Bella

Cystoskopia co to? Przygotowanie, zalecenia, powikłania i cena

Przeczytano 18 957
3 Komentarzy
(5)
 

Cystoskopia pęcherza moczowego to badanie niezbyt przyjemne, ale za to bardzo ważne dla diagnostyki. Częste infekcje dróg moczowych to tylko jedno z wielu wskazań do jego wykonania. Co to jest cystoskopia? Jak się przygotować do tego badania? Podpowiadamy.

Cystoskopia – co to jest?

Co to jest cystoskopia pęcherza moczowego? Inaczej wziernikowanie pęcherza moczowego to badanie endoskopowe, które stosuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób układu moczowego.

Jak przebiega cystoskopia? Na czym polega?

Badanie typu cystoskopia jest wykonywane za pomocą specjalistycznego narzędzia – cystoskopu. Wprowadza się je do cewki moczowej po zastosowaniu znieczulenia miejscowego (jeśli jest wykonywana cystoskopia u dzieci lub konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja, lekarz może zadecydować o znieczuleniu ogólnym). Do wykonania cystoskopii przezcewkowej niezbędne jest wypełnienie pęcherza moczowego wodą lub roztworem soli fizjologicznej, tak aby pacjent odczuwał parcie na mocz.

Lekarz z cystoskopem, czyli kto wykonuje cystoskopię?

Badanie cystoskopem jest przeprowadzane przez lekarza urologa w warunkach sali zabiegowej.

Badanie cystoskopia – wskazania do wykonania

Lekarz może podjąć decyzję o cystoskopii, gdy:

  • doszło do infekcji układu moczowego,
  • wystąpiły podrażnienia układu moczowego po operacji,
  • w pęcherzu moczowym są obecne ciała obce,
  • u pacjenta doszło do zatrzymania moczu,
  • u pacjenta pojawią się objawy takie jak częste infekcje dróg moczowych lub krwiomocz,
  • zaszło podejrzenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego, uszkodzenia pęcherza moczowego, wad rozwojowych dolnych dróg moczowych, nacieku spowodowanego nowotworu w sąsiednim narządzie lub nowotworu pęcherza moczowego,
  • zdiagnozowano przetokę moczową, kamicę pęcherza lub gruźlicę pęcherza moczowego.

To nie wszystkie wskazania do wykonania cystoskopii. Badanie jest pomocne także w diagnostyce i leczeniu niektórych guzów pęcherza, może być również używane do usuwania kamieni z pęcherza lub cewki moczowej, wstrzykiwania leków do pęcherza moczowego oraz pobierania wycinków tkanek do biopsji.

Co zamiast cystoskopii może zalecić lekarz?

Inną metodą stosowaną w diagnostyce chorób układu moczowego jest urografia MR. Badanie jest szczególnie ważne przy podejrzeniu niedrożności dróg moczowych lub wad wrodzonych, można je wykonać także, gdy u pacjenta zaobserwowano krwiomocz. Jego dużą zaletą jest możliwość zastosowania u pacjentów pediatrycznych oraz kobiet będących w ciąży.

Cystoskopia – przygotowanie

Badanie cystoskopem może wymagać specjalnych przygotowań przed oraz po jego wykonaniu. Przed cystoskopią lekarz urolog przeprowadza obszerny wywiad z pacjentem – pyta o przyjmowane leki i alergie, a także informuje o rodzajach znieczulenia. Niektóre przyjmowane przez pacjenta leki mogą zostać odstawione na czas wykonania badania. Natomiast po cystoskopii lekarz może zalecić przyjmowanie leku przeciwbakteryjnego.

Cystoskopia – przygotowania do badania wykonywanego w znieczuleniu ogólnym

Przygotowanie do cystoskopii w znieczuleniu ogólnym polega na pozostawaniu na czczo w dniu wykonania badania. Podobnie jak w przypadku cystoskopii ze znieczuleniem miejscowym, przed badaniem wykonywany jest obszerny wywiad. Niektóre leki, np. rozrzedzające krew, należy odstawić na czas wykonania badania. Poza kwestiami zdrowotnymi należy także zorganizować sobie zawczasu transport do domu, ponieważ pacjent po przebytym badaniu może pozostawać pod wpływem znieczulenia. Nie należy również planować niczego specjalnego - ze względu na możliwy ból po cystoskopii, konieczny jest odpoczynek w domu.

Cystoskopia – ile dni w szpitalu?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, badanie cystoskopia jest przeprowadzane w tzw. trybie chirurgii jednego dnia – pacjent może wrócić do domu bezpośrednio po jego wykonaniu.

Cystoskopia – czy boli?

Czy cystoskopia jest bolesna? Badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Samo w sobie więc nie boli, ale może być powodem dyskomfortu u pacjenta. Mianem całkowicie bezbolesnej cystoskopii jest określana tzw. cystoskopia giętka, czyli badanie wykonywane za pomocą cienkiego i giętkiego endoskopu. Czy cystoskopia jest bezpieczna? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. W kolejnej części artykułu omawiamy bardziej szczegółowo zalecenia po wykonanej cystoskopii u mężczyzn i kobiet, a także poruszamy temat możliwych powikłań po badaniu.

Cystoskopia – zalecenia i powikłania

Jakie są zalecenia po cystoskopii? W większości przypadków pacjent może wrócić po badaniu do domu. Następnie wskazany jest odpoczynek i oczekiwanie na wyniki cystoskopii. Lekarze zwykle zalecają, aby pacjent po cystoskopii pił dużo wody oraz przyjmował leki przeciwbakteryjne, natomiast jeśli odczuwany jest ból po cystoskopii, wskazane są ciepłe okłady lub nawet zastosowanie środków przeciwbólowych (po konsultacji z lekarzem).

Cystoskopia – powikłania

Tak jak przy każdym innym badaniu inwazyjnym, także po wykonaniu cystoskopii mogą się pojawić pewne komplikacje. Możliwe powikłania po cystoskopii to:

  • ból brzucha,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • infekcja dróg moczowych,
  • krwawienie z cewki moczowej,
  • pieczenie podczas mikcji,
  • pęknięcie ściany pęcherza moczowego,
  • uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu,
  • zaburzenie naturalnej równowagi sodu w organizmie.

Wymienione powyżej objawy mają zwykle łagodny charakter i ustępują one samoistnie do kilku dni po przebytym badaniu.
Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, gdy pacjent odczuwa silny ból, oddaje mocz rzadziej, ma dreszcze lub wystąpiła u niego gorączka.

Cystoskopia – cena

Cystoskopia to badanie, które podlega refundacji NFZ. Można je wykonać za darmo, pod warunkiem, że pacjent posiada skierowanie od lekarza specjalisty. Alternatywną opcją jest wykonanie badania na własną rękę – wtedy można liczyć na szybsze terminy. Ile kosztuje cystoskopia prywatnie? Cena badania wynosi od 200 złotych wzwyż.

Źródła:

https://www.scmkrakow.pl/blog/diagnostyka/cystoskopia-czym-jest-jak-wyglada-badanie-i-jak-sie-do-niego-przygotowac/
https://www.niddk.nih.gov/health-information/diagnostic-tests/cystoscopy-ureteroscopy
Leyendecker J. R. et al. MR Urography: Techniques and Clinical Applications. RadioGraphics - education exhibit 28:23-48 (2008)
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cystoscopy/about/pac-20393694
https://www.webmd.com/prostate-cancer/guide/cystoscopy

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Janusz On 2024-09-17
    Rating:
    5.0

    Mam złożony cewnik (na wyjściu ze szpitala po rozbiciu i usunięciu kamienia ) , w wypisie nie ma info jak długo/ile dni mogę mieć ten cewnik. Poinformowano mnie , że worek na mocz mam wymienić na nowy (w który mnie zaopatrzono-100% silikon ) do 7 dni. Natomiast o cewniku nie ma tam informacji. Mój cewnik jest firmy Berocath 16/CH (5.3mm , 5-15ml/cc )
    Powtóże pytanie ; ile dni mogę go nosić do wymiany ?

    Replied by: Marta On 2024-09-20 Dzień dobry,
    cewnik Beromed Berocath, który mamy w ofercie można stosować do 30 dni.

  • Napisał: Valentyna On 2023-01-04
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, jestem zainteresowana cystoskopią pęcherza moczowego

    Replied by: Joanna On 2023-01-04 Szanowna Pani, niestety nie wykonujemy tego typu usług - jesteśmy jedynie sklepem internetowym. Zalecam kontakt bezpośrednio z placówką przeprowadzającą zabiegi.

  • Napisał: TEODOR On 2022-07-24
    Rating:
    5.0

    Prosze o porade.Mam 87 lat. Od ponad 25 , co roku mam robiona cystoskopie w zwiazku z wykryciem u mnie brodowczakow w pecherzu moczowym i ich usunieciu. Ostatnia cystoskopie mialem 10 dni temu. Niestety w porownaniu ze wszystkimi poprzednimi, kiedy wszystko po paru dniach wracalo do normy - bol w cewce moczowej wciaz pozostaje. Musze kikanascie razy dzienne oddawac mocz, Odbywa sie to z bolami.... Pech chce ze jestem obecnie z dala od mojego urologa, a w poblizu jest tylko apteka. Jakie srodki przeciw bolowe moglbym wziac, aby sobie ulzyc w bolach...Z urologiem bede mogl sie spotkac dopiero za 2 tygodnie...Pozdrowienia, Teodor

    Replied by: Joanna On 2022-07-27 Panie Teodorze, bardzo mi przykro, ale nie potrafię Panu pomóc. Pana przypadłość wymaga konsultacji ze specjalistą. Życzę dużo zdrowia!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 621 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 607 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 720 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 373 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 035 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 770 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 278 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 377 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej