Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Zatrzymanie moczu - objawy, przyczyny

11928 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Zatrzymanie moczu może być bardzo niebezpiecznym objawem, który może świadczyć o chorobach gruczołu krokowego u mężczyzn, kamicy, zapaleniu nerek czy nawet nowotworach. Jednak niezależnie od przyczyn, wymaga natychmiastowej reakcji – może bowiem prowadzić do zatrucia organizmu. W tym tekście skupimy się na tym, czym jest zatrzymanie moczu, z jakimi chorobami jest związane oraz w jaki sposób sobie z nim radzić.

Zatrzymanie moczu – objawy

Zatrzymanie moczu jest poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Objawy mogą świadczyć o przewlekłym bądź nagłym przebiegu choroby, dlatego obserwowanie podopiecznego, zwłaszcza obłożnie chorego, stanowi jeden z najważniejszych elementów rozpoznania tej przypadłości. O ostrym zatrzymaniu moczu mówimy wtedy, gdy całkowita niemożność opróżnienia pęcherza pojawia się nagle. Z kolei przewlekłe zatrzymanie moczu pozwala na chociaż częściową mikcję – zwykle w pęcherzu pozostaje ponad 100 ml moczu. Ten stan trwa dłuższy czas, dlatego chory może odczuwać znaczny dyskomfort, związany także z ciągłym parciem.

W takich sytuacjach występuje także kropelkowe nietrzymanie moczu. Osoba chora może zatem zauważyć stały wyciek oraz dużą trudność w rozpoczęciu mikcji. To najczęstszy objaw zatrzymania moczu z powodu rozrostu stercza. Oprócz oczywistych objawów, chory może skarżyć się także na ból podbrzusza i pęcherza, złe samopoczucie bądź częste pocenie się. Przy ostrym zatrzymaniu moczu dochodzi także do zaburzeń świadomości bądź utraty przytomności. Nerki nie są bowiem w stanie oczyścić organizmu z toksyn, które zaczynają oddziaływać na cały organizm.

Zatrzymanie moczu – przyczyny

Przyczyn zatrzymania moczu może być wiele, dlatego tak istotna jest szybka reakcja i skorzystanie z pomocy lekarza, który będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę. Najprostszymi do wyleczenia schorzeniami, które mogą objawiać się zatrzymaniem moczu, są z pewnością infekcje układu moczowego, a także zaburzenia spowodowane lekami. W obu przypadkach konieczna jest interwencja lekarza, jednak odpowiednio dobrana metoda leczenia bądź zmiana środków farmakologicznych mogą skutecznie zneutralizować problem. Warto pamiętać także, iż istnieje grupa leków przeciwbólowych, która utrudnia bądź uniemożliwia oddawanie moczu. Dlatego u osób cierpiących na chroniczne bóle, na przykład związane z chorobami nowotworowymi, to właśnie leki narkotyczne mogą być przyczyną zatrzymania moczu.

Niemożność opróżnienia pęcherza jest także objawem niedrożności cewki moczowej, która może być spowodowana wieloma różnymi schorzeniami. U mężczyzn jest to najczęściej powiększenie gruczołu krokowego – spowodowane łagodnym rozrostem stercza bądź nowotworem. O tym problemie pisaliśmy więcej w artykule Przerost prostaty – przyczyny, objawy, leczenie. Ze względu na to, iż dotyczy on statystycznie co drugiego mężczyzny, warto zapoznać się z pierwszymi objawami schorzenia, by uniknąć tych bardziej zaawansowanych, jak właśnie zatrzymanie moczu. Niedrożność cewki może być spowodowana także urazami bądź zapaleniem oraz kamicą moczową. U kobiet jest także związana z wypadaniem narządów rodnych, spowodowanych znacznym osłabieniem mięśni dna miednicy. Może ono stanowić konsekwencję operacji powłok brzusznych bądź porodów pochwowych.

Zaburzenia oddawania moczu związane są także z chorobami neurologicznymi, na przykład w przypadku demencji, ale przede wszystkim w stwardnieniu rozsianym czy przy chorobie Parkinsona. Mózg nie jest już w stanie wysyłać odpowiednich komunikatów do pęcherza, dlatego nie jest możliwe jego opróżnienie. W tego typu sytuacjach konieczne korzystanie z cewników – nie jest bowiem możliwe usunięcie przyczyny zatrzymania moczu.

Zatrzymanie moczu – kiedy do lekarza?

Zatrzymanie moczu jest bardzo poważnym objawem, którego nie należy bagatelizować. Nieważne czy mowa o ostrym czy przewlekłym zatrzymaniu – oba typy prowadza do niebezpiecznych konsekwencji, a także są sygnałem, że organizm boryka się z infekcją bądź inną chorobą. Dlatego zaraz po zauważeniu, że podopieczny może mieć trudności z mikcją bądź skarży się na bolesny brzuch czy gubienie niewielkich ilości moczu, konieczne jest szybkie udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Na czym polega leczenie zatrzymania moczu?

Leczenie zatrzymania moczu

Leczenie zatrzymania moczu możliwe jest po rozpoznaniu przyczyny – dopiero po przeprowadzeniu procesu diagnostycznego lekarz jest w stanie odpowiednio dobrać metodę leczenia. Dlatego na tym etapie istotny jest także wywiad przeprowadzony z chorym oraz opiekunem/rodziną. W przypadku ostrego zatrzymania moczu lekarz dokonuje rozpoznania podczas pierwszego badania objawowego, gdy stwierdza się powiększony bolesny pęcherz moczowy. Przewlekłe zatrzymanie moczu wymaga zwykle badania USG pęcherza, by stwierdzić ilość zalegającego w nim płynu. Możliwe jest także sprawdzenie objętości po wprowadzeniu cewnika do pęcherza. Początkowo konieczne jest przede wszystkim odprowadzenie zalegającego moczu z pęcherza, by uniknąć ewentualnego zatrucia organizmu. Jeśli wprowadzenie cewnika nie jest możliwe lekarz wykonuje nadłonową cystostomię przezskórną – nakłuwa pęcherz przez skórę brzucha. W zależności od stwierdzonej przypadłości konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego (na przykład przy łagodnym rozroście stercza) bądź operacyjnego (przy wypadających narządach rodnych bądź kamicy). W sytuacji, w której przyczyna nie może być wyleczona, konieczne jest pozostawienie cewnika na stałe. Odpowiednim wyrobem w takim przypadku będzie cewnik z jonami srebra, który można stosować maksymalnie 90 dni.

Zatrzymanie moczu jest przypadłością, której nie należy bagatelizować. Trudność bądź całkowitą niemożność opróżnienia pęcherza może powodować u osoby chorej poważne następstwa, także śmierć. Dlatego tak istotna jest szybka reakcja i skorzystanie z pomocy lekarza.

Pytania i komentarze

  • Napisał: Jaki lekstosoeać czy fitolizyna czy inny moczopędny 2021-09-11
    Ocena:
    5.0

    Mocz oddaję b.cienk strumieniem, w początku z oporami

    Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-13 Zatrzymanie moczu to bardzo niebezpieczny objaw, którego nie można diagnozować bez porozumienia z lekarzem. W pierwszej kolejności należy pilnie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który powinien skierować na dalsze badania u specjalisty. Dopiero znalezienie przyczyny problemu umożliwi wskazanie prawidłowej metody leczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go