Źle dobrany produkt na problem nietrzymania moczu? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni! Tel. 56 451 91 44

Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?

7415 Wyświetleń
2 Komentarzy
 5.0  

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie są jednak jedynym wyborem dostępnym na rynku, który spełnia potrzeby zarówno osób aktywnych, o ograniczonej mobilności i leżących. Kolejnym, na który warto zwrócić uwagę, są pieluchy anatomiczne. Czym różnią się od pieluchomajtek a jakie mają cechy wspólne. W tym tekście skupimy się na różnicach i podobieństwach w zakładaniu, wyglądzie i chłonności obu wyrobów oraz temu, jakim osobom są szczególnie polecane.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki – wygląd

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki różnią się przede wszystkim wyglądem i, co za tym idzie, także sposobem zakładania. Pieluchy reprezentują rodzaj otwarty wśród wyrobów chłonnych – oznacza to, że część biodrowa jest w nich odkryta, co zapewnia całkowitą swobodę ruchu i wysoką oddychalność. Wyglądem mogą przypominać dużych rozmiarów wkładki urologiczne. Jednak w przeciwieństwie do wkładek, pieluchy nie są przyczepiane do zwykłej bielizny lecz przytrzymywane za pomocą bielizny siatkowej, która dobrze przylega do ciała.

Z kolei pieluchomajtki dla dorosłych mogą kojarzyć się głównie z pieluszkami dla dzieci. Tak samo jak one posiadają przylepce, które umożliwiają odpowiednie dopasowanie wyrobu do bioder. Dodatkowo wyposażono je w dwa ściągacze taliowe, które gwarantują swobodę ruchu. Należą do rodzaju zamkniętego, gdyż biodra są w nich całkowicie osłonięte.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki – zakładanie

Przez wzgląd na różnice w wyglądzie, oba wyroby zakłada się zupełnie inaczej. Pieluchy anatomiczne mocuje się, jak już wspomnieliśmy, za pomocą majtek siatkowych, które wystarczy ściągnąć do połowy ud, a następnie umieścić czysty wyrób chłonny na miejscu. Majtki zapewniają odpowiednie przyleganie pieluchy do krocza, dlatego nie ma ryzyka, że wyrób będzie się przemieszczać. Łatwość zakładania sprawia, że pieluchy anatomiczne polecane są przede wszystkim osobom aktywnym z ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu, a także osobom częściowo mobilnym, na przykład na wózku. Pieluchomajtki mogą wydać się trochę trudniejsze do założenia, gdyż wymagają odpowiedniego przyczepienia przylepców do zewnętrznej warstwy wyrobu, by dobrze przylegał on do ciała. Wystarczy jednak zacząć od dolnego zapięcia, a następnie dopasować pieluchomajtki do talii za pomocą górnych przylepców. Pieluchomajtki nierzadko wybierane są przez opiekunów, którzy zajmują się osobami leżącymi – ich zakładanie w takim przypadku jest bowiem łatwiejsze od zakładania pieluch anatomicznych.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki – chłonność

Oba wyroby chłonne dedykowane są dla osób ze średnim, ciężkim oraz bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Chociaż różnią się wyglądem i sposobem zakładania, ich chłonność dostosowana jest do naprawdę wysokich potrzeb użytkowników. Do najbardziej chłonnych wyrobów możemy zaliczyć pieluchomajtki Super Seni Quatro oraz pieluchy anatomiczne San Seni Plus Extra.

Będą one odpowiednim wyborem dla osób z bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu (ponad 300 ml moczu wydalanych w sposób niekontrolowany co 4 godziny). Pomimo że pieluchy anatomiczne są mniej „osłonięte”, stanowią równie bezpieczne rozwiązanie co pieluchomajtki, zarówno dla osób aktywnych jak i częściowo mobilnych czy leżących. Oba wyroby mogą być także używane zamiennie – pieluchy anatomiczne doskonale sprawdzą się wśród użytkowników pieluchomajtek na przykład w gorące dni, gdy skóra potrzebuje jeszcze lepszej oddychalności.

Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki mają wiele cech wspólnych – szeroki zakres chłonności odpowiadający potrzebom osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu, ochronę przed przeciekaniem czy wygodę noszenia. Różnice w wyglądzie i sposobie zakładania umożliwiają jednak lepsze spersonalizowanie wyboru, dopasowanie pieluch anatomicznych przede wszystkim dla osób aktywnych i częściowo mobilnych, natomiast pieluchomajtek dla osób leżących.

Więcej o pieluchach anatomicznych można dowiedzieć się z filmu Prosto o pieluchach anatomicznych San Seni:

Pytania i komentarze

 • Napisał: Piotr 2021-04-22
  Ocena:
  5.0

  Czy na pieluchy anatomiczne zakładamy jeszcze zwykłą bielizną?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-22 Panie Piotrze, na pieluchy anatomiczne zakładamy wielorazowe mocujące majtki siatkowe San Seni lub Seni Fix Plus - oba warianty są dostępne w naszym sklepie internetowym.

 • Napisał: Monika Cz 2020-02-11
  Ocena:
  5.0

  Muszę dzięki wam kupić pieluchy zapinane na rzepy zdecydowanie! Dziadek jest osobą leżaca i zdecydowanie będzie tak najwygodniej! Dziękuję wam za ten artykuł.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go