Bella

Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?

Przeczytano 3 407
 

Czas czytania: 3,5 min.

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są charakterystyczne cechy menopauzy? W jakim wieku można je zaobserwować? Czym jest klimakterium i na jakie etapy dzieli się menopauza? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule.

Menopauza — czym jest i kiedy się zaczyna?

Na początek definicja menopauzy. Co to takiego? Tak nazywa się naturalny proces zachodzący w organizmie kobiety, polegający na zmniejszeniu produkcji hormonów płciowych oraz wygaśnięciu funkcji jajników.

Menopauza — w jakim wieku występuje?

Kiedy może wystąpić menopauza? Wiek kobiety, w którym dochodzi do zatrzymania miesiączkowania i wygaszenia funkcji jajników, wynosi zwykle 45-55 lat. Tak więc można mieć zarówno objawy menopauzy w wieku 47 lat, jak i później, na przykład po ukończeniu 50. roku życia.

Menopauza a klimakterium — co to takiego?

Czym się różnią menopauza i klimakterium? Okazuje się, że to nie to samo. Klimakterium oznacza okres poprzedzający wystąpienie menopauzy. To czas wielkich zmian w organizmie i przygotowań do przekwitania.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia. Kobieta, u której dochodzi do stopniowego wygaszania funkcji jajników, może przejawiać dolegliwości, takie jak:

  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • nadmierna senność,
  • niepokój,
  • nocne poty,
  • obniżenie nastroju,
  • ogólne osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • rozdrażnienie bez powodu,
  • uderzenia gorąca,
  • trudności z zasypianiem,
  • zaburzenia funkcji seksualnych.

Okres premenopauzalny

Wyróżniamy trzy etapy menopauzy: perimenopauzę (okres poprzedzający menopauzę), menopauzę właściwą (wtedy następuje ostatnia menstruacja) i pomenopauzę (okres po 12. miesiącach od ostatniej miesiączki w życiu, kiedy następuje stabilizacja hormonów płciowych).
Perimenopauza może trwać nawet kilka lat, kobieta zaczyna wtedy odczuwać liczne objawy charakterystyczne dla menopauzy, ale nadal jeszcze miesiączkuje, choć coraz bardziej nieregularnie. W tym czasie bardzo ważne jest, aby dbać o higienę intymną, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia różnych infekcji. Warto przestrzegać podstawowych zasad związanych z higieną, stosować łagodne kosmetyki do higieny intymnej, a także dbać o odpowiednie nawilżenie podczas współżycia seksualnego.
Czasami moment zatrzymania miesiączkowania może przyjść wcześniej niż wspomniany przedział wiekowy 45-55 lat, wtedy jest to tzw. przedwczesna menopauza. U niektórych kobiet wczesna premenopauza jest uwarunkowana genetycznie, u innych przyczyniły się do tego czynniki zdrowotne lub środowiskowe. Rozpoznanie zawczasu oznak menopauzy pomoże dobrze przygotować się na zmiany, które zachodzą w organizmie pod wpływem malejącego stężenia hormonów płciowych.

Okres okołomenopauzalny

W okresie okołomenopauzalnym u wielu kobiet występują objawy, które w znacznym stopniu utrudniają życie. Nasilają się dolegliwości, które pojawiły się na etapie perimenopauzy, do tego dochodzą również liczne zaburzenia emocjonalne, wahania nastroju, a nawet stany depresyjne. Zwiększa się także ryzyko osteoporozy, rozwoju chorób serca oraz nadmiernego przyrostu masy ciała.
Najlepszym sposobem na to, żeby przeżyć trudny okres okołomenopauzalny, jest pogodzenie się z faktem, że nasz organizm się starzeje. Nie jest to jednak jednoznaczne z akceptacją nieprzyjemnych objawów. Warto udać się do ginekologa i porozmawiać o dolegliwościach, ponieważ istnieje wiele środków zaradczych, które mogą je załagodzić. Należy do nich np. probiotykoterapia (stosowanie probiotyków, celem przywrócenia równowagi flory bakteryjnej) lub terapia hormonalna (dostarczanie organizmowi brakujących hormonów). Zasadność wdrożenia obu tych metod należy przedyskutować z lekarzem.
W przetrwaniu menopauzy pomoże szczera rozmowa z bliskimi osobami. Nie ma się czego wstydzić, to naturalny proces, który zachodzi w życiu każdej kobiety i warto umieć rozpoznać jego nadejście. W okresie okołomenopauzalnym bardzo ważne jest także dbanie o zdrowy styl życia. Regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko pomogą zadbać o dobre samopoczucie, ale także przyczynią się do złagodzenia wielu nieprzyjemnych objawów związanych z menopauzą. Wiele badań wykazało, że kofeina i alkohol mogą nasilać symptomy menopauzy, dlatego w okresie menopauzalnym warto ograniczyć spożycie tego typu napojów.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/menopause/ [dostęp: 11.05.2023 r.]
Peycheva, D., Sullivan, A., Hardy, R. et al. (2022). Risk factors for natural menopause before the age of 45: evidence from two British population-based birth cohort studies. BMC Women's Health 22, 438.
https://www.bda.uk.com/resource/menopause-diet.html [dostęp: 11.05.2023 r.]
https://www.menopauseandu.ca/am-i-in-menopause/lifestyle-changes/tobacco-alcohol-caffeine-drugs/ [dostęp: 11.05.2023 r.]

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 855

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
833

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
1 368

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
3 098

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 471

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
2 202 1

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
6 820 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
686

Kropelkowe nietrzymanie moczu oraz lekkie nietrzymanie moczu może poskutkować nie tylko nawracającymi infekcjami, ale także problemem w postaci podrażnionej...

czytaj więcej