Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Zapalenie pęcherza - objawy, przyczyny

Przeczytano 4 862 razy
 

Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość, która może objawiać się w różny sposób – w zależności od natężenia problemu. Jednak pierwsze sygnały, przede wszystkim częstsza potrzeba skorzystania z toalety oraz ból brzucha powinny skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu bądź urologa. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jakie jeszcze objawy mogą pojawić się w przebiegu choroby?

Zapalenie pęcherza – objawy

Objawy zapalenia pęcherza są zależne od stopnia nasilenia problemu. Początkowo jednak zauważalny jest przede wszystkim ból przy oddawaniu moczu i częstsza potrzeba korzystania z toalety. Dochodzi do tego także ból podbrzusza oraz nykturia, czyli konieczność oddawania moczu w nocy. Można zaobserwować także ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz gorączkę, a nawet krwiomocz. Ten ostatni objaw może być związany z poważną infekcją nerek bądź kamicą nerkową. Warto także zauważyć, że podczas zapalenia pęcherza może dochodzić także od nietrzymania moczu.

Zapalenie pęcherza a nietrzymanie moczu

Zapalenie pęcherza wywołuje nie tylko ból i duży dyskomfort podczas mikcji. Może także być jedną z przyczyn nietrzymania moczu. W trakcie infekcji pęcherz reaguje nadmiernie na każde, nawet niewielkie ilości zalegającego w nim moczu. Dlatego schorzenie to wiąże się z naglącymi i częstymi potrzebami opróżniania pęcherza. W niektórych sytuacjach dochodzić może jednak do popuszczania, chociażby niewielkich, kropelkowych ilości. Dlatego w przypadku silnego zapalenia pęcherza polecane jest korzystanie z wyrobów chłonnych, takich jak wkładki urologiczne. Umożliwiają one zredukowanie dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem oraz mokrą bielizną.

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Zapalenie pęcherza najczęściej spowodowane jest obecnością bakterii bądź innych drobnoustrojów w układzie moczowym. Chociaż na zapalenie pęcherza chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety, ze względów anatomicznych to te drugie borykają się ze schorzeniem znacznie częściej. Zwłaszcza kobiety aktywne seksualnie w wieku 20-30 lat oraz po menopauzie. Krótsza cewka moczowa umożliwia drobnoustrojom szybsze dotarcie do pęcherza. Z kolei przez fakt, iż znajduje się niedaleko odbytu, istnieje dużo większe ryzyko przemieszczenia się chociażby pałeczek okrężnicy, które są jedną z częstszych przyczyn zapalenia pęcherza. Dodatkowo zakażeniu sprzyjają także inne czynniki jak cukrzyca – w przypadku kobiet zwiększa ona ryzyko nawet trzykrotnie – duża aktywność seksualna, ciąża, operacje i powikłania operacyjne, choroby, które wymagają cewnikowania, a także czynniki genetyczne. Warto także podkreślić, iż zapalenie pęcherza może występować częściej przy ogólnym osłabieniu układu immunologicznego. W okresie wzmożonych zachorowań, gdy organizm musi radzić sobie z innymi stanami zapalnymi, istnieje większe prawdopodobieństwo infekcji układu moczowego.

Jak leczyć zapalenie układu moczowego?

Zapalenia pęcherza nie są trudne do wyleczenia, o ile nie zostały spowodowane innymi czynnikami niż bakterie. W sytuacji, w której przyczyną jest na przykład kamica nerkowa bądź konieczność cewnikowania, zapalenie może nawracać do czasu usunięcia jego przyczyny. Najważniejszym elementem leczenia zapalenia pęcherza jest antybiotykoterapia. Konieczne jest zatem zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu bądź urologa, który przepisze odpowiednie leki. Do działań prewencyjnych, a także polecanych podczas procesu leczenia zapalenia, zaliczyć można także odpowiednią higienę intymną. Poleca się korzystanie z płynów i chusteczek do higieny intymnej, które zawierają kwas mlekowy dbający o odpowiedni poziom pH tych okolic. Do tego zaleca się również picie dużych ilości płynów, by umożliwić odpowiednie filtrowanie pęcherza i szybsze pozbycie się namnażających się w cewce bakterii. W celu osłabienia bólu brzucha i nerek można także korzystać z termoforów, które zapobiegają także wychłodzeniu dolnych partii ciała.

Zapalenie pęcherza to bardzo częsta przypadłość, z którą boryka się wiele osób – przede wszystkim kobiet. Jednak szybkie skorzystanie z pomocy lekarza oraz dbałość o higienę intymną są w stanie skutecznie pozbyć się infekcji.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go