Bella

Zatrzymanie moczu - objawy, przyczyny

Przeczytano 23 053
8 Komentarzy
(4.5)
 

Zatrzymanie moczu może być bardzo niebezpiecznym objawem, który może świadczyć o chorobach gruczołu krokowego u mężczyzn, kamicy, zapaleniu nerek czy nawet nowotworach. Jednak niezależnie od przyczyn, wymaga natychmiastowej reakcji – może bowiem prowadzić do zatrucia organizmu. W tym tekście skupimy się na tym, czym jest zatrzymanie moczu, z jakimi chorobami jest związane oraz w jaki sposób sobie z nim radzić.

Zatrzymanie moczu – objawy

Zatrzymanie moczu jest poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Objawy mogą świadczyć o przewlekłym bądź nagłym przebiegu choroby, dlatego obserwowanie podopiecznego, zwłaszcza obłożnie chorego, stanowi jeden z najważniejszych elementów rozpoznania tej przypadłości. O ostrym zatrzymaniu moczu mówimy wtedy, gdy całkowita niemożność opróżnienia pęcherza pojawia się nagle. Z kolei przewlekłe zatrzymanie moczu pozwala na chociaż częściową mikcję – zwykle w pęcherzu pozostaje ponad 100 ml moczu. Ten stan trwa dłuższy czas, dlatego chory może odczuwać znaczny dyskomfort, związany także z ciągłym parciem.

W takich sytuacjach występuje także kropelkowe nietrzymanie moczu. Osoba chora może zatem zauważyć stały wyciek oraz dużą trudność w rozpoczęciu mikcji. To najczęstszy objaw zatrzymania moczu z powodu rozrostu stercza. Oprócz oczywistych objawów, chory może skarżyć się także na ból podbrzusza i pęcherza, złe samopoczucie bądź częste pocenie się. Przy ostrym zatrzymaniu moczu dochodzi także do zaburzeń świadomości bądź utraty przytomności. Nerki nie są bowiem w stanie oczyścić organizmu z toksyn, które zaczynają oddziaływać na cały organizm.

Zatrzymanie moczu – przyczyny

Przyczyn zatrzymania moczu może być wiele, dlatego tak istotna jest szybka reakcja i skorzystanie z pomocy lekarza, który będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę. Najprostszymi do wyleczenia schorzeniami, które mogą objawiać się zatrzymaniem moczu, są z pewnością infekcje układu moczowego, a także zaburzenia spowodowane lekami. W obu przypadkach konieczna jest interwencja lekarza, jednak odpowiednio dobrana metoda leczenia bądź zmiana środków farmakologicznych mogą skutecznie zneutralizować problem. Warto pamiętać także, iż istnieje grupa leków przeciwbólowych, która utrudnia bądź uniemożliwia oddawanie moczu. Dlatego u osób cierpiących na chroniczne bóle, na przykład związane z chorobami nowotworowymi, to właśnie leki narkotyczne mogą być przyczyną zatrzymania moczu.

Niemożność opróżnienia pęcherza jest także objawem niedrożności cewki moczowej, która może być spowodowana wieloma różnymi schorzeniami. U mężczyzn jest to najczęściej powiększenie gruczołu krokowego – spowodowane łagodnym rozrostem stercza bądź nowotworem. O tym problemie pisaliśmy więcej w artykule Przerost prostaty – przyczyny, objawy, leczenie. Ze względu na to, iż dotyczy on statystycznie co drugiego mężczyzny, warto zapoznać się z pierwszymi objawami schorzenia, by uniknąć tych bardziej zaawansowanych, jak właśnie zatrzymanie moczu. Niedrożność cewki może być spowodowana także urazami bądź zapaleniem oraz kamicą moczową. U kobiet jest także związana z wypadaniem narządów rodnych, spowodowanych znacznym osłabieniem mięśni dna miednicy. Może ono stanowić konsekwencję operacji powłok brzusznych bądź porodów pochwowych.

Zaburzenia oddawania moczu związane są także z chorobami neurologicznymi, na przykład w przypadku demencji, ale przede wszystkim w stwardnieniu rozsianym czy przy chorobie Parkinsona. Mózg nie jest już w stanie wysyłać odpowiednich komunikatów do pęcherza, dlatego nie jest możliwe jego opróżnienie. W tego typu sytuacjach konieczne korzystanie z cewników – nie jest bowiem możliwe usunięcie przyczyny zatrzymania moczu.

Zatrzymanie moczu – kiedy do lekarza?

Zatrzymanie moczu jest bardzo poważnym objawem, którego nie należy bagatelizować. Nieważne czy mowa o ostrym czy przewlekłym zatrzymaniu – oba typy prowadza do niebezpiecznych konsekwencji, a także są sygnałem, że organizm boryka się z infekcją bądź inną chorobą. Dlatego zaraz po zauważeniu, że podopieczny może mieć trudności z mikcją bądź skarży się na bolesny brzuch czy gubienie niewielkich ilości moczu, konieczne jest szybkie udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Na czym polega leczenie zatrzymania moczu?

Leczenie zatrzymania moczu

Leczenie zatrzymania moczu możliwe jest po rozpoznaniu przyczyny – dopiero po przeprowadzeniu procesu diagnostycznego lekarz jest w stanie odpowiednio dobrać metodę leczenia. Dlatego na tym etapie istotny jest także wywiad przeprowadzony z chorym oraz opiekunem/rodziną. W przypadku ostrego zatrzymania moczu lekarz dokonuje rozpoznania podczas pierwszego badania objawowego, gdy stwierdza się powiększony bolesny pęcherz moczowy. Przewlekłe zatrzymanie moczu wymaga zwykle badania USG pęcherza, by stwierdzić ilość zalegającego w nim płynu. Możliwe jest także sprawdzenie objętości po wprowadzeniu cewnika do pęcherza. Początkowo konieczne jest przede wszystkim odprowadzenie zalegającego moczu z pęcherza, by uniknąć ewentualnego zatrucia organizmu. Jeśli wprowadzenie cewnika nie jest możliwe lekarz wykonuje nadłonową cystostomię przezskórną – nakłuwa pęcherz przez skórę brzucha. W zależności od stwierdzonej przypadłości konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego (na przykład przy łagodnym rozroście stercza) bądź operacyjnego (przy wypadających narządach rodnych bądź kamicy). W sytuacji, w której przyczyna nie może być wyleczona, konieczne jest pozostawienie cewnika na stałe. Odpowiednim wyrobem w takim przypadku będzie cewnik z jonami srebra, który można stosować maksymalnie 90 dni.

Zatrzymanie moczu jest przypadłością, której nie należy bagatelizować. Trudność bądź całkowitą niemożność opróżnienia pęcherza może powodować u osoby chorej poważne następstwa, także śmierć. Dlatego tak istotna jest szybka reakcja i skorzystanie z pomocy lekarza.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Grazyna On 2024-03-21
  Rating:
  5.0

  W dzien po duzej ulosci plynow oddaje mocz, w nocy nie moge sie wysikac.

  Replied by: Joanna On 2024-03-22 Pani Grażyno, wszelkie niepokojące objawy dotyczące stanu zdrowia powinny zostać omówione z lekarzem. Zalecamy, aby nie zwlekać z wizytą u urologa.

 • Napisał: Sebastian On 2023-01-18
  Rating:
  5.0

  Zabrało mnie pogotowie w zeszłym tygodniu w sobotę z zatrzymaniem moczu przeleżałem 4 dni założyli cewnik i płukali płynami nerki mam mieć założony cewnik 4 tygodnie czy po tym okresie lekarz może przedłużyć cewnikowanie

  Replied by: Joanna On 2023-01-18 Panie Sebastianie, decyzję na ten temat powinien podjąć lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia. Nie można wykluczyć wydłużenia procesu cewnikowania jeśli zajdzie taka konieczność.

 • Napisał: Henryk On 2023-01-04
  Rating:
  2.0

  po tygodniu po brachyterapii mam bolesne parcia na mocz a nie udaje mi sie wysikac.W nocy powtarza sie to okolo 6 razy.Znalazlem sposob-ucikam palcem kiszke stolcowa i wtedy sikam normalnie,ale tylko w pozycji stojacej

  Replied by: Joanna On 2023-01-05 Panie Henryku, powikłania na tle układu moczowo-płciowego pojawiają się u części pacjentów po tego typu zabiegu. Powinien Pan skonsultować swoje problemy z lekarzem.

 • Napisał: Ewa On 2022-10-31
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie po zabiegu ściany tylnej i przedniej pochwy nastąpiło zatrzymanie moczu mam cewnik założony. Czy jest możliwość skutecznego leczenia .Jestem załamana. Czy są znane te przypadki z całkowitym wyleczeniem .Byłam zdrowa kobieta do chwili zabiegu.Prosze o odpowiedź

  Replied by: Joanna On 2022-11-08 Pani Ewo, cewnikowanie jest konieczne po wielu zabiegach w obrębie układu moczowo-rozrodczego, dlatego proszę nie niepokoić się na zapas. Najczęściej cewnik usuwa się po możliwie najkrótszym czasie, ponieważ jego obecność może sprzyjać powstaniu infekcji układu moczowego. Niestety nie umiem wskazać, po jakim czasie cewnik w Pani przypadku zostanie usunięty i czy rzeczywiście uda się Pani wrócić do pełnej sprawności, dlatego zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym i monitorującym stan Pani zdrowia.

 • Napisał: Józef On 2022-07-10
  Rating:
  5.0

  Jestem trzy lata po dwóch zabiegach raka stercza brachyterapii.od kilku dni mam problem z oddawaniem moczu ,jest słabe parcie .jakie mam stosować leki ?

  Replied by: Joanna On 2022-07-26 Panie Józefie, odpowiednie leki powinien Panu przepisać tylko i wyłącznie lekarz, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą. Nie znając przebiegu Pana choroby nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny problemu, a tym samym wdrożyć odpowiedniej metody leczenia. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Lucyna On 2022-05-07
  Rating:
  5.0

  Witam.
  Artykuł pouczający.
  Proszę o poradę.
  Mąż ma założony cewnik(podejrzenie guza).
  Jest po zabiegu.
  Mówi, że wogóle nie czuje parcia na wydalenie moczu.( nie czuję jak siusia).

  Replied by: Joanna On 2022-05-09 Pani Lucyno, mąż powinien skonsultować swoje objawy z lekarzem. Nie podaje Pani, jaki zabieg został przeprowadzony, a bez tej wiedzy wskazanie przyczyny problemu nie jest możliwe. Doraźnie zalecam stosowanie wyrobów chłonnych, które poprawią komfort życia Pani męża. Jeśli mikcja następuje na toalecie, a nietrzymanie moczu ma charakter kropelkowy bądź lekki dobrym wyborem będą wkładki urologiczne Seni Man dopasowane do męskiej anatomii. W przypadku poważniejszego problemu warto sięgnąć po majtki chłonne Seni Active dla osób aktywnych lub pieluchomajtki Super Seni dla osób mobilnych i niesamodzielnych. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią pod numerem telefonu: 56 45 19 105, która doradzi w doborze odpowiedniego produktu. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

 • Napisał: Franciszek On 2022-03-29
  Rating:
  5.0

  Po zabiegu cystoskopii założono cewnik. Od dwóch godzin nie odchodzi mocz. Co może być przyczyną? Franciszek B.

  Replied by: Joanna On 2022-03-30 Panie Franciszku, przyczyny zatrzymania moczu mogą być złożone, dlatego proszę nie bagatelizować sprawy i koniecznie skonsultować swoje obawy z lekarzem, który zajmuje się Pana leczeniem.

 • Napisał: Jaki lekstosoeać czy fitolizyna czy inny moczopędny On 2021-09-11
  Rating:
  5.0

  Mocz oddaję b.cienk strumieniem, w początku z oporami

  Replied by: Joanna On 2021-09-13 Zatrzymanie moczu to bardzo niebezpieczny objaw, którego nie można diagnozować bez porozumienia z lekarzem. W pierwszej kolejności należy pilnie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który powinien skierować na dalsze badania u specjalisty. Dopiero znalezienie przyczyny problemu umożliwi wskazanie prawidłowej metody leczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 980 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 147 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 418 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 739 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 617 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 557 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 280 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 407 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej