Bella

Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu

Przeczytano 598
 

Czas czytania: 2,5 min.

Kropelkowe nietrzymanie moczu oraz lekkie nietrzymanie moczu może poskutkować nie tylko nawracającymi infekcjami, ale także problemem w postaci podrażnionej lub odparzonej skóry. Aby tego uniknąć, wskazane jest szczególne dbanie o higienę intymną. Co zastosować na kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn, a co u kobiet? Podpowiadamy.

Kropelkowe a lekkie nietrzymanie moczu

Zanim odpowiemy na pytanie, jak dbać o higienę intymną w przypadku kropelkowego lub lekkiego nietrzymania moczu, warto przedstawić kilka definicji.
Inkontynencja (inaczej nietrzymanie moczu) to problem zdrowotny, który może się rozwinąć u każdego, bez względu na wiek czy płeć. Oznacza niezamierzone i mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego, częściowe lub całkowite.
Kropelkowe nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym oddawaniu niewielkich ilości moczu, zwykle w postaci pojedynczych kropelek. Popuszczanie moczu o objętości do 50 mililitrów może występować zarówno podczas wykonywania codziennych czynności, jak i przy większym wysiłku, np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów lub kaszlu. W tym drugim przypadku mowa o wysiłkowym nietrzymaniu moczu.
Lekkie nietrzymanie moczu to popuszczanie moczu w niewielkich ilościach, powyżej 50 ml (poniżej tej wartości mamy do czynienia z kropelkowym nietrzymaniem moczu). Przyczyną popuszczania moczu przy kichaniu, kaszlu, dźwiganiu ciężkich przedmiotów lub podczas wykonywania zwykłych czynności, są najczęściej: osłabienie mięśni dna miednicy lub zaburzenia związane z funkcjonowaniem zwieraczy pęcherza.
Nietrzymanie moczu może wynikać także z tzw. pęcherza nadreaktywnego, stanu zapalnego w obrębie układu moczowego, przerostu gruczołu krokowego lub rozwijających się chorób neurologicznych (np. stwardnienia rozsianego).

Higiena intymna przy nietrzymaniu moczu

W przypadku wystąpienia problemów związanych z nietrzymaniem moczu bardzo ważne są: codzienna pielęgnacja oraz dbanie o higienę intymną. Dzięki nim można nie tylko zapewnić sobie wysoki komfort, ale także zminimalizować ryzyko nawracania różnych infekcji związanych z układem moczowo-płciowym oraz występowania podrażnień i odparzeń.

Jak dbać o higienę intymną w przypadku nietrzymania moczu? Oto najważniejsze zasady:

  • jak najszybsze pozbywanie się wyrobów chłonnych po ich zawilgoceniu;
  • przemywanie co najmniej dwa razy dziennie wszystkich okolic intymnych, które mają kontakt z moczem;
  • stosowanie dermokosmetyków, które zabezpieczą skórę przed podrażnieniami i odparzeniami (np. na bazie lanoliny, pantenolu, alantoiny lub tlenku cynku);
  • stosowanie kosmetyków do higieny intymnej o delikatnym składzie i pH dostosowanym do stref intymnych;
  • stosowanie wysokiej jakości wyrobów chłonnych, celem ochrony przed przeciekaniem;
  • unikanie czynników, które mogłyby prowadzić do podrażnienia skóry w okolicach intymnych. Należą do nich np.: intensywne wycieranie ręcznikiem czy też stosowanie zbyt gorącej wody podczas kąpieli.

Na rynku dostępne są zarówno podpaski na nietrzymanie moczu u kobiet, jak i specjalnie dopasowane wkładki urologiczne przeznaczone dla mężczyzn. Należy je dobierać zgodnie z potrzebami chorego i stwierdzonym przez lekarza stopniem nietrzymania moczu. Wyroby chłonne przeznaczone dla osób z inkontynencją są bardzo łatwe w użytkowaniu, zapewniają również dyskrecję. Zaprojektowano je tak, aby dopasowywały się do ciała i chroniły przed przeciekami, zarówno podczas wykonywania codziennych czynności, jak i nawet wzmożonej aktywności fizycznej.
Popuszczania moczu nie należy bagatelizować, od razu po zauważeniu tej dolegliwości należy udać się do lekarza. W pierwszej kolejności wskazane jest, aby udać się do lekarza ogólnego, który następnie skieruje do specjalisty, urologa (w przypadku mężczyzn) lub ginekologa (jeśli problem zdrowotny dotyczy kobiety). Specjalista zleci zestaw badań diagnostycznych i na podstawie ich wyników dobierze odpowiedni sposób leczenia. Doradzi także, jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu na co dzień.
Odpowiednia higiena intymna przy nietrzymaniu moczu może uchronić przed wieloma komplikacjami, jakimi może skutkować ten problem zdrowotny. Jej połączenie z modyfikacją stylu życia oraz zaproponowanymi przez lekarza metodami leczenia (np. przy pomocy farmakoterapii lub fizjoterapii) pomoże załagodzić objawy nietrzymania moczu lub nawet całkowicie je wyleczyć.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 695

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
719

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
1 232

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
3 287

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
2 931

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 343

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
1 985 1

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
6 558 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej