Bella

Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?

Przeczytano 16 410
6 Komentarzy
(5)
 

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie są jednak jedynym wyborem dostępnym na rynku, który spełnia potrzeby zarówno osób aktywnych, o ograniczonej mobilności i leżących. Kolejnym, na który warto zwrócić uwagę, są pieluchy anatomiczne. Czym różnią się od pieluchomajtek, a jakie mają cechy wspólne? W tym tekście skupimy się na różnicach i podobieństwach w zakładaniu, wyglądzie i chłonności obu wyrobów oraz na tym, jakim osobom są szczególnie polecane.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki – wygląd

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki różnią się przede wszystkim wyglądem i, co za tym idzie, także sposobem zakładania. Pieluchy reprezentują rodzaj otwarty wśród wyrobów chłonnych – oznacza to, że część biodrowa jest w nich odkryta, co zapewnia całkowitą swobodę ruchu i wysoką oddychalność. Wyglądem mogą przypominać dużych rozmiarów wkładki urologiczne. Jednak w przeciwieństwie do wkładek, pieluchy nie są przyczepiane do zwykłej bielizny lecz przytrzymywane za pomocą bielizny siatkowej, która dobrze przylega do ciała.

Z kolei pieluchomajtki dla dorosłych mogą kojarzyć się głównie z pieluszkami dla dzieci. Tak samo jak one posiadają przylepce, które umożliwiają odpowiednie dopasowanie wyrobu do bioder. Dodatkowo wyposażono je w dwa ściągacze taliowe, które gwarantują swobodę ruchu. Należą do rodzaju zamkniętego, gdyż biodra są w nich całkowicie osłonięte.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki – zakładanie

Przez wzgląd na różnice w wyglądzie, oba wyroby zakłada się zupełnie inaczej. Pieluchy anatomiczne mocuje się, jak już wspomnieliśmy, za pomocą majtek siatkowych, które wystarczy ściągnąć do połowy ud, a następnie umieścić czysty wyrób chłonny na miejscu. Majtki zapewniają odpowiednie przyleganie pieluchy do krocza, dlatego nie ma ryzyka, że wyrób będzie się przemieszczać. Łatwość zakładania sprawia, że pieluchy anatomiczne polecane są przede wszystkim osobom aktywnym z ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu, a także osobom częściowo mobilnym, na przykład na wózku. Pieluchomajtki mogą wydać się trochę trudniejsze do założenia, gdyż wymagają odpowiedniego przyczepienia przylepców do zewnętrznej warstwy wyrobu, by dobrze przylegał on do ciała. Wystarczy jednak zacząć od dolnego zapięcia, a następnie dopasować pieluchomajtki do talii za pomocą górnych przylepców. Pieluchomajtki nierzadko wybierane są przez opiekunów, którzy zajmują się osobami leżącymi – ich zakładanie w takim przypadku jest bowiem łatwiejsze od zakładania pieluch anatomicznych.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki – chłonność

Oba wyroby chłonne dedykowane są dla osób ze średnim, ciężkim oraz bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Chociaż różnią się wyglądem i sposobem zakładania, ich chłonność dostosowana jest do naprawdę wysokich potrzeb użytkowników. Do najbardziej chłonnych wyrobów możemy zaliczyć pieluchomajtki Super Seni Quatro oraz pieluchy anatomiczne San Seni Plus Extra.

Będą one odpowiednim wyborem dla osób z bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu (ponad 300 ml moczu wydalanych w sposób niekontrolowany co 4 godziny). Pomimo że pieluchy anatomiczne są mniej „osłonięte”, stanowią równie bezpieczne rozwiązanie co pieluchomajtki, zarówno dla osób aktywnych jak i częściowo mobilnych czy leżących. Oba wyroby mogą być także używane zamiennie – pieluchy anatomiczne doskonale sprawdzą się wśród użytkowników pieluchomajtek na przykład w gorące dni, gdy skóra potrzebuje jeszcze lepszej oddychalności.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki mają wiele cech wspólnych – szeroki zakres chłonności odpowiadający potrzebom osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu, ochronę przed przeciekaniem czy wygodę noszenia. Powyższe pieluchy dla dorosłych obejmuje również refundacja NFZ. Różnice w wyglądzie i sposobie zakładania umożliwiają jednak lepsze spersonalizowanie wyboru, dopasowanie pieluch anatomicznych przede wszystkim dla osób aktywnych i częściowo mobilnych, natomiast pieluchomajtek dla osób leżących. Cena pieluch dla dorosłych różni się w zależności od modelu, poziomu chłonności i rozmiaru. Opakowanie 10 szt. pieluch anatomicznych będzie jednak nieco tańsze niż paczka 10 szt. pieluchomajtek o takiej samej chłonności. Nie powinno to jednak stanowić kryterium wyboru produktu na nietrzymanie moczu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Olga On 2023-12-19
  Rating:
  5.0

  Dzien dobry, mam bardzo obfite miesiączki, czy wkladki anatomiczne mogłyby być dla mnie pomocnym rozwiązaniem? Podpaski w rozm maxi niestety nie są wystarczające. Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-12-19 Dzień dobry Pani Olgo, pieluchy anatomiczne to produkty przeznaczone na nietrzymanie moczu i kału. Producent nie wskazuje na ich zastosowanie wobec miesiączki, dlatego nie rekomendujemy takiego rozwiązania.

 • Napisał: Piotr On 2023-03-22
  Rating:
  5.0

  Co dla chłopca 9 lat, około 150cm wzrostu. Niestety nie trzymanie kału i czasami moczu. Mobilny-bardzo.W trakcie terapii. Proszę o pomoc.

  Replied by: Joanna On 2023-03-31 Panie Piotrze, sądzę, że dobrym wyborem będą pieluchomajtki dla większych dzieci Seni Kids Junior Super, które doskonale sprawdzą się przy problemie nietrzymania moczu i kału. Powyższe pieluchomajtki dedykowane są dzieciom, których masa przekracza 20 kg, a obwód w pasie osiąga 40-60 cm. Pieluchomajtki Seni Kids Junior Super znajdzie Pan w naszym sklepie internetowym: https://www.seni24.pl/pieluchomajtki-dla-dzieci-seni-kids-super_12857-20651#/1294-ilosc_sztuk-30_szt/3722-rozmiar-20_kg Nadmienię, że jest to największy rozmiar z linii Seni Kids. Posiadamy w ofercie również dwa mniejsze rozmiary pieluchomajtek dla dzieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcam Pana do konsultacji z naszą infolinią, która chętnie odpowie na Pana pytania: 56 45 19 105. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

 • Napisał: Justyna On 2022-12-29
  Rating:
  5.0

  Witam. Jakie pampersy polecacie dla osoby starszej leżącej? Rozmiar ok xl z dobra chłonnością?

  Replied by: Joanna On 2022-12-29 Pani Justyno, "dobra chłonność" jest pojęciem stosunkowo ogólnym, dlatego zachęcam Panią do kontaktu z naszą infolinią pod numerem telefonu 56 45 19 105. Nasze konsultantki rzetelnie odpowiedzą na Pani pytanie i doradzą w wyborze odpowiedniego produktu chłonnego.

 • Napisał: Anna On 2022-02-17
  Rating:
  5.0

  Witam.
  Mam 45 lat i niebawem operację kręgosłupa. Niestety zdarza mi się popuszczać mocz a nawet zmoczyc w dzień, w nocy też. Na co dzień używam majtek chłonnych.
  Po tej operacji będę mało mobilna. Czasem pewnie nie zdążę do toalety.. Niekiedy zdarza mi się chodzić nawet kilknaście razy dziennie do toalety ( w międzyczasie i tak niejednokrotnie moczę się)
  Mam pytanie, czy najbardziej chłonne pieluchy anatomiczne byłyby dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w nocy (bo nie ukrywam,że nie chciałabym używać pieluch na rzepy, bo to utrudni mi korzystanie z toalety, gdybym oczywiście zdążyła..)
  Dziękuję za odpowiedź.
  Anna

  Replied by: Joanna On 2022-02-18 Pani Anno, pieluchy anatomiczne San Seni zostały zaprojektowane z myślą o osobach mobilnych oraz niemobilnych, dlatego sądzę, że mogą być dla Pani odpowiednim produktem na noc. Pieluchy San Seni Maxi są przeznaczone dla osób borykających się z ciężką inkontynencją moczową, dlatego powinny sprawdzić się w nocy, kiedy zwiększa się trudność z dotarciem do toalety na czas. Natomiast na dzień polecałabym wypróbowanie najbardziej chłonnych wkładek urologicznych dla kobiet, czyli Seni Lady Plus. Jeśli w ciągu dnia będzie Pani w stanie dotrzeć do toalety samodzielnie, a zdarzy się jedynie sporadyczne popuszczanie moczu, wkładki powinny się sprawdzić.

 • Napisał: Piotr On 2021-04-22
  Rating:
  5.0

  Czy na pieluchy anatomiczne zakładamy jeszcze zwykłą bielizną?

  Replied by: Joanna On 2021-04-22 Panie Piotrze, na pieluchy anatomiczne zakładamy wielorazowe mocujące majtki siatkowe San Seni lub Seni Fix Plus - oba warianty są dostępne w naszym sklepie internetowym. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

 • Napisał: Monika Cz On 2020-02-11
  Rating:
  5.0

  Muszę dzięki wam kupić pieluchy zapinane na rzepy zdecydowanie! Dziadek jest osobą leżaca i zdecydowanie będzie tak najwygodniej!

  Dziękuję wam za ten artykuł.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 981 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 149 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 418 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 742 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 618 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 557 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 282 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak zapobiegać odleżynom?
Jak zapobiegać odleżynom?
10 181 1

Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...

czytaj więcej