej czy reumatolog.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, do jakiego specjalisty udać się po zlecenie NFZ na zaopatrzenie w wyroby chłonne na nietrzymanie moczu bądź kału, przeczytaj nasz artykuł pt. “Refundacja NFZ pieluchomajtek 2023 i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać, komu przysługuje i jak ją obliczyć?”.

Kto może otrzymać zlecenie na wyroby medyczne?

Zlecenie na pieluchomajtki NFZ i inne wyroby medyczne może otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne. Warto podkreślić, że wysokość dofinansowania kształtuje się różne i zależy od rodzaju produktu - szczegółowe informacje na temat limitów (kwot) dofinansowania znajdują się w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5.06.2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.).

Kwota dofinansowania uzależniona jest także od rodzaju uprawnień pacjenta. W większości przypadków chory otrzyma z Narodowego Funduszu Zdrowia 70% zwrotu kosztów w ramach limitu finansowania, jednak istnieją od tego pewne wyjątki. Osobami, które mają prawo do bezpłatnego nabycia środków medycznych w ramach limitu dofinansowania są:

 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • niewidome ofiary działań wojennych,
 • osoby represjonowane,
 • uprawnieni żołnierze lub pracownicy w zakresie leczenia urazów bądź chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Warto wiedzieć: Limit dofinansowania oznacza maksymalną sumę, jaką pacjent może otrzymać z NFZ na zakup danego produktu. Nie zawsze oznacza to jednak, że pacjent nie zapłaci za wyroby ani grosza - nawet, jeśli przysługuje mu 100% refundacji. Przykładowo, w przypadku pieluchomajtek dla dorosłych limit dofinansowania wynosi 1,70 zł za sztukę produktu. A zatem jeśli cena wyrobu przekracza 1,70 zł, różnicę w cenie pacjent musi pokryć z własnej kieszeni. Na szczęście najczęściej jest to “groszowa” dopłata.

Realizacja zleceń na wyroby medyczne

Posiadając zlecenie NFZ na wyroby medyczne pozostał już tylko jeden krok do realizacji zamówienia. Pacjent może kupić potrzebne produkty w aptece lub sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tym celu należy podać farmaceucie bądź wykwalifikowanej obsłudze sklepu numer PESEL pacjenta oraz indywidualny numer zlecenia, który chory otrzyma na wydrukowanym dokumencie lub drogą elektroniczną (jeśli skorzystał z możliwości teleporady, numer zlecenia dostanie w postaci SMS lub e-mail). Zakupy stają się dzięki temu szybkie i intuicyjne.

Co ważne, niektóre produkty refundowane przez NFZ można zakupić za pomocą sklepów internetowych z dostawą bezpośrednio pod drzwi domu. To korzystna opcja szczególnie dla pacjentów niemobilnych i takich, którzy regularnie korzystają z wyrobów medycznych, np. pieluchomajtek, a wizyty w placówkach stacjonarnych bywają dla nich kłopotliwe. Sklep internetowy Seni24 daje możliwość zakupu wyrobów chłonnych online. Zlecenie na wyroby medyczne realizowane jest przez wykwalifikowany personel Sklepów Medycznych “Zdrowie”, stacjonarnego partnera Seni24. Rejestracja zlecenia jest prosta, a zakupy intuicyjne. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdują się w TYM MIEJSCU.

Refundacja to świadczenie finansowe dające możliwość nabycia produktów, których cały lub częściowy koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Będąc pacjentem i posiadaczem ubezpieczenia zdrowotnego warto skorzystać z takiej ulgi. Jeśli dodatkowo jesteś osobą niepełnosprawną, przysługują Ci różnego rodzaju ulgi i dofinansowania, np. z ramienia Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Możesz chociażby ubiegać się o niemal całkowity zwrot kosztów do remontu łazienki, aby przystosować ją do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zlecenia-na-wyroby-medyczne
https://www.gov.pl/web/zdrowie/wyroby-medyczne-wydawane-na-zlecenie
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-zrealizowac-zapotrzebowanie-na-srodki-pomocnicze-i-ortopedyczne/
https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac
https://refundacjaonline.pl/poradnik-refundacyjny/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Agnieszka On 2023-05-25
  Ocena:
  5.0

  Kto może wystawić dla dziecka niepełnosprawnego zlecenie na buty ortopedyczne.?

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-26 Pani Agnieszko, takie zlecenie wystawi ortopeda.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-05-10
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, wystawione 3lata temu zlecenie na orteze okazalo się przedawnić . Czy można anulować zlecenie nie zrealizowane, przedawnione... na rzecz teraźniejszej wykupionej ortezy, by nie zwracać całej kwoty bez funduszu

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-11 Pani Agnieszko, nie rozumiem postawionego pytania. Zlecenie na wyroby medyczne jest ważne przed 12 miesięcy od momentu wystawienia. Przedawnione zlecenie nie upoważnia do zakupu produktu ze zniżką.

 • Napisał: EMILIA WADAS On 2023-04-01
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry.
  Proszę o informację na jakie środki ochrony niż na pieluchomajtki może wystawić zlecenie lekarz. Aktualnie mam zlecenie tylko na pieluchomajtki i chciałabym wiedzieć czy na inne artykuły też mogę mieć zlecenie z refundacją.

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-03 Pani Emilio, wszystkie możliwe wyroby chłonne marki Seni objęte dofinansowaniem znajdzie Pani od niniejszym linkiem: https://www.seni24.pl/produkty-refundowane/ Zaliczamy do nich wybrane pieluchomajtki, majtki chłonne, wkładki urologiczne, pieluchy anatomiczne, a nawet podkłady chłonne na łóżko.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go