

Wypadanie macicy, pochwy i szyjki macicy. Objawy i leczenie
Wypadanie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych) pojawia się najczęściej po porodzie oraz u kobiet w okresie menopauzy. Co to za dolegliwość i czym jest ona spowodowana? Jak się objawia? Na czym polega leczenie? Podpowiadamy.
Wypadanie macicy i pochwy
Wypadanie macicy oraz wypadanie pochwy wynika w większości przypadków z osłabionego dna miednicy. Dolegliwość może wystąpić u kobiet w ciąży (wypadanie macicy w ciąży), po porodzie (wypadanie macicy po porodzie), a także tych, które przebyły poważny zabieg chirurgiczny w obrębie narządów rodnych (wypadanie pochwy po histerektomii).
Wypadanie narządów rodnych – czynniki ryzyka
Wypadająca macica lub wypadająca pochwa to częste dolegliwości u kobiet, które:
- chorują na schorzenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej – wypadanie szyjki macicy może być spowodowane np. przewlekłymi zaparciami w przeszłości,
- rodziły – zarówno ciąża, jak i poród znacznie osłabiają narządy rodne, przyczyniając się do obniżenia macicy i jej wypadania. Wypadająca macica po porodzie może wymagać leczenia zabiegowego, w przeciwnym razie ponowne zajście w ciąże może się okazać niemożliwe,
- są otyłe – zbyt duża masa ciała przyczynia się do osłabienia aparatu podtrzymującego narządy miednicy i, co za tym idzie, wypadającej macicy lub pochwy,
- są w okresie menopauzalnym – jest to podyktowane niedoborem hormonów i, co za tym idzie, zmniejszeniem jędrności oraz elastyczności tkanek,
- wykonują długotrwale prace fizyczne związane z dźwiganiem – wyczerpująca praca powoduje osłabienie i obniżenie narządów rodnych. Wypadająca macica to jedna z możliwych konsekwencji takiego trybu życia.
Wypadające narządy rodne – genetyka
Wypadanie przedniej ściany pochwy, wypadanie tylnej ściany pochwy, a także wypadanie szyjki macicy lub macicy mogą być uwarunkowane genetycznie. Predyspozycje genetyczne warunkujące tę dolegliwość mogą być przyczyną wypadania narządów rodnych u nawet 4% nieródek.
Stopnie wypadania macicy
Zgodnie ze wskazaniami PTUG (Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego) wyróżniamy 3 stopnie wypadania macicy:
- I – obniżenie macicy lub pochwy bez przekroczenia przedsionka pochwy,
- II – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy,
- III – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy, tak że struktura wychodzi poza nią częściowo lub całkowicie.
Wypadanie macicy i pochwy – objawy
Jak wygląda wypadanie macicy? Objawy, które mogą wskazywać na tę dolegliwość to:
- nieprawidłowy strumień moczu,
- nietrzymanie moczu,
- parcie na mocz,
- uczucie pełności, parcia lub ciężkości w kroczu
- zwiększona częstość oddawania moczu.
Wypadająca macica – objawy ze strony układu pokarmowego
Opadająca macica może dawać objawy w postaci:
- nietrzymania gazów,
- nietrzymania stolca,
- uczucia niekompletnego wypróżnienia.
Opuszczona macica – objawy związane z życiem seksualnym
Wypadająca pochwa lub macica może dawać także objawy, które mają wpływ na jakość życia seksualnego:
- bolesne stosunki płciowe,
- niemożliwość odbycia stosunku seksualnego,
- znacznie obniżone poczucie pewności siebie i seksualności.
Wypadająca macica – jak wygląda?
Objawem wypadania macicy jest także zaobserwowanie dziwnej struktury wysuwającej się z pochwy. Jak wygląda wypadająca macica? Narząd jest zwykle koloru różowego lub czerwonego, natomiast pod względem kształtu przypomina odwróconą, lekko spłaszczoną gruszkę.
Jak żyć z wypadającą macicą? Leczenie
Jak wygląda postępowanie, gdy zdiagnozowano wypadanie macicy? Leczenie we wczesnym stadium może się opierać o tzw. pessary. To miękka i elastyczna wkładka, którą umieszcza się w pochwie, aby podeprzeć obniżone narządy rozrodcze. Najnowsze metody leczenia wypadania macicy polegają również na wykorzystaniu rehabilitacji, w tym między innymi ćwiczeniach mięśni dna miednicy oraz elektrostymulacji mięśni dna miednicy. Natomiast gdy zdiagnozowano zaawansowane wypadanie macicy, leczenie nieoperacyjne może być nieskuteczne i lekarz może zadecydować o operacyjnym usunięciu macicy (histerektomii) lub zamknięciu pochwy. Operacja ta nie jest zalecana w przypadku kobiet, które planują mieć potomstwo.
Wypadanie macicy – operacja – cena
Leczenie operacyjne wypadania macicy kosztuje od 4000 złotych wzwyż. Niestety ani zabieg, ani zakup pessara na wypadanie macicy nie podlegają refundacji NFZ.
Wypadanie pochwy po usunięciu macicy – leczenie
Częstym powikłaniem po operacji histerektomii jest wypadanie pochwy. Leczenie nieoperacyjne w takim przypadku także polega na noszeniu pessara i fizjoterapii. Dopiero gdy zdiagnozowano wypadanie narządu rodnego III lub IV stopnia, konieczna może być operacja.
Źródła:
https://pelvicare.pl/Wypadanie-narzadow-Skad-sie-bierze-i-jak-je-rozpoznac-blog-pol-1593019786.html
https://pessar.pl/czym-jest-wypadanie-macicy/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.chcemybycrodzicami.pl/wypadanie-macicy-a-kolejna-ciaza/
https://ptug.pl/rekomendacje/intersdyscyplinarne-wytyczne-polskiego-towarzystwa-uroginekologicznego-odnosnie-diagnostyki-i-leczenia-obnizenia-narzadow-miednicy-mniejszej/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-prolapse/symptoms-causes/syc-20353458
https://www.healthline.com/health/uterine-prolapse
https://kalmed.co.uk/wypadanie-narzadu-rodnego-leczenie-za-pomoca-pessarow-i-fizjoterapii/
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz