Cewka moczowa damska a męska. Budowa, zapalenie, jak wygląda i gdzie jest?

Przeczytano 3 081 razy
 

Cewka moczowa to przewód, którego zadaniem jest wyprowadzanie moczu na zewnątrz. Jak wygląda cewka moczowa? Gdzie się znajduje? Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu cewki moczowej i co robić w takiej sytuacji?

Cewka moczowa damska a męska. Budowa i gdzie jest?

Co to jest cewka moczowa i jak wygląda cewka moczowa? Jest to elastyczny “przewód” służący do wyprowadzania moczu na zewnątrz organizmu. Gdzie jest cewka moczowa? To końcowy odcinek dróg moczowych, przebiegający od dna pęcherza moczowego do ujścia zewnętrznego w prąciu lub pochwie.

Cewka moczowa – budowa

Cewka moczowa różni się pod względem anatomicznym w zależności od płci.

Cewka moczowa damska:

 • jest krótka (ma od 3 do 5 cm),
 • jej zewnętrzne ujście zlokalizowane jest z przodu pochwy, na brodawce cewkowej,
 • składa się z kilku części – śródściennej, miednicznej, przeponowej oraz podprzeponowej.

Cewka moczowa męska:

 • jest długa (ma od 15 do 20 cm),
 • jej zewnętrzne ujście zlokalizowane jest na szczycie prącia,
 • poza wyprowadzaniem moczu służy także do wyprowadzania na zewnątrz nasienia,
 • składa się z kilku części – śródściennej, sterczowej, błoniastej i gąbczastej.

Różnice w budowie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet mają wpływ na podatność tej struktury na różne dolegliwości chorobowe w zależności od płci.

Cewka moczowa – zapalenie

Na jakie choroby jest podatna cewka moczowa? Zapalenie cewki moczowej to jedna z najczęstszych dolegliwości pojawiających się w obrębie końcowego odcinka dróg moczowych. Tak nazywany jest stan zapalny błony śluzowej, przenoszony najczęściej drogą kontaktów płciowych, a wywołany zakażeniem drobnoustrojami – dwoinką rzeżączki lub chlamydią, rzadziej mykoplazmą albo rzęsistkiem pochwowym.

Charakterystyczne objawy zapalenia cewki moczowej to:

 • ból w dolnej części brzucha
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • świąd zewnętrznego ujścia cewki moczowej odczuwany nie tylko podczas mikcji, ale i pomiędzy nimi,
 • upławy lub śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej,
 • widocznie podrażniona i zaczerwieniona cewka moczowa.

Damska cewka moczowa jest krótsza od męskiej, w związku z czym jej budowa przekłada się na większe ryzyko infekcji.

Cewka moczowa – choroby

Inne dolegliwości, na które narażona jest cewka moczowa to:

 • urazy fizyczne – może do nich dojść np. podczas cewnikowania,
 • zwężenie cewki moczowej – problem zdrowotny dotyczy mężczyzn, przyczynia się do niego uszkodzenie tkanek ściany cewki, co skutkuje zmniejszeniem światła jej przekroju. O chorobie może świadczyć spowolniony lub osłabiony strumień moczu, charakterystycznym objawem jest także bolesna mikcja oraz parcie na mocz. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, u chorego mogą wystąpić powikłania w postaci infekcji dróg moczowych, uchyłku pęcherza moczowego, a także kamicy,
 • nowotwór cewki moczowej – na wystąpienia raka jest bardziej narażona cewka moczowa żeńska. Choroby nowotworowe układu moczowo-płciowego mogą dawać mało charakterystyczne objawy, dlatego ich diagnostyka jest niełatwa. Sukces leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej wykrycia,
 • nietrzymanie moczu – w normalnych warunkach, to, czy jest zamknięta, czy otwarta cewka moczowa zależy od kontroli oddawania moczu. Jeśli jednak proces wydalania moczu zostanie zaburzony, może dochodzić do niekontrolowanego opróżniania pęcherza. Problem ten dotyczy w szczególności osób starszych oraz kobiet, które wielokrotnie rodziły lub miały cesarkę. Można mu zapobiec poprzez wdrożenie odpowiednich ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz treningu pęcherza moczowego.

W razie wystąpienia objawów wskazujących na choroby cewki moczowej należy powstrzymać się od wszelkich kontaktów płciowych i zgłosić się do lekarza POZ, urologa lub ginekologa. Rozpoczęcie jak najszybciej odpowiedniego leczenia zapobiegnie rozwojowi powikłań, a także, w przypadku zapalenia cewki moczowej wywołanego przez drobnoustroje, pozwoli uniknąć zakażenia partnera seksualnego.

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/167582,zapalenie-cewki-moczowej
https://www.invag.pl/cewka-moczowa/
http://www.czytelniamedyczna.pl/560,zwezenie-cewki-moczowej-u-mezczyzn.html
http://onkologia.org.pl/nowotwory-cewki-moczowej/
https://www.zwrotnikraka.pl/category/katalog-nowotworow/nowotwory-ukladu-moczowego-plciowego/
https://fizjo4life.pl/nietrzymanie-moczu

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go