Bella

Kropelkowe nietrzymanie moczu. Jak radzić sobie z wilgocią?

Przeczytano 8 700
1 Komentarz
(5)
 

Nietrzymanie moczu jest przypadłością, która dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć statystycznie to ta pierwsza grupa boryka się z nim najczęściej. Jedna na cztery kobiety z dużym prawdopodobieństwem miała bądź ma problem z popuszczaniem moczu. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak predyspozycje anatomiczne, ciąże i porody, menopauza czy choroby towarzyszące. Warto zatem zwracać uwagę już na pierwsze objawy, by móc jak najszybciej rozpocząć proces leczenia. Początkowym etapem choroby jest najczęściej niewielkie popuszczanie moczu w niektórych sytuacjach, które świadczy o możliwości rozwinięcia się tego schorzenia. Dlatego w tym tekście skupimy się na kropelkowym nietrzymaniu moczu a także sposobach na radzenie sobie z wilgocią.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymaniem moczu (NTM) określa się mimowolne oddawanie moczu w trakcie dnia bądź w nocy. Z punktu widzenia ilości oddawanej uryny możemy określić stopień nietrzymania moczu, który świadczy o zaawansowaniu schorzenia. Wyróżniamy także kilka rodzajów nietrzymania moczu:

Kropelkowe nietrzymanie moczu

Stopień nietrzymania moczu można określić na podstawie ilości uryny wydalanej w sposób niekontrolowany w czasie 4 godzin. Jeśli ilości moczu są niewielkie, do 50 ml, wtedy możemy mówić o kropelkowym nietrzymaniu moczu. To początkowy etap rozwoju choroby, dlatego tak istotna jest szybka reakcja - szukanie pomocy u specjalisty. W tym czasie możliwe jest bowiem wyleczenie schorzenia za pomocą fizjoterapii a często nawet zmian stylu życia. Nietrzymanie moczu może być bowiem efektem otyłości.

Kropelkowe nietrzymanie moczu występuje zwykle jako popuszczanie bardzo niewielkich ilości moczu w trakcie dnia. Może odbywać się to na przykład podczas kaszlu czy kichania, co sugerowałoby wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pomimo faktu, że popuszczanie jest nieznaczne, może wywoływać duży dyskomfort u osoby chorej. Dlatego, oprócz leczenia i stosowania się do zaleceń lekarza, warto skorzystać także z wyrobów higienicznych, które chronią przed wilgocią. Z których z nich najlepiej skorzystać?

Wkładki urologiczne - jakie wybrać?

Ochrona przed wilgocią stanowi niezwykle ważny element wsparcia osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu. Zarówno ze względów fizycznych jak i psychologicznych. Wyroby chłonne pozwalają na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu, który powoduje zawstydzenie, ale także chronią skórę przed odparzeniami i podrażnieniami, mogącymi być efektem utrzymania delikatnej skóry okolic intymnych w wilgotnym środowisku.

Aby mieć pewność, że wyrób będzie zarówno dyskretny, jak i chłonny, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • Superabsorbet (substancja związująca wilgoć) - wkładki urologiczne, w przeciwieństwie do na przykład podpasek, posiadają substancję związującą wilgoć, która nie pozwala jej wydostać się na zewnątrz pod naciskiem. Dzięki temu skóra pozostaje sucha, a zapach amoniaku nie jest wyczuwalny.
  • Osłonki boczne - kobiety, które nie czują się pewnie wyłącznie z ochroną w postaci superabsorbentu, mogą wybrać wkładki z osłonkami bocznymi. Redukują one ryzyko wyciekania moczu. Tego typu wkładką jest Seni Lady Slim Mini, która przeznaczona jest dla kobiet z kropelkowym oraz lekkim nietrzymaniem moczu.
  • Indywidualne saszetki - możliwość spakowania jednej bądź dwóch wkładek do torebki zapewnia ogromny komfort psychiczny. Dodatkowo indywidualnie pakowany wyrób jest dużo bardziej higieniczny, co może być istotne zwłaszcza dla kobiet z tendencją do infekcji intymnych.

Wkładki urologiczne, dzięki sposobowi zakładania oraz niewielkim kształtom są najlepszym wyborem dla kobiet, które cierpią na kropelkowe nietrzymanie moczu. Zapewniają zwiększone poczucie suchości oraz zapobiegają podrażnieniom, stanowiąc skuteczną ochronę podczas codziennych aktywności.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Stanisław On 2023-05-17
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie do Pana od pewnego czasu mam słaby strumień moczu i muszę długo czekać na mikcje.Zaznavzam że gruczoł prostaty mam w normie.

    Replied by: Joanna On 2023-05-18 Panie Stanisławie, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości w oddawaniu moczu powinien skonsultować się Pan z urologiem. Zachęcam do umówienia się na wizytę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 890 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 059 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 379 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 654 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 521 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 531 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 142 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 243 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej