Pończochy, podkolanówki i rajstopy uciskowe. Jak zakładać i zdejmować? Gdzie kupić?

Przeczytano 1 636 razy
 

Pończochy uciskowe, podkolanówki uciskowe oraz rajstopy uciskowe to produkt, który pomaga złagodzić objawy przewlekłej niewydolności żylnej oraz zakrzepicy żylnej. Które z nich wybrać? Jak z nich korzystać? Gdzie kupić pończochy uciskowe na żylaki i inne wyroby kompresyjne?

Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe (inaczej pończochy na żylaki, pończochy uciskowe na żylaki lub pończochy ortopedyczne) to wyrób medyczny, wykorzystywany w kompresjoterapii. Jego zadaniem jest delikatne uciskanie kończyn dolnych tak, aby poprawić krążenie.

Pończochy na żylaki – rodzaje

Pończochy uciskowe dzielą się zgodnie ze stopniem kompresji na:

 • pończochy uciskowe 1. stopnia (gwarantują lekki ucisk na poziomie 18-21 mmHg),
 • pończochy uciskowe 2. stopnia (gwarantują średni ucisk na poziomie 23-32 mmHg),
 • pończochy uciskowe 3. stopnia (gwarantują mocny ucisk na poziomie 34-46 mmHg),
 • pończochy uciskowe 4. stopnia (gwarantują bardzo mocny ucisk na poziomie od 49 mmHg).

Natomiast według klasyfikacji Asqual wyróżnia się następujące stopnie kompresji:

 • I (10-15 mmHg),
 • II (15-20 mmHg),
 • III stopień kompresji (20-36 mmHg).

Pończochy na żylaki – dla kogo są wskazane?

Pończochy uciskowe powinny nosić osoby:

 • które długo przebywają w pozycji siedzącej lub stojącej,
 • u których wystąpiła niewydolność żylna,
 • zagrożone niewydolnością żylną.

Warto rozważyć ich stosowanie także wtedy, gdy zauważono objawy takie jak częste uczucie zmęczenia nóg, obrzęki kończyn, pajączki lub żylaki oraz profilaktycznie w ciąży. Pończochy uciskowe 2. stopnia bez palców lub z pełnymi palcami są wskazane, kiedy na nogach występują duże żylaki lub chory przebył leczenie chirurgiczne, natomiast 3. i 4. stopień ucisku stosuje się w leczeniu zaawansowanej niewydolności żylnej oraz w bardzo ciężkich przypadkach obrzęków limfatycznych i zespołach pozakrzepowych.

Pończochy uciskowe na żylaki – kto nie powinien ich nosić?

Przeciwwskazania do stosowania produktów kompresyjnych takich jak pończocha ortopedyczna to:

 • choroba tętnic obwodowych,
 • ciężka neuropatia obwodowa,
 • masywny obrzęk nóg,
 • miażdżyca zarostowa kończyn dolnych,
 • nietypowy kształt lub rozmiar nogi,
 • niewyrównana zastoinowa niewydolność serca,
 • obecność zmian skórnych,
 • obrzęk metaboliczny,
 • uczulenie na materiał, z którego wykonane są pończochy uciskowe,
 • zapalenie skóry,
 • zapalenie tkanki łącznej.

Pończochy uciskowe na żylaki męskie

Z produktów kompresyjnych korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W sklepach medycznych są zatem dostępne pończochy uciskowe męskie (pończochy na żylaki męskie). Ich noszenie nie jest żadną ujmą, ponieważ u każdego mogą wystąpić choroby związane z naczyniami żylnymi. Przykładem firmy, która słynie z produktów kompresyjnych dla mężczyzn, jest Pani Teresa. Pończochy uciskowe na żylaki męskie oferują także Veera oraz Venoflex.

Podkolanówki uciskowe

Podkolanówki uciskowe (inaczej skarpetki uciskowe, podkolanówki przeciwzakrzepowe lub podkolanówki uciskowe na obrzęk limfatyczny) to produkt podobny do pończoch uciskowych, z tym że nacisk dotyczy tylko dolnej części nogi. Wyrób ten jest łatwiejszy w użytkowaniu – w szczególności podkolanówki uciskowe bez palców są bardzo komfortowe.

Podkolanówki uciskowe na żylaki – rodzaje

Podkolanówki uciskowe dzielą się, podobnie jak pończochy na żylaki, zgodnie ze stopniem kompresji [2]:

 • podkolanówki uciskowe 1. stopnia gwarantują lekki ucisk,
 • podkolanówki uciskowe 2. stopnia gwarantują średni ucisk,
 • podkolanówki uciskowe 3. stopnia gwarantują mocny ucisk,
 • podkolanówki uciskowe 4. stopnia gwarantują bardzo mocny ucisk.

Podkolanówki uciskowe męskie

Podkolanówki uciskowe męskie (skarpety uciskowe męskie) są przez panów o wiele lepiej tolerowane niż pończochy lub rajstopy uciskowe. O ich zastosowaniu powinien jednak zadecydować lekarz. To do niego należy decyzja, czy pacjent powinien nosić podkolanówki uciskowe 2 stopnia męskie, czy może podkolanówki o innym stopniu kompresji lub zupełnie odmienny produkt kompresyjny, zapewniający ucisk także w wyższej części kończyny.

Rajstopy uciskowe

Rajstopy uciskowe (inaczej rajstopy przeciwżylakowe, rajstopy na żylaki lub rajstopy kompresyjne) nie należą do najbardziej komfortowych w użytkowaniu. Produkt ten jest jednak pomocny w sytuacji, gdy żylaki są umiejscowione wyżej lub towarzyszy im obrzęk. Podobnie jak inne produkty kompresyjne dzielą się one na rajstopy uciskowe 1. stopnia, rajstopy uciskowe 2. stopnia itd. W sklepie medycznym seni24.pl polecamy wysokiej jakości rajstopy – pani Teresa i Veera.

Jak ubierać i zdejmować produkty uciskowe?

Noszenie produktów uciskowych wymaga zapoznania się z kilkoma zasadami. Jak zakładać pończochy uciskowe, podkolanówki lub rajstopy kompresyjne? Do czynności należy przystąpić nad ranem, kiedy nogi jeszcze nie są opuchnięte, wcześniej warto nanieść na skórę kosmetyk nawilżający, natomiast po nałożeniu wyrobu należy go dokładnie wygładzić.
Jak zdejmować pończochy uciskowe i inne produkty kompresyjne? Wskazane jest, aby nie stosować kompresjoterapii na noc, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Bardzo istotne jest także, aby co kilka miesięcy wymieniać produkt na nowy ze względu na to, że traci on swoje właściwości w miarę zużycia. Jeśli chodzi o noszenie rajstop uciskowych latem, w tym okresie nie należy rezygnować z kompresjoterapii. Aby jednak użytkowanie produktów uciskowych było wygodniejsze, warto sięgać po produkty wykonane z delikatnej multifibry.

Gdzie kupić produkty uciskowe?

Gdzie kupić pończochy uciskowe na żylaki i inne produkty uciskowe? Tego typu wyroby dobiera się po konsultacji lekarskiej. Dopiero gdy specjalista określi zalecany stopień ucisku oraz przeanalizuje ewentualne przeciwwskazania, można się udać do stacjonarnego sklepu medycznego lub skorzystać z możliwości zakupów online, np. w sklepie medycznym seni24.pl. Oferujemy podkolanówki, pończochy oraz rajstopy przeciwżylakowe o różnych stopniach kompresji, dostosowane pod względem dolegliwości zdrowotnych, o wysokiej skuteczności medycznej utrzymującej się do nawet 6 miesięcy. Pani Teresa, Veera – przeciwżylakowe wyroby tych firm cieszą się bardzo dobrymi opiniami na rynku.

Źródła:

https://www.nazylaki.pl/stopnie_ucisku
https://klinikaflebologii.pl/Zakres-uslug/Kompresjoterapia
https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/profilaktyka/56224,jak-prawidlowo-stosowac-wyroby-uciskowe
https://nielubiezylakow.pl/jak-prawidlowo-stosowac-produkty-uciskowe/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go