Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
Opieka nad osobą chorą jest ciężką pracą – zarówno w wykonaniu profesjonalnej opiekunki, jak i tak zwanego opiekuna rodzinnego, który nierzadko zostaje z problemem sam. Potrzeba do tego ogromnej siły psychicznej, ale także fizycznego i finansowego przygotowania, którego wymaga przede wszystkim pielęgnacja i ochrona przed schorzeniami takimi jak odleżyny, zapalenia układu moczowego czy zwykłe przeziębienia będące w stanie przerodzić się w znacznie większy problem. W tym tekście skupimy się na wszystkich artykułach higienicznych i preparatach, które mogą być wyjątkowo przydatne w pracy opiekuna. Zarówno takich, które pomagają niwelować ryzyko pojawienia się chorób, jak i tych, które ułatwiają opiekunowi pracę i zapewniają komfort podopiecznemu.
Które artykuły higieniczne warto mieć w domu?
Chociaż artykuły higieniczne nie wykonają pracy za opiekuna, mogą ją znacząco ułatwić. Nie tylko zapewniają podopiecznemu większy komfort, ale także pozwalają opiekunowi zaoszczędzić czas podczas wykonywania codziennych czynności takich jak karmienie czy mycie. Które z nich warto mieć w domu?
- Myjki higieniczne - zamiast korzystać z myjek wielorazowych bądź gąbek, o których czystość trzeba szczególnie dbać (gąbki nierzadko są wylęgarnią bakterii, które mogą negatywnie wpłynąć na delikatną skórę podopiecznego), warto sięgnąć po jednorazowe myjki higieniczne. Wykonane z delikatnej celulozy nie podrażniają skóry chorego, jednocześnie zapewniając opiekunowi wysokie poczucie komfortu.
- Ręczniki higieniczne - są miękkie i delikatne, dlatego dobrze nadają się do osuszania głowy podopiecznego ale także całego ciała. Jednorazowe ręczniki warto wykorzystywać zwłaszcza do wycierania skóry podrażnionej bądź zranionej. W takich przypadkach używanie ręczników materiałowych może być ryzykowne, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że znajdują się na nich bakterie. Dodatkowo korzystanie z nich zmusza do częstego prania, co również generuje koszty.
- Śliniaki higieniczne - podobnie jak w przypadku myjek, jednorazowe śliniaki pozwalają zaoszczędzić czas poświęcony na pranie ich materiałowych odpowiedników. Warto zwrócić także uwagę na rozmiary śliniaka – są one często znacznie większe od tych materiałowych, dlatego lepiej chronią przed zamoczeniem czy zabrudzeniem. Można używać ich nie tylko podczas karmienia ale także w trakcie codziennej higieny. To znacząco zmniejsza możliwość zachlapania i ubrudzenia się podopiecznego.
- Podkłady nieprzemakalne - są wybierane przede wszystkim przez osoby, które opiekują się podopiecznymi z problemem nietrzymania moczu. Oczywiście ten wybór jest logiczny, jednak wyroby te sprawdzają się doskonale także w innych sytuacjach. Higieniczne podkłady jednorazowe stanowią idealną ochronę przed wilgocią podczas zmiany wyrobu chłonnego, ale również podczas codziennej higieny. Podkłady nieprzemakalne wielokrotnego użytku są z kolei dobrym wyborem dla leżących podopiecznych – nie tylko przez wzgląd na możliwe nietrzymanie moczu, ale także obfite pocenie się. Podkład chroni materac przed zawilgoceniem, które może być przyczyną rozwoju bakterii czy grzybów.
- Neutralizator zapachów - niezmiernie rzadko wspomina się o tym, jaki wpływ na opiekuna i podopiecznego mają zapachy unoszące się w domu. W sytuacji, w której chory nie trzyma moczu bądź kału, woń może być jedną z przyczyn bardzo złego samopoczucia obu osób, zwłaszcza chorego, który wstydzi się swojej przypadłości. Neutralizator pozwala zachować przyjemny zapach w pomieszczeniu, dzięki czemu wpływa pozytywnie na nastrój podopiecznego i opiekuna.
Wymienione produkty usprawniają pracę opiekuna w jednym z najważniejszych aspektów – utrzymaniu higieny podopiecznego. Ma to znaczenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Wspomagają także zachowanie dobrego samopoczucia przez samego opiekuna. To wyjątkowo ważne, zwłaszcza w chwilach osłabienia i zwątpienia w siebie i swoje działania.
Które produkty do higieny specjalistycznej ułatwią pracę opiekunowi?
Istotny jest jednak nie tylko wybór wyżej wspomnianych artykułów higienicznych, ale także preparatów ułatwiających oczyszczanie ciała, które powinny być jak najbardziej zgodne ze skórą osoby chorej. U seniorów jest ona dużo cieńsza i delikatniejsza, przez co wyjątkowo szybko się wysusza. Dodatkowo może być narażona na działanie drażniących substancji, takich jak mocz czy kał. Po które produkty do higieny specjalistycznej warto zatem sięgnąć, by ułatwić pracę opiekunowi i zapewnić komfort podopiecznemu?
- Pianka do ciała myjąco-pielęgnująca - preparaty Seni Care nie bez przyczyny dzielą się na te z użyciem i bez użycia wody. Istnieje bowiem wiele sytuacji, w których spłukanie kosmetyku jest utrudnione. Nie umycie podopiecznego nie jest jednak żadnym wyjściem – ominięcie codziennej toalety to zaproszenie dla bakterii, które mogą powodować problemy skórne. W takich sytuacjach pianka myjąca bez spłukiwania jest preparatem, który znacząco ułatwia pracę opiekuna. Umożliwia szybkie i dokładne oczyszczenie oraz odświeżenie skóry przy jednoczesnym nawilżeniu jej. Co istotne – pianka Seni Care umożliwia pozbycie się także resztek kału i moczu ze skóry.
- Szampon w piance - mycie włosów osobie chorej, zwłaszcza leżącej, to czynność czasochłonna i wymagająca odpowiedniego przygotowania. Dlatego Seni Care proponuje kolejny kosmetyk, który umożliwia mycie bez używania wody. Niezwykle przydatny, gdy podopieczny jest przeziębiony i kontakt z wodą nie jest wskazany, czy w sytuacji, w której opiekun chce szybko odświeżyć jego włosy i skórę głowy w upalny dzień. Szampon rozpuszcza brud i tłuszcz, który wystarczy tylko zebrać ręcznikiem wraz z resztą pianki. To znacząco usprawnia proces mycia włosów.
- Chusteczki nasączane - nawilżane chusteczki to kolejny wyrób, który umożliwia szybkie odświeżenie skóry bez konieczności używania wody. Są przydatne zwłaszcza w sytuacjach, w których podopieczny ubrudził się bądź spocił w trakcie dnia. Opiekun może dzięki nim szybko zadbać o czystość i komfort chorego bez konieczności przygotowywania kąpieli. Dodatkowo warto podkreślić, że chusteczki dla seniorów są dużo większe od produktów tego typu dedykowanych dzieciom. Są przez to bardziej ekonomiczne, gdyż umożliwiają oczyszczenie większej powierzchni ciała za pomocą jednej chusteczki.
- Kremy ochronne - krem ochronny ułatwia pracę opiekuna w sposób mniej oczywisty, niż wymienione wyżej preparaty. Zarówno krem z tlenkiem cynku jak i z argininą chroni skórę podopiecznego przed podrażnieniami i odparzeniami, co w efekcie może prowadzić także do powstania odleżyny. Poprzez głębokie nawilżenie i regenerację naskórka, preparaty ochronne redukują ryzyko problemów skórnych. Nie tylko poprawia to komfort podopiecznego, ale także ułatwia opiekunowi kontrolę nad stanem skóry chorego.
Mycie i pielęgnacja skóry osoby chorej to jedna z istotniejszych czynności w trakcie dnia. Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jest w stanie nie tylko uchronić przed podrażnieniami i odparzeniami, ale także stanowi jeden ze środków profilaktyki przeciwodleżynowej. Dodatkowo bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne podopiecznego. Warto zatem korzystać z preparatów, które mogą ułatwić opiekunowi codzienną pracę, jednocześnie gwarantując choremu odpowiednią ochronę.
Praca opiekuna to niezwykle trudne zajęcie, wymagające siły i samozaparcia oraz dbałości o szczegóły. Dlatego warto korzystać z wszystkich możliwości, które chociaż odrobinę ją usprawnią i ułatwią. Jesteśmy pewni, że wybranie chociaż części z wymienionych przez nas wyrobów jest w stanie wprowadzić realną zmianę w codziennej pracy opiekuna.
Powiązane wpisy
Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....
Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...
Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...
Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...
Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...
Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która statystycznie dotyka około 6% całego społeczeństwa. W Polsce to zatem około 2 miliony osób, w...
Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które...
Komentarze
Wow nie wiedziałam , że sa takie rzeczy które są wymienione w artykule : )
zaraz zakupie kilka szamponow i kremow dla dziadka!!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz