Bella

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne - dofinansowanie. Kto może otrzymać, kto może wystawić zlecenie?

Przeczytano 5 237
11 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 5 min.

Jesteś osobą chorą, która korzysta na co dzień z wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie? Refundacja NFZ może zatem sporo odciążyć Twój domowy budżet. Wystarczy otrzymać stosowne zlecenie wydawane przez lekarza bądź inną uprawnioną do tego osobę. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy kwalifikujesz się do refundacji i jak wygląda procedura zakupów w ramach dofinansowania. Zapraszamy do lektury.

Według definicji wyrobem medycznym określamy wszelkiego rodzaju narzędzia, przyrządy, urządzenia, oprogramowanie, materiały i inne artykuły stosowane w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Wyrobem medycznym mogą być zatem zarówno pieluchomajtki i inne wyroby chłonne na nietrzymanie moczu lub kału, jak i cewniki, protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki i wiele innych artykułów pomagających choremu w codziennym funkcjonowaniu.

Zakup tego typu przedmiotów wiąże się niejednokrotnie ze sporymi kosztami dla pacjenta, mocno obciążając jego budżet. Na szczęście istnieje możliwość sporego dofinansowania zakupów z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Z treści niniejszego artykułu dowiesz się, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie i otrzymać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne 2024 - co to? Wzór, jak wypełnić?

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne to podstawa wszystkich zakupów z dofinansowaniem NFZ. Uprawnia ono pacjenta do zakupów wyrobów medycznych ze sporą zniżką, dlatego wielu chorych regularnie korzysta z tej możliwości. Częstotliwość wydawania zlecenia zależy od rodzaju refundowanego produktu. Przykładowo, na wózek inwalidzki chory dostanie zlecenie obowiązujące przez 4 lata, a dopiero po tym okresie może ubiegać się o kolejne. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku produktów pomocniczych, takich jak pieluchomajtki, cewniki, stomie itp. Tutaj zlecenie może zostać wystawione na maksymalnie 12 miesięcy, jednak jednorazowo chory ma prawo wykupić produkty najwyżej na 6 miesięcy, a dopiero po upływie tego okresu zaopatrzyć się w pozostałe produkty. Minimalny okres obowiązywania zlecenia to jeden miesiąc. Warto przy tym podkreślić, że zlecenia na wyroby medyczne nie można zrealizować za miesiące, które już upłynęły.

Zlecenie na wyroby medyczne wystawia lekarz lub inna osoba do tego upoważniona (piszemy o tym w dalszej części niniejszego artykułu) w elektronicznym systemie NFZ. Dzięki temu pacjent nie musi osobiście zawozić zlecenia do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ wszystko generuje się automatycznie. Co więcej, nie musi nawet osobiście stawić się na lekarskiej kontroli, ponieważ specjalista może wypisać zlecenie na łamach teleporady. Taka procedura znacząco ułatwia i przyspiesza dokonanie zakupów bez obciążania pacjenta.

Nie dźwigaj ciężkich paczek z pieluchami! Darmowa dostawa w Seni24.pl już od 79zł!

Osoby uprawnione do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

Ministerstwo Zdrowia jasno określa, kto może wystawić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Są to przede wszystkim lekarze różnych specjalności (np. okuliści, ortopedzi, chirurdzy, onkolodzy itp.), lekarze pierwszego kontaktu, pielęgniarki, położne, a nawet felczerzy ubezpieczenia zdrowotnego lub fizjoterapeuci. Należy przy tym podkreślić, że obowiązuje tutaj zasada specjalizacji - zlecenie na okulary wystawi nam okulista, a zakup wózka inwalidzkiego ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej czy reumatolog.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, do jakiego specjalisty udać się po zlecenie NFZ na zaopatrzenie w wyroby chłonne na nietrzymanie moczu bądź kału, przeczytaj nasz artykuł pt. “Refundacja NFZ pieluchomajtek 2023/2024 i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać, komu przysługuje i jak ją obliczyć?”.

Kto może otrzymać zlecenie na wyroby medyczne?

Zlecenie na pieluchomajtki NFZ i inne wyroby medyczne może otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne. Warto podkreślić, że wysokość dofinansowania kształtuje się różne i zależy od rodzaju produktu - szczegółowe informacje na temat limitów (kwot) dofinansowania znajdują się w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5.06.2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.).

Kwota dofinansowania uzależniona jest także od rodzaju uprawnień pacjenta. W większości przypadków chora osoba dorosła (powyżej 18. roku życia) otrzyma z Narodowego Funduszu Zdrowia 80% zwrotu kosztów w ramach limitu finansowania. Dzieci do 18. roku życia mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 90% w ramach limitu dofinansowania.

Jednak istnieją od tego pewne wyjątki. Osobami, które mają prawo do bezpłatnego nabycia środków medycznych w ramach limitu dofinansowania są:

 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • niewidome ofiary działań wojennych,
 • osoby represjonowane,
 • uprawnieni żołnierze lub pracownicy w zakresie leczenia urazów bądź chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Warto wiedzieć: Limit dofinansowania oznacza maksymalną sumę, jaką pacjent może otrzymać z NFZ na zakup danego produktu. Nie zawsze oznacza to jednak, że pacjent nie zapłaci za wyroby ani grosza - nawet, jeśli przysługuje mu 100% refundacji. Przykładowo, w przypadku pieluchomajtek dla dorosłych limit dofinansowania wynosi 1,70 zł za sztukę produktu. A zatem jeśli cena wyrobu przekracza 1,70 zł, różnicę w cenie pacjent musi pokryć z własnej kieszeni. Na szczęście najczęściej jest to bardzo nieduża dopłata.

Realizacja zleceń na wyroby medyczne

Posiadając zlecenie NFZ na wyroby medyczne pozostał już tylko jeden krok do realizacji zamówienia. Pacjent może kupić potrzebne produkty w aptece lub sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tym celu należy podać farmaceucie bądź wykwalifikowanej obsłudze sklepu numer PESEL pacjenta oraz indywidualny numer zlecenia, który chory otrzyma na wydrukowanym dokumencie lub drogą elektroniczną (jeśli skorzystał z możliwości teleporady, numer zlecenia dostanie w postaci SMS lub e-mail). Zakupy stają się dzięki temu szybkie i intuicyjne.

Co ważne, niektóre produkty refundowane przez NFZ można zakupić za pomocą sklepów internetowych z dostawą bezpośrednio pod drzwi domu. To korzystna opcja szczególnie dla pacjentów niemobilnych i takich, którzy regularnie korzystają z wyrobów medycznych, np. pieluchomajtek, a wizyty w placówkach stacjonarnych bywają dla nich kłopotliwe. Sklep internetowy Seni24 daje możliwość zakupu wyrobów chłonnych online. Zlecenie na wyroby medyczne realizowane jest przez wykwalifikowany personel Sklepów Medycznych “Zdrowie”, stacjonarnego partnera Seni24. Rejestracja zlecenia jest prosta, a zakupy intuicyjne. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdują się w TYM MIEJSCU.

Refundacja to świadczenie finansowe dające możliwość nabycia produktów, których cały lub częściowy koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Będąc pacjentem i posiadaczem ubezpieczenia zdrowotnego warto skorzystać z takiej ulgi. Jeśli dodatkowo jesteś osobą niepełnosprawną, przysługują Ci różnego rodzaju ulgi i dofinansowania, np. z ramienia Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Możesz chociażby ubiegać się o niemal całkowity zwrot kosztów do remontu łazienki, aby przystosować ją do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zlecenia-na-wyroby-medyczne
https://www.gov.pl/web/zdrowie/wyroby-medyczne-wydawane-na-zlecenie
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-zrealizowac-zapotrzebowanie-na-srodki-pomocnicze-i-ortopedyczne/
https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac
https://refundacjaonline.pl/poradnik-refundacyjny/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Beata On 2024-06-10
  Rating:
  5.0

  Czy po zabiegu skleroterapi lekarz POZ może wystawić zlecenie na pończochy kompresyjne?

  Replied by: Joanna On 2024-06-10 Dzień dobry Pani Beato, kryterium przyznania dofinansowania do wyrobów kompresyjnych obejmuje jedynie pacjentów z aktywnym owrzodzeniem żylnym goleni lub po przebytym owrzodzeniu żylnym goleni w zapobieganiu nawrotom, u których nie stwierdzono przeciwskazań do kompresjoterapii oraz u których wskaźnik kostka-ramię (WKR) nie jest wyższy niż 1,3 oraz nie jest niższy niż 0,6; z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w N.14.01 lub N.14.03.

 • Napisał: Ewa On 2024-05-27
  Rating:
  5.0

  Dzien dobry, czy mozna otrzymać refundacje na 2 pończochy uciskowe N.12.01 dla osoby z orzeczonym umiarkowanym ,trwalym stopniem niepełnosprawnosci?

  Replied by: Joanna On 2024-05-28 Dzień dobry Pani Ewo, wyroby kompresyjne, np. pończochy uciskowe, podlegają refundacji NFZ. Zlecenie na dofinansowanie może wypisać lekarz POZ lub specjalista. Refundację mogą otrzymać pacjenci z aktywnym owrzodzeniem żylnym goleni lub po przebytym owrzodzeniu żylnym goleni w zapobieganiu nawrotom, u których nie stwierdzono przeciwskazań do kompresjoterapii oraz u których wskaźnik kostka-ramię (WKR) nie jest wyższy niż 1,3 oraz nie jest niższy niż 0,6; z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w N.14.01 lub N.14.03.

 • Napisał: Renata On 2024-05-12
  Rating:
  5.0

  czy jest refundacja na pończochy uciskowe 1 stopnia ucisku dla emeryta w wieku 77 lat ?

  Replied by: Joanna On 2024-05-13 Dzień dobry Pani Renato, od 1 stycznia 2024 roku wyroby kompresyjne (np. pończochy) podlegają refundacji NFZ. Dofinansowanie otrzymają pacjenci z aktywnym owrzodzeniem żylnym goleni lub po przebytym owrzodzeniu żylnym goleni w zapobieganiu nawrotom, u których nie stwierdzono przeciwskazań do kompresjoterapii oraz u których wskaźnik kostka-ramię (WKR) nie jest wyższy niż 1,3 oraz nie jest niższy niż 0,6; z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w N.14.01 lub N.14.03. Wszelkie wątpliwości w sprawie otrzymania zlecenia refundacyjnego należy omówić z lekarzem - np. lekarzem rodzinnym lub specjalistą w konkretnej dziedzinie.

 • Napisał: Zofia On 2024-02-05
  Rating:
  5.0

  czy lekarz pierwszego kontaktu może wypisać zlecenie na protezę piersi ? i czy jeżeli może wystarcza to aby zrealizować zakup w sklepie medycznym z refundacją ?dotychczas musiałam iść do lekarza pierwszego kontaktu +wizyta u chirurga (wręcz nieosiągalna dla mnie) +NFZ ,jestem obecnie po resekcji częściowej żoładka z powodu nowotworu i ciężko mi bardzo (wręcz niemożliwe się stało) przejść przez taką trudną drogę aby załatwić refundację na protezę, Błagam o rzetelną odpowiedz

  Replied by: Joanna On 2024-02-07 Dzień dobry Pani Zofio, zlecenie na protezę piersi wystawia lekarz uprawniony do wystawienia takiego dokumentu. Może nim być np. chirurg onkolog, onkolog kliniczny, fizjoterapeuta, specjalista fizjoterapii, rehabilitant, lekarz medycyny rodzinnej oraz lekarz POZ. Pierwsze zlecenia wystawiane są zazwyczaj przez lekarza prowadzącego leczenie podczas wypisu ze szpitala, po kolejne zlecenia można udać się do lekarza POZ lub innej specjalizacji. Jeżeli pierwsze zlecenie wystawiane jest przez innego lekarza niż onkolog, potrzebna będzie dokumentacja świadcząca o prawie do uzyskania refundacji. Zlecenie można następnie zrealizować w każdej placówce medycznej i sklepie mającym umowę z NFZ. Realizacja zlecenia odbywa się na tej samej zasadzenie co realizacja e-recepty. Z drukiem zlecenia lub samym numerem identyfikacyjnym i numerem PESEL/PINem należy udać się do wybranego sklepu medycznego, gdzie personel pomoże w doborze protezy.

 • Napisał: Mirka On 2023-10-24
  Rating:
  5.0

  Witam
  Czy lekarz okulista przyjmujący prywatnie może wystawić zlecenie na okulary.

  Replied by: Joanna On 2023-10-25 Dzień dobry, tylko lekarz mający podpisaną umowę z NFZ może wystawić zlecenie na okulary korekcyjne. Nadmienię także, że aby zrealizować zakup z refundacją u optyka, ten także musi mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 • Napisał: PAWEŁ On 2023-08-28
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry . Czy lekarz POZ może wystawić zlecenie kod P 116 (poduszka na wózek) dla osoby po amputacji nogi , pytam gdyż lekarz twierdzi że nie , a jeśli może to na jakiej podstawie . Na mój chłopski rozum to może w 100% . Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-08-29 Panie Pawle, tak, lekarz POZ jest jedną z osób uprawnionych do wystawania zlecenia dla kodu P.116. Szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pan w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001267/O/D20191267.pdf

 • Napisał: Ania On 2023-08-07
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, czy lekarz POZ może wystawić zlecenie na wyroby medyczne (pieluchomajtki) osobie przebywającej w hospicjum?

  Replied by: Joanna On 2023-08-07 Pani Aniu, co do zasady lekarz POZ może wystawić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby chłonne na nietrzymanie moczu. Proszę jednak mieć na uwadze, że to hospicjum powinno zapewnić pacjentowi pieluchomajtki lub inne, niezbędne wyroby chłonne czas przebywania w placówce.

 • Napisał: Anna On 2023-06-29
  Rating:
  5.0

  Czy lekarz poz może mi wystawić zapotrzebowanie na kule ortopedyczne po operacji biodra/endoproteza

  Replied by: Alicja On 2023-07-03 Dzień dobry, zlecenie na wyroby medyczne wystawia najczęściej lekarz, ale też pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta lub inne osoby uprawnione.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-05-25
  Rating:
  5.0

  Kto może wystawić dla dziecka niepełnosprawnego zlecenie na buty ortopedyczne.?

  Replied by: Joanna On 2023-05-26 Pani Agnieszko, takie zlecenie wystawi ortopeda.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-05-10
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, wystawione 3lata temu zlecenie na orteze okazalo się przedawnić . Czy można anulować zlecenie nie zrealizowane, przedawnione... na rzecz teraźniejszej wykupionej ortezy, by nie zwracać całej kwoty bez funduszu

  Replied by: Joanna On 2023-05-11 Pani Agnieszko, nie rozumiem postawionego pytania. Zlecenie na wyroby medyczne jest ważne przed 12 miesięcy od momentu wystawienia. Przedawnione zlecenie nie upoważnia do zakupu produktu ze zniżką.

 • Napisał: EMILIA WADAS On 2023-04-01
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry.
  Proszę o informację na jakie środki ochrony niż na pieluchomajtki może wystawić zlecenie lekarz. Aktualnie mam zlecenie tylko na pieluchomajtki i chciałabym wiedzieć czy na inne artykuły też mogę mieć zlecenie z refundacją.

  Replied by: Joanna On 2023-04-03 Pani Emilio, wszystkie możliwe wyroby chłonne marki Seni objęte dofinansowaniem znajdzie Pani od niniejszym linkiem: https://www.seni24.pl/produkty-refundowane/ Zaliczamy do nich wybrane pieluchomajtki, majtki chłonne, wkładki urologiczne, pieluchy anatomiczne, a nawet podkłady chłonne na łóżko. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 066 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 228 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 459 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 841 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 683 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 599 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 443 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 559 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej