Bella

Choroba Alzheimera a nietrzymanie moczu

Przeczytano 5 782
2 Komentarzy
(5)
 

Choroba Alzheimera oddziałuje nie tylko na osobę chorą, ale także na całe jej otoczenie – rodziny i najbliższych, którzy nierzadko pełnią rolę opiekunów. Opieka nad takim podopiecznym wymaga zarówno siły fizycznej jak i psychicznej oraz dużej wiedzy na temat wszystkich objawów i chorób towarzyszących Alzheimerowi. To konieczne, by potrafić w najbardziej efektywne sposób zabezpieczyć bliską osobę przed nieprzyjemnościami związanymi z problemami emocjonalnymi czy dyskomfortem fizycznym, na przykład wynikającym z nietrzymania moczu, które przy tej chorobie jest niezwykle częste. W tym tekście skupimy się na objawach Alzheimera, przyczynach nietrzymania moczu na pewnym etapie choroby oraz na wyrobach chłonnych, w które warto się wtedy zaopatrzyć.

Choroba Alzheimera – objawy

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn demencji starczej. Związana jest z dwiema zmianami – złogami amyloidowymi i kłębkami neurofibrylarnymi – które odpowiadają za postępujące zmiany w mózgu. Dlatego początkowymi objawami Alzheimera są niewielkie luki w pamięci, które z czasem zmieniają się w niemożność przyswajania nowych informacji. Opiekunowie zauważą także z pewnością, ze osoba chora żyje przeszłością – choć nie zapamiętuje tego, co wydarzyło się dzisiaj, doskonale pamięta swoje dzieciństwo. Jest to jednak objaw późniejszego etapu demencji z powodu choroby Alzheimera. Początkowo osoba chora najczęściej boryka się z problemami z pamięcią, jednak nie jest to normą. Równie często zauważyć można nieumiejętność odnalezienia się w znanej przestrzeni czy odróżnienie lewej od prawej strony. Do pierwszy objawów Alzheimera zalicza się także:

 • Zaburzenia przestrzenne, na przykład problem z ocenieniem dystansu pomiędzy przedmiotami
 • Problemy z mówieniem, znalezieniem odpowiedniego słowa i umieszczeniem go prawidłowo w kontekście
 • Nieumiejętność dokonania prawidłowej oceny sytuacji
 • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności, które wcześniej nie sprawiały choremu żadnych problemów

Rozpoznanie wczesnych objawów daje czas zarówno choremu jak i jego rodzinie na oswojenie się z chorobą, a także przygotowanie się na następstwa związane z jej rozwojem. To przede wszystkim zmiany emocjonalne, takie jak chwiejność nastroju, niepoznawanie swoich bliskich czy agresja, ale również brak kontroli nad własnym ciałem – trudności w poruszaniu się oraz niemożność utrzymania moczu i kału. Czym jest to spowodowane?

Choroba Alzheimera a nietrzymanie moczu

Już na etapie umiarkowanej demencji spowodowanej Alzheimerem, chory może mieć problemy z dotarciem do toalety bądź nie umieć przyznać, iż potrzebuje z niej skorzystać. Dzieje się tak przez wzgląd na trudności w odnalezieniu się w znanej przestrzeni, nawet jeśli jest ona niewielka. Może w tym pomóc na przykład zostawianie otwartych drzwi do łazienki bądź pozostawianie zapalonej niewielkiej lampki. W sytuacji, w której podopieczny nie jest w stanie zakomunikować, że musi skorzystać z toalety, warto prowadzić go tam regularnie co kilka godzin.

Z czasem niestety tego typu problemy będą się nasilać, prowadząc do nietrzymania moczu czyli mimowolnego wycieku moczu w ciągu dnia bądź w nocy. Nie jest on uświadomiony przez chorego, który – przez wzgląd na postępujące uszkodzenia mózgu – traci kontrolę nad podstawowymi funkcjami fizjologicznymi. Nierzadko popuszczanie moczu może być spowodowane także przewlekłymi infekcjami układu moczowego, które są wynikiem braku higieny bądź nieregularną zmianą mokrej bielizny. Infekcje nie tylko sprawiają choremu ból, ale także znacząco podrażniają pęcherz. W takiej sytuacji dochodzi najczęściej do kropelkowego nietrzymania moczu. Dlatego niezwykle istotne jest, by opiekun dbał o codzienną higienę intymną bądź pomagał w tym podopiecznemu oraz zaopatrzył się w odpowiednie wyroby chłonne. Jak wybrać je dla podopiecznego?

Jaki wyrób wybrać dla osoby z chorobą Alzheimera?

Osoby chorujące na Alzheimera i cierpiące dodatkowo na nietrzymanie moczu, mogą reagować bardzo emocjonalnie na próbę zakładania im wyrobu chłonnego. Nie są przyzwyczajone do tego typu zabiegów, dlatego w momencie, w którym rutyna ich dnia zostaje zaburzona, pojawia się niechęć, przygnębienie, a czasem także agresja. Dlatego tak istotne jest przystosowywanie podopiecznego do tego typu produktów już wcześniej, na etapie, w którym problem jest niewielki, a kontakt z chorym nie jest ograniczony. Warto wykorzystać ten moment, by spokojnie porozmawiać o nietrzymaniu moczu i upewnić bliską osobę, że jej problem nie jest niczym wstydliwym.

Przy nietrzymaniu moczu w stopniu kropelkowym, lekkim bądź średnim, gdy chory jest jeszcze osobą aktywną, opiekun może sięgnąć po wkładki urologiczne. To wyroby, które sposobem zakładania przypominają podpaski. Są jednak dużo bardziej chłonne, a także neutralizują nieprzyjemny zapach moczu, który może wpływać na gorsze samopoczucie podopiecznego i opiekuna. Z kolei przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu, a także bardziej zaawansowanej demencji przy chorobie Alzheimera, odpowiednim wyborem będą majtki chłonne. Zakładane jak zwykła bielizna są wygodne i dyskretne – nie widać ich pod ubraniem i nie wywołują dyskomfortu u chorego. Mogą być także zdejmowane w łatwy sposób, na przykład w sytuacji, w której podopieczny chce skorzystać z toalety. Dodatkowo tego typu wyroby można łatwo zmieścić w szufladzie na bieliznę, przyzwyczajając w ten sposób chorego do zmiany. Są intuicyjnie odbierane jak majtki, nie zaś jak wyrób chłonny, który przy Alzheimerze nierzadko jest rozrywany przez chorego. Zachęcamy także do zapoznania się z tekstami dotyczącymi wyboru wyrobów chłonnych pod kątem rozmiaru i chłonności:

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej? 

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?

Nietrzymanie moczu przy chorobie Alzheimera to przypadłość niezwykle częsta i przykra – zarówno dla chorego jak i opiekuna. Jednak korzystając z odpowiednich wyrobów chłonnych i dbając o higienę, można w łatwy sposób zapewnić podopiecznemu potrzebny komfort i poczucie suchości.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: A On 2024-02-11
  Rating:
  5.0

  osoba dotychczas uzywa sedesu przenosnego ale nie potrafi oddac mocz od okolo miesiaca do sedesu natomiast oddaje mocz na lezaco. czy to jest normalne, czy tez chodzi tu o choroby nerek?

  Replied by: Joanna On 2024-02-12 Dzień dobry, w takiej sytuacji należy omówić problem z lekarzem - np. lekarzem POZ lub lekarzem rodzinnym, który prawdopodobnie wyda skierowanie do specjalisty. Nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny problemu bez badania. Być może problem z nietrzymaniem moczu ma podłoże zdrowotne na tle układu moczowego, a może jest rezultatem postępującej choroby - zakładam, że choroby Alzheimera. Doraźnie zalecam stosowanie wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu, np. pieluchomatek lub majtek chłonnych dla osób dorosłych, które skutecznie chłoną wilgoć i zapobiegają brudzeniu materaca. Pełna oferta produktów na nietrzymanie moczu znajduje się tutaj: https://www.seni24.pl/nietrzymanie-moczu/

 • Napisał: Paweł On 2020-02-10
  Rating:
  5.0

  Wspaniała zawartość. Myślałem, żeby u mamy zacząć od Majtek Chłonnych natomiast po przeczytaniu artykułu zmieniam zdanie na wkładki urologiczne - spróbujemy. Może nie będą tak "inwazyjne". :)

  Dziękuję za super treść.

  Replied by: Olga On 2020-02-21 Przy lekkim a nawet średnim nietrzymaniu moczu wkładki mogą być najlepszym wyborem. Wiele osób decyduje się na nie dla swoich podopiecznych, zwłaszcza z demencją. Majtki chłonne bądź pieluchomajtki mogą być dobrym wyborem, gdy osoba chora popuszcza także w nocy bądź problem się nasila.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 872 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 042 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 371 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 635 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 507 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 527 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 117 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 489 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej