Bella

Ginekologia estetyczna — poprawa funkcji okolic intymnych również w zakresie NTM

Przeczytano 211
 

Czas czytania: 2,5 min.

Ginekologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu i funkcji narządów intymnych u kobiet. Dziedzina ta nie jest bezpośrednio związana z leczeniem nietrzymania moczu, jednak niektóre zabiegi, z których ona korzysta, jak np. plastyka ginekologiczna, mogą pomóc w złagodzeniu objawów związanych z nietrzymaniem moczu.

Ginekologia estetyczna a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest zwykle spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które odpowiadają za kontrolowanie wydalania moczu. Niektóre zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej mogą pomóc w złagodzeniu tego typu objawów, ponieważ ich celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów intymnych.
Wsparcie przy nietrzymaniu moczu może stanowić np. plastyka ginekologiczna pochwy i krocza. Zabieg jest zalecany u kobiet, u których po porodzie doszło do obniżenia ścian lub przedsionka pochwy i w rezultacie pojawił się problem zdrowotny w postaci wysiłkowego nietrzymania moczu.
Inny przykład zabiegu z zakresu medycyny estetycznej ginekologii, który może pomóc w walce z nietrzymaniem moczu to terapia laserowa. Laserowe leczenie ma na celu obkurczenie pochwy, poprawę elastyczności i napięcia mięśni dna miednicy oraz wzmocnienie ujścia cewki moczowej. Zabieg eliminuje problem nietrzymania moczu, a dodatkowo podnosi jakość życia seksualnego.
W przypadku atrofii pochwy także pomoże terapia laserowa. Zabieg ma na celu odmłodzenie pochwy — wzmocnienie jej struktury, stymulację produkcji kolagenu i przywrócenie pełnej sprawności narządu. Ile kosztuje laserowe leczenie atrofii pochwy? Cena jednej sesji wynosi od około 1200-1500 złotych, przy czym zwykle wystarcza wykonanie jednego zabiegu.

Laserowe leczenie NTM

Laserowy zabieg na nietrzymanie moczu jest przeprowadzany ambulatoryjnie, w gabinecie ginekologicznym. Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Niestety tego typu zabiegów nie można wykonać na refundację NFZ, trzeba je opłacić z własnej kieszeni.
Rekonwalescencja po zabiegu laserowym na nietrzymanie moczu nie jest uciążliwa, niedługo po jego wykonaniu można wrócić do zwykłych codziennych aktywności. Zalecane jest jedynie powstrzymywanie od stosunków seksualnych przez około 2-4 tygodnie (decyduje o tym lekarz, w zależności od indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia pacjentki).

Operacja na nietrzymanie moczu w okresie menopauzy

Ginekologia estetyczna nie jest główną metodą leczenia nietrzymania moczu. W pierwszej kolejności u pacjentki zalecane są: fizjoterapia, trening pęcherza moczowego i ćwiczenia mięśni Kegla, modyfikacja diety, a także terapia farmakologiczna. Dopiero, gdy metody te okażą się nieskuteczne lub choroba jest w zaawansowanym stadium rozwoju, może zostać zlecona operacja na nietrzymanie moczu. Pacjentce może pomóc np.: chirurgiczne poszerzenie cewki moczowej, poprawa podparcia pęcherza moczowego i cewki moczowej, ostrzykiwanie pęcherza moczowego toksyną botulinową czy też implantacja stymulatora nerwu, który odpowiada za pracę mięśni pęcherza moczowego.
Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu leczenia operacyjnego należy omówić z lekarzem specjalistą ryzyko i korzyści. Omówienia wymagają także wszelkie możliwe alternatywne metody leczenia nietrzymania moczu (operacja to niejedyna opcja, możliwe są także wspomniane wcześniej: plastyka ginekologiczna czy terapia laserowa).
Po operacji nietrzymania moczu wskazany jest oszczędny tryb życia przez kilka tygodni, pacjentka nie może zatem dźwigać żadnych ciężarów ani wykonywać prac domowych i ogrodowych. Zalecane jest również ograniczenie aktywności fizycznych oraz kontaktów płciowych. W zależności od rodzaju zabiegu należy się również przygotować na możliwe przejściowe komplikacje, takie jak np. trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego, dyskomfort lub ból, zaburzenia funkcji seksualnych czy też nawracające infekcje dróg moczowych.
Najczęściej z problemem w postaci nietrzymania moczu borykają się kobiety będące w okresie okołomenopauzalnym, na szczęście jednak istnieje wiele metod leczenia tej dolegliwości. Jeśli zareaguje się odpowiednio wcześnie na objawy nietrzymania moczu, możliwe jest całkowite zniwelowanie tego problemu. Bardzo istotne są również działania profilaktyczne. Pisaliśmy o nich w artykule.

Źródła:

https://klinikamiracki.pl/plastyka-pochwy-a-nietrzymanie-moczu/#Plastyka_pochwy_-_wsparcie_przy_nietrzymaniu_moczu [dostęp: 07.07.2023 r.].
Ranjbar, A., Mehrnoush, V., Darsareh, F., Kotb, A., Zakaria, A., Shekari, M., Jahromi, M.S. (2022). Vaginal Laser Therapy for Stress Urinary Incontinence: A Systematic Review of Prospective Randomized Clinical Trials. Journal of Menopausal Medicine 28(3): 103-111.
NHS (2019). Urinary incontinence: non-surgical treatment [online]. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/urinary-incontinence/treatment/ [dostęp: 07.07.2023 r.].
NHS (2019). Urinary incontinence: surgery and procedures [online]. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/urinary-incontinence/surgery/ [dostęp: 07.07.2023 r.].

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 892 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 062 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 381 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 659 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 525 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 532 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 148 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 253 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej