Bella

Pęcherz moczowy. Gdzie boli, pojemność, badania i choroby

Przeczytano 10 925
2 Komentarzy
(5)
 

Ból pęcherza moczowego świadczy najczęściej o zakażeniu dróg moczowych. Jakie badania wykonać, aby się co do tego upewnić? Jakie inne choroby pęcherza moczowego mogą być przyczyną dyskomfortu?

Pęcherz moczowy – gdzie boli?

Ból pęcherza moczowego może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pojawia się zazwyczaj w miejscu, w którym znajduje się pęcherz moczowy, a więc w dolnej części brzucha. Ból manifestuje się przede wszystkim uciążliwym parciem na mocz oraz pieczeniem podczas mikcji. W skrajnych przypadkach można także zaobserwować pojawienie się krwi w moczu.
Warto jednak podkreślić, że położenie pęcherza moczowego różni się w zależności od płci i jest spowodowane obecnością narządów rozrodczych. Pęcherz moczowy u mężczyzn znajduje się wyżej niż u kobiet, w miednicy mniejszej, z przodu odbytnicy. Dno pęcherza spoczywa na gruczole krokowym, czyli prostacie. Pęcherz moczowy u kobiety znajduje się niżej niż u mężczyzny, w miednicy. Pomiędzy nim i odbytem zlokalizowana jest macica.

Pęcherz moczowy – ból to niejedyny objaw, który może świadczyć o problemach zdrowotnych

W przypadku zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowego chory może odczuwać nie tylko ból pęcherza moczowego, ale także dyskomfort i pieczenie w cewce moczowej podczas mikcji oraz parcie na mocz. O problemach zdrowotnych mogą świadczyć również:

  • częstomocz lub skąpomocz,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • nietrzymanie moczu wskutek zaburzenia funkcjonowania zwieraczy pęcherza moczowego,
  • zmiana zabarwieniu moczu.

W przypadku wystąpienia każdej z powyższych dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem celem postawienia prawidłowej diagnozy i zainicjowania właściwej ścieżki leczenia.

Pojemność pęcherza moczowego

Prawidłowa pojemność pęcherza moczowego wynosi około 250-500 ml, ale warto podkreślić, że może rozciągać się nawet do pojemności ponad 1 litra. Aby określić dokładną pojemność pęcherza moczowego mężczyzny lub kobiety, można wykonać test przepływu moczu i dynamiki pracy pęcherza, czyli badanie urodynamiczne. Przeprowadza się go przy pełnym pęcherzu z pomocą cewnika. Pomiar szybkości oddawania moczu oraz jego ilości jest wykonywany podczas mikcji.

Czym grozi przepełnienie pęcherza moczowego?

Wstrzymywanie się z opróżnieniem pęcherza moczowego może się wiązać z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest cofnięcie moczu do nerek i moczowodów, co może przyczynić się do infekcji dróg moczowych. W bardzo rzadkich przypadkach, kiedy ściana zbiornika na mocz jest osłabiona, może dojść także do samoistnego pęknięcia pęcherza moczowego.

Jak zwiększyć pojemność pęcherza moczowego?

To, jak szybko wypełnia się pęcherz moczowy, zależy od jego pojemności. Jeśli jest ona nieduża, zbiornik wypełnia się szybciej, co skutkuje koniecznością częstszego oddawania moczu. Natomiast przy dużej pojemności mikcje są rzadsze. Co ciekawe, pojemność pęcherza moczowego można zwiększyć za pomocą odpowiedniego treningu mięśni dna miednicy pod kontrolą fizjoterapeuty.

Choroby pęcherza moczowego

Wszelkie nietypowe dolegliwości związane z pęcherzem moczowym powinny być alarmujące, ponieważ mogą one świadczyć o chorobach układu moczowego, takich jak np.:

  • zapalenie pęcherza moczowegostan zapalny określany potocznie mianem „przeziębienie pęcherza moczowego” wywołuje najczęściej bakteria z gatunku Escherichia coli. Dolegliwość jest bardzo częsta u kobiet, ze względu na bliskie położenie cewki moczowej i odbytu, a także fakt, że żeńska cewka moczowa jest krótsza niż u mężczyzn. Diagnoza może zostać postawiona przypadkowo podczas rutynowego badania moczu, na zakażenie pęcherza moczowego wskazują także objawy takie jak ból podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu oraz konieczność częstszego oddawania moczu,
  • rak pęcherza moczowego – charakterystyczne objawy choroby nowotworowej to ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, krew lub skrzepy w moczu, a także niemożność oddawania moczu pomimo parcia. Rokowania zależą od stadium zaawansowania choroby w momencie diagnozy,

  • uchyłek pęcherza – schorzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty, polega na miejscowym osłabieniu warstwy mięśni w pęcherzu moczowym i uwypukleniu błony śluzowej na zewnątrz. Uchyłek może być bezobjawowy, ale może także przyczynić się do zaburzeń w oddawaniu moczu lub skutkować infekcją układu moczowego,
  • wychodzący pęcherz moczowy (inaczej cystocele lub opadnięcie pęcherza moczowego) – do wystąpienia tej nieprawidłowości może dochodzić po porodzie, kiedy tkanki i mięśnie pochwy zostają poddane nadmiernemu obciążeniu
  • zespół nadreaktywnego pęcherza – charakterystycznym objawem jest częste i niekontrolowane oddawanie moczu, choroba jest popularna u osób w starszym wieku. Leczenie opiera się na metodach farmakologicznych i behawioralnych oraz unikaniu spożywania tego, co drażni pęcherz moczowy.

Na problemy zdrowotne może wskazywać także pęcherz neurogenny, czyli nasilone nietrzymanie moczu i niekontrolowane mikcje. Taki objaw może świadczyć o uszkodzeniach układu nerwowego, przepuklinie oponowo-rdzeniowej, chorobie nowotworowej lub obwodowej neuropatii, np. wynikającej z cukrzycy. Do wizyty u lekarza powinno skłonić również podejrzenie kamicy pęcherza moczowego. O dolegliwości świadczą silne ataki bólowe w obrębie dróg moczowych, mają one związek z przesuwaniem się złogów z nerek do pęcherza moczowego.

Badania pęcherza moczowego

Leczenie pęcherza moczowego jest wdrażane dopiero po wykonaniu odpowiednich badań i postawieniu diagnozy. Diagnostyka opiera się o badania pęcherza moczowego takie jak:

  • ogólne badanie moczu,
  • posiew moczu,
  • morfologia krwi,
  • badanie fizykalne,
  • badania obrazowe – USG nerek i dróg moczowych, urografia, tomografia komputerowa.

W urologii wykorzystuje się także cystoskopię. Badanie polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego specjalistycznego narzędzia – cystoskopu i następnie oględzinach dolnych dróg moczowych. Wskazania do jego wykonania to:

  • kamica nerkowa,
  • krwiomocz,
  • niedrożność dróg moczowo-płciowych,
  • podejrzenie wad budowy układu moczowo-płciowego,
  • podejrzenie występowania guzów lub innych patologicznych zmian w układzie moczowo-płciowym,
  • podejrzenie infekcji pęcherza moczowego.

Źródła:

https://www.visiblebody.com/learn/urinary/urinary-system-structures
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego
https://www.klinika-hb.pl/zabiegi/czeste-oddawanie-moczu/
http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?447
https://www.scmkrakow.pl/blog/choroby-i-dolegliwosci/choroby-urologiczne/choroby-pecherza-moczowego-jakie-objawy-powinny-nas-zaniepokoic-i-jak-wyglada-diagnostyka/
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-pecherza-moczowego-objawy/
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/73690,uchylek-pecherza-czy-jest-grozny-dla-dziecka
https://www.webmd.com/women/guide/prolapsed-bladder
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15468-cystocele-fallen-bladder
https://www.scmkrakow.pl/blog/diagnostyka/cystoskopia-czym-jest-jak-wyglada-badanie-i-jak-sie-do-niego-przygotowac/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Krystyna On 2023-11-26
    Rating:
    5.0

    parcie w dolnej częsci brzucha. pieczenie cewki ale nie podczs oddawania moczu. częste oddawanie iczęsto małej ilości moczu. Przechodzi po nasiadówkach z wywarem rumianku.

    Replied by: Joanna On 2023-11-27 Pani Krystyno, zalecam w pierwszej kolejności konsultację z lekarzem. Opisane przez Panią objawy, w tym szczególnie pieczenie cewki moczowej mogą być objawem różnych schorzeń zdrowotnych. Najczęstszym powodem jest infekcja dróg moczowych, zwłaszcza zapalenie cewki moczowej. Inne możliwe przyczyny pieczenia cewki moczowej obejmują infekcje grzybicze, choroby przenoszone drogą płciową, kamienie nerkowe, reakcje alergiczne, podrażnienia chemiczne lub mechaniczne, a także niektóre choroby skóry. Wierzę, że lekarz pomoże rozpoznać Pani problem.

  • Napisał: Irena On 2023-09-26
    Rating:
    5.0

    uczucie kłucia /chwilowe/ w lewej,dolnej części pęcherza,może w moczowodzie.Mam jedną lewą nerkę od 22 lat.

    Replied by: Joanna On 2023-09-27 Pani Ireno, powinna Pani skonsultować stan zdrowia z lekarzem, do czego zachęcam. Trudno jednoznacznie określić przyczynę Pani problemu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 478 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 541 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 669 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 266 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 972 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 751 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 129 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej