Zakres cenowy:
14,16 zł - 61,29 zł
Dzienniczek mikcji jest jednym z najlepszych sposobów na określenie, z jakim stopniem nietrzymania moczu boryka się chory. Również lekarz może o niego poprosić, by ustalić najważniejsze informacje na temat ilości i pór niekontrolowanego popuszczania moczu. Czym jest dzienniczek mikcji i jak go prowadzić?
Dzienniczek mikcji to bardzo prosty sposób na zapisywanie wszystkich informacji dotyczących świadomego i nieświadomego oddawania moczu. To niezbędne narzędzie do określenia, na jaki stopień nietrzymania moczu cierpi dana osoba. Dlaczego? Jest bowiem w stanie zauważyć, jakie ilości płynów wypija, ile moczu oddaje do toalety, a ile zostaje „zgubionego”. Ta wartość umożliwia wskazanie, jak bardzo zaawansowane jest nietrzymanie moczu u danej osoby. Warto przy tym pamiętać, iż stopień określa się na podstawie ilości moczu wydalonego w sposób niekontrolowany w przeciągu czterech godzin. Dzienniczek mikcji powinno się prowadzić przez minimum trzy dni, aby dać lekarzowi podstawę do wysnucia konkretnych wniosków. Jednak stałe prowadzenie dzienniczka umożliwia także zauważenie zmian po wprowadzeniu leczenia. W takich przypadkach można jednak prowadzić dzienniczek na podstawie wartości orientacyjnych.
Dzienniczek mikcji nie jest skomplikowanym dokumentem. Można prowadzić go dla siebie lub – obserwując zachowania chorego – dla osoby bliskiej cierpiącej na nietrzymanie moczu. W dzienniczku zapisuje się poniższe wartości:
Tak uzupełniony dzienniczek mikcji umożliwia lekarzowi wyciągnięcie odpowiednich wniosków, a choremu oszczędza stresu podczas wywiadu lekarskiego.
Tutaj znajdziecie wzór dzienniczka mikcji. Warto wydrukować go i zapełniać przez minimum trzy dni. Dzienniczek mikcji dostępny jest też w formie aplikacji SeniControl. Wersja drukowana jest jednak z pewnością bardziej przyjazna dla seniorów.
Odpowiednio uzupełniony dzienniczek mikcji może być dużą pomocą podczas pierwszej wizyty u lekarza. Stanowi źródło najistotniejszych informacji na temat schorzenia, a także umożliwia stwierdzenie, jak bardzo jest ono zaawansowane. Pozwala także na dobranie najbardziej optymalnych wyrobów chłonnych do konkretnego problemu.
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz