Bella

Wypadanie macicy, pochwy i szyjki macicy. Objawy i leczenie

Przeczytano 12 547
17 Komentarzy
(5)
 

Wypadanie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych) pojawia się najczęściej po porodzie oraz u kobiet w okresie menopauzy. Co to za dolegliwość i czym jest ona spowodowana? Jak się objawia? Na czym polega leczenie? Podpowiadamy.

Wypadanie macicy i pochwy

Wypadanie macicy oraz wypadanie pochwy wynika w większości przypadków z osłabionego dna miednicy. Dolegliwość może wystąpić u kobiet w ciąży (wypadanie macicy w ciąży), po porodzie (wypadanie macicy po porodzie), a także tych, które przebyły poważny zabieg chirurgiczny w obrębie narządów rodnych (wypadanie pochwy po histerektomii).

Wypadanie narządów rodnych – czynniki ryzyka

Wypadająca macica lub wypadająca pochwa to częste dolegliwości u kobiet, które:

  • chorują na schorzenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej – wypadanie szyjki macicy może być spowodowane np. przewlekłymi zaparciami w przeszłości,
  • rodziły – zarówno ciąża, jak i poród znacznie osłabiają narządy rodne, przyczyniając się do obniżenia macicy i jej wypadania. Wypadająca macica po porodzie może wymagać leczenia zabiegowego, w przeciwnym razie ponowne zajście w ciąże może się okazać niemożliwe,

  • są otyłe – zbyt duża masa ciała przyczynia się do osłabienia aparatu podtrzymującego narządy miednicy i, co za tym idzie, wypadającej macicy lub pochwy,
  • są w okresie menopauzalnym – jest to podyktowane niedoborem hormonów i, co za tym idzie, zmniejszeniem jędrności oraz elastyczności tkanek,
  • wykonują długotrwale prace fizyczne związane z dźwiganiem – wyczerpująca praca powoduje osłabienie i obniżenie narządów rodnych. Wypadająca macica to jedna z możliwych konsekwencji takiego trybu życia.

Wypadające narządy rodne – genetyka

Wypadanie przedniej ściany pochwy, wypadanie tylnej ściany pochwy, a także wypadanie szyjki macicy lub macicy mogą być uwarunkowane genetycznie. Predyspozycje genetyczne warunkujące tę dolegliwość mogą być przyczyną wypadania narządów rodnych u nawet 4% nieródek.

Stopnie wypadania macicy

Zgodnie ze wskazaniami PTUG (Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego) wyróżniamy 3 stopnie wypadania macicy:

  • I – obniżenie macicy lub pochwy bez przekroczenia przedsionka pochwy,
  • II – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy,
  • III – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy, tak że struktura wychodzi poza nią częściowo lub całkowicie.

Wypadanie macicy i pochwy – objawy

Jak wygląda wypadanie macicy? Objawy, które mogą wskazywać na tę dolegliwość to:

  • nieprawidłowy strumień moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • parcie na mocz,
  • uczucie pełności, parcia lub ciężkości w kroczu
  • zwiększona częstość oddawania moczu.

Wypadająca macica – objawy ze strony układu pokarmowego

Opadająca macica może dawać objawy w postaci:

Opuszczona macica – objawy związane z życiem seksualnym

Wypadająca pochwa lub macica może dawać także objawy, które mają wpływ na jakość życia seksualnego:

  • bolesne stosunki płciowe,
  • niemożliwość odbycia stosunku seksualnego,
  • znacznie obniżone poczucie pewności siebie i seksualności.

Wypadająca macica – jak wygląda?

Objawem wypadania macicy jest także zaobserwowanie dziwnej struktury wysuwającej się z pochwy. Jak wygląda wypadająca macica? Narząd jest zwykle koloru różowego lub czerwonego, natomiast pod względem kształtu przypomina odwróconą, lekko spłaszczoną gruszkę.

Jak żyć z wypadającą macicą? Leczenie

Jak wygląda postępowanie, gdy zdiagnozowano wypadanie macicy? Leczenie we wczesnym stadium może się opierać o tzw. pessary. To miękka i elastyczna wkładka, którą umieszcza się w pochwie, aby podeprzeć obniżone narządy rozrodcze. Najnowsze metody leczenia wypadania macicy polegają również na wykorzystaniu rehabilitacji, w tym między innymi ćwiczeniach mięśni dna miednicy oraz elektrostymulacji mięśni dna miednicy. Natomiast gdy zdiagnozowano zaawansowane wypadanie macicy, leczenie nieoperacyjne może być nieskuteczne i lekarz może zadecydować o operacyjnym usunięciu macicy (histerektomii) lub zamknięciu pochwy. Operacja ta nie jest zalecana w przypadku kobiet, które planują mieć potomstwo.

Wypadanie macicy – operacja – cena

Leczenie operacyjne wypadania macicy kosztuje od 4000 złotych wzwyż. Niestety ani zabieg, ani zakup pessara na wypadanie macicy nie podlegają refundacji NFZ.

Wypadanie pochwy po usunięciu macicy – leczenie

Częstym powikłaniem po operacji histerektomii jest wypadanie pochwy. Leczenie nieoperacyjne w takim przypadku także polega na noszeniu pessara i fizjoterapii. Dopiero gdy zdiagnozowano wypadanie narządu rodnego III lub IV stopnia, konieczna może być operacja.

Źródła:

https://pelvicare.pl/Wypadanie-narzadow-Skad-sie-bierze-i-jak-je-rozpoznac-blog-pol-1593019786.html
https://pessar.pl/czym-jest-wypadanie-macicy/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.chcemybycrodzicami.pl/wypadanie-macicy-a-kolejna-ciaza/
https://ptug.pl/rekomendacje/intersdyscyplinarne-wytyczne-polskiego-towarzystwa-uroginekologicznego-odnosnie-diagnostyki-i-leczenia-obnizenia-narzadow-miednicy-mniejszej/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-prolapse/symptoms-causes/syc-20353458
https://www.healthline.com/health/uterine-prolapse
https://kalmed.co.uk/wypadanie-narzadu-rodnego-leczenie-za-pomoca-pessarow-i-fizjoterapii/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2024-03-31
    Rating:
    5.0

    Jak wygląda operacja na wypadanie macicy z pochwy

    Replied by: Joanna On 2024-04-04 Dzień dobry, leczenie operacyjne zaburzeń statyki narządów rodnych kobiety może przebiegać w różny sposób. Leczenie operacyjne może obejmować plastykę przednią i tylną pochwy, laparoskopową naprawę defektu bocznego powięzi, zabieg podwieszenia macicy wykonywany laparoskopowo lub przezpochwowo, usunięcie macicy wraz z plastyką pochwy oraz mięśni dna miednicy, kolpoklezę (zaszycie pochwy, przeprowadzane u starszych pacjentek). Zalecam, aby omówić ten temat szczegółowo ze swoim lekarzem.

  • Napisał: Emerytka On 2024-02-12
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam usuniętą macicę w 2002 roku i miałam też wtedy robioną plastykę pochwy bo miałam to wszystko obniżone. Dzisiaj mam 64 lata i mam problem z obniżoną ścianą pochwy która blokuje mi przepływ moczu , lekarz mówi mi że ponowna plastyka nie wchodzi w grę jedynie jeśli nie współżyje to można to jakoś wepchnąć i tam zaszyć nawet dokładnie nie wiem o co tu chodzi chciałabym zapytać czy to jest bezpieczne i czy na pewno nie nie będę miała potem żadnych problemów bardzo dziękuję za odpowiedź

    Replied by: Joanna On 2024-02-12 Szanowna Pani, lekarz miał prawdopodobnie na myśli operację zamykającą pochwę polegającą na trwałym zszyciu ze sobą przedniej i tylnej ściany pochwy. Tego rodzaju operacje przeprowadza się u pacjentek w złym stanie ogólnym, który zwiększa ryzyko okołooperacyjne oraz u kobiet nieaktywnych seksualnie. Zalecam, aby omówiła Pani ten zabieg z lekarzem specjalizującym się w danej dziedzinie. Trudno nam udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie, ponieważ wiele zależy od stanu Pani zdrowia i wcześniejszych zabiegów.

  • Napisał: Hania On 2024-02-02
    Rating:
    5.0

    Witam.Czy przy obniżeniu macicy I stopnia konieczna jest operacja.Jeszcze pytanie czy częste oddawanie moczu może występować przy tym schorzeniu.

    Replied by: Joanna On 2024-02-05 Dzień dobry, jednym z objawów wypadającej macicy może być nietrzymanie moczu lub parcie na pęcherz. Operację na wypadającą macicę wykonuje się najczęściej dopiero w ostatnim, trzecim stadium choroby, kiedy macica jest już wyraźnie wyczuwalna. W leczeniu wypadania macicy we wczesnym stadium niekiedy stosuje się tzw. pessary. Proszę mieć na uwadze, że wypadanie macicy to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Nie można jej ignorować, bo może doprowadzić do nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji. Decyzję w sprawie podjęcia ewentualnego leczenia powinien wydać lekarz, dlatego zalecam, aby nie czekała Pani z wizytą.

  • Napisał: Lidia On 2023-10-27
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry 23 października miałam operacje usuniecia macicy. Przed operacją jak i po ściana macicy była opuszczona ,czy to jest normalne czy mam się zgłosić do ginekologa

    Replied by: Joanna On 2023-10-30 Pani Lidio, wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczące stanu zdrowia powinny zostać omówione z lekarzem. Zachęcam do zapisania się na wizytę u ginekologa. Przykro mi, ale nie umiem Pani pomóc.

  • Napisał: Beata On 2023-10-11
    Rating:
    5.0

    wypada mi macica, zalecono operację, jak wygląda taka operacja, czas trwania, znieczulenie, zwolnienie od pracy po?

    Replied by: Alicja On 2023-10-11 Dzień dobry, na powyższe pytania może odpowiedzieć lekarz prowadzący, ponieważ każdy przypadek może wymagać odmiennego postępowania.

  • Napisał: Elcia On 2023-10-01
    Rating:
    5.0

    Jestem po trzech ciążach i mam 50 lat.Chciałam poprawić sobie jakość życia i wybrałam się do ginekologa medycyny estetycznej, Lekar? Poświęcił mi 5 minut i powiedział że plastyka tylnej i przedniej sciany pochwy i krocza, do tego stwierdził 1 stopień obniżenia pęcherza, liczyłam na zabieg nieinwazyjny, lekarz powiedział żebym nie dała się zwieść innym lekarzą i nie dała się namówić na inne zabiegi,mam wątpliwości co do operacji tym bardziej że mam rzadko nietrzymanie moczu, tylko na gimnastyce, mam pracę stojącą w dalszym ciągu mam miesiączkę, za mało informacji dostałam i nie wiem co robić. Czy będzie bezkomplikacji,zaproponował że nie zrobi tego w klinice której pracuje,ale zaproponował szpital w którym pracuje,dodam że bardzo boję się takich zabiegów, tak mało informacji dostałam kiedy wyszłam byłam załamana, wie że są też inne metody.

    Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, w tej sytuacji należy zasięgnąć opinii kolejnego lekarza.

  • Napisał: Barbara On 2023-09-29
    Rating:
    5.0

    jestem po operacji podniesienia wypadającej macicy po miesiącu od operacji macica z powrotem wypada i nie mogę utrzymać moczu. co mam robić?

    Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem.

  • Napisał: Danuta On 2023-06-20
    Rating:
    5.0

    Jakie ćwiczenia robić dla mięśni dna macicy

    Replied by: Alicja On 2023-06-20 Dzień dobry, więcej o ćwiczeniach mięśni dna miednicy można przeczytać tutaj https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/19-cwiczenia-miesni-kegla-na-nietrzymanie-moczu-dla-kobiet-i-mezczyzn , zalecamy jednak konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, który ustali optymalny zakres ćwiczeń.

  • Napisał: Jan On 2023-04-28
    Rating:
    5.0

    Moja mama' lat 93 -ma problem z wypadajaca macicą ktora blokuje cewkę moczową .
    Czy w tym wieku można w jej wieku przeprowadzić zabieg podszycia siatką?

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Panie Janie, powinien o tym zdecydować lekarz. Proszę skonsultować swoje obawy z ginekologiem.

  • Napisał: Maria On 2023-02-10
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, proszę o radę :-( Mam 91 letnią mamę, którą się opiekuję; od dawna miała kłopoty z wypadaniem pochwy ( ma usuniętą macicę ); ponieważ ma też problemy z nietrzymaniem moczu ostatnio próbuje ją nauczyć zakładać chłonne majtki; zauważyłam dzięki temu że pojawiają się krwawe plamki, mama twierdziła że to hemoroidy, ale okazało się że niestety narządy rodne, które jej pozostały ma wypadnięte i na nich jest rana, która krwawi; mama nie wychodzi z domu, nie chce iść do lekarza, ma stałe leki na ciśnienie, które przepisuje lekarz rodzinny, czy mogę jakoś pomóc mamie, co ja mam robić???

    Replied by: Joanna On 2023-02-13 Pani Mario, mamę powinien obejrzeć lekarz - w przypadku narządów rodnych jest to ginekolog. Przykro mi, ale nie umiem Paniom pomóc.

  • Napisał: Weronika On 2023-02-03
    Rating:
    5.0

    Witam. Jestem w trzeciej ciąży 26+3 tygodniu dokładnie wczoraj wieczorem przy podcieraniu wyczułam ze cos mi wystaje z pochwy obstawiam ze to właśnie wypadająca macica poszłam się umyć w wannie i wszystko wróciło na miejsce lecz przy porannym siusiu znow wyczułam ze zaczyna się coś wysuwać. Czekam na partnera który skonczy szybciej prace i jedziemy na sor bo nie mogę się dodzwonić do położnej i mojego ginekologa który prowadzi moja ciążę. Juz wcześniej skarżyłam się na nie trzymanie moczu itp ale lekarz stwierdził ze narządy są na swoim miejscu . Naj młodszy syn ma rok i jeszcze nie chodzi wiec często go noszę. I ciekawa jestem czy na tym etapie ciazy mozna cos zrobic? czy mnie położą az do rozwiązania? nie chciałabym leżeć 3 miesiące w szpitalu

    Replied by: Joanna On 2023-02-03 Pani Weroniko, podstawą rozpoznania problemu jest zawsze badanie ginekologiczne. Nie zawsze konieczne jest przeprowadzenie operacji - czasem wystarczy wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Stosuje się przy nich nierzadko specjalne akcesoria dopochwowe, tzw. pessary, których rozmiar dobiera ginekolog. Proszę być dobrej myśli i udać się do lekarza, życzę dużo zdrowia.

  • Napisał: Magdalena On 2023-01-04
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mam taki problem wypada mi macica, miesiączkę miałam półtora miesiąca i mnie bolało a lekarza dopiero będe miała na dniach chciałam się, spytać czy przy tym schorzeniu mogę chodzić na basen i czy można ćwiczyć brzuszki w domu jak i chodzić na siłownie. Pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2023-01-05 Pani Magdaleno, przy wypadającej macicy powinno się unikać sportów, które powodują obciążenia i wzrost ciśnienia śródbrzusznego - zaliczamy do nich m.in. popularne brzuszki, pompki, bieganie, skoki itp. Na Pani miejscu wstrzymałabym się z nadmierną aktywnością do czasu konsultacji z lekarzem.

  • Napisał: Anna On 2022-12-13
    Rating:
    5.0

    Jestem 10 dzień od operacji plastyki tylnej ściany pochwy z użyciem siatki Collister. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że nie mogę siadać, i mimo dyskomfortu siedzę i to często! Śpię na boku ..zastanawiam się czy powinnam spać na plecach..? Kąpie się pod prysznicem od pierwszego dnia po operacji, podmywam płynem lactovaginal.Mam zleconą irygację 2 x w tygodniu płynem Tantum rosa oraz co 2 dni krem Oekolp. Zaniepokoiła mnie wydzielina z pochwy od wczoraj...jaka powinna być na tym etapie rekonwalescencji..? Co robię źle? Dodatkowo od 4 dni rozwinęła mi się opryszczka na ustach! Proszę o pomoc!

    Replied by: Joanna On 2022-12-20 Pani Anno, powinna Pani skonsultować niepokojące objawy z lekarzem, który fachowo je oceni. Niestety, nie umiem Pani pomóc.

  • Napisał: Jania On 2022-11-14
    Rating:
    5.0

    Mam66lat lekarz stwierdził wypadanie narządu rodnego proponuje jakąś siatkę czy to konieczne proszę o pomoc

    Replied by: Joanna On 2022-11-15 Szanowna Pani, obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia statyki narządów rodnych jest wszczepienie implantu z syntetycznej siatki, która podtrzymuje przednią ścianę pochwy i macicę, tylną ścianę pochwy i macicę lub obie ściany na raz. Jest to procedura z zakresu chirurgii plastycznej. Jeśli lekarz zdecydował, że takie leczenie będzie w Pani przypadku najbardziej odpowiednie, proszę mu zaufać. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zastosowane szwy rozpuszczają się samodzielnie, nie wymagają zdejmowania. Proszę nie obawiać się zabiegu, w szpitalu pozostanie Pani prawdopodobnie jedynie jedną dobę po jego przeprowadzeniu.

  • Napisał: Jerzy On 2022-11-09
    Rating:
    5.0

    Dziękujemy Pani Joanno za wyczerpującą informację o pessarach. Żona postanowiła zacząć od wizyty u ginekologa, by ten określił jaką wielkość owej wkładki kupić. Przymierzanie różnych wielkości może zaszkodzić. Za mała nie zda egzaminu a za duża może być niekomfortowa. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy.

    Replied by: Joanna On 2022-11-10 Cieszę się, że mogłam Państwu pomóc. Oczywiście, konsultacja z ginekologiem to podstawa przed podjęciem jakichkolwiek działań na własną rękę. Specjalista na pewno pomoże żonie w doborze produktu.

  • Napisał: Jerzy On 2022-11-06
    Rating:
    5.0

    Leczenie we wczesnym stadium może się opierać o tzw. pessary. Co to jest? Jak stosować? Gdzie można kupić? Dla mojej żony 76 lat. Była u ginekologa, który nie polecał operacji, jedynie ćwiczenia. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

    Replied by: Joanna On 2022-11-08 Panie Jerzy, pessary to niewielkich rozmiarów akcesoria wielokrotnego użytku umieszczane w pochwie. Przeznaczone są do leczenia zaburzeń statyki i obniżeniu narządów rodnych kobiety w każdym wieku. Stosowane są także przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, a nawet przed operacjami w celu poprawienia krążenia tkankowego. Pessar najczęściej przyjmuje postać elastycznego pierścienia lub zaokrąglonej "kostki". Wykonuje się go z medycznego silikonu, a dołączona do pessarów wstążka pozwala na łatwe usunięcie go z szyjki macicy. Stosowanie pessarów jest bezpieczne dla zdrowia kobiet, a jednocześnie zapewnia wysoki komfort przy wypadaniu narządów rodnych. Proszę jednak pamiętać, że w trakcie stosowania tego akcesorium bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny okolic intymnych, aby zapobiec powstaniu infekcji bakteryjnej. Pessary można kupić w wielu aptekach i sklepach medycznych, m.in. w sklepie internetowym Matopat24.

  • Napisał: Marianna On 2022-10-11
    Rating:
    5.0

    Mam 71 lat. Urodziłam piątkę dzieci.od kilku lat czuje że coś miprzeszkadzq w oddawaniu moczu albo kału. Po kąpieli czuje jak coś mi wypada i to coś czysta ręką wkładam spowroyem do środka ,. Albo oddaje mocz nie do końca albo idzie jak też nie do końca.. sama czuje że nie powinnam dźwigać ciężarów bo mi się obniża krocze. Przeczytałam w artykule że potrzebne są hormony. Czy lekarz rodzinny może je przepisać? Wstyd mi iść do ginekologa.

    Replied by: Joanna On 2022-10-18 Pani Marianno, w trosce o własne zdrowie absolutnie nie powinna Pani zwlekać z wizytą u ginekologa, ponieważ to właśnie ten lekarz odpowiada za opisany przez Panią problem. Proszę zawierzyć specjalistom.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 864 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 026 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 367 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 625 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 491 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 523 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 099 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej