Bella

Badanie urodynamiczne - na czym polega?

Przeczytano 15 154
3 Komentarzy
(5)
 

Nietrzymanie moczu nie jest przypadłością, która występuje samoistnie – to objaw, który może być związany z różnego rodzaju chorobami. Dlatego tak istotne jest zgłoszenie się do lekarza domowego, nawet jeśli mikcje są niewielkie i powtarzają się sporadycznie. Skieruje on chorego do odpowiedniego lekarza, który z dużym prawdopodobieństwem zleci wykonanie badania urodynamicznego. Na czym ono polega?

Nietrzymanie moczu - do jakiego lekarza?

W przypadku nietrzymania moczu należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, który kieruje chorego do lekarzy innych specjalizacji. Diagnostyką zajmują się zatem:

  • urolog,
  • nefrolog,
  • ginekolog (w przypadku kobiet),
  • neurolog,
  • geriatra (w przypadku osób starszych).

Lekarz z pewnością zada kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, a także częstotliwości oddawania moczu, nagłych parć, czy siły strumienia. Dlatego należy dobrze przygotować się do wizyty. Specjalista powinien zapytać także o przebyte zabiegi, choroby, stosowane leki, alergie, przyjmowane używki czy status hormonalny, gdyż może to mieć znaczenie w procesie diagnostycznym. Zaleca się udanie do lekarza z wypełnionym dzienniczkiem mikcji. Prowadzi się go przez trzy dni, uwzględniając wypite płyny (włącznie z posiłkami), godziny oraz ilości oddawanego moczu.

Nietrzymanie moczu - badania

Należy pamiętać, że bez prawidłowej diagnozy powodzenie terapii NTM będzie zagrożone. Złe rozpoznanie przyczyny i rodzaju nietrzymania moczu może nie tylko spowodować brak poprawy, ale nawet pogorszenie się stanu zdrowia chorego. Istotna jest jak najszybsza wizyta u lekarza oraz zlecenie przez niego odpowiednich badań diagnostycznych. Najczęstszymi z nich są:

  • USG,
  • cystoskopia,
  • posiew moczu,
  • badanie urodynamiczne.

Ich celem jest wykluczenie schorzeń, które mogą wpływać na funkcje pęcherza. Urodynamika jest jednym z najczęstszych badań wykonywanych w przypadku podejrzenia wysiłkowego nietrzymania moczu, naglącego nietrzymania moczu lub moczenia u dzieci. Na czym polega takie badanie?

Na czym polega badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne nie należy do najbardziej przyjemnych. Odczucia podczas niego są kwestią indywidualną, jednak z pewnością sam proces wywołuje dyskomfort podczas wprowadzania cewnika do cewki moczowej. 

Urodynamika - badanie tego typu można nazwać testem przepływu moczu i dynamiki pracy pęcherza. Jego celem jest sprawdzenie ciśnienia w pęcherzu oraz zmierzenie wartości ciśnień przy oddawaniu moczu. Dlatego przeprowadza się je przy pełnym pęcherzu, do którego przez cewkę moczową wprowadza się cewnik. Drugi cewnik umieszcza się w kiszce stolcowej przez odbyt. Przy mięśniach zwieraczy umieszcza się elektrody igłowe. Lekarz prosi o oddanie moczu do urządzenia zwanego uroflowmetrem, które umożliwia mierzenie ilości moczu oraz szybkości jego oddawania. Dodatkowo przez przetworniki znajdujące się w cewnikach sprawdzane jest ciśnienie w jamie brzusznej oraz pęcherzu.

Jak przygotować się do badania urodynamicznego?

Dzień przed badaniem zalecane jest przeprowadzenie lewatywy, która umożliwia całkowite opróżnienie jelit. W razie potrzeby należy także oddać stolec w dniu badania. Zaleca się także, by przed badaniem zjeść lekkostrawny posiłek i wypić pół litra wody. Następny posiłek można zjeść dopiero po wykonaniu badania urodynamicznego. Przed badaniem nie wolno oddawać moczu, gdyż musi być ono przeprowadzone na pełnym pęcherzu. Lekarz zleca także wykonanie posiewu moczu.

Zwykle tego typu badanie trwa maksymalnie pół godziny. Nie należy do najbardziej komfortowych, chociażby przez wzgląd na ich intymny charakter. Może być jednak bardzo pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Amelia On 2023-10-18
    Rating:
    5.0

    Wynik moczu ogólnego mam zły , ale jeszcze nie ma wyniku z posiewu bo jeszcze nie przyszedł. Ale czy jak mi wyszedł zły wynik z moczu ogólnego a okaże sie że wynik z posiewu wyjdzie mi dobry to czy badanie urodynamika moge mieć wykonaną ?

    Replied by: Joanna On 2023-10-18 Pani Amelio, powinien o tym zdecydować lekarz. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

  • Napisał: Jerzy On 2023-06-26
    Rating:
    5.0

    Artykuł mi się podoba , ale mam pytanie , kiedy należy wykonać badanie na posiew ? przed badaniem urodynamicznym , tak aby mieć wynik przed badaniem ?

    Replied by: Alicja On 2023-06-27 Dzień dobry, na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz.

  • Napisał: Hanna On 2023-01-11
    Rating:
    5.0

    Czy osoba z rozrusznikiem może być poddana badaniu urodynamicznym

    Replied by: Joanna On 2023-01-13 Pani Hanno, prawdopodobnie nie istnieją przeciwwskazania, aby poddać się badaniu, jednak zalecam skonsultować temat z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 888 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 057 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 378 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 653 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 520 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 531 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 141 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 240 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej