Wypadanie macicy, pochwy i szyjki macicy. Objawy i leczenie

Przeczytano 1 733 razy
4 Komentarze
(5)
 

Wypadanie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych) pojawia się najczęściej po porodzie oraz u kobiet w okresie menopauzy. Co to za dolegliwość i czym jest ona spowodowana? Jak się objawia? Na czym polega leczenie? Podpowiadamy.

Wypadanie macicy i pochwy

Wypadanie macicy oraz wypadanie pochwy wynika w większości przypadków z osłabionego dna miednicy. Dolegliwość może wystąpić u kobiet w ciąży (wypadanie macicy w ciąży), po porodzie (wypadanie macicy po porodzie), a także tych, które przebyły poważny zabieg chirurgiczny w obrębie narządów rodnych (wypadanie pochwy po histerektomii).

Wypadanie narządów rodnych – czynniki ryzyka

Wypadająca macica lub wypadająca pochwa to częste dolegliwości u kobiet, które:

 • chorują na schorzenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej – wypadanie szyjki macicy może być spowodowane np. przewlekłymi zaparciami w przeszłości,
 • rodziły – zarówno ciąża, jak i poród znacznie osłabiają narządy rodne, przyczyniając się do obniżenia macicy i jej wypadania. Wypadająca macica po porodzie może wymagać leczenia zabiegowego, w przeciwnym razie ponowne zajście w ciąże może się okazać niemożliwe,

 • są otyłe – zbyt duża masa ciała przyczynia się do osłabienia aparatu podtrzymującego narządy miednicy i, co za tym idzie, wypadającej macicy lub pochwy,
 • są w okresie menopauzalnym – jest to podyktowane niedoborem hormonów i, co za tym idzie, zmniejszeniem jędrności oraz elastyczności tkanek,
 • wykonują długotrwale prace fizyczne związane z dźwiganiem – wyczerpująca praca powoduje osłabienie i obniżenie narządów rodnych. Wypadająca macica to jedna z możliwych konsekwencji takiego trybu życia.

Wypadające narządy rodne – genetyka

Wypadanie przedniej ściany pochwy, wypadanie tylnej ściany pochwy, a także wypadanie szyjki macicy lub macicy mogą być uwarunkowane genetycznie. Predyspozycje genetyczne warunkujące tę dolegliwość mogą być przyczyną wypadania narządów rodnych u nawet 4% nieródek.

Stopnie wypadania macicy

Zgodnie ze wskazaniami PTUG (Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego) wyróżniamy 3 stopnie wypadania macicy:

 • I – obniżenie macicy lub pochwy bez przekroczenia przedsionka pochwy,
 • II – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy,
 • III – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy, tak że struktura wychodzi poza nią częściowo lub całkowicie.

Wypadanie macicy i pochwy – objawy

Jak wygląda wypadanie macicy? Objawy, które mogą wskazywać na tę dolegliwość to:

 • nieprawidłowy strumień moczu,
 • nietrzymanie moczu,
 • parcie na mocz,
 • uczucie pełności, parcia lub ciężkości w kroczu
 • zwiększona częstość oddawania moczu.

Wypadająca macica – objawy ze strony układu pokarmowego

Opadająca macica może dawać objawy w postaci:

Opuszczona macica – objawy związane z życiem seksualnym

Wypadająca pochwa lub macica może dawać także objawy, które mają wpływ na jakość życia seksualnego:

 • bolesne stosunki płciowe,
 • niemożliwość odbycia stosunku seksualnego,
 • znacznie obniżone poczucie pewności siebie i seksualności.

Wypadająca macica – jak wygląda?

Objawem wypadania macicy jest także zaobserwowanie dziwnej struktury wysuwającej się z pochwy. Jak wygląda wypadająca macica? Narząd jest zwykle koloru różowego lub czerwonego, natomiast pod względem kształtu przypomina odwróconą, lekko spłaszczoną gruszkę.

Jak żyć z wypadającą macicą? Leczenie

Jak wygląda postępowanie, gdy zdiagnozowano wypadanie macicy? Leczenie we wczesnym stadium może się opierać o tzw. pessary. To miękka i elastyczna wkładka, którą umieszcza się w pochwie, aby podeprzeć obniżone narządy rozrodcze. Najnowsze metody leczenia wypadania macicy polegają również na wykorzystaniu rehabilitacji, w tym między innymi ćwiczeniach mięśni dna miednicy oraz elektrostymulacji mięśni dna miednicy. Natomiast gdy zdiagnozowano zaawansowane wypadanie macicy, leczenie nieoperacyjne może być nieskuteczne i lekarz może zadecydować o operacyjnym usunięciu macicy (histerektomii) lub zamknięciu pochwy. Operacja ta nie jest zalecana w przypadku kobiet, które planują mieć potomstwo.

Wypadanie macicy – operacja – cena

Leczenie operacyjne wypadania macicy kosztuje od 4000 złotych wzwyż. Niestety ani zabieg, ani zakup pessara na wypadanie macicy nie podlegają refundacji NFZ.

Wypadanie pochwy po usunięciu macicy – leczenie

Częstym powikłaniem po operacji histerektomii jest wypadanie pochwy. Leczenie nieoperacyjne w takim przypadku także polega na noszeniu pessara i fizjoterapii. Dopiero gdy zdiagnozowano wypadanie narządu rodnego III lub IV stopnia, konieczna może być operacja.

Źródła:

https://pelvicare.pl/Wypadanie-narzadow-Skad-sie-bierze-i-jak-je-rozpoznac-blog-pol-1593019786.html
https://pessar.pl/czym-jest-wypadanie-macicy/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.chcemybycrodzicami.pl/wypadanie-macicy-a-kolejna-ciaza/
https://ptug.pl/rekomendacje/intersdyscyplinarne-wytyczne-polskiego-towarzystwa-uroginekologicznego-odnosnie-diagnostyki-i-leczenia-obnizenia-narzadow-miednicy-mniejszej/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-prolapse/symptoms-causes/syc-20353458
https://www.healthline.com/health/uterine-prolapse
https://kalmed.co.uk/wypadanie-narzadu-rodnego-leczenie-za-pomoca-pessarow-i-fizjoterapii/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Jania On 2022-11-14
  Ocena:
  5.0

  Mam66lat lekarz stwierdził wypadanie narządu rodnego proponuje jakąś siatkę czy to konieczne proszę o pomoc

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-15 Szanowna Pani, obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia statyki narządów rodnych jest wszczepienie implantu z syntetycznej siatki, która podtrzymuje przednią ścianę pochwy i macicę, tylną ścianę pochwy i macicę lub obie ściany na raz. Jest to procedura z zakresu chirurgii plastycznej. Jeśli lekarz zdecydował, że takie leczenie będzie w Pani przypadku najbardziej odpowiednie, proszę mu zaufać. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zastosowane szwy rozpuszczają się samodzielnie, nie wymagają zdejmowania. Proszę nie obawiać się zabiegu, w szpitalu pozostanie Pani prawdopodobnie jedynie jedną dobę po jego przeprowadzeniu.

 • Napisał: Jerzy On 2022-11-09
  Ocena:
  5.0

  Dziękujemy Pani Joanno za wyczerpującą informację o pessarach. Żona postanowiła zacząć od wizyty u ginekologa, by ten określił jaką wielkość owej wkładki kupić. Przymierzanie różnych wielkości może zaszkodzić. Za mała nie zda egzaminu a za duża może być niekomfortowa. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy.

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-10 Cieszę się, że mogłam Państwu pomóc. Oczywiście, konsultacja z ginekologiem to podstawa przed podjęciem jakichkolwiek działań na własną rękę. Specjalista na pewno pomoże żonie w doborze produktu.

 • Napisał: Jerzy On 2022-11-06
  Ocena:
  5.0

  Leczenie we wczesnym stadium może się opierać o tzw. pessary. Co to jest? Jak stosować? Gdzie można kupić? Dla mojej żony 76 lat. Była u ginekologa, który nie polecał operacji, jedynie ćwiczenia. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-08 Panie Jerzy, pessary to niewielkich rozmiarów akcesoria wielokrotnego użytku umieszczane w pochwie. Przeznaczone są do leczenia zaburzeń statyki i obniżeniu narządów rodnych kobiety w każdym wieku. Stosowane są także przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, a nawet przed operacjami w celu poprawienia krążenia tkankowego. Pessar najczęściej przyjmuje postać elastycznego pierścienia lub zaokrąglonej "kostki". Wykonuje się go z medycznego silikonu, a dołączona do pessarów wstążka pozwala na łatwe usunięcie go z szyjki macicy. Stosowanie pessarów jest bezpieczne dla zdrowia kobiet, a jednocześnie zapewnia wysoki komfort przy wypadaniu narządów rodnych. Proszę jednak pamiętać, że w trakcie stosowania tego akcesorium bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny okolic intymnych, aby zapobiec powstaniu infekcji bakteryjnej. Pessary można kupić w wielu aptekach i sklepach medycznych, m.in. w sklepie internetowym Matopat24.

 • Napisał: Marianna On 2022-10-11
  Ocena:
  5.0

  Mam 71 lat. Urodziłam piątkę dzieci.od kilku lat czuje że coś miprzeszkadzq w oddawaniu moczu albo kału. Po kąpieli czuje jak coś mi wypada i to coś czysta ręką wkładam spowroyem do środka ,. Albo oddaje mocz nie do końca albo idzie jak też nie do końca.. sama czuje że nie powinnam dźwigać ciężarów bo mi się obniża krocze. Przeczytałam w artykule że potrzebne są hormony. Czy lekarz rodzinny może je przepisać? Wstyd mi iść do ginekologa.

  Odpowiedź Joanna On 2022-10-18 Pani Marianno, w trosce o własne zdrowie absolutnie nie powinna Pani zwlekać z wizytą u ginekologa, ponieważ to właśnie ten lekarz odpowiada za opisany przez Panią problem. Proszę zawierzyć specjalistom.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go