Bella

Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?

Przeczytano 2 931
 

Czas czytania: 3 min.

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku można je zauważyć i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Menopauza a okres menopauzalny — czym są i kiedy się zaczynają?

Menopauza w szerszym ujęciu to naturalny proces starzenia się organizmu kobiety, który polega na stopniowym wygaszaniu funkcji jajników, ustaniu miesiączkowania oraz zmniejszeniu produkcji żeńskich hormonów płciowych. Ile trwa menopauza? Zwykle okres menopauzalny (inaczej klimakterium) trwa około 10 lat, ale u niektórych kobiet może się on wydłużyć lub być krótszy.

Właściwa menopauza — co to takiego?

Wyróżniamy trzy etapy menopauzy. Właściwa menopauza to ostatnia menstruacja w życiu kobiety. Okres poprzedzający ten czas, nazywany jest perimenopauzą, okresem okołomenopauzalnym lub klimakterium. Natomiast po 12. miesiącach od ostatniej miesiączki w życiu zaczyna się okres pomenopauzalny.

Menopauza — w jakim wieku przypada okres menopauzalny?

Kiedy zaczyna się menopauza? Wiek kobiety, na który przypada okres menopauzalny, może wynosić od 45 do 55 lat. Zdarza się także, że menopauza zaczyna się wcześniej, bo już w wieku od 42 lat.
Jak sprawdzić, czy to menopauza, czy klimakterium (okres poprzedzający menopauzę)? Podstawowa różnica między menopauzą a klimakterium to brak miesiączkowania. Klimakterium może trwać wiele lat i kobieta może obserwować u siebie coraz rzadsze i bardziej nieregularne menstruacje. Tymczasem menopauza właściwa to ostatnia miesiączka w życiu — po niej krwawienia miesięczne już nie występują.
Warto wiedzieć: każda kobieta, która jest ciekawa, czy już zaczęło się u niej przekwitanie, może skorzystać także z dostępnych w aptekach testów na menopauzę. Polegają one na zmierzeniu w domowych warunkach stężenia hormonu FSH, na podstawie próbki moczu. Cena tego typu testów płytkowych wynosi nie więcej niż 15 złotych za sztukę, natomiast jeśli chodzi o jego skuteczność, wynosi ona 94% w stosunku do szeroko rozpowszechnionych w diagnostyce laboratoryjnej testów EIA.

Objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy mogą się różnić, w zależności od indywidualnych cech kobiecego organizmu. Zwykle należą do nich:

  • nieregularne miesiączkowanie,
  • nocne poty,
  • suchość pochwy,
  • uderzenia gorąca,
  • zmiany nastroju,
  • zmniejszenie libido.

U niektórych kobiet obserwowane podczas menopauzy objawy to także:

  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • nadmierna senność,
  • niepokój,
  • ogólne osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • trudności z zasypianiem.

Bardzo nietypowe objawy menopauzy obejmują: nietrzymanie moczu, kołatanie serca oraz zmiany skórne. U niektórych kobiet mogą wystąpić także dolegliwości żołądkowe, w menopauzie oraz we wczesnych latach pomenopauzalnych.

Menopauza — jak sobie radzić?

Objawy menopauzy można załagodzić poprzez modyfikację stylu życia. W pierwszej kolejności warto skupić się na zdrowym odżywianiu, zwiększeniu aktywności fizycznej oraz unikaniu spożycia alkoholu i palenia papierosów. Natomiast jeśli objawy menopauzy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, może być konieczne wdrożenie odpowiedniego leczenia hormonalnego. Ponieważ tego typu terapie mogą zwiększać ryzyko chorób nowotworowych oraz schorzeń serca, decyzję o ich zastosowaniu podejmuje zawsze lekarz.
W okresie okołomenopauzalnym zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, z tego powodu należy, z jeszcze większą starannością niż do tej pory, zadbać o higienę intymną. Wskazane jest mycie okolic intymnych przy pomocy łagodnych, przeznaczonych do tego kosmetyków, a także regularne zmienianie podpasek i tamponów podczas ostatnich miesiączek. Jeśli wystąpił objaw w postaci suchości pochwy, warto zacząć stosować preparaty, które nawilżają okolice intymne, natomiast w przypadku zauważenia innego symptomu menopauzy — nietrzymania moczu, warto wyposażyć się w specjalne wyroby chłonne. Podpaski na nietrzymanie moczu nie tylko pomogą w zachowaniu komfortu, ale również uchronią przed nieprzyjemnym zapachem i nawracającymi infekcjami.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/menopause/ [dostęp: 24.05.2023 r.]
Ali, A.M., Ahmed, A.H., Smail, L. (2020). Psychological Climacteric Symptoms and Attitudes toward Menopause among Emirati Women. International Journal of Environmental Research and Public Health 17(14):5028.
Peacock, K., Ketvertis, K.M. (2022). Menopause. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507826/
Callan, N.G.L., Mitchell, E.S., Heitkemper, M.M., Woods, N.F. (2019). Abdominal pain during the menopause transition and early postmenopause: observations from the Seattle Midlife Women's Health Study. Womens Midlife Health 2;5:2.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 695

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
718

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
1 232

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
3 287

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 343

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
1 984 1

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
6 557 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
597

Kropelkowe nietrzymanie moczu oraz lekkie nietrzymanie moczu może poskutkować nie tylko nawracającymi infekcjami, ale także problemem w postaci podrażnionej...

czytaj więcej