Bella

Pończochy, podkolanówki i rajstopy uciskowe. Jak dobrać rozmiar? Jak zakładać i zdejmować? Gdzie kupić?

Przeczytano 9 923
1 Komentarz
(5)
 

Czas czytania: 6 min.

Pończochy uciskowe, podkolanówki uciskowe oraz rajstopy uciskowe to produkt, który pomaga złagodzić objawy przewlekłej niewydolności żylnej oraz zakrzepicy żylnej. Które z nich wybrać? Jak z nich korzystać? Gdzie kupić pończochy uciskowe na żylaki i inne wyroby kompresyjne?

Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe (inaczej pończochy na żylaki, pończochy uciskowe na żylaki lub pończochy ortopedyczne) to wyrób medyczny, wykorzystywany w kompresjoterapii. Jego zadaniem jest delikatne uciskanie kończyn dolnych tak, aby poprawić krążenie.

Pończochy na żylaki – rodzaje

Pończochy uciskowe dzielą się zgodnie ze stopniem kompresji na:

  • pończochy uciskowe 1. stopnia (gwarantują lekki ucisk na poziomie 18-21 mmHg),
  • pończochy uciskowe 2. stopnia (gwarantują średni ucisk na poziomie 23-32 mmHg),
  • pończochy uciskowe 3. stopnia (gwarantują mocny ucisk na poziomie 34-46 mmHg),
  • pończochy uciskowe 4. stopnia (gwarantują bardzo mocny ucisk na poziomie od 49 mmHg).

Natomiast według klasyfikacji Asqual wyróżnia się następujące stopnie kompresji:

  • I (10-15 mmHg),
  • II (15-20 mmHg),
  • III stopień kompresji (20-36 mmHg).

Pończochy na żylaki – dla kogo są wskazane?

Pończochy uciskowe powinny nosić osoby:

  • które długo przebywają w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • u których wystąpiła niewydolność żylna,
  • zagrożone niewydolnością żylną.

Warto rozważyć ich stosowanie także wtedy, gdy zauważono objawy takie jak częste uczucie zmęczenia nóg, obrzęki kończyn, pajączki lub żylaki oraz profilaktycznie w ciąży. Pończochy uciskowe 2. stopnia bez palców lub z pełnymi palcami są wskazane, kiedy na nogach występują duże żylaki lub chory przebył leczenie chirurgiczne, natomiast 3. i 4. stopień ucisku stosuje się w leczeniu zaawansowanej niewydolności żylnej oraz w bardzo ciężkich przypadkach obrzęków limfatycznych i zespołach pozakrzepowych.

Pończochy uciskowe na żylaki – kto nie powinien ich nosić?

Przeciwwskazania do stosowania produktów kompresyjnych takich jak pończocha ortopedyczna to:

  • choroba tętnic obwodowych,
  • ciężka neuropatia obwodowa,
  • masywny obrzęk nóg,
  • miażdżyca zarostowa kończyn dolnych,
  • nietypowy kształt lub rozmiar nogi,
  • niewyrównana zastoinowa niewydolność serca,
  • obecność zmian skórnych,
  • obrzęk metaboliczny,
  • uczulenie na materiał, z którego wykonane są pończochy uciskowe,
  • zapalenie skóry,
  • zapalenie tkanki łącznej.

Pończochy uciskowe na żylaki męskie

Z produktów kompresyjnych korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W sklepach medycznych są zatem dostępne pończochy uciskowe męskie (pończochy na żylaki męskie). Ich noszenie nie jest żadną ujmą, ponieważ u każdego mogą wystąpić choroby związane z naczyniami żylnymi. Przykładem firmy, która słynie z produktów kompresyjnych dla mężczyzn, jest Pani Teresa. Pończochy uciskowe na żylaki męskie oferują także Veera oraz Venoflex.

Podkolanówki uciskowe

Podkolanówki uciskowe (inaczej skarpetki uciskowe, podkolanówki przeciwzakrzepowe lub podkolanówki uciskowe na obrzęk limfatyczny) to produkt podobny do pończoch uciskowych, z tym że nacisk dotyczy tylko dolnej części nogi. Wyrób ten jest łatwiejszy w użytkowaniu – w szczególności podkolanówki uciskowe bez palców są bardzo komfortowe.

Podkolanówki uciskowe na żylaki – rodzaje

Podkolanówki uciskowe dzielą się, podobnie jak pończochy na żylaki, zgodnie ze stopniem kompresji [2]:

  • podkolanówki uciskowe 1. stopnia gwarantują lekki ucisk,
  • podkolanówki uciskowe 2. stopnia gwarantują średni ucisk,
  • podkolanówki uciskowe 3. stopnia gwarantują mocny ucisk,
  • podkolanówki uciskowe 4. stopnia gwarantują bardzo mocny ucisk.

Podkolanówki uciskowe męskie

Podkolanówki uciskowe męskie (skarpety uciskowe męskie) są przez panów o wiele lepiej tolerowane niż pończochy lub rajstopy uciskowe. O ich zastosowaniu powinien jednak zadecydować lekarz. To do niego należy decyzja, czy pacjent powinien nosić podkolanówki uciskowe 2 stopnia męskie, czy może podkolanówki o innym stopniu kompresji lub zupełnie odmienny produkt kompresyjny, zapewniający ucisk także w wyższej części kończyny.

Rajstopy uciskowe

Rajstopy uciskowe (inaczej rajstopy przeciwżylakowe, rajstopy na żylaki lub rajstopy kompresyjne) nie należą do najbardziej komfortowych w użytkowaniu. Produkt ten jest jednak pomocny w sytuacji, gdy żylaki są umiejscowione wyżej lub towarzyszy im obrzęk. Podobnie jak inne produkty kompresyjne dzielą się one na rajstopy uciskowe 1. stopnia, rajstopy uciskowe 2. stopnia itd. W sklepie medycznym seni24.pl polecamy wysokiej jakości rajstopy – pani Teresa i Veera.

Podkolanówki, rajstopy i pończochy uciskowe — jak dobrać rozmiar?

S, M, L, XXL, XXXL — zwykle w takich rozmiarach można kupować pończochy przeciwżylakowe. Jak dobrać podkolanówki uciskowe, rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe? Skąd wiadomo, który model będzie odpowiedni? W tym celu trzeba skorzystać ze specjalnej tabeli rozmiarów, opracowanej przez producenta danego produktu uciskowego.
Poniżej przykładowa tabela rozmiarów pończoch uciskowych marki Veera, dostępnych w Seni24.pl. Na jej przykładzie widzimy, że produkty przeciwżylakowe dobiera się w zależności od masy ciała (wyrażonej w kg) oraz wysokości ciała (wyrażonej w cm).

Tabela rozmiarów pończoch uciskowych marki Veera
Rozmiar pończoch Masa ciała w kg Wysokość ciała w cm
1/S 44-52 150-158
2/M 52-62 158-164
3/L 62-70 164-170
4/XL 70-82 164-176
5/XXL 80-90 170-182

Jak ubierać i zdejmować produkty uciskowe?

Noszenie produktów uciskowych wymaga zapoznania się z kilkoma zasadami. Jak zakładać pończochy uciskowe, podkolanówki lub rajstopy kompresyjne? Do czynności należy przystąpić nad ranem, kiedy nogi jeszcze nie są opuchnięte, wcześniej warto nanieść na skórę kosmetyk nawilżający, natomiast po nałożeniu wyrobu należy go dokładnie wygładzić.
Jak zdejmować pończochy uciskowe i inne produkty kompresyjne? Wskazane jest, aby nie stosować kompresjoterapii na noc, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Bardzo istotne jest także, aby co kilka miesięcy wymieniać produkt na nowy ze względu na to, że traci on swoje właściwości w miarę zużycia. Jeśli chodzi o noszenie rajstop uciskowych latem, w tym okresie nie należy rezygnować z kompresjoterapii. Aby jednak użytkowanie produktów uciskowych było wygodniejsze, warto sięgać po produkty wykonane z delikatnej multifibry.

Gdzie kupić produkty uciskowe?

Gdzie kupić pończochy uciskowe na żylaki i inne produkty uciskowe? Tego typu wyroby dobiera się po konsultacji lekarskiej. Dopiero gdy specjalista określi zalecany stopień ucisku oraz przeanalizuje ewentualne przeciwwskazania, można się udać do stacjonarnego sklepu medycznego lub skorzystać z możliwości zakupów online, np. w sklepie medycznym seni24.pl. Oferujemy podkolanówki, pończochy oraz rajstopy przeciwżylakowe o różnych stopniach kompresji, dostosowane pod względem dolegliwości zdrowotnych, o wysokiej skuteczności medycznej utrzymującej się do nawet 6 miesięcy. Pani Teresa, Veera – przeciwżylakowe wyroby tych firm cieszą się bardzo dobrymi opiniami na rynku.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie kupić pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe, czyli produkty kompresyjne, mające na celu profilaktykę oraz leczenie chorób naczyń żylnych, kupuje się po konsultacji z lekarzem, w wyspecjalizowanych sklepach medycznych, takich jak Seni24.pl. Oferujemy pończochy uciskowe w różnych rozmiarach oraz o odmiennych stopniach kompresji, przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Pończochy przeciwżylakowe — jak dobrać?

Pończochy przeciwżylakowe dobiera się pod względem stopnia kompresji (od I do IV, parametr ten określa lekarz) oraz ze względu na rozmiar (dostępne są modele w rozmiarze S, M, L, XL oraz XXL). W doborze produktu uciskowego pomoże tabela rozmiarów, opracowana przez producenta. Należy w niej odnaleźć swoją masę ciała oraz wysokość ciała i na tej podstawie określić, który rozmiar będzie odpowiedni.

Czym się różnią pończochy uciskowe 1 a 2 stopnia?

Pończochy uciskowe różnią się pod względem stopnia kompresji. Pończochy uciskowe 1. stopnia gwarantują lekki ucisk, służą one przede wszystkim profilaktyce oraz leczeniu łagodnych zmian i obrzęków. Natomiast pończochy uciskowe 2. stopnia gwarantują średni ucisk, stosuje się je w leczeniu lekkiej i przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepowego zapalenia żył oraz zakrzepicy.

Jak zakładać pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe należy zakładać na nogi z samego rana, od razu po przebudzeniu. Wcześniej wskazane jest jedynie naniesienie na skórę kosmetyku o właściwościach nawilżających. Następnie po nałożeniu pończoch uciskowych należy wygładzić wszystkie zagięcia, zaczynając od dolnej części materiału. Dobroczynny efekt noszenia produktów kompresyjnych jest odczuwalny już w pierwszym dniu ich stosowania.

Jak zdejmować pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe należy zdejmować na noc, ponieważ stosowanie produktów uciskowych w pozycji leżącej nie przynosi żadnych korzyści leczniczych. Zdejmowanie produktu uciskowego nie powinno przysporzyć większych trudności — w tym celu należy chwycić materiał pończoch w górnej części i delikatnie zacząć go odwijać w dół nogi. Gdy pończocha będzie już spoczywać na kostce, można ją ściągnąć prostym ruchem, podobnie jak skarpetkę.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.nazylaki.pl/stopnie_ucisku
https://klinikaflebologii.pl/Zakres-uslug/Kompresjoterapia
https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/profilaktyka/56224,jak-prawidlowo-stosowac-wyroby-uciskowe
https://nielubiezylakow.pl/jak-prawidlowo-stosowac-produkty-uciskowe/

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Kati Sp z o.o. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Marcin.d55 On 2024-02-19
    Rating:
    5.0

    Witam Państwa.
    Zona choruje na lipodemie.
    Chciałem zapytać czy te rajstopy nadawalyby sie, jeśli tak to potrzebuje pomocy w doborze rozmiaru.
    Wymiary: talia 106 cm, biodra 143 cm, udo 84 cm, długość 80 cm.

    Replied by: Joanna On 2024-02-20 Panie Marcinie, zalecałabym, aby skonsultować ten temat z lekarzem flebologiem (lub innym lekarzem, pod którego opieką znajduje się żona). Dokładne przyczyny lipodemii nie zostały dotąd ustalone, dlatego nie istnieje jedyna słuszna metoda leczenia przyczynowego choroby. Jedynym sposobem jest leczenie objawowe, pozwalające na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z bólem i obrzękiem nóg, a także poprawę samopoczucia pacjentki. Jedną z metod zmniejszenia obrzęku i złagodzenia dolegliwości bólowych może być noszenie bielizny uciskowej. Jednak przed wyborem określonego produktu i rodzaju kompresji proponuję zasięgnąć porady lekarza w odniesieniu do konkretnego przypadku Pana żony.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 626 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 610 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 722 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 376 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 037 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 770 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 281 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 383 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej