Wypadanie macicy, pochwy i szyjki macicy. Objawy i leczenie

748 Wyświetleń

Wypadanie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych) pojawia się najczęściej po porodzie oraz u kobiet w okresie menopauzy. Co to za dolegliwość i czym jest ona spowodowana? Jak się objawia? Na czym polega leczenie? Podpowiadamy.

Wypadanie macicy i pochwy

Wypadanie macicy oraz wypadanie pochwy wynika w większości przypadków z osłabionego dna miednicy. Dolegliwość może wystąpić u kobiet w ciąży (wypadanie macicy w ciąży), po porodzie (wypadanie macicy po porodzie), a także tych, które przebyły poważny zabieg chirurgiczny w obrębie narządów rodnych (wypadanie pochwy po histerektomii).

Wypadanie narządów rodnych – czynniki ryzyka

Wypadająca macica lub wypadająca pochwa to częste dolegliwości u kobiet, które:

 • chorują na schorzenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej – wypadanie szyjki macicy może być spowodowane np. przewlekłymi zaparciami w przeszłości,
 • rodziły – zarówno ciąża, jak i poród znacznie osłabiają narządy rodne, przyczyniając się do obniżenia macicy i jej wypadania. Wypadająca macica po porodzie może wymagać leczenia zabiegowego, w przeciwnym razie ponowne zajście w ciąże może się okazać niemożliwe,

 • są otyłe – zbyt duża masa ciała przyczynia się do osłabienia aparatu podtrzymującego narządy miednicy i, co za tym idzie, wypadającej macicy lub pochwy,
 • są w okresie menopauzalnym – jest to podyktowane niedoborem hormonów i, co za tym idzie, zmniejszeniem jędrności oraz elastyczności tkanek,
 • wykonują długotrwale prace fizyczne związane z dźwiganiem – wyczerpująca praca powoduje osłabienie i obniżenie narządów rodnych. Wypadająca macica to jedna z możliwych konsekwencji takiego trybu życia.

Wypadające narządy rodne – genetyka

Wypadanie przedniej ściany pochwy, wypadanie tylnej ściany pochwy, a także wypadanie szyjki macicy lub macicy mogą być uwarunkowane genetycznie. Predyspozycje genetyczne warunkujące tę dolegliwość mogą być przyczyną wypadania narządów rodnych u nawet 4% nieródek.

Stopnie wypadania macicy

Zgodnie ze wskazaniami PTUG (Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego) wyróżniamy 3 stopnie wypadania macicy:

 • I – obniżenie macicy lub pochwy bez przekroczenia przedsionka pochwy,
 • II – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy,
 • III – obniżenie macicy lub pochwy z przekroczeniem przedsionka pochwy, tak że struktura wychodzi poza nią częściowo lub całkowicie.

Wypadanie macicy i pochwy – objawy

Jak wygląda wypadanie macicy? Objawy, które mogą wskazywać na tę dolegliwość to:

 • nieprawidłowy strumień moczu,
 • nietrzymanie moczu,
 • parcie na mocz,
 • uczucie pełności, parcia lub ciężkości w kroczu
 • zwiększona częstość oddawania moczu.

Wypadająca macica – objawy ze strony układu pokarmowego

Opadająca macica może dawać objawy w postaci:

Opuszczona macica – objawy związane z życiem seksualnym

Wypadająca pochwa lub macica może dawać także objawy, które mają wpływ na jakość życia seksualnego:

 • bolesne stosunki płciowe,
 • niemożliwość odbycia stosunku seksualnego,
 • znacznie obniżone poczucie pewności siebie i seksualności.

Wypadająca macica – jak wygląda?

Objawem wypadania macicy jest także zaobserwowanie dziwnej struktury wysuwającej się z pochwy. Jak wygląda wypadająca macica? Narząd jest zwykle koloru różowego lub czerwonego, natomiast pod względem kształtu przypomina odwróconą, lekko spłaszczoną gruszkę.

Jak żyć z wypadającą macicą? Leczenie

Jak wygląda postępowanie, gdy zdiagnozowano wypadanie macicy? Leczenie we wczesnym stadium może się opierać o tzw. pessary. To miękka i elastyczna wkładka, którą umieszcza się w pochwie, aby podeprzeć obniżone narządy rozrodcze. Najnowsze metody leczenia wypadania macicy polegają również na wykorzystaniu rehabilitacji, w tym między innymi ćwiczeniach mięśni dna miednicy oraz elektrostymulacji mięśni dna miednicy. Natomiast gdy zdiagnozowano zaawansowane wypadanie macicy, leczenie nieoperacyjne może być nieskuteczne i lekarz może zadecydować o operacyjnym usunięciu macicy (histerektomii) lub zamknięciu pochwy. Operacja ta nie jest zalecana w przypadku kobiet, które planują mieć potomstwo.

Wypadanie macicy – operacja – cena

Leczenie operacyjne wypadania macicy kosztuje od 4000 złotych wzwyż. Niestety ani zabieg, ani zakup pessara na wypadanie macicy nie podlegają refundacji NFZ.

Wypadanie pochwy po usunięciu macicy – leczenie

Częstym powikłaniem po operacji histerektomii jest wypadanie pochwy. Leczenie nieoperacyjne w takim przypadku także polega na noszeniu pessara i fizjoterapii. Dopiero gdy zdiagnozowano wypadanie narządu rodnego III lub IV stopnia, konieczna może być operacja.

Źródła:

https://pelvicare.pl/Wypadanie-narzadow-Skad-sie-bierze-i-jak-je-rozpoznac-blog-pol-1593019786.html
https://pessar.pl/czym-jest-wypadanie-macicy/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/uterine-prolapse
https://www.chcemybycrodzicami.pl/wypadanie-macicy-a-kolejna-ciaza/
https://ptug.pl/rekomendacje/intersdyscyplinarne-wytyczne-polskiego-towarzystwa-uroginekologicznego-odnosnie-diagnostyki-i-leczenia-obnizenia-narzadow-miednicy-mniejszej/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-prolapse/symptoms-causes/syc-20353458
https://www.healthline.com/health/uterine-prolapse
https://kalmed.co.uk/wypadanie-narzadu-rodnego-leczenie-za-pomoca-pessarow-i-fizjoterapii/

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go