Rak pęcherza. Jak długo się rozwija? Czy jest wyleczalny? Objawy, rokowania i leczenie

Przeczytano 1 947 razy
 

Rak pęcherza moczowego jest drugim co do częstości występowania nowotworem układu moczowego. Jak szybko rośnie guz pęcherza moczowego? Czy rak pęcherza moczowego jest wyleczalny? Odpowiadamy na pytania.

Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego dotyka zwykle mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Największa zachorowalność na jeden z najczęstszych nowotworów dróg moczowych przypada na grupę wiekową 80-84 lata.

Rodzaje guzów pęcherza moczowego

Nowotwór złośliwy pęcherza moczowego przybiera najczęściej postać raka z nabłonka przejściowego. Inne możliwe rodzaje to:

 • rak gruczołowy (inaczej gruczolakorak),
 • rak płaskonabłonkowy.

Natomiast przykładem niezłośliwej zmiany nowotworowej jest brodawczak pęcherza moczowego (inaczej guz pęcherza moczowego).

Nowotwór pęcherza – czynniki ryzyka

Etiologia nowotworów układu moczowego nie została dokładnie poznana. Do czynników ryzyka zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego należy:

 • ekspozycja na karcynogeny przemysłowe,
 • palenie papierosów,
 • przebyte w przeszłości napromienianie pęcherza moczowego,
 • przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego,
 • stosowanie niektórych leków (np. cyklofosfamidu),
 • wieloletnie stosowanie cewnika,
 • wrodzone wady układu moczowego,
 • zaburzenia genetyczne,
 • zakażenie pasożytem Schistosoma haematobium (przywra krwi).

Jak długo rozwija się rak pęcherza moczowego?

Guz pęcherza, złośliwy lub niezłośliwy może się rozwijać latami, nie dając żadnych objawów. Naukowcy wciąż badają, jak szybko rośnie brodawczak pęcherza oraz co wpływa na to, jak szybko rośnie guz pęcherza moczowego. W pewnym stopniu jest to zależne od czynników środowiskowych, np. stosowanej diety i stylu życia. Coraz więcej wiadomo np. na temat diety przeciwnowotworowej, czyli jadłospisu składającego się z takich produktów, które obniżają ryzyko zachorowania na raka.

Rak pęcherza moczowego – objawy

Najczęściej obserwowane objawy raka pęcherza moczowego to krwiomocz, któremu mogą towarzyszyć niewielkie dolegliwości bólowe. Co jeszcze może wskazywać na guz pęcherza moczowego? Objawy, które mogą się pojawić w przebiegu choroby to także:

 • ból podczas oddawania moczu,
 • częste oddawanie moczu,
 • parcie na mocz,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
 • trudności w oddawaniu moczu lub nawet zatrzymanie moczu.

Warto zaznaczyć, że takie symptomy mogą towarzyszyć także innym chorobom układu moczowego, nie są one specyficzne dla raka pęcherza. Objawy wymienione powyżej mogą się pojawić również w przebiegu kamicy pęcherza moczowego lub przy przeroście prostaty. Po ich zaobserwowaniu konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu postawienia rozpoznania. Czy USG wykryje raka pęcherza? Tak, w większości przypadków metoda ta będzie wystarczająca, natomiast przy niejasnym obrazie USG pacjent może otrzymać skierowanie na badanie dodatkowe w postaci cystoskopii.

Czy rak pęcherza moczowego jest wyleczalny? Rokowania i leczenie

Czy da się wyleczyć nowotwór pęcherza moczowego? Rokowania są bardzo dobre, pod warunkiem, że rak został wcześnie wykryty. Wtedy możliwe jest nawet całkowite wyleczenie chorego na raka pęcherza. Rokowania zależą także od typu nowotworu, stadium zaawansowania choroby w momencie diagnozy oraz stanu chorego.

Najnowsze metody leczenia raka pęcherza moczowego

Jak wyleczyć raka pęcherza moczowego? Rokowanie można poprawić poprzez stosowanie tego, czego nie lubi rak pęcherza moczowego, czyli radioterapii lub chemioterapii. Napromienianie jest jednak mniej skuteczne niż leczenie operacyjne. O wiele skuteczniejszą metodą jest przezcewkowe wycięcie guzów pęcherza moczowego za pomocą endoskopu operacyjnego lub, w bardziej zaawansowanych przypadkach – cystektomia, czyli wycięcie całego pęcherza moczowego. Wśród najnowszych metod leczenia raka pęcherza moczowego wyróżnia się także immunoterapia, jednak z metody tej można skorzystać tylko we wczesnych stadiach raka.

Rak pęcherza moczowego – przerzuty

Rak pęcherza moczowego może dawać przerzuty odległe, wtedy podstawowym sposobem leczenie jest chemioterapia. Na szczęście stadium z przerzutami jest diagnozowane rzadko, u zaledwie 15-25% chorych.

Źródła:

https://www.zwrotnikraka.pl/rak-pecherza-moczowego-objawy/
http://onkologia.org.pl/nowotwory-pecherza-moczowego/
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/161892,nowotwory-zlosliwe-pecherza-moczowego
https://www.zwrotnikraka.pl/dieta-przeciwnowotworowa/
http://www.klinikaurologii.edu.pl/rak-pecherza-moczowego/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go