Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Choroba Alzheimera a nietrzymanie moczu

1928 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Choroba Alzheimera oddziałuje nie tylko na osobę chorą, ale także na całe jej otoczenie – rodziny i najbliższych, którzy nierzadko pełnią rolę opiekunów. Opieka nad takim podopiecznym wymaga zarówno siły fizycznej jak i psychicznej oraz dużej wiedzy na temat wszystkich objawów i chorób towarzyszących Alzheimerowi. To konieczne, by potrafić w najbardziej efektywne sposób zabezpieczyć bliską osobę przed nieprzyjemnościami związanymi z problemami emocjonalnymi czy dyskomfortem fizycznym, na przykład wynikającym z nietrzymania moczu, które przy tej chorobie jest niezwykle częste. W tym tekście skupimy się na objawach Alzheimera, przyczynach nietrzymania moczu na pewnym etapie choroby oraz na wyrobach chłonnych, w które warto się wtedy zaopatrzyć.

Choroba Alzheimera – objawy

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn demencji starczej. Związana jest z dwiema zmianami – złogami amyloidowymi i kłębkami neurofibrylarnymi – które odpowiadają za postępujące zmiany w mózgu. Dlatego początkowymi objawami Alzheimera są niewielkie luki w pamięci, które z czasem zmieniają się w niemożność przyswajania nowych informacji. Opiekunowie zauważą także z pewnością, ze osoba chora żyje przeszłością – choć nie zapamiętuje tego, co wydarzyło się dzisiaj, doskonale pamięta swoje dzieciństwo. Jest to jednak objaw późniejszego etapu demencji z powodu choroby Alzheimera. Początkowo osoba chora najczęściej boryka się z problemami z pamięcią, jednak nie jest to normą. Równie często zauważyć można nieumiejętność odnalezienia się w znanej przestrzeni czy odróżnienie lewej od prawej strony. Do pierwszy objawów Alzheimera zalicza się także:

 • Zaburzenia przestrzenne, na przykład problem z ocenieniem dystansu pomiędzy przedmiotami
 • Problemy z mówieniem, znalezieniem odpowiedniego słowa i umieszczeniem go prawidłowo w kontekście
 • Nieumiejętność dokonania prawidłowej oceny sytuacji
 • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności, które wcześniej nie sprawiały choremu żadnych problemów

Rozpoznanie wczesnych objawów daje czas zarówno choremu jak i jego rodzinie na oswojenie się z chorobą, a także przygotowanie się na następstwa związane z jej rozwojem. To przede wszystkim zmiany emocjonalne, takie jak chwiejność nastroju, niepoznawanie swoich bliskich czy agresja, ale również brak kontroli nad własnym ciałem – trudności w poruszaniu się oraz niemożność utrzymania moczu i kału. Czym jest to spowodowane?

Choroba Alzheimera a nietrzymanie moczu

Już na etapie umiarkowanej demencji spowodowanej Alzheimerem, chory może mieć problemy z dotarciem do toalety bądź nie umieć przyznać, iż potrzebuje z niej skorzystać. Dzieje się tak przez wzgląd na trudności w odnalezieniu się w znanej przestrzeni, nawet jeśli jest ona niewielka. Może w tym pomóc na przykład zostawianie otwartych drzwi do łazienki bądź pozostawianie zapalonej niewielkiej lampki. W sytuacji, w której podopieczny nie jest w stanie zakomunikować, że musi skorzystać z toalety, warto prowadzić go tam regularnie co kilka godzin.

Z czasem niestety tego typu problemy będą się nasilać, prowadząc do nietrzymania moczu czyli mimowolnego wycieku moczu w ciągu dnia bądź w nocy. Nie jest on uświadomiony przez chorego, który – przez wzgląd na postępujące uszkodzenia mózgu – traci kontrolę nad podstawowymi funkcjami fizjologicznymi. Nierzadko popuszczanie moczu może być spowodowane także przewlekłymi infekcjami układu moczowego, które są wynikiem braku higieny bądź nieregularną zmianą mokrej bielizny. Infekcje nie tylko sprawiają choremu ból, ale także znacząco podrażniają pęcherz. W takiej sytuacji dochodzi najczęściej do kropelkowego nietrzymania moczu. Dlatego niezwykle istotne jest, by opiekun dbał o codzienną higienę intymną bądź pomagał w tym podopiecznemu oraz zaopatrzył się w odpowiednie wyroby chłonne. Jak wybrać je dla podopiecznego?

Jaki wyrób wybrać dla osoby z chorobą Alzheimera?

Osoby chorujące na Alzheimera i cierpiące dodatkowo na nietrzymanie moczu, mogą reagować bardzo emocjonalnie na próbę zakładania im wyrobu chłonnego. Nie są przyzwyczajone do tego typu zabiegów, dlatego w momencie, w którym rutyna ich dnia zostaje zaburzona, pojawia się niechęć, przygnębienie, a czasem także agresja. Dlatego tak istotne jest przystosowywanie podopiecznego do tego typu produktów już wcześniej, na etapie, w którym problem jest niewielki, a kontakt z chorym nie jest ograniczony. Warto wykorzystać ten moment, by spokojnie porozmawiać o nietrzymaniu moczu i upewnić bliską osobę, że jej problem nie jest niczym wstydliwym.

Przy nietrzymaniu moczu w stopniu kropelkowym, lekkim bądź średnim, gdy chory jest jeszcze osobą aktywną, opiekun może sięgnąć po wkładki urologiczne. To wyroby, które sposobem zakładania przypominają podpaski. Są jednak dużo bardziej chłonne, a także neutralizują nieprzyjemny zapach moczu, który może wpływać na gorsze samopoczucie podopiecznego i opiekuna. Z kolei przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu, a także bardziej zaawansowanej demencji przy chorobie Alzheimera, odpowiednim wyborem będą majtki chłonne. Zakładane jak zwykła bielizna są wygodne i dyskretne – nie widać ich pod ubraniem i nie wywołują dyskomfortu u chorego. Mogą być także zdejmowane w łatwy sposób, na przykład w sytuacji, w której podopieczny chce skorzystać z toalety. Dodatkowo tego typu wyroby można łatwo zmieścić w szufladzie na bieliznę, przyzwyczajając w ten sposób chorego do zmiany. Są intuicyjnie odbierane jak majtki, nie zaś jak wyrób chłonny, który przy Alzheimerze nierzadko jest rozrywany przez chorego. Zachęcamy także do zapoznania się z tekstami dotyczącymi wyboru wyrobów chłonnych pod kątem rozmiaru i chłonności:

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej? 

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?

Nietrzymanie moczu przy chorobie Alzheimera to przypadłość niezwykle częsta i przykra – zarówno dla chorego jak i opiekuna. Jednak korzystając z odpowiednich wyrobów chłonnych i dbając o higienę, można w łatwy sposób zapewnić podopiecznemu potrzebny komfort i poczucie suchości.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Paweł 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Wspaniała zawartość. Myślałem, żeby u mamy zacząć od Majtek Chłonnych natomiast po przeczytaniu artykułu zmieniam zdanie na wkładki urologiczne - spróbujemy. Może nie będą tak "inwazyjne". :) Dziękuję za super treść.

  Odpowiedź autora: Olga Drewnowska 2020-02-21 Przy lekkim a nawet średnim nietrzymaniu moczu wkładki mogą być najlepszym wyborem. Wiele osób decyduje się na nie dla swoich podopiecznych, zwłaszcza z demencją. Majtki chłonne bądź pieluchomajtki mogą być dobrym wyborem, gdy osoba chora popuszcza także w nocy bądź problem się nasila.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go