Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, leczenie

Przeczytano 2 663 razy
4 Komentarze
(5)
 

Zakrzepica żył głębokich to niebezpieczna choroba, która często daje mało charakterystyczne objawy. Jakie są jej przyczyny? Kiedy zgłosić się do lekarza? Na czym polega leczenie zakrzepicy?

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich jest nazywana przez wielu lekarzy tzw. cichym zabójcą. Dlaczego? Ponieważ objawy zakrzepicy żył głębokich mogą być bardzo nietypowe, schorzenie może także przebiegać zupełnie bezobjawowo i zostać wykryte dopiero wtedy, gdy jest już za późno na to, aby uratować pacjenta.
Jakie symptomy może dawać zakrzepica żył głębokich? Objawy tej choroby to:

 • bolesność uciskowa;
 • ból części kończyny (np. w łydce lub dole podkolanowym), ustępujący po podniesieniu nogi do góry;
 • obrzęk kończyny, zazwyczaj jednostronny;
 • stan podgorączkowy lub gorączka;
 • wzrost ocieplenia kończyny;
 • zaczerwieniona i napięta skóra.

Najczęstszą postacią choroby jest zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. Powikłania nieleczonej zakrzepicy są bardzo niebezpieczne – jednym z nich jest tzw. zespół pozakrzepowy. Choroba prowadzi do powstania bolesnych obrzęków, żylaków oraz nawracających żylnych owrzodzeń. Jeśli problem nie zostanie zawczasu opanowany, może skutkować przewlekłą niewydolnością żylną.

Przyczyny zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich była badana przez niemieckiego patologa oraz antropologa, Rudolfa Virchowa. Zgodnie z jego hipotezą główne przyczyny powstawania zakrzepów, tzw. triada Virchowa to:

 • nieprawidłowości występujące w obrębie ścian naczyń, np. ich uszkodzenie w wyniku mikrourazu;
 • zwolnienie przepływu krwi lub nawet zastój krwi w układzie żylnym;
 • zmiany składu krwi – zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami, które aktywują i hamują układ krzepnięcia.

Dalsze badania prowadzone nad zakrzepicą dowiodły, że rozwojowi choroby sprzyjają czynniki genetyczne (genetycznie uwarunkowana skłonność do zakrzepów) oraz środowiskowe, takie jak:

 • ciąża i połóg;
 • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, podczas podróży, w trakcie hospitalizacji spowodowanej poważną chorobą lub w pracy;
 • nadwaga;
 • operacje ortopedyczne;
 • palenie papierosów;
 • starszy wiek;
 • zażywanie leków hormonalnych (np. antykoncepcyjnych).

Leczenie zakrzepicy żył głębokich

Co zrobić, gdy wystąpiła zakrzepica żył głębokich? Leczenie opiera się o różnorodne metody, których dobór jest zależny od występujących objawów i ich nasilenia. W walce z zakrzepicą żylną pomocne są np.:

 • fizjoterapia – warto skonsultować się ze specjalistą, który poradzi, jakie ćwiczenia usprawniają przepływ krwi żylnej;
 • kompresjoterapia – leczenie uciskowe za pomocą wyrobów takich jak: rajstopy uciskowe, pończochy uciskowe oraz podkolanówki uciskowe;
 • leczenie trombolityczne – metoda ta polega na podaniu leków, które „rozpuszczają” zakrzep. Wiąże się ona z wieloma powikłaniami, dlatego jest stosowana tylko u pacjentów, u których zdiagnozowano ciężką, rozległą zakrzepicę kończyn dolnych lub poważną zakrzepicę kończyn górnych;
 • leczenie ułożeniowe – układanie nóg powyżej serca i pozostawienie ich w takiej pozycji na pół godziny, ćwiczenie należy wykonywać kilka razy dziennie;
 • przyjmowanie leków, które zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów oraz redukują powstały stan zapalny. Terapię zaczyna się zwykle od heparyny drobnocząsteczkowej lub heparyny niefrakcjonowanej (w przypadku pacjentów będących w ciężkim stanie). Inne leki stosowane w leczeniu zakrzepicy żył głębokich to fondaparynuks, rywaroksaban, apiksaban, dabigatran oraz rywaroksaban.

Jeśli zakrzepica kończyn dolnych jest w bardzo zaawansowanym stadium rozwojowym, wdrażane jest leczenie chirurgiczne. Pacjent może zostać zakwalifikowany do embolektomii (nacięcia tkanek i usunięcia skrzepu ze światła naczyń krwionośnych) lub przezskórnego założenia specjalnych filtrów skórnych. Metody te są stosowane u pacjentów, u których nie można zastosować leków przeciwkrzepliwych.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Karolcia On 2023-03-07
  Ocena:
  5.0

  Witam jestem 4 dni po operacji kolana od 2 dni bardzo boli mnie łydka. Gdy tylko postawie noge ściska mi łydka jak by łapał skurcz po zrobieniu paru kroków muszę usiąść noge położyć na płasko wtedy bol przechodzi . Czy to będzie zakrzepica ?

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-10 Szanowna Pani, zalecam konsultację z lekarzem - tylko specjalista może postawić trafną diagnozę.

 • Napisał: Teresa On 2023-02-15
  Ocena:
  5.0

  Jestem po operacji biodra 2 tydzień. Miałam robione prawe biodro i nogą bardzo mi opuchla jest sztywna sliska jak zamrozonai utrudnia mi chodzenie.Czy to jest normalne i co robic żeby zeszła.opuchlizna
  Pozdrawiam Teresa Stachowska

  Odpowiedź Joanna On 2023-02-20 Pani Tereso, powinna Pani skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Specjalista zajmujący się problemem żył to chirurg naczyniowy lub flebolog.

 • Napisał: Marek On 2022-11-18
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie czy jak u mnie stwierdzono zakrzepice żył głebokim wcześniej miałem zapalenie żył i dostałem zalecenie noszenie obowiazkowo pończoch przeciwżylakowych 2 stopnia czy to rzeczywiście pomaga zwłaszcza mężczyznie ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-18 Panie Marku, jeśli jest to zalecenie lekarza, to proszę się do niego zastosować. Specjalista, na podstawie dotychczasowej diagnostyki, na pewno trafnie dobrał odpowiedni produkt. Pończochy uciskowe są bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem postępowania w przewlekłej niewydolności żylnej.

 • Napisał: IWONA On 2022-04-30
  Ocena:
  5.0

  czy mając chorobę żył głębokich nóg mogę poddać sie operacji kręgozmyka (kregosłupa)

  Odpowiedź Joanna On 2022-05-04 Pani Iwono, decyzje o operacji zawsze powinien podejmować lekarz. Sądzę, że skoro diagnoza została już postawiona, pozostaje Pani pod opieką ortopedy bądź innego specjalisty, dlatego wierzę, że rozwieje Pani obawy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go