Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Wkładki urologiczne - refundacja

Przeczytano 5 814 razy
2 Komentarze
(5)
 

Refundacja środków higienicznych najczęściej kojarzy się z zakupem pieluchomajtek bądź podkładów chłonnych - wyrobów dla osób leżących. Jednak nierzadko zdarza się, że osoby z mniejszym stopniem nietrzymania moczu bądź nadal aktywnych lub chodzących, także boryka się z tym problemem. W takich sytuacjach lepszym od pieluchomajtek wyborem są wkładki urologiczne. Kto może ubiegać się o refundację i jak ją otrzymać?

Nie dźwigaj ciężkich paczek z pieluchami! Darmowa dostawa w Seni24.pl już od 79zł!

Nietrzymanie moczu - zasady refundacji

O refundację na wyroby chłonne, w tym także wkładki urologiczne, może się ubiegać osoba spełniające konkretne kryteria. Przede wszystkim nietrzymanie moczu nie może być jedynym schorzeniem chorego, a konsekwencją innej choroby. O refundację mogą starać się osoby z:

 • upośledzeniem umysłowym,
 • chorobą nowotworową,
 • zespołem otępiennym,
 • uszkodzeniem układu pokarmowego, nerwowego lub dróg moczowych wynikających z wad rozwojowych pochodzenia pourazowego lub jatrogennego.

W niektórych z tych przypadków pieluchomajtki nie są koniecznym wyborem. Jeśli osoba nie jest leżąca, wkładki urologiczne lub majtki chłonne mogą ułatwić zakładanie wyrobu oraz być bardziej dyskretnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że refundacja nie przysługuje na całą grupę produktu, a jedynie na wybrane modele: Seni Lady Normal, Seni Lady Extra, Seni Lady Extra Plus, Seni Lady Super oraz Seni Lady Plus dla kobiet oraz Seni Man Normal, Seni Man Extra i Seni Man Super dla mężczyzn. Maksymalna ilość refundowanych wkładek na nietrzymanie moczu to 90 sztuk miesięcznie, chyba, że chory objęty jest ustawą "Za życiem", na mocy której lekarz może przepisać więcej wyrobów chłonnych.

Refundacja wydawana jest maksymalnie na 12 miesięcy, z czego jednorazowo można zakupić produkty na nie dłużej niż 6 miesięcy. Co ważne, nie można realizować zlecenia za miesiące, które już upłynęły, a także w innym punkcie (aptece, sklepie medycznym) niż w tym, w którym zrobiło się pierwsze zakupy na dany wniosek. O wszystkich zasadach dotyczących refundacji i przysługujących kwotach pisaliśmy także w tekście Refundacja pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać?

Jak skorzystać z refundacji na wkładki urologiczne?

Aby otrzymać refundację konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który zawarł umowę z NFZ. Tylko on ma prawo wydania zlecenia na wyroby chłonne. To lekarze następujących specjalizacji:

 • Chirurgii ogólnej/dziecięcej/onkologicznej
 • Onkologii klinicznej/onkologii i hematologii dziecięcej
 • Chemioterapii nowotworów
 • Geriatrii
 • Ginekologii onkologicznej/położnictwa i ginekologii
 • Neurologii/neurologii dziecięcej
 • Urologii/urologii dziecięcej
 • Lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
 • Lekarzy specjalizujących się w dziedzinie medycyny rodzinnej/pediatrii/chorób wewnętrznych

Ponadto zlecenie może wystawić także felczer ubezpieczenia zdrowotnego oraz pielęgniarka i położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r o zawodach pielęgniarki i położnej.

Lekarz wystawi zlecenie na wyroby medyczne za pośrednictwem systemu NFZ e-ZWM, który automatycznie potwierdza uprawnienia chorego. Dzięki temu nie ma już konieczności odebrania zlecenia w placówce NFZ. Warto podkreślić, że pacjenci, którzy nie mogą osobiście stawić się na wizycie u specjalisty mogą otrzymać zlecenie za pomocą teleporady - numer zlecenia, obowiązkowy przy zakupie wyrobów chłonnych w ramach refundacji NFZ, zostanie wysłany pacjentowi drogą elektroniczną. 

Gdzie kupić wkładki urologiczne po refundacji?

Koszt wkładek urologicznych nie jest wysoki w porównaniu do innych wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu. Planując zakup produktów warto postawić na sprawdzony sklep medyczny lub aptekę, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W sklepie internetowym Seni24, oficjalnym sklepie marki, zamówienie refundacyjne może być złożone z poziomu strony sklepu, a wnioski realizowane są przez wykwalifikowanych Pracowników Sklepów Medycznych Zdrowie

Refundacja wyrobów chłonnych wielu osobom kojarzy się głównie z pieluchomajtkami. Jednak należy pamiętać, iż osoby mobilne, na przykład z chorobą nowotworową, nierzadko pragną zachować poczucie dyskrecji najdłużej, jak to tylko możliwe. Właśnie dla nich odpowiednim rozwiązaniem będzie refundacja wkładek urologicznych.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Henryk On 2022-11-11
  Ocena:
  5.0

  Jestem po kilku zabiegach urologicznych z powodu raka prostaty (kilka elektroresekcji oraz w listopadzie została wykonana prostatekomia radykalna). Już po drug zabiegu elekktroresekcji nie trzymałem moczu z uwagi na uszkodzenie zwieraczy. Początkowo kupowałem sobie wkładki higieniczne. Podczas kolejny pobycie w szpitalu (dodatkowe elktroresekcji, zatrzymanie moczy i inne) uzyskałem informację, że przysługuje mi pewna pula wkładek higienicznych z powodu choroby nowotworowej.Za pośrednictwem lekarza pierwszego kontaktu w oparciu o badania histopatologiczne złożyłem odpowiedni wniosek do NFZ i uzyskałem przysługującą mi bezpłatną pulę wkładek higienicznych. Co rok wniosek ten jest odnawiany. Jesienią 2020 roku apteka, w której zaopatrywałem się we wkładki poinformowała mnie, że nastąpiła zmiana przepisów i przysługująca pula wkładek jest odpłatna, tylko po niższej cenie miż ogólnodostępne. Z uwagi na kłopoty ze wzrokiem (jaskra) mam kłopoty doszukać w internecie.odpowiednich przepisów.
  Jestem 88.letnim emerytem
  Oczekuję informacji, w miarę możliwości bardzo prostej.
  Pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-14 Panie Henryku, jako osobie chorującej na nowotwór przysługuje Panu refundacja wyrobów chłonnych. Może Pan otrzymać z NFZ 70% dofinansowania do zakupu wkładek urologicznych w ramach obowiązującego limitu. Maksymalna ilość wkładek urologicznych, które może Pan zakupić na miesiąc w ramach refundacji to 90 szt. Istnieją jednak dodatkowe uprawnienia w ramach ustawy "Za życiem", która obejmuje m.in. osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji i całkowitej niezdolności do pracy. Na mocy tych uprawnień to lekarz decyduje o ilości przepisanych wkładek na miesiąc - wówczas ich ilość może być większa niż 90 szt. w zależności od potrzeb pacjenta. Zachęcam Pana do lektury całego artykułu poświęconego refundacji NFZ, który znajdzie Pan pod tym linkiem: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac. Może Pan także skorzystać z porady dzwoniąc na naszą infolinię pod numer telefonu: 56 451 91 44. Nadmieniam, że na mocy obecnych przepisów nie musi Pan osobiście zawozić wniosku o dofinansowanie do siedziby NFZ, wszystko dzieje się przez internet. Wystarczy, że uda się Pan do lekarza (może to być lekarz pierwszego kontaktu), który zarejestruje wniosek w systemie, a ten automatycznie prześle go do NFZ.

 • Napisał: Lubomir On 2021-06-09
  Ocena:
  5.0

  Potrzebuję wkładek urologicznych dla mężczyzn w ramach refundacji SEMI MAN EXTRA, czy mogę zamówić i jak?

  Odpowiedź Joanna On 2021-06-10 Panie Lubomirze, jeśli otrzymał Pan od lekarza zlecenie na zakup wyrobów chłonnych, w tym wypadku wkładek urologicznych, może Pan zakupić wybrane produkty w każdej aptece lub sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ. Warto jednak podkreślić, że ceny produktów w punktach stacjonarnych często są znacznie wyższe niż w sklepach internetowych, które, pomimo braku możliwości refundacji, przygotowują oferty porównywalne do tych po uldze ze strony NFZ. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wkładek urologicznych Seni Man w sklepie Seni24. Więcej o zasadach refundacji wyrobów chłonnych znajdzie Pan w artykule: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go