Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Badanie urodynamiczne - na czym polega?

Przeczytano 5 732 razy
1 Komentarz
(5)
 

Nietrzymanie moczu nie jest przypadłością, która występuje samoistnie – to objaw, który może być związany z różnego rodzaju chorobami. Dlatego tak istotne jest zgłoszenie się do lekarza domowego, nawet jeśli mikcje są niewielkie i powtarzają się sporadycznie. Skieruje on chorego do odpowiedniego lekarza, który z dużym prawdopodobieństwem zleci wykonanie badania urodynamicznego. Na czym ono polega?

Nietrzymanie moczu - do jakiego lekarza?

W przypadku nietrzymania moczu należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, który kieruje chorego do lekarzy innych specjalizacji. Diagnostyką zajmują się zatem:

 • urolog,
 • nefrolog,
 • ginekolog (w przypadku kobiet),
 • neurolog,
 • geriatra (w przypadku osób starszych).

Lekarz z pewnością zada kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, a także częstotliwości oddawania moczu, nagłych parć, czy siły strumienia. Dlatego należy dobrze przygotować się do wizyty. Specjalista powinien zapytać także o przebyte zabiegi, choroby, stosowane leki, alergie, przyjmowane używki czy status hormonalny, gdyż może to mieć znaczenie w procesie diagnostycznym. Zaleca się udanie do lekarza z wypełnionym dzienniczkiem mikcji. Prowadzi się go przez trzy dni, uwzględniając wypite płyny (włącznie z posiłkami), godziny oraz ilości oddawanego moczu.

Nietrzymanie moczu - badania

Należy pamiętać, że bez prawidłowej diagnozy powodzenie terapii NTM będzie zagrożone. Złe rozpoznanie przyczyny i rodzaju nietrzymania moczu może nie tylko spowodować brak poprawy, ale nawet pogorszenie się stanu zdrowia chorego. Istotna jest jak najszybsza wizyta u lekarza oraz zlecenie przez niego odpowiednich badań diagnostycznych. Najczęstszymi z nich są:

 • USG,
 • cystoskopia,
 • posiew moczu,
 • badanie urodynamiczne.

Ich celem jest wykluczenie schorzeń, które mogą wpływać na funkcje pęcherza. Urodynamika jest jednym z najczęstszych badań wykonywanych w przypadku podejrzenia wysiłkowego nietrzymania moczu, naglącego nietrzymania moczu lub moczenia u dzieci. Na czym polega takie badanie?

Na czym polega badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne nie należy do najbardziej przyjemnych. Odczucia podczas niego są kwestią indywidualną, jednak z pewnością sam proces wywołuje dyskomfort podczas wprowadzania cewnika do cewki moczowej. 

Urodynamika - badanie tego typu można nazwać testem przepływu moczu i dynamiki pracy pęcherza. Jego celem jest sprawdzenie ciśnienia w pęcherzu oraz zmierzenie wartości ciśnień przy oddawaniu moczu. Dlatego przeprowadza się je przy pełnym pęcherzu, do którego przez cewkę moczową wprowadza się cewnik. Drugi cewnik umieszcza się w kiszce stolcowej przez odbyt. Przy mięśniach zwieraczy umieszcza się elektrody igłowe. Lekarz prosi o oddanie moczu do urządzenia zwanego uroflowmetrem, które umożliwia mierzenie ilości moczu oraz szybkości jego oddawania. Dodatkowo przez przetworniki znajdujące się w cewnikach sprawdzane jest ciśnienie w jamie brzusznej oraz pęcherzu.

Jak przygotować się do badania urodynamicznego?

Dzień przed badaniem zalecane jest przeprowadzenie lewatywy, która umożliwia całkowite opróżnienie jelit. W razie potrzeby należy także oddać stolec w dniu badania. Zaleca się także, by przed badaniem zjeść lekkostrawny posiłek i wypić pół litra wody. Następny posiłek można zjeść dopiero po wykonaniu badania urodynamicznego. Przed badaniem nie wolno oddawać moczu, gdyż musi być ono przeprowadzone na pełnym pęcherzu. Lekarz zleca także wykonanie posiewu moczu.

Zwykle tego typu badanie trwa maksymalnie pół godziny. Nie należy do najbardziej komfortowych, chociażby przez wzgląd na ich intymny charakter. Może być jednak bardzo pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Hanna On 2023-01-11
  Ocena:
  5.0

  Czy osoba z rozrusznikiem może być poddana badaniu urodynamicznym

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-13 Pani Hanno, prawdopodobnie nie istnieją przeciwwskazania, aby poddać się badaniu, jednak zalecam skonsultować temat z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go