Bella

Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie

Przeczytano 1 496
 

Czas czytania: 3 min.

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają się także nastrój i samoocena, wzrasta również ryzyko wystąpienia apatii oraz zaburzeń depresyjnych. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy w artykule.

Menopauza a depresja

Depresja w menopauzie jest bardzo częstym zjawiskiem, ze względu na wahania stężenia estrogenów w organizmie i co za tym idzie, zwiększoną podatność na problemy natury emocjonalnej oraz psychiatrycznej. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia depresji u kobiety będącej w wieku okołomenopauzalnym jest nawet do 5 razy większe niż przed przekwitaniem czy też po zakończeniu menopauzy.
W szczególności w grupie ryzyka znajdują się te kobiety, u których wcześniej w ciągu życia rozpoznano zaburzenia depresyjne lub zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ryzyko rozwoju depresji jest odwrotnie proporcjonalne do wieku wystąpienia pierwszych objawów menopauzy — im wcześniej zauważone zostaną oznaki przekwitania, tym jest ono większe. Zauważono także związek pomiędzy występowaniem depresji w menopauzie a innymi chorobami współistniejącymi, stresującymi wydarzeniami życiowymi w przeszłości oraz prowadzeniem niezdrowego trybu życia.

Menopauza — depresja, nerwica — jakie są charakterystyczne objawy?

W okresie menopauzalnym wiele kobiet zgłasza takie objawy, jak:

 • nadmierny smutek;
 • nasilony lęk;
 • pesymizm;
 • pogorszenie jakości snu;
 • rozdrażnienie i gwałtowne wybuchy złości;
 • uczucie niepokoju;
 • zaburzenia apetytu.

Rozpoznanie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z depresją w menopauzie, należy do zadań lekarza. Konsultacja u psychologa, a najlepiej psychiatry jest bezwzględnie wskazana, gdy u kobiety pojawiają się myśli o samookaleczaniu lub odebraniu sobie życia. Alarmującymi oznakami są także:

 • apatia lub nadmierny smutek, trwający powyżej 2 tygodni;
 • brak energii, utrzymujący się powyżej 2 tygodni;
 • drażliwość lub niepokój psychiczny, trwający powyżej 2 tygodni;
 • niechęć do rzeczy oraz wykonywania czynności, które do tej pory sprawiały przyjemność,
 • trwałe poczucie niższej wartości.

Starzenie menopauzalne a poczucie własnej wartości

Wystąpienie depresji w menopauzie, w połączeniu z innymi objawami somatycznymi typowymi menopauzy (takimi jak np. zwolnienie metabolizmy i wzrost wagi, zmiana owalu twarzy czy też skóra pergaminowa), może poskutkować poważnymi zmianami w zakresie postrzegania własnego ciała i poczucia kobiecości. Stan ten może wymagać wdrożenia bardziej specjalistycznego leczenia, ponieważ może on wpływać bardzo niekorzystnie na jakość życia, codzienne funkcjonowanie, a także relacje społeczne i rodzinne kobiety w wieku okołomenopauzalnym.
Leczenie zaburzeń depresyjnych w czasie menopauzy może obejmować terapię hormonalną (estrogenowa terapia zastępcza) i /lub stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Decyzję o wdrożeniu danej metody terapeutycznej podejmuje zawsze lekarz po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Przykładowo, terapia hormonami może się wiązać z zagrożeniami w postaci chorób serca lub zwiększonego ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.
Kobiety będące w wieku okołomenopauzalnym powinny liczyć na wsparcie ze strony bliskich i przyjaciół. Bardzo ważna jest również edukacja z zakresu symptomów menopauzy, zarówno tych somatycznych, jak i tych niewidocznych gołym okiem, a dotyczących sfery emocjonalnej i psychicznej. Im wcześniej zostaną one rozpoznane, tym szybciej udzielona zostanie pomoc odpowiednia dla danego przypadku.

Życie intymne a nietrzymanie moczu w okresie menopauzy

Depresja w menopauzie może się pogłębiać, jeśli u kobiety wystąpiły objawy menopauzy, takie jak np. nietrzymanie moczu czy też nawracające infekcje intymne. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nie tylko dbać o higienę intymną w okresie okołomenopauzalnym, ale także zgłaszać lekarzowi na bieżąco wszelkie problemy związane z układem moczowym lub rozrodczym.

Jak dbać o higienę intymną w czasie menopauzy? Najważniejsze jest, aby:

 • regularnie przemywać okolice intymne oraz często zmieniać podpaski i tampony w czasie ostatnich menstruacji;
 • stosować kosmetyki do higieny intymnej o łagodnym składzie, nieprzesuszające oraz niepodrażniające;
 • w przypadku wystąpienia objawów inkontynencji stosować specjalne wyroby chłonne, np. podpaski na nietrzymanie moczu. Problem zdrowotny wymaga również konsultacji z lekarzem, celem wdrożenia odpowiednich metod leczniczych (np. fizjoterapii);
 • wspierać zdrowie intymne poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, stosowanie zbilansowanej diety, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie używek.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

Clayton, A.H., Ninan, P.T. (2010). Depression or menopause? Presentation and management of major depressive disorder in perimenopausal and postmenopausal women. Primary Care Companion to the Journal of Clinical Psychiatry 12(1):PCC.
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77245,depresja-okolomenopauzalna [dostęp: 25.05.2023 r.]

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
2 952

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
476

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
887

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
2 481

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
2 478

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 012

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
4 772

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
Higiena intymna przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu
366

Kropelkowe nietrzymanie moczu oraz lekkie nietrzymanie moczu może poskutkować nie tylko nawracającymi infekcjami, ale także problemem w postaci podrażnionej...

czytaj więcej