Bella

Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie

Przeczytano 2 217
1 Komentarz
(5)
 

Czas czytania: 3 min.

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają się także nastrój i samoocena, wzrasta również ryzyko wystąpienia apatii oraz zaburzeń depresyjnych. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy w artykule.

Menopauza a depresja

Depresja w menopauzie jest bardzo częstym zjawiskiem, ze względu na wahania stężenia estrogenów w organizmie i co za tym idzie, zwiększoną podatność na problemy natury emocjonalnej oraz psychiatrycznej. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia depresji u kobiety będącej w wieku okołomenopauzalnym jest nawet do 5 razy większe niż przed przekwitaniem czy też po zakończeniu menopauzy.
W szczególności w grupie ryzyka znajdują się te kobiety, u których wcześniej w ciągu życia rozpoznano zaburzenia depresyjne lub zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ryzyko rozwoju depresji jest odwrotnie proporcjonalne do wieku wystąpienia pierwszych objawów menopauzy — im wcześniej zauważone zostaną oznaki przekwitania, tym jest ono większe. Zauważono także związek pomiędzy występowaniem depresji w menopauzie a innymi chorobami współistniejącymi, stresującymi wydarzeniami życiowymi w przeszłości oraz prowadzeniem niezdrowego trybu życia.

Menopauza — depresja, nerwica — jakie są charakterystyczne objawy?

W okresie menopauzalnym wiele kobiet zgłasza takie objawy, jak:

  • nadmierny smutek;
  • nasilony lęk;
  • pesymizm;
  • pogorszenie jakości snu;
  • rozdrażnienie i gwałtowne wybuchy złości;
  • uczucie niepokoju;
  • zaburzenia apetytu.

Rozpoznanie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z depresją w menopauzie, należy do zadań lekarza. Konsultacja u psychologa, a najlepiej psychiatry jest bezwzględnie wskazana, gdy u kobiety pojawiają się myśli o samookaleczaniu lub odebraniu sobie życia. Alarmującymi oznakami są także:

  • apatia lub nadmierny smutek, trwający powyżej 2 tygodni;
  • brak energii, utrzymujący się powyżej 2 tygodni;
  • drażliwość lub niepokój psychiczny, trwający powyżej 2 tygodni;
  • niechęć do rzeczy oraz wykonywania czynności, które do tej pory sprawiały przyjemność,
  • trwałe poczucie niższej wartości.

Starzenie menopauzalne a poczucie własnej wartości

Wystąpienie depresji w menopauzie, w połączeniu z innymi objawami somatycznymi typowymi menopauzy (takimi jak np. zwolnienie metabolizmy i wzrost wagi, zmiana owalu twarzy czy też skóra pergaminowa), może poskutkować poważnymi zmianami w zakresie postrzegania własnego ciała i poczucia kobiecości. Stan ten może wymagać wdrożenia bardziej specjalistycznego leczenia, ponieważ może on wpływać bardzo niekorzystnie na jakość życia, codzienne funkcjonowanie, a także relacje społeczne i rodzinne kobiety w wieku okołomenopauzalnym.
Leczenie zaburzeń depresyjnych w czasie menopauzy może obejmować terapię hormonalną (estrogenowa terapia zastępcza) i /lub stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Decyzję o wdrożeniu danej metody terapeutycznej podejmuje zawsze lekarz po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Przykładowo, terapia hormonami może się wiązać z zagrożeniami w postaci chorób serca lub zwiększonego ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.
Kobiety będące w wieku okołomenopauzalnym powinny liczyć na wsparcie ze strony bliskich i przyjaciół. Bardzo ważna jest również edukacja z zakresu symptomów menopauzy, zarówno tych somatycznych, jak i tych niewidocznych gołym okiem, a dotyczących sfery emocjonalnej i psychicznej. Im wcześniej zostaną one rozpoznane, tym szybciej udzielona zostanie pomoc odpowiednia dla danego przypadku.

Życie intymne a nietrzymanie moczu w okresie menopauzy

Depresja w menopauzie może się pogłębiać, jeśli u kobiety wystąpiły objawy menopauzy, takie jak np. nietrzymanie moczu czy też nawracające infekcje intymne. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nie tylko dbać o higienę intymną w okresie okołomenopauzalnym, ale także zgłaszać lekarzowi na bieżąco wszelkie problemy związane z układem moczowym lub rozrodczym.

Jak dbać o higienę intymną w czasie menopauzy? Najważniejsze jest, aby:

  • regularnie przemywać okolice intymne oraz często zmieniać podpaski i tampony w czasie ostatnich menstruacji;
  • stosować kosmetyki do higieny intymnej o łagodnym składzie, nieprzesuszające oraz niepodrażniające;
  • w przypadku wystąpienia objawów inkontynencji stosować specjalne wyroby chłonne, np. podpaski na nietrzymanie moczu. Problem zdrowotny wymaga również konsultacji z lekarzem, celem wdrożenia odpowiednich metod leczniczych (np. fizjoterapii);
  • wspierać zdrowie intymne poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, stosowanie zbilansowanej diety, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie używek.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

Clayton, A.H., Ninan, P.T. (2010). Depression or menopause? Presentation and management of major depressive disorder in perimenopausal and postmenopausal women. Primary Care Companion to the Journal of Clinical Psychiatry 12(1):PCC.
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77245,depresja-okolomenopauzalna [dostęp: 25.05.2023 r.]

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Katarzyna On 2024-05-25
    Rating:
    5.0

    Witam.Mam 50 lat I od 2 lat tylko raz miałam okres po 8 miesiącach.Teraz znowu10 miesięcy nie mam.Mam poczucie niskiej wartości,mało fhęcu do prowadzenua domu a potem siě tym zadręczam.Jest mi ciężko czujè źe dopada mnie depresja.Bojè się tego stanu

    Replied by: Joanna On 2024-05-28 Pani Katarzyno, jeżeli czuje się Pani przytłoczona, zachęcam, aby porozmawiać o swoim problemie z psychologiem. Warto udać się również do ginekologa, aby omówić okres przekwitania, w którym obecnie się Pani znajduje. Proszę pamiętać, że pogorszenie samopoczucia jest jednym z efektów menopauzy - taki stan dotyka wielu kobiet, nie jest Pani sama. Wierzę, że uda się Pani odzyskać upragnioną równowagę. Życzę wszystkiego dobrego!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 859

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
836

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
1 371

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
3 411

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
3 106

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 475

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
6 828 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
688

Kropelkowe nietrzymanie moczu oraz lekkie nietrzymanie moczu może poskutkować nie tylko nawracającymi infekcjami, ale także problemem w postaci podrażnionej...

czytaj więcej