Bella

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?

Przeczytano 6 414
4 Komentarzy
(5)
 

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera czy nowotworom. Nierzadko z powodu choroby są to osoby o częściowej mobilności, potrzebujące pomocy przy poruszaniu się – także do toalety. Dlatego tak istotny jest dla nich wybór wyrobu chłonnego, który zapewni komfort, ochronę przed wilgocią, ale także poczucie samodzielności. W tym tekście skupimy się zatem na kwestiach ułatwiających dokonanie wyboru, takich jak określenie stopnia nietrzymania moczu czy prostoty zakładania produktu oraz stanu zdrowia podopiecznego.

Jak określić stopień nietrzymania moczu?

Stopień nietrzymania moczu to podstawowa informacja, która potrzebna jest do wybrania odpowiedniego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb wyrobu chłonnego. Bez tej informacji produkt z dużym prawdopodobieństwem nie będzie w stanie ochronić przed wilgocią, jednocześnie gwarantując komfort użytkowania. Przykładowo: wybór pieluchomajtek przy niewielkim NTM będzie bardziej kosztowny, mniej wygodny i dyskretny niż wybór wkładek urologicznych. Poznanie stopnia nietrzymania moczu jest zatem sposobem na to, by zapewnić podopiecznemu jak największy komfort i poczucie bezpieczeństwa.


Wyróżniamy pięć stopni nietrzymania moczu

 • Kropelkowe (do 50 ml – mocz wycieka w niewielkich ilościach, po kilku kroplach)
 • Lekkie (50 – 100 ml – nietrzymanie moczu jest większe, często występuje podczas kichania, dźwigania czy kaszlenia)
 • Średnie (100 – 200 ml - mocz wypływa w sposób niekontrolowany podczas codziennych czynności, takich jak chodzenie, uprawianie sportu, wstawanie z krzesła)
 • Ciężkie (200-300 ml – nietrzymanie moczu następuje nawet podczas stania. Wiąże się ze znaczącym brakiem kontroli nad pęcherzem)
 • Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml – ten typ nietrzymania moczu dotyczy przede wszystkim osób leżących, otępiałych, obłożnie chorych, które całkowicie utraciły władzę nad czynnościami fizjologicznymi)

Stopień nietrzymania moczu określa się w sposób orientacyjny, na podstawie ilości moczu wydalanej w sposób niekontrolowany przez cztery godzin. Oczywiście można przy tym także kierować się opisową charakterystyką poszczególnych stopni – jeśli na przykład mocz wycieka zaledwie kilka razy w ciągu doby, w niewielkich ilościach, mowa o kropelkowym nietrzymaniu moczu.

Dokładniejsze określenie stopnia nietrzymania moczu możliwe jest za pomocą dwóch metod:

 • W przypadku osób częściowo mobilnych, z którymi kontakt jest utrudniony (osoby z demencją, chorobą Alzheimera), najprostszym sposobem określenia stopnia nietrzymania moczu jest zważenie najpierw suchego, a następnie mokrego – po czterech godzinach – wyrobu chłonnego. W ten sposób możliwe jest poznanie dokładnej ilości moczu wydalanego w sposób niekontrolowany.
 • W pozostałych sytuacjach warto prowadzić dzienniczek mikcji, w którym można spisywać ilość przyjmowanych i wydalanych w toalecie. Umożliwi to przeprowadzenie prostych obliczeń, które mają na celu dokładne określenie stopnia nietrzymania moczu. Należy przy tym pamiętać o dwóch kwestiach: podczas jednej wizyty w toalecie wydala się około 200 ml moczu, natomiast cały wydalony mocz stanowi około 80% wszystkich przyjętych płynów. Jak zatem obliczyć średnią co cztery godzin?

Znając stopień nietrzymania moczu można z powodzeniem wybrać odpowiedni pod względem chłonności wyrób.

Jaki wyrób chłonny wybrać biorąc pod uwagę stopień nietrzymania moczu?

Kropelkowe Wkładki urologiczne Seni Lady Micro, Mini, Mini Plus
Lekkie Wkładki urologiczne Seni Lady Normal i Extra; wkładki urologiczne dla mężczyzn Seni Man Normal i Extra
Średnie Wkładki urologiczne Seni Lady Extra Plus, Super oraz Plus; wkładki urologiczne Seni Man Super; Majtki chłonne Seni Active Normal oraz Plus
Ciężkie Majtki chłonne Seni Active Plus, pieluchy anatomiczne San Seni Uni, Maxi i Plus, pieluchy anatomiczne dla mężczyzn San Seni for Men, pieluchomajtki Super Seni Plus i Trio, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima Plus
Bardzo ciężkie Pieluchy anatomiczne San Seni Plus Extra, pieluchomajtki Super Seni Quatro, pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima Trio

W sytuacji, w której czterogodzinna średnia mieści się pomiędzy stopniami nietrzymania moczu (200 ml to zarówno średni i ciężki stopień), bezpieczniejszym będzie wybranie większej chłonności.

Jak wybrać rozmiar wyrobu chłonnego

Wybór rozmiaru wyrobu chłonnego jest niezwykle istotnym elementem dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb. Aby chronić przed wżynaniem się materiału w skórę i podrażnieniami, a także możliwością wyciekania moczu, należy dostosować wyrób do obwodu talii i bioder. W przypadku wkładek urologicznych czy pieluch anatomicznych wybranie rozmiaru nie jest konieczne – rozmiar jest zależny od chłonności potrzebnej do zabezpieczenia w przypadku określonego stopnia NTM. W przypadku majtek chłonnych, pieluchomajtek i pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym konieczne jest zmierzenie obwodu talii oraz bioder, a następnie porównanie wyników z tabelami rozmiarów, które znajdują się poniżej.

Rozmiary majtek chłonnych

Rozmiar Small (S) Medium (M) Large (L) Extra large (XL) Extra extra large (XXL)
Obwód (CM) 55-85 80-110 100-135 120-160 140-190

Rozmiary pieluchomajtek

Rozmiar Extra Small (XS) Small (S) Medium (M) Large (L) Extra large (XL) Extra extra large (XXL)
Obwód (CM) 40-60 55-80 75-110 100-150 130-170 160-210

Rozmiary pieluchomajtek z regulowanym pasem biodrowym

Rozmiar Medium (M) Large (L) Extra large (XL)
Obwód (CM) 70-105 80-125 105-155

Jeśli wymiary talii i bioder znajdują się w dwóch różnych przedziałach, bezpieczniejsze będzie wybranie większego rozmiaru.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Stopień nietrzymania moczu i wybrana na jego podstawie odpowiednia chłonność to podstawowe, choć nie jedyne informacje pomagające wybrać wyrób chłonny. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • Osoby z kropelkowym i lekkim, a nawet średnim nietrzymaniem moczu mogą bez przeszkód korzystać z wkładek urologicznych. Są łatwe do założenia (w wielu sytuacjach można zakładać je bez pomocy) i odpowiednio dostosowują się do kształtów ciała. Polecane są zwłaszcza osobom poruszającym się z niewielką pomocą opiekuna oraz na wózkach.
 • Osoby z demencją starczą bądź chorobą Alzheimera mogą odczuwać spory dyskomfort – nie tylko związany z samym problemem nietrzymania moczu, ale także ze zmianami stylu życia (korzystanie z wyrobu chłonnego). Dlatego w tego typu przypadkach polecane jest korzystanie z majtek chłonnych, które zakłada się jak zwykłą bieliznę. Zmiana jest zatem niewielka, dlatego nie powoduje niedogodności związanych z użytkowaniem.
 • W przypadku średniego i ciężkiego nietrzymania moczu istotne jest, by wybrać wyrób, który pozwala na trening mikcji, a zatem korzystanie z toalety w razie potrzeby. Trening umożliwiają zarówno majtki chłonnepieluchy anatomiczne jak i pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym, gdyż bardzo łatwo się je zdejmuje. Wszystkie trzy produkty umożliwiają także swobodne zakładanie bez większej pomocy opiekuna. Polecane są zwłaszcza osobom na wózkach, także ze znaczną otyłością lub wyjątkowo szczupłym. Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki mogą być jednak zbyt trudne do samodzielnego założenia dla seniorów z demencją czy ograniczoną mobilnością w stawach.

Wybór odpowiedniego wyrobu chłonnego to skuteczny sposób na zredukowanie dyskomfortu związanego z nietrzymaniem moczu, a także zapewnienie sobie bądź podopiecznemu koniecznej ochrony i wygody użytkowania. Ma to znaczenie dla zdrowia fizycznego, a zatem braku otarć, podrażnień czy odparzeń, ale także psychicznego. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto dokładnie zapoznać się z funkcjonalnościami wyrobów i własnymi potrzebami, by wybór był w pełni świadomy i przemyślany.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Maria On 2023-03-27
  Rating:
  5.0

  Witam mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym na stale a obecnie jestem na emeryturze mam pytanie czy nalezy mi sie dodatek do emerytury

  Replied by: Joanna On 2023-04-03 Pani Mario, prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS mają osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub osoby, które ukończyły 75 lat. Jeśli spełnia Pani te kryteria, może Pani wnioskować o przyznanie dodatku. Wysokość świadczenia od 1 marca 2023 r. to 294,39 zł.

  Replied by: Joanna On 2023-04-03 Pani Mario, przesyłam aktualizację odpowiedzi na zadane pytanie. Z dodatku "500 plus dla seniora" mogą korzystać osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, powyżej 75 roku życia oraz pobierające zasiłek pielęgnacyjny. W przypadku dodatku obowiązuje jednak kryterium dochodowe. Świadczenie uzupełniające 500+ przysługuje osobom, których emerytura, renta lub ewentualne inne dochody nie przekraczają w 2023 roku kwoty 2157,80 zł brutto.

 • Napisał: Mama2022 On 2022-04-06
  Rating:
  5.0

  Super artykuł, dziękuję

 • Napisał: Jerzy N On 2020-02-11
  Rating:
  5.0

  Po przeczytaniu decyduje się na Majtki Chłonne Seni Active Normal.

  Dziękuje Wam za tak dobry artykuł.

 • Napisał: Jola On 2020-02-10
  Rating:
  5.0

  Bardzo wartościowa wiedzą w odnalezieniu się przy opiece nad osobą straszą z nietrzymaniem moczu!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 969 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 135 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 726 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 606 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 553 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 259 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 574 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 394 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej