Bella

Co to jest normotonus? Wszystko o mięśniach dna miednicy i ich związku z menopauzą oraz NTM

Przeczytano 548
 

Czas czytania: 3 min.

Regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla pomogą utrzymać tzw. normotonus, uchronią również przed wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak nietrzymanie moczu. Gdzie są mięśnie Kegla? Na czym polegają ćwiczenia na mięśnie dna miednicy? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Mięśnie dna miednicy — co to jest?

Mięśnie dna miednicy (inaczej mięśnie miednicy lub mięśnie Kegla) to grupa mięśni, występująca zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Należą do nich: dźwigacz odbytu, zwieracz cewki moczowej, zwieracz pochwy oraz zwieracz odbytu.

Mięśnie Kegla — jakie funkcje pełnią?

Mięśnie Kegla podtrzymują narządy wewnętrzne, uczestniczą także w wydalaniu moczu i kału z organizmu oraz pełnią istotne funkcje seksualne.

Mięśnie Kegla — gdzie są?

Lokalizacja mięśni Kegla u mężczyzn to obszar rozciągający się od nasady penisa do odbytu. Natomiast u kobiet mięśnie dna miednicy znajdują się pomiędzy kością łonową i guziczną, otaczają one pęcherz moczowy, pochwę i odbytnicę.

Test na mięśnie Kegla

Aby sprawdzić, gdzie są mięśnie Kegla, wystarczy wykonać prosty test mięśni Kegla. W tym celu trzeba podczas oddawania mikcji na chwilę przerwać strumień moczu — mięśnie, które napinamy, aby to zrobić, to właśnie mięśnie dna miednicy. Pamiętajmy jednak, aby nie wykonywać tego testu zbyt często, ponieważ przerywanie strumienia moczu może doprowadzić do rozwoju infekcji i zapalenia pęcherza.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla a nietrzymanie moczu

Z mięśniami dna miednicy wiąże się pojęcie normotonus, czyli właściwe napięcie. Jeśli mięśnie Kegla są osłabione (hipotonus) lub nadmiernie napięte (hipertonus), może to prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych.

Zbyt słabe mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do stanów, takich jak:

Z kolei zbyt napięte mięśnie miednicy mogą poskutkować:

  • bólem lub uciskiem w okolicy miednicy, dolnej części pleców lub bioder;
  • dyskomfortem podczas oddawania moczu;
  • trudnościami w wypróżnianiu się;
  • zaburzeniami funkcji seksualnych.

Aby utrzymać w zdrowiu miednicę, mięśnie dna miednicy powinny być wystarczająco silne, ale jednocześnie muszą one być także elastyczne, aby się rozciągać i rozluźniać. Taki efekt można uzyskać dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni Kegla.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia na mięśnie Kegla najlepiej prowadzić pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista podpowie, jak ćwiczyć mięśnie kegla na siedząco, a także w różnych innych pozycjach (na leżąco oraz stojąco). Opracuje również odpowiedni harmonogram ćwiczeń, dostosowany do ogólnego stanu zdrowia oraz wieku, tak aby osiągnąć normotonus.

Ćwiczenia Kegla — przykłady

Oto przykładowe ćwiczenia na mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla):

  1. Usiądź wygodnie na krześle. Skup się na ćwiczeniach mięśni dna miednicy — napnij mięśnie i przytrzymaj je przez 3-5 sekund. Następnie rozluźnij i odpoczywaj przez 3-5 sekund. Wykonaj 10-15 powtórzeń.
  2. Połóż się wygodnie na plecach, na równym podłożu, ze zgiętymi kolanami i stopami spoczywającymi w całości na podłodze. Podnieś biodra do góry, napinając mięśnie dna miednicy. Wytrzymaj w tej pozycji około 5-10 sekund, następnie rozluźnij się. Wykonaj 10-15 powtórzeń.

Mięśnie dna miednicy a menopauza

Na problemy związane z mięśniami miednicy w szczególności narażone są kobiety w ciąży, po porodzie oraz będące w okresie menopauzy. Wspomniane grupy powinny się zainteresować ćwiczeniami pod okiem profesjonalisty, który podpowie, jak wzmocnić mięśnie Kegla, a w sytuacji, gdy pojawi się problem w postaci zbyt napiętych mięśni dna miednicy, doradzi, jak je rozluźnić.
W okresie menopauzy u wielu kobiet zwiększa się ryzyko problemów zdrowotnych takich jak np. nietrzymanie moczu. Jeśli jednak wiemy, na czym polega wzmacnianie i rozluźnianie mięśni dna miednicy i wykonujemy ćwiczenia regularnie, możemy im zapobiec. Poza ćwiczeniami na mięśnie Kegla zalecana aktywność w okresie menopauzy to także: schodzenie i wchodzenie po schodach, nordic walking, stretching, joga oraz różnego rodzaju ćwiczenia w wodzie.

Źródła:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22729-pelvic-floor-muscles [dostęp: 03.07.2023 r.]
https://szpitalzelazna.pl/blog/fizjoterapia-uroginekologiczna/fakty-mity-fizjoterapia-uroginekologiczna [dostęp: 03.07.2023 r.]
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22870-hypertonic-pelvic-floor [dostęp: 03.07.2023 r.]
Neels, H., Tjalma, W.A., Wyndaele, J.J., De Wachter, S., Wyndaele, M., Vermandel, A. (2016). Knowledge of the pelvic floor in menopausal women and in peripartum women. The Journal of Physical Therapy Science 28(11): 3020-3029.
https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/aktywnosc-fizyczna-w-okresie-menopauzy-jak-i-kiedy-cwiczyc/ [dostęp: 03.07.2023 r.]

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 691

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
717

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
1 230

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
3 286

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
2 930

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 342

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
1 981 1

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
6 554 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej