Bella

Nietrzymanie moczu a higiena intymna

Przeczytano 4 806
1 Komentarz
(5)
 

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który wywołuje dyskomfort zarówno psychiczny jak i fizyczny. Może wiązać się z podrażnieniami skóry i odparzeniami, z kolei w kwestii psychicznej mocno wpływa na obniżenie własnej wartości. Dlatego tak istotne jest, by rozmawiać o nietrzymaniu moczu i szukać pomocy już na początkowych etapach. Istotną pomocą w kwestii walki z psychologicznymi i fizycznymi reperkusjami jest także utrzymanie odpowiedniej higieny intymnej. W tym tekście skupimy się na tym, jak dbać o higienę borykając się z nietrzymaniem moczu oraz w jaki sposób chronić się przed wilgocią.

Nietrzymanie moczu - higiena intymna

Higiena intymna jest istotnym elementem codziennej pielęgnacji podczas nietrzymania moczu. Umożliwia nie tylko zapewnienie sobie większego komfortu, ale przede wszystkim redukuje ryzyko powstania infekcji intymnych, które przyczyniają się do zwiększenia problemów z nietrzymaniem moczu. Przede wszystkim zwiększają drażliwość pęcherza, który nierzadko reaguje mimowolnym popuszczaniem nawet przy niewielkim zapełnieniu.

Infekcje intymne, zwłaszcza u kobiet, nierzadko przenoszą się także na układ moczowy. Stąd też mogą wywołać zakażenie pęcherza. Dodatkowo odpowiednia higiena intymna chroni przed maceracją skóry – marszczeniem się pod wpływem wilgoci. Dzięki temu osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu może uniknąć podrażnień i odparzeń. Na czym jednak powinna polegać higiena intymna osób cierpiących na nietrzymanie moczu?

  • Podstawą pielęgnacji intymnej jest jak najszybsze pozbycie się wilgotnej bielizny lub wyrobu chłonnego, który został użyty. W ten sposób skóra nie jest narażona na stały kontakt z wydalinami, dzięki czemu ryzyko pojawienia się infekcji i podrażnień zmniejsza się.
  • Wszystkie miejsca, które mają kontakt z moczem, powinny być przemywane kilka razy dziennie. Minimum rano i wieczorem, jednak najlepiej, by czynność tę powtarzać przy każdej zmianie wyrobu chłonnego. W ten sposób minimalizuje się ryzyko podrażnień oraz powstania infekcji intymnych. W tym celu najlepiej korzystać z płynów do higieny intymnej o kwaśnym pH, odpowiednim do stref intymnych.
  • Warto unikać przy tym korzystania ze zbyt ciepłej wody, która może drażnić wrażliwą skórę okolic intymnych. Dodatkowo odradzane jest intensywne wycieranie skóry w tych miejscach. Nierzadko jest ona osłabiona, a zbyt mocne pocieranie może spowodować przerwanie jej ciągłości, co szybko prowadzi do podrażnień.
  • Aby dodatkowo nie wysuszać skóry poleca się unikanie preparatów z mydłem (a także czystej wody z mydłem).
  • Warto mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej, które umożliwiają szybkie oczyszczenie skóry po zmianie wyrobu chłonnego.

Higiena intymna u osób leżących

Higiena intymna u osób leżących, które cierpią na nietrzymanie moczu, wymaga jeszcze więcej uwagi. Przede wszystkim warto pamiętać, że takie osoby najczęściej cały dzień spędzają w pieluchomajtkach, które chronią przed przeciekami w przypadku zaawansowanego nietrzymania moczu.

Pomimo że wyroby są oddychające, skóra jest w nich bardziej osłabiona i narażona na podrażnienia niż w zwykłej, bawełnianej bieliźnie. Dlatego skóra osób leżących powinna być stale wzmacniana za pomocą odpowiednich preparatów, na przykład Kremu ochronnego z argininą, który chroni przed odparzeniami. Równie istotne jest dokładne (choć delikatne) wycieranie skóry chorego po myciu. Wszelka wilgoć pozostała na naskórku może przyczynić się do szybkiego rozwoju bakterii, co może spowodować podrażnienia, a w najgorszym wypadku nawet odleżyny.

Jak chronić się przed wilgocią?

Elementem higieny intymnej przy nietrzymaniu moczu jest także korzystanie z odpowiednich wyrobów chłonnych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb chorego. Przede wszystkim powinny być wystarczająco chłonne, by poradzić sobie z konkretnym stopniem nietrzymania moczu – o stopniach i rodzajach NTM pisaliśmy więcej w tekście Nietrzymanie moczu – objawy, przyczyny, leczenie.

Warto przy tym pamiętać, iż równie istotna jest zmiana wyrobu w momencie, w którym jest on zużyty. To istotne zwłaszcza podczas opieki nad osobami leżącymi, które najczęściej korzystają z pieluchomajtek i nie zmieniają wyrobu samodzielnie. Zadaniem opiekuna jest szybka reakcja na każde zapełnienie pieluchomajtek i odpowiednia reakcja – dokładna higiena intymna oraz wymiana produktu.

Osoby aktywne, które borykają się z nietrzymaniem moczu, najczęściej decydują się na wkładki urologiczne. To wyrób dostosowany do potrzeb kobiet i mężczyzn, który chroni nawet w przypadku średniego nietrzymania moczu. Są bardzo proste do założenia – nakleja się je na tradycyjną bieliznę – i łatwe do wymiany. Dodatkowo stanowią bardzo dyskretną ochronę, niewidoczną przez ubranie. Mogą być zatem odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które są aktywne na co dzień i pragną chronić się przed wilgocią.

Nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemem, jednak można z nim walczyć. Prócz szybkiej wizyty u lekarza i próby leczenia się, konieczne jest także pamiętanie o higienie intymnej, która chroni przed komplikacjami związanymi między innymi z podrażnieniami i odparzeniami skóry.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Krystyna On 2024-05-30
    Rating:
    5.0

    Od kilku lat korzystam z wyrobów chłonnych i środków higieny intymnej firmy Seni i
    nie tylko. Pomagają mi w codziennych problemach związanych z nietrzymaniem moczu. Dlatego często czytam porady w tym temacie.

    Replied by: Joanna On 2024-05-31 Pani Krystyno, bardzo się cieszymy, że produkty Seni okazują się pomocne w codziennym życiu. Dziękujemy również za lekturę naszych artykułów i podzielenie się swoją opinią :) Pozdrawiamy!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 477 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 540 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 669 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 263 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 971 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 751 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 121 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 140 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej