Inkontynencja – co to jest? Inkontynencja moczowa a kałowa. Przyczyny i leczenie

Przeczytano 2 041 razy
 

Inkontynencja to wstydliwy problem, który może dotyczyć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Co to jest inkontynencja? Jakie są jej przyczyny? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Inkontynencja – co to jest?

Co to jest inkontynencja? Tak nazywane jest nietrzymanie moczu, czyli niezamierzone i mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego, częściowe lub całkowite. Skłonność do inkontynencji jest bardzo częsta u kobiet, ze względu na anatomię ich układu moczowego, ale problem ten może się pojawić tak naprawdę u każdego, bez względu na płeć, czy wiek.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu? Charakterystyczne objawy to:

  • nagła i silna potrzeba oddania moczu i następujący po niej wypływ moczu – jest to tzw. nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
  • niecałkowite opróżnianie cewki podczas oddawania moczu i wyciek kropelek po mikcji, niekontrolowany wyciek moczu podczas aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub w sytuacjach takich jak śmiech, kaszel, kichanie – jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • uczucie przepełnienia pęcherza oraz mimowolne wyciekanie moczu – inkontynencja wynikająca z przepełnienia pęcherza dotyczy często mężczyzn z przerostem prostaty,

Po ich zaobserwowaniu warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Inkontynencja kałowa a moczowa

Termin inkontynencja najczęściej odnosi się do inkontynencji moczowej – w tym artykule także skupiamy się na nietrzymaniu moczu. Warto jednak wiedzieć, że w medycynie istnieje także zjawisko polegające na nietrzymaniu kału. Jest to tzw. inkontynencja kałowa. Podobnie jak w przypadku inkontynencji moczowej, po zaobserwowaniu jej objawów należy się skonsultować z lekarzem.

Nietrzymanie moczu – przyczyny inkontynencji

Najczęstsze przyczyny inkontynencji moczowej to:

Nietrzymanie moczu – leczenie inkontynencji

Leczenie nietrzymania moczu zależy w największym stopniu od przyczyny dolegliwości. W przypadku, gdy zdiagnozowano wysiłkowe nietrzymanie moczu, leczenie polega na fizjoterapii i ma na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Dopiero w poważniejszych przypadkach wdrażane jest leczenie farmakologiczne, wstrzykiwanie botuliny do mięśni pęcherza lub leczenie chirurgiczne, które polega na wszczepieniu taśmy podtrzymującej cewkę. Natomiast jeśli przyczyną nietrzymania moczu jest infekcja bakteryjna układu moczowego, lekarz przepisuje odpowiednie antybiotyki.

Leczenie nietrzymania moczu można wspomóc poprzez modyfikację stylu życia:

  • ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny
  • ograniczenie spożycia dużych ilości płynów na noc oraz przed ważnymi spotkaniami,
  • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających pęcherz moczowy oraz mięśnie Kegla,
  • zmniejszenie masy ciała (dotyczy pacjentów z nadwagą lub otyłością).

Doraźna pomoc przy nietrzymaniu moczu

Osoby borykające się z nietrzymaniem moczu powinny korzystać z doraźnej pomocy wyrobów chłonnych, które skutecznie poprawią ich komfort życia i zabezpieczą przed wyciekaniem. W ofercie marki Seni, wiodącego producenta wyrobów chłonnych, znajdują się m.in. wkładki urologiczne dla kobiet Seni Lady oraz dopasowane do męskiej anatomii wkładki urologiczne dla mężczyzn Seni Man. Wkładki urologiczne doskonale sprawdzą się w przypadku inkontynencji lekkiej, średniej i kropelkowej. Jeśli istnieje potrzeba zastosowania bardziej chłonnego wyrobu, warto sięgnąć po pieluchomajtki dla dorosłych Super Seni, majtki chłonne Seni Active dedykowane osobom aktywnym lub pieluchy anatomiczne San Seni będące dobrym wyborem dla osób trwale unieruchomionych, otyłych i na wózkach inwalidzkich. Co ważne, wyroby chłonne Seni można zakupić w refundacji NFZ - przeczytaj, jak ją uzyskać.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66339,nietrzymanie-moczu-przyczyny

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go