Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Wkładki urologiczne - refundacja

4341 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Refundacja środków higienicznych najczęściej kojarzy się z zakupem pieluchomajtek bądź podkładów chłonnych - wyrobów dla osób leżących. Jednak nierzadko zdarza się, że osoby z mniejszym stopniem nietrzymania moczu bądź nadal aktywnych lub chodzących, także boryka się z tym problemem. W takich sytuacjach lepszym od pieluchomajtek wyborem są wkładki urologiczne. Kto może ubiegać się o refundację i jak ją otrzymać?

Nietrzymanie moczu - zasady refundacji

O refundację na wyroby chłonne, w tym także wkładki urologiczne, może się ubiegać osoba spełniające konkretne kryteria. Przede wszystkim nietrzymanie moczu nie może być jedynym schorzeniem chorego, a konsekwencją innej choroby. O refundację mogą starać się osoby z:

 • upośledzeniem umysłowym,
 • chorobą nowotworową,
 • zespołem otępiennym,
 • uszkodzeniem układu pokarmowego, nerwowego lub dróg moczowych wynikających z wad rozwojowych pochodzenia pourazowego lub jatrogennego.

W niektórych z tych przypadków pieluchomajtki nie są koniecznym wyborem. Jeśli osoba nie jest leżąca, wkładki urologiczne lub majtki chłonne mogą ułatwić zakładanie wyrobu oraz być bardziej dyskretnym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że refundacja nie przysługuje na konkretny wybrany produkt, a na całą ich grupę. Dlatego chory bądź opiekun może zakupić różne wyroby w zależności od potrzeb.

Refundacja wydawana jest na trzy miesiące i opiewa na 270 sztuk wyrobów chłonnych - niezależnie od tego, na który konkretnie produkt padł wybór chorego lub opiekuna. O wszystkich zasadach dotyczących refundacji i przysługujących kwotach pisaliśmy także w tekście Refundacja pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać?

Jak skorzystać z refundacji na wkładki urologiczne?

Aby otrzymać refundację konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który zawarł umowę z NFZ. Tylko on ma prawo wydania zlecenia na wyroby chłonne. To lekarze następujących specjalizacji:

 • Chirurgii ogólnej/dziecięcej/onkologicznej
 • Onkologii klinicznej/onkologii i hematologii dziecięcej
 • Chemioterapii nowotworów
 • Geriatrii
 • Ginekologii onkologicznej/położnictwa i ginekologii
 • Neurologii/neurologii dziecięcej
 • Urologii/urologii dziecięcej
 • Lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
 • Lekarzy specjalizujących się w dziedzinie medycyny rodzinnej/pediatrii/chorób wewnętrznych

Lekarz wystawia część A, jednak dopiero po otrzymaniu części B można przejść do zakupu wyrobów chłonnych z ulgą refundacyjną. Otrzymuje się ją w oddziale NFZ. Nie trzeba udawać się tam samodzielnie - może to zrobić pośrednik. Po otrzymaniu części B zlecenia chory lub opiekun może zakupić potrzebne wyroby chłonne.

Gdzie kupić wkładki urologiczne po refundacji?

Koszt wkładek urologicznych nie jest wysoki w porównaniu do innych wyrobów. Zwłaszcza, że chociażby w sklepach internetowych można zakupić je w bardzo korzystnych cenach - nierzadko niższych niż w aptekach. Jednak im większa chłonność, tym większa cena. Dlatego osoby korzystające z dużych rozmiarów wkładek, takich jak chociażby Seni Lady Super bądź Seni Lady Plus, mogą odczuć różnicę cenową po skorzystaniu z refundacji. Wkładki i inne wyroby można w ten sposób kupować w aptekach. Jednak wszystkie osoby chore jak i ich opiekunowie doskonale wiedzą, że 90 sztuk wyrobu to za mało na miesiąc. Zwłaszcza dla osób nadal pozostających aktywnymi, które zmieniają je częściej, by uniknąć ewentualnych przecieków i czuć się pewniej.

W takich sytuacjach konieczne jest kupowanie wyrobów chłonnych na własną rękę. Często najbardziej opłacalnym wyborem jest sklep internetowy, który posiada ceny konkurencyjne do tych wyznaczonych w aptekach. Zwłaszcza iż jest to rozwiązanie wygodniejsze i umożliwiające oszczędność czasu - przede wszystkim dla osób mieszkających poza większymi miastami.

Refundacja wyrobów chłonnych wielu osobom kojarzy się głównie z pieluchomajtkami. Jednak należy pamiętać, iż osoby mobilne, na przykład z chorobą nowotworową, nierzadko pragną zachować poczucie dyskrecji najdłużej, jak to tylko możliwe. Właśnie dla nich odpowiednim rozwiązaniem będzie refundacja wkładek urologicznych.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Lubomir 2021-06-09
  Ocena:
  5.0

  Potrzebuję wkładek urologicznych dla mężczyzn w ramach refundacji SEMI MAN EXTRA, czy mogę zamówić i jak?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-10 Panie Lubomirze, jeśli otrzymał Pan od lekarza zlecenie na zakup wyrobów chłonnych, w tym wypadku wkładek urologicznych, może Pan zakupić wybrane produkty w każdej aptece lub sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ. Warto jednak podkreślić, że ceny produktów w punktach stacjonarnych często są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych, które, pomimo braku możliwości refundacji, przygotowują oferty porównywalne do tych po uldze ze strony NFZ. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wkładek urologicznych Seni Man w sklepie Seni24. Więcej o zasadach refundacji wyrobów chłonnych znajdzie Pan w artykule: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go