Nietrzymanie stolca - przyczyny, objawy, leczenie
Nietrzymanie stolca utożsamiane jest przede wszystkim z problemem osób starszych. Może jednak wystąpić niezależnie od grupy wiekowej, na przykład jako efekt urazów w obrębie miednicy czy wypadania odbytnicy. Jest to również schorzenie dotykające dzieci, choć najczęściej wynika ono z przyczyn czynnościowych, o czym napiszemy niżej. W jaki sposób objawia się nietrzymanie kału? Co je powoduje i w jaki sposób można je wyleczyć? O tym opowiemy w naszym artykule.
Objawy nietrzymania stolca
Nietrzymanie kału może objawiać się różnie w zależności od kondycji pacjenta. U niektórych chorych występuje jako utrata kontroli nad wydalaniem gazów z przewodu pokarmowego, czemu towarzyszy brudzenie bielizny. U innych dochodzi do mimowolnego oddawania luźnych stolców. Z kolei w najcięższych przypadkach nietrzymanie kału polega na całkowitym braku kontroli nad utrzymaniem gazów oraz kału. Nietrzymanie stolca może występować w formie naglącej – chory odczuwa wtedy ogromną potrzebę udania się do toalety i nierzadko nie jest w stanie zdążyć do niej w odpowiednim czasie. W innych przypadkach stolec oddawany jest zupełnie nieświadomie. Chory nie odczuwa bowiem charakterystycznego parcia.
Nietrzymanie stolca u osób starszych
Najczęściej nietrzymanie stolca występuje właśnie u osób starszych. Dochodzi u nich do osłabienia funkcji zwieraczy lub uszkodzeń nerwów, które odpowiadają za procesy wypróżniania. Jakie są główne przyczyny nietrzymania kału u osób starszych?
Nietrzymanie stolca u osób starszych – przyczyny
Przyczyn nietrzymania stolca w podeszłym wieku jest naprawdę wiele. Za najczęstsze z nich wskazuje się jednak choroby neurologiczne, które w tym wieku powodują zmniejszenie świadomości seniora, a co za tym idzie także mniejszą kontrolę nad własnym ciałem. Dlatego popuszczanie kału występuje często u osób z udarami czy demencją, u których dochodzi do upośledzenia funkcji poznawczych. To także częsta przypadłość u osób ze stwardnieniem rozsianym, już na późniejszym stadium. Do nietrzymania kału u seniorów mogą doprowadzić także inne schorzenia, takie jak wypadające żylaki odbytu bądź samo wypadanie odbytu, które jest efektem osłabienia mięśni dna miednicy oraz krocza. Może mieć ono także podłoże neurologiczne. Jednak przyczyny nietrzymania kału mogą być też bardziej prozaiczne. Zauważa się, iż trudności z utrzymaniem stolca występują także u seniorów z częstymi biegunkami. Może być to spowodowane nieodpowiednią dietą lub alergiami pokarmowymi. Istotnym, choć bardzo często bagatelizowanym problemem, który przyczynia się do nietrzymania stolca, jest utrudniony dostęp do toalety. Dotyczy to przede wszystkim seniorów w domach opieki.
Nietrzymanie stolca u osób starszych – leczenie
Leczenie nietrzymania stolca zależne jest od rozpoznania przyczyny tego schorzenia. W sytuacjach, w których do popuszczania kału dochodzi z powodu częstych biegunek, odpowiednim sposobem leczenia jest zmiana diety oraz doraźne stosowanie leków przeciwbiegunkowych. U seniorów, u których istnieje niewielki defekt mięśni zwieraczy lub ich osłabienie, można stosować tak zwany biofeedback. To rodzaj treningu behawioralnego, który umożliwia naukę kontrolowania funkcji fizjologicznych. Metoda polega na umieszczeniu w odbycie elektrody, której zadaniem jest mierzenie aktywności podczas trwania skurczu. Pacjent musi natomiast w odpowiedni sposób kurczyć i rozkurczać mięśnie zwieracza. Gdy zrobi to prawidłowo, a napięcie zwieraczy rośnie, słyszy sygnał, który informuje go o prawidłowym wykonaniu zadania. Ćwiczenia powinny być wykonywane kilka razy dziennie po około piętnaście minut. Efekty można zaobserwować po kilku miesiącach. W sytuacji, w której osłabienie mięśni jest znaczne, a pacjent nie jest w stanie samodzielnie wykonywać ćwiczeń, możliwe jest zastosowanie elektrostymulacji przezodbytowej. Metoda ta polega na umieszczeniu w odbycie elektrody, która stymuluje mięśnie zwieracza do skurczu. W ten sposób umożliwia ona zwiększenie spoczynkowego napięcia zwieraczy odbytu tak samo, jak w przypadku biofeedbacku. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów po kilku miesiącach, lekarz może skierować pacjenta na zabieg operacyjny. W zależności od tego, jak zaawansowany jest problem, może zaistnieć konieczność rekonstrukcji zwieraczy, wykonanie zastępczych zwieraczy lub wszczepienie protezy zwieracza. W skrajnych przypadkach całkowitego nietrzymania kału lekarz może zalecić wprowadzenie stomii.
Nietrzymanie stolca u starszych dzieci
Dzieci do trzeciego lub czwartego roku życia powinny nabyć umiejętność kontrolowania mięśni zwieracza i panowania nad funkcjami fizjologicznymi. Dlatego w sytuacjach, w których po tym czasie dochodzi do brudzenia bielizny, rodzice mogą czuć się zaniepokojeni. Nietrzymanie stolca u starszych dzieci jest zwykle mają charakter czynnościowy. Na czym to polega? Co jest tego przyczyną?
Nietrzymanie stolca u starszych dzieci – przyczyny
Jeśli u dziecka nie występują choroby rozwojowe, które mogą przyczynić się do nietrzymania kału, a także dziecko nie ma niepełnosprawności umysłowej lub fizycznej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nietrzymanie stolca występuje u niego na tle czynnościowym. Wskazuje się, że aż 90% przypadków nietrzymania stolca u starszych dzieci ma charakter czynnościowy. W momencie, w którym stolec dochodzi do odbytnicy, dochodzi do zmniejszenia napięcia zwieracza wewnętrznego oraz rozkurczu zwieracza zewnętrznego. W ten sposób dochodzi do świadomej defekacji. Jednak w przypadku czynnościowego nietrzymania stolca dziecko kurczy zwieracz, przez co masy kałowe powracają do końcowego odcinka odbytniczo-esiczego jelita grubego. W tym czasie dochodzi do wchłonięcia wody z kału przez jelito, przez co stolec robi się twardszy, a zatem trudniejszy do wydalenia. Nietrzymanie kału pojawia się w momencie, w którym jest on utrzymywany już tak długo, iż zaczyna bezwiednie wyciekać z odbytnicy. Rodzice mogą pomylić to z biegunkami. Z drugiej strony do popuszczania dochodzi także w sposób bezwiedny, gdyż rozciągające się w tym czasie ściany odbytnicy są coraz słabsze, a mięśnie utrzymujące masy kałowe nie potrafią ich już utrzymać. Podczas epizodów czynnościowego nietrzymania kału wstrzymywanie defekacji powoduje bolesne zaparcia, które budzą w dziecku lęk przed załatwianiem swoich potrzeb. Dlatego dalej wstrzymuje ono stolec, co tylko potęguje problem. Przyczyny czynnościowego nietrzymania kału nie są jeszcze poznane. Wskazuje się jednak na ich tło psychosomatyczne. Mają na nie wpływ stres, pośpiech, nieuzasadniony lęk przed oddawaniem kału lub kojarzenie nocnika bądź muszli klozetowej z karą (co jest spowodowane nieodpowiednim przeprowadzeniem treningu czystości przez rodziców). W niektórych sytuacjach zanieczyszczanie się kałem może być wyrazem buntu wobec rodziców oraz metodą wywierania presji. W takich sytuacjach konieczne jest udanie się do psychologa dziecięcego.
Nietrzymanie stolca u starszych dzieci – leczenie
Leczenie czynnościowego nietrzymania stolca uzależnione jest oczywiście od tego, co jest przyczyną schorzenia. Ze względu na to, iż powody występowania tej choroby nie są do końca poznane, najczęstszymi metodami jest modyfikacja behawioralna, poradnictwo oraz odpowiednia farmakoterapia. Dodatkowo pierwszą czynnością, która konieczna jest przy rozpoczęciu leczenia dziecka jest oczyszczenie jelita z zalegających w nim mas kałowych. Można zrobić to za pomocą wlewek doodbytniczych. Proces leczenia może potrwać kilka miesięcy. Jednocześnie rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że nawroty w przypadku czynnościowego nietrzymania kału są bardzo częste. Jest to związane z długim czasem rekonwalescencji samej odbytnicy, która potrzebuje miesięcy by wrócić do poprzedniego stanu. Dodatkowo choroba ma swoje podłoże w psychice dziecka, co automatycznie sprawia, że do poprawy stanu chorego potrzeba czasu. Leczenie za pomocą terapii podtrzymuje się także poprzez połączenie go ze stosowaniem odpowiednich farmaceutyków. Dziecku podaje się zatem substancje zmiękczające stolec.
Nietrzymanie stolca po porodzie
Kobiety, ze względu na swoją budowę anatomiczną, są najbardziej narażone na nietrzymanie stolca. Najczęściej spowodowane jest ono powikłaniami po porodzie naturalnym. Chociaż poporodowe nietrzymanie stolca i gazów jest problemem intymnym i bardzo wstydliwym, poznanie jego przyczyn oraz sposobów leczenia możliwe jest tylko dzięki wizycie u lekarza.
Nietrzymanie stolca po porodzie – przyczyny
Ilość kobiet cierpiących na nietrzymanie kału po porodzie nie jest do końca znana. Jest to związane z wstydliwością problemu oraz brakiem chęci do zgłaszania się z nim po pomoc lekarską. Szacuje się jednak, że dotyczy ono do 20% matek. Ryzyko poporodowego nietrzymania stolca wzrasta wraz z liczbą porodów oraz masą urodzeniową dziecka – im jest ono większe, tym większe ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia struktur mięśniowych, odpowiadających za utrzymanie kału. Podczas porodu może dojść do pęknięcia pochwy i skóry, jednak nie zawsze jest ono na tyle poważne, by przyczynić się do późniejszych komplikacji. Dopiero pęknięcia w rejonie zwieracza odbytu lub pęknięcia obejmującego także błonę śluzową odbytnicy stanowią powód nietrzymania stolca i gazów po porodzie. Kolejną przyczyną poporodowego nietrzymania stolca jest uszkodzenie mechaniczne nerwów zwieraczy odbytu. Są one spowodowane porodem z użyciem kleszczy, porodem w pozycji horyzontalnej, zaawansowanym wiekiem rodzącej, dużą liczbą wcześniejszych porodów oraz zatrzymaniem akcji porodowej, które wydłużyło czas samego porodu.
Nietrzymanie stolca po porodzie – leczenie
Leczenie poporodowego nietrzymania stolca jest zależne od tego, jak rozległe są problemy kobiety. W wielu przypadkach, gdy dochodzi do rozerwania zewnętrznego zwieracza podczas porodu, już po akcji porodowej jest on zszywany. W sytuacji, w której dojdzie do pęknięcia wewnętrznego zwieracza może to zostać niezauważone przez lekarza. Takie uszkodzenia diagnozuje się dopiero za pomocą USG. Jeśli uraz jest rozległy konieczne jest szybkie zszycie uszkodzenia – zarówno błon śluzowych jak i mięśni. Po leczeniu operacyjnym pacjentka otrzymuje także antybiotyki, które zapobiegają zakażeniu rany. Po operacji konieczne jest także przeprowadzenie rehabilitacji polegającej na wzmocnieniu mięśni odbytu. Można dokonać tego za pomocą wspomnianej wcześniej metody biofeedback. Zachęca się również, by kobiety korzystały z pomocy urofizjoterapeuty, który pokaże im odpowiednie ćwiczenia umożliwiające poprawę kondycji mięśni. Aby zminimalizować ryzyko nietrzymania stolca po porodzie, a także nietrzymania moczu, warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za podtrzymanie cewki moczowej oraz odbytu.
Doraźna pomoc przy nietrzymaniu stolca
Nietrzymanie stolca jest bardzo intymnym, wstydliwym problemem, który wywołuje ogromne poczucie dyskomfortu niezależnie od wieku i płci chorego. Dlatego tak istotne jest, by jak najszybciej zgłosić się z problemem do lekarza i poszukać pomocy. W sytuacjach, w których chory jest w trakcie leczenia i pragnie neutralizować nieprzyjemną woń związaną z nietrzymaniem kału, a także ryzyko pojawienia się podrażnień i odparzeń, wskazane jest korzystanie z wyrobów chłonnych. To między innymi pieluchomajtki dla dorosłych i pieluchomajtki dla dzieci, które sprawdzają się zarówno przy nietrzymaniu moczu jak i kału. Są wygodne i oddychające, jednak u osób aktywnych mogą wywoływać dyskomfort związany z wielkością wyrobu i jego widocznością pod ubraniem. W takich sytuacjach warto skorzystać z pieluch anatomicznych do inkontynencji kałowej, które nosi się wraz z majtkami siatkowymi. To wygodne i bardzo dyskretne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno u osób starszych jak i kobiet po porodzie.
Nietrzymanie kału jest problemem, który kojarzy nam się głównie z seniorami. Niestety dotyczy on wielu osób niezależnie od wieku. Na szczęście jest to schorzenie, które może zostać wyleczone po postawieniu odpowiedniej diagnozy. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej po rozpoznaniu pierwszych objawów udać się do lekarza, który wskaże najlepszą metodę leczenia.
Powiązane wpisy
Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....
Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...
Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...
Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...
Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...
Komentarze
Wydalam mocz I kal bez czucia jestem leczona gemcytsbina I biore gabapentin 300mg I sterydy od 27.03.24 Pabi_Dexamethason proszę mi pomoc
Replied by: Joanna On 2024-04-02
Powiedzcie mi mam córkę 9letnia i cały czas zabrudzą się kałem co mam zrobić
Replied by: Joanna On 2024-03-21
Przy demencji facet popuszcza cały czas i ma boleści na dole brzucha koło biodra
i popuszcza kał
Replied by: Joanna On 2023-10-30
Mam 60 lat i problemy z deflacją nie utrzymam stolca ani minuty muszę tu i teraz
Replied by: Joanna On 2023-08-28
Witam czy mogę zamówić próby wkładek dla osób starszych?
Replied by: Joanna On 2023-08-16
Witam .Moja córka ma 10 lat od jakiegoś czasu ma problemy z kałem byliśmy na badaniach krwi pila leki ale to nic nie pomogło . a wiec corka zakłada podpaski gdy idzie na toaletę odda rochę stolca a gdy wstanie pochodzi okbawi się szybko biegnie do toalety bo ma potrzebę wyróżnienia i znów to samo odda trochę stolca a na podpasce gdy idzie kolejny raz do toalety ma bardzo dużo stolca na niej.Pytalam co jej dolega czy ma bóle brzucha mówiła ze nie ma , nie wiem jak jej pomoc czy mam się zgłosić do specjalisty?,
Replied by: Joanna On 2023-07-31
Jestem osobą aktywną mam 33 lata od kilku miesięcy borykam się z nietrzymaniem kału podczas puszczania bąka zdarzy mi się zabrudzić majtki kałem i to poważnie. Jest to dla mnie bardzo wstydliwy problem , zdarzyło mi się że obudziłem się w łóżku po defekacji , rzadki stolec był wszędzie . A ja pomimo swojego wieku poczułem się jak niemowlę które nie kontroluje swoich potrzeb jak to małe dziecko. Zastanawiam się który produkt ochroni mnie przez cały dzień w biurze i nie doprowadzi do wstydliwej wpadki w towarzystwie a do tego będzie dyskretny i w pełnienie ochroni.
Replied by: Alicja On 2023-06-19
CZĘSTO ZDAŻA MI SIĘ ,ŻE CHCĄĆ PUŚCIĆ BĄKA POPUSZĘ KAŁ.MAM 68 LAT .PIJĘ DUŻO WODY I INNYCH PŁYNÓW TAK W GRANICACH 3-4 LITRÓW ,GDYŻ MAM W KRWI KWAŚ MOCZOWY I B IORĘ MILURIT 100 MG.PONADTP LECZĘ CUKRZYCĘ I TEŻ BIORĘ TABLETKI SYMFPORMIN 500mg.dzieje się to tak od 8-10 miesięcy.JEM SPORO WARZYW I OWOCÓW .CZY TO TEŻ MOŻE BYĆ PRZYCZYNA.
Replied by: Joanna On 2023-04-03
Witam co moge zrobic boli mnie i piecze odbyt lekarz nic nie widzi w badaniu per rektum kolonioskopia byla w maju ok teraz mam bol w dole brzucha po prawej stronie czesto biegunki jedno dniowe i problem z kalem tz.jak mam parcie na stolec do nie moge zdazyc do wc popuszczam kal jest sluzowaty .
Replied by: Joanna On 2023-02-13
Moja mama jest osobą leżąca. Będąc w szpitalu ,aby się mogla wyproznic, zastosowano lewatywę, następnie załatwiała się normalnie, raz, dwa razy dziennie w pieluchę. Obecnie w domu, załatwia się w pieluchę cztery , pięć razy dziennie, również w nocy. Kał ma normalna konsystencję i kolor, nie ma biegunki, nadmienie że posiłki również je niewielkie. Nie wiem do jakiego lekarza powinnam się udać. Przyznam że jest to dla nas bardzo uciążliwa sytuacja. Proszę o poradę.pozdrawiam.
Replied by: Joanna On 2022-09-26
Od paru lat popuszczam kal i gazy
Juz nie wiem jak sobie z tym radzic tym bardziej ,ze bylam u proktologa i stwierdzil ,ze nic niepokojacego sie nie dzieje.Nie wie juz jak sobie z tym radzic bo strasznie mi wstyd z powodu jednego i drugiego problemu.Mam 69 lat.Prosze o rade.
Replied by: Joanna On 2022-09-23
Mama ma 95 lat jest po operacji szyjki kości udowej. W szpitalu miała problem z oddaniem stolca .Dzisiaj w domu dopuszcza stolec co godzinę. Ma problemy z frekwencją.Czy to dopuszczenia stolca może minąć po adaptacji do warunków domowych?
Replied by: Joanna On 2022-09-05
Mam problem z nietrzymanie kału ogólnie rano jak wstanę nie zdążę dojść do toalety po odróżnieniu cały dzień wykonuję różne prace to mam spokój.
Czy to jest sprawa zwieracza?
Jakim doraźnym lekiem można to naprawić?
Proszę o pomoc Dziękuję
Replied by: Joanna On 2022-08-19
Mąż miał udar ,teraz nie może zdążyć do toalety z kałem,czym leczyć żeby trzymacze dobrze trzymały
Replied by: Joanna On 2022-08-12
Moj mąz ma 65 lat. od roku zauwazylam ze czesto kozysta z toalety i slysze ze ma biegunki i gazy.Ostatnio tez zauwazylam ze brudzi bielizne i przescieradlo kałem .Jak gdzies idziemy to biegiem leci do toalety.Jak pytam go to sie wypiera ale ja slysze i widze traci tez na wadze i czesto jest zmeczony duzo spi.
Replied by: Joanna On 2022-06-24
Mam stenozę kręgosłupa lędźwiowego. Po każdym posiłku mam luźne stolce.
Replied by: Joanna On 2022-04-11
Moja mama ma 88 lat jest lezaca nie oddawala stolca przez 3 tygodnie teraz 3 dzien ma rozwolnienie ale robi troszkie ale w kazdej pielusze cz to normalne moze byc ze nie zalatwiala sie 3 tygodnie
Replied by: Joanna On 2022-04-04
Witam mam 44 lata i od 2 tygodni nie czuje ale nie utrzyj.uje kalu i załatwiam się w majątku.
Biorę leki nasenne czy to mi może by przyczyna.
Do tego leki na depresje . Na leki ataki paniki. Co mogę z ty zrobić. Wstyd mi iść do lekarza ?
Replied by: Joanna On 2022-03-30
Mam 46 jestem po operacji macicy i jajników z powodu nowotworu . Operację przeszłam rok temu. W dniu dzisiejszym podczas porannego oddawania moczu i podcierania zobaczyłam mocno pomarańcz owy papier toaletowy .Co mam zrobić ???
Replied by: Joanna On 2022-03-03
Witam. Mam 30 lat i mam problem gdy wychodzę z domu nawet na zakupy muszę szukać toalety bo od razu mam taką potrzebę ale gdy jestem w domu to nie mam z tym problemu. Jaka jest tego przyczyna?
Replied by: Joanna On 2022-02-28
Witam czy to normalne po posiłku odrazu się wyprusznia w ciągu godziny
Replied by: Joanna On 2022-02-09
Mam 72 lata,jestem po operacji ujęcia 2/3 żołądka z powodu chłonniaka.Do tej pory nie było większych kłopotów z wyróżnieniem .Obecnie oddaje stolec z zakłóceniami tzn.niecodziennie i o różnym zabarwieniu oraz konsystencji. Mam gazy,przy których zdarzyło mi się bezwiednie oddanie w nocy bezwodnego iwodnistego stolca.Biore różne suplementy diety,10 Tys.jednostek vit.D3,magnez,cynk,.Może to na skutek tych leków albo żywienia mam takie dolegliwości.Do jakiego lekarza proktologia czy gastroenterologia.
Replied by: Joanna On 2022-01-10
Witam .Ja mam prawie 50 lat .Od lat zmagam się z żylakami odbytu,po porodzie w 1992 kiedy to pierwszy raz wyszły mi hemoroidy.Bardzo mnie krępuje iść do lekarza i pokazywać tyłek ????. Dlatego 20 lat już się się z tym męczę.Jednak teraz jakoś nie utrzymuje kału ????Nie wiem jak mogę sobie z tym poradzić ? Bez wizyty ? To jest dla mnie zbyt wstydliwe,dlatego proszę o wskazówki ?
Replied by: Joanna On 2022-01-10
Witam. Mam problem, muszę natychmiast skorzystać z toalety w przypadku kiedy mam oddać stolec mam, 71 lat boję się wyjść z domu żeby nie spotkała przykra niespodzianka muszę napisać że nie mam żylaków odbytu
Replied by: Joanna On 2021-08-17
Rok temu oddałam bezwiednie stolec ( był dość luźny ) w bieliznę i teraz w sierpniu b.r. zdarzyło mi się to ponownie, tyle że w małej ilości ( był jeszcze luźniejszy niż poprzednio.
Mam 66 lat jestem w dobrej kondycji, borykam się jedynie ze stanem przedcukrzycowym ( z powodzeniem ), mam leczone nadciśnienie. W wyniku stosowanej diety antycukrzycowej oraz aktywności fizycznej schudłam w ostatnich 3-ch latach 12 kg.
Czuję się b. dobrze, nie mam nadwagi.
Urodziłam dwoje dzieci, nigdy nie miałam problemów ginekologicznych ani urologicznych. Morfologia i mocz ok.
Proszę o info co może być przyczyną tego sporadycznego ale jednak popuszczania stolca oraz co można na to poradzić.
Replied by: Joanna On 2021-08-12
Witam. Jestem osobą młoda po 20 i mam problem z nietrzymanie stolca tzn. zdarza się często, że po jedzeniu muszę koniecznie iść do WC, tak jak wyjazdy z dluzsza podróż też bywają dla mnie uciążliwe gdyż w domu nie muszę skorzystać z toalety a gdy wyjadę czuje, że koniecznie muszę iść towarzyszą mi w tym częsty luźny kal. Czy da się to jakoś leczyć? Można w jakiś sposób temu zapobiec?
Replied by: Joanna On 2021-08-02
jak należy wykonywać cwiczenie behawioralne przy nietrzymaniu stolca
Replied by: Joanna On 2021-08-02
Ja w sprawie nietrzymania kału, mam 75 lat zdarza mi się czasem popuścić mocz, przy kichaniu, kaszlu, ale również od pewnego czasu popuszczam kał, dzieje się to po wydaleniu gazów. Czytałam, że ćwiczenie mięśni miednicy pomaga i na zwieracz cewki, to może również pomoże na zwieracz odbytu. To może te kulki gejszy, które są ponoć pomocne przy ćwiczeniu mięśni miednicy ?
Replied by: Joanna On 2021-03-08
Czy poważne zmiany zwyrodnirniowe kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach mogą być przyczyną "popuszczania" moczu i kału?
Replied by: Joanna On 2021-02-01
Moja mama (71 lat) po miesięcznym pobycie w szpitalu, a wcześniej po przebytych wielu poważnych operacjach, obecnie nie porusza się samodzielnie i musi korzystać z pieluchomajtek. Jej problem może nie do końca dotyczy nietrzymania stolca, ale nie potrafi określić czy oddała stolec czy nie. Tak jakby tego nie czuła. Często myśli, że tylko oddała gazy, jednak pielucha jest do wymiany. Czy mogę jakoś mamie pomóc? Dodam, że żywiona jest dojelitowo przez jejunostomię oraz w sposób normalny doustnie. Preparat żywieniowy jest ten sam od kilku lat, niestety musi być podawany ze względu na bardzo niską wagę mamy i fakt, że nie jest w stanie przyjąć doustnie tyle kalorii ile powinna, aby przybrać na wadze.
Replied by: Natalia Witkowska On 2021-01-18
Zadaj pytanie lub napisz komentarz