Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Infekcje dróg moczowych - objawy, przyczyny, leczenie

628 Wyświetleń

Infekcje dróg moczowych to częsty problem, zwłaszcza u kobiet. Wywoływane najczęściej bakteriami nie są trudne do wyleczenia, choć mogą uporczywie utrudniać życie choremu. Jak objawiają się infekcje dróg moczowych i w jaki sposób są leczone? O tym postaramy się opowiedzieć w tym tekście.

Infekcje dróg moczowych - przyczyny

Za infekcje dróg moczowych odpowiadają drobnoustroje, które przedostają się do moczowodu i rozpoczynają rozmnażanie się. W zależności od tego, czy są to wirusy czy bakterie, musi zostać zastosowane odpowiednie leczenie. Najczęściej jednak powodowane są bakteriami E.Coli, które znajdują się w odbycie oraz jelitach. Przez wzgląd na różnice anatomiczne pomiędzy kobietami, u kobiet infekcje dróg moczowych występują znacznie częściej. Bliskość odbytu i krótszej niż u mężczyzn cewki sprawiają, że do zakażenia dojść może na przykład przez nieodpowiednią higienę okolic intymnych.

Na zakażenie narażone są także osoby cewnikowane oraz cierpiące na nietrzymanie moczu. Bliskość bakterii znajdujących się w moczu czy ciągłe podrażnianie cewki może stanowić czynnik wywołujący infekcję. Za inne przyczyny uznaje się także dużą aktywność seksualną, zabiegi pooperacyjne czy czynnik genetyczny.

Objawy infekcji dróg moczowych

Wśród najczęstszych objawów infekcji dróg moczowych wymieniany jest przede wszystkim ból brzucha w okolicach łonowych czy duże parcie na pęcherz. Infekcja może objawiać się także pieczeniem, a z czasem dużym bólem podczas mikcji. Związany jest z tym również częstomocz, który wywołany jest uporczywym parciem oraz niemożnością całkowitego opróżnienia pęcherza. W tej sytuacji może występować także nietrzymanie moczu z przepełnienia, które objawia się kropelkowym popuszczaniem w trakcie dnia oraz w nocy. Przy infekcji może pojawić się także ból krzyża a nawet gorączka. Istotne jest również, by obserwować wygląd moczu podczas mikcji - znajdująca się w nim krew może oznaczać, iż infekcja przeniosła się na nerki. Należy pamiętać, iż wymienione objawy nie są związane tylko z infekcjami dróg moczowych. Organizm może zachowywać się podobnie na przykład przy kamicy nerkowej oraz nowotworach układu moczowego. Dlatego wizyta u lekarza nie powinna być odkładana w czasie, a problem bagatelizowany. Dodatkowo infekcje dróg moczowych mogą wiązać się z poważnymi powikłaniami, takimi jak częste nawracanie infekcji, zaleganie moczu prowadzące do kamicy czy nawet konieczność cewnikowania.

Leczenie zapalenia dróg moczowych

W celu odpowiedniego zdiagnozowania problemu lekarz zleca analizę moczu, a czasem także posiew w celu zidentyfikowania rodzaju bakterii, który odpowiada za infekcję. Przy nawracających infekcjach czy nasilonych objawach, lekarz może zalecić także przeprowadzenie USG. Po dokonaniu diagnozy infekcje dróg moczowych leczy się przede wszystkim za pomocą antybiotyków. Oczywiście lekarz powinien być poinformowany o całej historii chorób pacjenta, zwłaszcza jeśli zapalenie dróg moczowych mogło zostać wywołane długą i wyniszczającą organizm antybiotykoterapią. Istotne jest jednak także zachowanie odpowiedniej higieny okolic intymnych, która ma na celu zmniejszenie ryzyka ponownych infekcji. Podczas całego procesu leczenia zalecane jest także picie większych ilości wody, co umożliwia szybsze oczyszczenie organizmu.

Higiena podczas infekcji dróg moczowych

Odpowiednia higiena podczas infekcji dróg moczowych ma kluczowe znaczenie zarówno w procesie leczenia, jak i w celu uniknięcia nawracania tej nieprzyjemnej przypadłości. Przeznaczone do tego preparaty - płyny i chusteczki do higieny intymnej - sprawdzą się w tym celu najlepiej. Zawarty w nich kwas mlekowy umożliwia utrzymanie kwaśnego pH, które sprzyja eliminacji drobnoustrojów. Dodatkowo u osób, które cierpią na nietrzymanie moczu związane z infekcją dróg moczowych, konieczne jest stosowanie wyrobów chłonnych, które zmniejszają ekspozycję skóry i cewki na wilgoć. Dzięki temu drobnoustroje nie mają odpowiednich warunków do namnażania się. U osób aktywnych najlepszym wyborem będą wkładki urologiczne - bardzo dyskretne i dostępne w niewielkich chłonnościach, dostosowanych do ilości, które mogą być wydalane w sposób nieświadomy w trakcie infekcji. W takiej sytuacji należy także pamiętać, by zawsze myć lub odświeżać okolice intymne przed i po założeniu wyrobu chłonnego, utrzymując odpowiednią higienę.

Infekcje dróg moczowych to częsty problem, którego jednak nie należy bagatelizować. Może bowiem doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. W takich sytuacjach warto zatem przede wszystkim skorzystać z pomocy lekarza a także dbać o higienę okolic intymnych.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go