Bella

Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?

Przeczytano 540
 

Czas czytania: 3 min.

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM, czyli nietrzymanie moczu. Jak sobie radzić z tym problemem i rozmawiać na ten temat z bliskimi? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Menopauza — co to jest?

Zacznijmy od definicji menopauzy. Co to takiego? Tak nazywa się okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się wygaśnięciem funkcji jajników, zmniejszeniem produkcji hormonów płciowych oraz zakończeniem miesiączkowania. Jaka jest różnica między menopauzą a klimekterium? Ten drugi termin oznacza objawy poprzedzające wystąpienie menopauzy, czyli moment całkowitego ustania miesiączkowania.

Menopauza — w jakim wieku występuje?

Menopauza występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Czasami moment ten może nastąpić wcześniej. Przedwczesna menopauza może być uwarunkowana genetycznie, spowodowana przebytą operacją jajników, związana z leczeniem choroby nowotworowej lub przebytą histerektomią. Zauważono także korelację pomiędzy paleniem papierosów i przedwczesną menopauzą.

Jak sprawdzić, czy to menopauza?

Wyróżniamy trzy etapy menopauzy: perimenopauzę, menopauzę właściwą i pomenopauzę. Perimenopauza oznacza przygotowania organizmu do menopauzy, menopauza to moment, kiedy miesiączkowanie ustaje i nie występuje przez co najmniej rok, natomiast okres pomenopauzalny trwa do końca życia kobiety.

Skąd wiadomo, że zbliża się menopauza? Objawy, które mogą na to wskazywać to:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • nocne poty,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • przyrost masy ciała,
  • suchość pochwy,
  • trudności w zasypianiu,
  • uderzenia gorąca,
  • zaburzenia libido,
  • zaburzenia nastroju,
  • zmiany skórne,
  • zwiększona podatność na infekcje dróg moczowych.

Menopauza a nietrzymanie moczu

Malejące stężenie estrogenu przyczynia się do licznych niekorzystnych zmian w organizmie. Dla przykładu bardzo wstydliwa dolegliwość, jaka może wystąpić w przebiegu menopauzy, nietrzymanie moczu, może skutecznie obniżyć jakość życia. Przyczyną tego problemu jest postępujące osłabienie tkanek zlokalizowanych w obrębie kobiecych dróg rodnych i dróg moczowych.
Co stosować, kiedy wystąpiło podczas menopauzy nietrzymanie moczu? Problem ten nie powinien stanowić powodu do wstydu, ponieważ stanowi naturalną konsekwencję starzenia się organizmu. Na rynku jest dostępnych wiele artykułów higienicznych o właściwościach chłonnych, które ułatwiają poradzenie sobie z nim. Dobrym przykładem są wkładki urologiczne dla kobiet. Doskonałym wyborem mogą okazać się także majtki chłonne na nietrzymanie moczu, które wyglądają jak tradycyjna bielizna, a skutecznie chronią przed wilgocią. Wyroby te chronią przed wyciekami oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Można je dobrać zgodnie z potrzebami, ponieważ różnią się pod względem stopnia chłonności.

Higiena intymna w okresie menopauzy

Kobiety będące w trakcie menopauzy mogą być bardziej podatne na infekcje intymne. Najczęstsze dolegliwości typowe dla tego okresu życia to:

  • bakteryjne zapalenie pochwy;
  • kandydoza (grzybica) sromu i pochwy.

Ich przyczyną jest zmniejszone wydzielanie estrogenu, co nie pozostaje bez wpływu na naturalną mikroflorę pochwy oraz odporność organizmu. Jak dbać o higienę intymną, aby uniknąć tego typu dolegliwości? Wskazane jest, aby codziennie dokładnie myć okolice intymne, używając łagodnych kosmetyków do higieny intymnej.
Profilaktyka kobiecych dolegliwości obejmuje także, poza przestrzeganiem zasad higieny intymnej:

  • regularną aktywność fizyczną i stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety;
  • stosowanie środków zaradczych, które łagodzą objawy menopauzy;
  • stosowaniu probiotyków, np. bakterii kwasu mlekowego, celem przywrócenia równowagi mikroflory bakteryjnej;
  • używanie podczas współżycia preparatów nawilżających;
  • wykonywanie okresowych badań profilaktycznych.

Nawracających dolegliwości kobiecych lepiej nie bagatelizować, ponieważ nieleczone infekcje intymne mogą się przerodzić w poważniejszy przewlekły stan zapalny, znacznie obniżający jakość życia. Jeśli zostanie stwierdzone zakażenie, należy się stosować do zaleceń lekarza.

Jak rozmawiać o menopauzie?

O tym, co się dzieje w czasie menopauzy, warto rozmawiać z bliskimi. Niektóre objawy (jak np. gwałtowne zmiany nastroju) mogą bowiem mieć niekorzystny wpływ na relacje z najbliższym otoczeniem. Warto, aby członkowie rodziny zdawali sobie sprawę z tego, jakie są szczegółowe objawy menopauzy, ile trwa menopauza, w jakim wieku zaczyna się menopauza oraz po czym poznać, że to już. Dzięki temu wszystkim łatwiej będzie przetrwać ten trudny czas.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/menopause/ [dostęp: 11.05.2023 r.]
Peycheva, D., Sullivan, A., Hardy, R. et al. (2022). Risk factors for natural menopause before the age of 45: evidence from two British population-based birth cohort studies. BMC Women's Health 22, 438.
Harlow, B.L., Signorello, L.B. (2000). Factors associated with early menopause. Maturitas 28;35(1):3-9.
Kim, J.M., Park, Y.J. (2017). Probiotics in the Prevention and Treatment of Postmenopausal Vaginal Infections: Review Article. J Menopausal Med. 23(3):139-145.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 348

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
990

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
2 895

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
2 670

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 104

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
1 650

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
5 497 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
435

Kropelkowe nietrzymanie moczu oraz lekkie nietrzymanie moczu może poskutkować nie tylko nawracającymi infekcjami, ale także problemem w postaci podrażnionej...

czytaj więcej