Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Dzienniczek mikcji - jak prowadzić? Wzór pdf

Przeczytano 6 300 razy
 

Dzienniczek mikcji jest jednym z najlepszych sposobów na określenie, z jakim stopniem nietrzymania moczu boryka się chory. Również lekarz może o niego poprosić, by ustalić najważniejsze informacje na temat ilości i pór niekontrolowanego popuszczania moczu. Czym jest dzienniczek mikcji i jak go prowadzić?

Do czego służy dzienniczek mikcji?

Dzienniczek mikcji to bardzo prosty sposób na zapisywanie wszystkich informacji dotyczących świadomego i nieświadomego oddawania moczu. To niezbędne narzędzie do określenia, na jaki stopień nietrzymania moczu cierpi dana osoba. Dlaczego? Jest bowiem w stanie zauważyć, jakie ilości płynów wypija, ile moczu oddaje do toalety, a ile zostaje „zgubionego”. Ta wartość umożliwia wskazanie, jak bardzo zaawansowane jest nietrzymanie moczu u danej osoby.

Warto przy tym pamiętać, iż stopień określa się na podstawie ilości moczu wydalonego w sposób niekontrolowany w przeciągu czterech godzin. Dzienniczek mikcji powinno się prowadzić przez minimum trzy dni, aby dać lekarzowi podstawę do wysnucia konkretnych wniosków. Jednak stałe prowadzenie dzienniczka umożliwia także zauważenie zmian po wprowadzeniu leczenia. W takich przypadkach można jednak prowadzić dzienniczek na podstawie wartości orientacyjnych.

Dzienniczek mikcji – jak prowadzić?

Dzienniczek mikcji nie jest skomplikowanym dokumentem. Można prowadzić go dla siebie lub – obserwując zachowania chorego – dla osoby bliskiej cierpiącej na nietrzymanie moczu. W dzienniczku zapisuje się poniższe wartości:

  • Ilości wypitych płynów – w tym także zup. Przez minimum trzy dni pomiaru warto dokładnie sprawdzać, ile pijemy, poprzez liczenie wypitych szklanek napojów.
  • Ilość moczu oddanego w toalecie – aby mieć pewność co do ilości, warto korzystać z pojemnika z miarką. Gdy dzienniczek ma służyć jako element wskazujący na poprawę stanu zdrowia, wartości można zapisywać orientacyjnie. Jednak przez wybrane trzy dni, które będą wyznacznikiem dla lekarza, wartości powinny być dokładne.
  • Wyciek moczu i czynność, podczas której nastąpił – tu należy zaznaczyć każdy wyciek, nawet najdrobniejszy, który przydarzył się w trakcie dnia. Istotne jest także zapisanie, podczas jakiej czynności nastąpił. Czy podczas kaszlu, kichania, a może stania lub dźwigania czegoś ciężkiego. Będzie miało to duże znaczenie dla lekarza.
  • Parcie naglące – istotne jest także określenie czy podczas epizodu nietrzymania moczu odczuwalne było parcie (brak/słabe/średnie/mocne).
  • Zmiana wkładki – jeśli osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu korzysta z wkładek lub innych wyrobów chłonnych jak pieluchomajtki czy majtki chłonne, należy zaznaczyć godzinę zmiany każdej z nich. Warto zapisać również, z jakiego rodzaju wyrobu się korzysta. Nawet jeśli są to podpaski lub zwykłe wkładki. Wszystkie dane wpisuje się przy konkretnej godzinie.

Tak uzupełniony dzienniczek mikcji umożliwia lekarzowi wyciągnięcie odpowiednich wniosków, a choremu oszczędza stresu podczas wywiadu lekarskiego.

Wzór dzienniczka mikcji

Tutaj znajdziecie wzór dzienniczka mikcji. Warto wydrukować go i zapełniać przez minimum trzy dni. Dzienniczek mikcji dostępny jest też w formie aplikacji SeniControl. Wersja drukowana jest jednak z pewnością bardziej przyjazna dla seniorów. 

Odpowiednio uzupełniony dzienniczek mikcji może być dużą pomocą podczas pierwszej wizyty u lekarza. Stanowi źródło najistotniejszych informacji na temat schorzenia, a także umożliwia stwierdzenie, jak bardzo jest ono zaawansowane. Pozwala także na dobranie najbardziej optymalnych wyrobów chłonnych do konkretnego problemu.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go