Bella

Rak pęcherza. Jak długo się rozwija? Czy jest wyleczalny? Objawy, rokowania i leczenie

Przeczytano 16 379
15 Komentarzy
(5)
 

Rak pęcherza moczowego jest drugim co do częstości występowania nowotworem układu moczowego. Jak szybko rośnie guz pęcherza moczowego? Czy rak pęcherza moczowego jest wyleczalny? Odpowiadamy na pytania.

Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego dotyka zwykle mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Największa zachorowalność na jeden z najczęstszych nowotworów dróg moczowych przypada na grupę wiekową 80-84 lata.

Rodzaje guzów pęcherza moczowego

Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego przybiera najczęściej postać raka z nabłonka przejściowego. Inne możliwe rodzaje to:

  • rak gruczołowy (inaczej gruczolakorak),
  • rak płaskonabłonkowy.

Natomiast przykładem niezłośliwej zmiany nowotworowej jest brodawczak pęcherza moczowego (inaczej guz pęcherza moczowego).

Nowotwór pęcherza – czynniki ryzyka

Etiologia nowotworów układu moczowego nie została dokładnie poznana. Do czynników ryzyka zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego należy:

  • ekspozycja na karcynogeny przemysłowe,
  • palenie papierosów,
  • przebyte w przeszłości napromienianie pęcherza moczowego,
  • przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego,
  • stosowanie niektórych leków (np. cyklofosfamidu),
  • wieloletnie stosowanie cewnika,
  • wrodzone wady układu moczowego,
  • zaburzenia genetyczne,
  • zakażenie pasożytem Schistosoma haematobium (przywra krwi).

Jak długo rozwija się rak pęcherza moczowego?

Guz pęcherza, złośliwy lub niezłośliwy może się rozwijać latami, nie dając żadnych objawów. Naukowcy wciąż badają, jak szybko rośnie brodawczak pęcherza oraz co wpływa na to, jak szybko rośnie guz pęcherza moczowego. W pewnym stopniu jest to zależne od czynników środowiskowych, np. stosowanej diety i stylu życia. Coraz więcej wiadomo np. na temat diety przeciwnowotworowej, czyli jadłospisu składającego się z takich produktów, które obniżają ryzyko zachorowania na raka.

Rak pęcherza moczowego – objawy

Najczęściej obserwowane objawy raka pęcherza moczowego to krwiomocz, któremu mogą towarzyszyć niewielkie dolegliwości bólowe. Co jeszcze może wskazywać na guz pęcherza moczowego? Objawy, które mogą się pojawić w przebiegu choroby to także:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu,
  • parcie na mocz,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
  • trudności w oddawaniu moczu lub nawet zatrzymanie moczu.

Warto zaznaczyć, że takie symptomy mogą towarzyszyć także innym chorobom układu moczowego, nie są one specyficzne dla raka pęcherza. Objawy wymienione powyżej mogą się pojawić również w przebiegu kamicy pęcherza moczowego lub przy przeroście prostaty. Po ich zaobserwowaniu konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu postawienia rozpoznania. Czy USG wykryje raka pęcherza? Tak, w większości przypadków metoda ta będzie wystarczająca, natomiast przy niejasnym obrazie USG pacjent może otrzymać skierowanie na badanie dodatkowe w postaci cystoskopii.

Czy rak pęcherza moczowego jest wyleczalny? Rokowania i leczenie

Czy da się wyleczyć nowotwór pęcherza moczowego? Rokowania są bardzo dobre, pod warunkiem, że rak został wcześnie wykryty. Wtedy możliwe jest nawet całkowite wyleczenie chorego na raka pęcherza. Rokowania zależą także od typu nowotworu, stadium zaawansowania choroby w momencie diagnozy oraz stanu chorego.

Najnowsze metody leczenia raka pęcherza moczowego

Jak wyleczyć raka pęcherza moczowego? Rokowanie można poprawić poprzez stosowanie tego, czego nie lubi rak pęcherza moczowego, czyli radioterapii lub chemioterapii. Napromienianie jest jednak mniej skuteczne niż leczenie operacyjne. O wiele skuteczniejszą metodą jest przezcewkowe wycięcie guzów pęcherza moczowego za pomocą endoskopu operacyjnego lub, w bardziej zaawansowanych przypadkach – cystektomia, czyli wycięcie całego pęcherza moczowego. Wśród najnowszych metod leczenia raka pęcherza moczowego wyróżnia się także immunoterapia, jednak z metody tej można skorzystać tylko we wczesnych stadiach raka.

Rak pęcherza moczowego – przerzuty

Rak pęcherza moczowego może dawać przerzuty odległe, wtedy podstawowym sposobem leczenie jest chemioterapia. Na szczęście stadium z przerzutami jest diagnozowane rzadko, u zaledwie 15-25% chorych.

Źródła:

https://www.zwrotnikraka.pl/rak-pecherza-moczowego-objawy/
http://onkologia.org.pl/nowotwory-pecherza-moczowego/
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/161892,nowotwory-zlosliwe-pecherza-moczowego
https://www.zwrotnikraka.pl/dieta-przeciwnowotworowa/
http://www.klinikaurologii.edu.pl/rak-pecherza-moczowego/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Piotr On 2024-07-31
    Rating:
    5.0

    czy wplyw chemi czyszcznie zbiornikow paliwowych mazutowych olejowych praca przy kurzu na raka pencherza

    Replied by: Joanna On 2024-08-05 Dzień dobry Panie Piotrze, największym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu, zwłaszcza papierosów. Niektóre chemikalia również mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu. Narażeni są na niego szczególnie pracownicy przemysłów skórzanego, gumowego, tekstylnego, metalowego i naftowego. Warto jednak zaznaczyć, że rak pęcherza moczowego może wystąpić także u osób, u których nie wykryto ekspozycji na powyższe czynniki ryzyka.

  • Napisał: Piotr On 2024-07-08
    Rating:
    5.0

    a jak dlugo sie rozwija bo pani doktor w norwegi twierdzi ze 30 lat a w 2022 mam robiona tomografie i rezonans i jestem zdrowy a po roku ze chory

    Replied by: Joanna On 2024-07-10 Dzień dobry Panie Piotrze, często rak pęcherza moczowego może rozwijać się bez konkretnych symptomów. Zdarza się również, że objawy raka pęcherza moczowego są utożsamiane z innymi, mniej niebezpiecznymi schorzeniami. Z tego powodu nowotwór pęcherze może rozwijać się latami, nie dając pacjentowi jednoznacznych sygnałów do diagnostyki onkologicznej. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie.

  • Napisał: Piotr On 2024-07-08
    Rating:
    5.0

    Tomografia plus rezonans nic nie wykrywają a po roku okazuje się że mam raka

    Replied by: Joanna On 2024-07-08 Panie Piotrze, ciężko jakkolwiek skomentować zaistniałą sytuację. Mamy nadzieję, że choroba jest na wczesnym etapie rozwoju i rokowania w tym wypadku są wysoce optymistyczne. Życzymy Panu dużo zdrowia i sił w walce z chorobą!

  • Napisał: Krystyna On 2024-03-19
    Rating:
    5.0

    Czy brodawczak pęcherza 3cm ujścia lewego moczowodu to duży

    Replied by: Joanna On 2024-03-21 Dzień dobry Pani Krystyno, bardzo mi przykro, ale nie zajmujemy się interpretacją wyników badań - jesteśmy sklepem internetowym. Zalecam, aby omówiła Pani wyniki ze specjalistą. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Anna On 2023-09-05
    Rating:
    5.0

    Mój mąż ma raka pęcherza, dwie swoje nerki i trzecią przeszczepionej.W tej chwili zagrożony jest moczowod nerki przeszczepionej.Czy w tej sytuacji możliwe jest wycięcie pęcherza? 77 lat

    Replied by: Joanna On 2023-09-05 Pani Anno, powinni Państwo skonsultować ten problem z lekarzem. Tylko specjalista będzie w stanie udzielić Państwu rzetelnych informacji.

  • Napisał: Barbara On 2023-08-24
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie 1 sierpnia mąż miał zabieg przezcewkowej elektroresekcji guza po 2 dniach w stanie ogólnym dobrym został wypisany do domu z cewnikiem cewnik że względu na wielkość guza schodzące skrzepy został usunięty po 14 dniach pierwszy dzień było bez zastrzeżeń teraz występuje objaw częstomoczu najbardziej w nocy od lekarza prowadzącego dostał jeszcze antybiotyk I lekarz stwierdził ,że to wszystko musi fizjlogivznie dojść do normy na 7.09.23 mąż ma termin immunoterapii czy te opisane objawy mogą występować po operacji pozdrawiam i proszę o informację

    Replied by: Joanna On 2023-08-29 Szanowna Pani, na takie pytania powinien odpowiedzieć lekarz mając na uwadze ogólny stan zdrowia pacjenta. Przykro mi, ale nie umiem Pani pomóc.

  • Napisał: Gosia On 2023-07-08
    Rating:
    5.0

    Czy po roku po usuneciu brodawczaka z pęcherza nie ma nawrotu, to powinnam się badać?

    Replied by: Alicja On 2023-07-10 Dzień dobry, wszelkich informacji o badaniach powinien udzielić lekarz. Badania profilaktyczne są jednak zalecane niezależnie od okoliczności.

  • Napisał: Dorota On 2023-06-17
    Rating:
    5.0

    Witam ,moja mama ma termin na usunięcie pęcherza 18.08.2023 minie 2,5 miesiąca od kąd lekarz osdczytał wynik histo. czy to nie jest za odległy czas,proszę o podpowiedzi ile czasu wam upłynęło od decyzji po opetrację.
    pozdrawiam wszystkich dużo zdrowia życzę każdemu.

    Replied by: Alicja On 2023-06-19 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości powinny zostać omówione z lekarzem.

  • Napisał: Barbara0106@op.pl On 2023-06-13
    Rating:
    5.0

    W styczniu miałam tomograf klatki piersiowej brzucha i miednicy.Wyniki były dobre.Pecherz siany gładkie,a w czerwcu podczas badań ginekologicznych lekarz stwierdził coś w rodzaju guza 1,8 mam czy to możliwe,że guz mógł tak szybko urosnac

    Replied by: Alicja On 2023-06-14 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy wyjaśniać z lekarzem.

  • Napisał: Viki On 2023-05-28
    Rating:
    5.0

    Pół roku temu krwinkomocz, później krwiomocz makroskopowy. Wykonano cystoskopię, nic nie wykazała, następnie RM jamy brzusznej i miednicy. Również bez zmian o cechach nowotworu. Dwanaście lat temu radioterapia na lożę po prostacie. Nic nie boli a od dwu miesięcy intensywny gęsty krwiomocz. Czasem dwa dni mocz czysty i znów zupa z buraków. Co robić???

    Replied by: Joanna On 2023-05-29 Krwiomocz może być spowodowany różnymi czynnikami, np. infekcją układu moczowego, kamieniami nerkowymi, urazami mechanicznymi, chorobami nerek, nowotworami lub innymi (np. hemofilią lub stosowaniem leków przeciwzakrzepowych). Przykro mi, ale nie jestem w stanie określić przyczyny problemu. Proszę skonsultować się z urologiem celem rozwiania wszelkich wątpliwości i podjęcia odpowiedniego leczenia.

  • Napisał: Stan On 2023-05-06
    Rating:
    5.0

    Ja mialem usuniety pecherz miesiac temu ale wczesniej mialem chemioterapie I tak polecam wszystkim teraz mialem badania I wyszlo ze jestem czysty nie mam zadnych przezutow I zadnych komurek nowotworowych w badaniu krwi .zabieg robil mu robot pod nadzorem dr.cirurga urologa Dr Kundu w szpitalu Northwestern w Chicago bardzo professionally lekarz professor ,opieka po operacji tez wzorowa

    Replied by: Joanna On 2023-05-08 Dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Cieszymy się, że Pana zabieg przebiegł prawidłowo i udało się zwalczyć chorobę. Życzymy Panu dużo zdrowia!

  • Napisał: Bożena On 2023-04-03
    Rating:
    5.0

    Mój ojczym dostał skierowanie do szpitala od urologa po wykonaniu usg gdzie stwierdził zmianę nowotworową złośliwą. 3 tygodnie wcześniej miał usg wykonane w przychodni gdzie wykonująca badanie nie stwierdziła żadnych zmian. Gdzie mogę złożyć skargę , czy ktoś może mi podpowiedzieć?

    Replied by: Joanna On 2023-04-06 Pani Bożeno, skargi dotyczące sposobu leczenia należy kierować w pierwszej kolejności do dyrektora lub kierownika podmiotu leczniczego. Skargę można też złożyć do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej oraz do Rzecznika Praw Pacjenta.

  • Napisał: Madelaine On 2023-03-22
    Rating:
    5.0

    Pani Beato, każdy inaczej patrzy na taka sytuacje. .moja mam zmarla 3tygodnie twmu. Chorowala na raka pęcherza, lekarze mówili o wycieciu, o tym ze zrobia zastepczy pecherz. . Nie robili tego, zwlekali. . Postanowili sprobowac wylac na chemię.nie pomogła.mama miala juz przerzuty bylo za pozno. . Bardzo chcieliśmy zeby wycieli wszystko co trzeba. .wszystko zeby tylko byko jak nahmniejsze ryzyko nawrotu. .ale Ci lekarze chcieli za wszelka cene zachowac pecherz. .

  • Napisał: Tadeusz On 2023-01-30
    Rating:
    5.0

    Diagnoza: rak wysoce złosliwy, wycięcie przezcewkowe guzkow-onkologia Bydgoszcz w 2020 r. Kontrola co pół roku. Wcześniej w 2012r wycięta prostata-złośliwe 2 nacieki.W roku 2015 wznowa i radioterapia- onkologia Poznan-spokojnie do 2020r.Pozytywne myślenie to połowa leczenia. Pozdrawiam,Tadeusz 85 lat.

    Replied by: Joanna On 2023-01-31 Panie Tadeuszu, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Oczywiście, optymizm jest bardzo istotny w procesie leczenia, chociaż wiemy, że w momencie diagnozy bywa bardzo trudny. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy Panu dużo zdrowia!

  • Napisał: BEATA On 2023-01-24
    Rating:
    5.0

    Duzo się dowiedziałam z tego artykułu ponieważ mój tato ma mieć właśnie wycinany pęcherz moczowy tak zadecydował lekarz chociaż wolałabym żeby najpierw spróbować innych metod

    Replied by: Joanna On 2023-01-27 Pani Beato, cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny. Życzymy Pani tacie dużo zdrowia!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 478 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 541 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 670 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 266 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 973 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 751 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 129 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej