Bella

Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, leczenie

Przeczytano 14 211
14 Komentarzy
(5)
 

Zakrzepica żył głębokich to niebezpieczna choroba, która często daje mało charakterystyczne objawy. Jakie są jej przyczyny? Kiedy zgłosić się do lekarza? Na czym polega leczenie zakrzepicy?

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich jest nazywana przez wielu lekarzy tzw. cichym zabójcą. Dlaczego? Ponieważ objawy zakrzepicy żył głębokich mogą być bardzo nietypowe, schorzenie może także przebiegać zupełnie bezobjawowo i zostać wykryte dopiero wtedy, gdy jest już za późno na to, aby uratować pacjenta.
Jakie symptomy może dawać zakrzepica żył głębokich? Objawy tej choroby to:

  • bolesność uciskowa;
  • ból części kończyny (np. w łydce lub dole podkolanowym), ustępujący po podniesieniu nogi do góry;
  • obrzęk kończyny, zazwyczaj jednostronny;
  • stan podgorączkowy lub gorączka;
  • wzrost ocieplenia kończyny;
  • zaczerwieniona i napięta skóra.

Najczęstszą postacią choroby jest zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. Powikłania nieleczonej zakrzepicy są bardzo niebezpieczne – jednym z nich jest tzw. zespół pozakrzepowy. Choroba prowadzi do powstania bolesnych obrzęków, żylaków oraz nawracających żylnych owrzodzeń. Jeśli problem nie zostanie zawczasu opanowany, może skutkować przewlekłą niewydolnością żylną.

Przyczyny zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich była badana przez niemieckiego patologa oraz antropologa, Rudolfa Virchowa. Zgodnie z jego hipotezą główne przyczyny powstawania zakrzepów, tzw. triada Virchowa to:

  • nieprawidłowości występujące w obrębie ścian naczyń, np. ich uszkodzenie w wyniku mikrourazu;
  • zwolnienie przepływu krwi lub nawet zastój krwi w układzie żylnym;
  • zmiany składu krwi – zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami, które aktywują i hamują układ krzepnięcia.

Dalsze badania prowadzone nad zakrzepicą dowiodły, że rozwojowi choroby sprzyjają czynniki genetyczne (genetycznie uwarunkowana skłonność do zakrzepów) oraz środowiskowe, takie jak:

  • ciąża i połóg;
  • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, podczas podróży, w trakcie hospitalizacji spowodowanej poważną chorobą lub w pracy;
  • nadwaga;
  • operacje ortopedyczne;
  • palenie papierosów;
  • starszy wiek;
  • zażywanie leków hormonalnych (np. antykoncepcyjnych).

Leczenie zakrzepicy żył głębokich

Co zrobić, gdy wystąpiła zakrzepica żył głębokich? Leczenie opiera się o różnorodne metody, których dobór jest zależny od występujących objawów i ich nasilenia. W walce z zakrzepicą żylną pomocne są np.:

  • fizjoterapia – warto skonsultować się ze specjalistą, który poradzi, jakie ćwiczenia usprawniają przepływ krwi żylnej;
  • kompresjoterapia – leczenie uciskowe za pomocą wyrobów takich jak: rajstopy uciskowe, pończochy uciskowe oraz podkolanówki uciskowe;
  • leczenie trombolityczne – metoda ta polega na podaniu leków, które „rozpuszczają” zakrzep. Wiąże się ona z wieloma powikłaniami, dlatego jest stosowana tylko u pacjentów, u których zdiagnozowano ciężką, rozległą zakrzepicę kończyn dolnych lub poważną zakrzepicę kończyn górnych;
  • leczenie ułożeniowe – układanie nóg powyżej serca i pozostawienie ich w takiej pozycji na pół godziny, ćwiczenie należy wykonywać kilka razy dziennie;
  • przyjmowanie leków, które zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów oraz redukują powstały stan zapalny. Terapię zaczyna się zwykle od heparyny drobnocząsteczkowej lub heparyny niefrakcjonowanej (w przypadku pacjentów będących w ciężkim stanie). Inne leki stosowane w leczeniu zakrzepicy żył głębokich to fondaparynuks, rywaroksaban, apiksaban, dabigatran oraz rywaroksaban.

Jeśli zakrzepica kończyn dolnych jest w bardzo zaawansowanym stadium rozwojowym, wdrażane jest leczenie chirurgiczne. Pacjent może zostać zakwalifikowany do embolektomii (nacięcia tkanek i usunięcia skrzepu ze światła naczyń krwionośnych) lub przezskórnego założenia specjalnych filtrów skórnych. Metody te są stosowane u pacjentów, u których nie można zastosować leków przeciwkrzepliwych.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2024-04-24
    Rating:
    5.0

    Od pewnego czasu odczuwam ból glownie pod dlugim staniu lub chodzeniu w prawym udzie. Momentami ból promieniuje w okolice pachwiny lub biodra, towarzyszy temu często uczucie dretwienia i tzw czucie mrówek. Podczas spoczynku wszystko zazwyczaj cichnie lub czuć tylko mrowienie. Dodam że spędzam w ruchu lub na nogach wielkość czasu w pracy i dokucza mi ból pleców/biodra z lewej strony.

    Replied by: Joanna On 2024-04-25 Pani Anno, wszelkie nieprawidłowości dotyczące stanu zdrowia powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Proszę omówić problem ze specjalistą. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Pani pomóc.

  • Napisał: Tesa On 2024-02-26
    Rating:
    5.0

    Bolą mnie żyły od strony zewnętrznej lewej stopy i od strony wewnętrznej stopy prawej. Kojarzyłam ten ból wcześniej z urazami ścięgien, ale to nie ścięgna mnie bolą w spoczynku. Specjalista. chorób naczyniowych zalecił mi pończochy uciskowe 2 stopnia ucisku, których nie mogę nałożyć, ponieważ nie można ich rozciągnąć. Zaczęły mi się już robić żylaki na podudziach. Pojawiła się też ciemna wysypka i ciemne plamki oraz większe, czerwone plamy na plecach. Czy one mogą mieć związek z dolegliwościami ze strony żył?

    Replied by: Joanna On 2024-02-26 Dzień dobry, pogorszenie stanu zdrowia wymaga specjalistycznej diagnozy, dlatego zalecam kontakt bezpośrednio z lekarzem. Jeżeli dotychczasowa konsultacja nie przyniosła oczekiwanego efektu, proszę spróbować u innego specjalisty. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Pani pomóc. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Sebastian On 2024-02-02
    Rating:
    5.0

    Witam.
    Mam pyt…
    Po wszczepieniu bajpasów i usunięciu żyły z lewej łydki odczuwam ogromny ból podczas dłuższego spaceru .
    Ból jest bardzo mocny .
    Chwilami odnoszę wrażenia jak by z uda w kierunku tel łydki przeszywał mnie gorący prąd

    Replied by: Joanna On 2024-02-02 Panie Sebastianie, zalecam, aby skonsultował Pan stan zdrowia z lekarzem. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Panu pomóc.

  • Napisał: Barbara On 2023-09-29
    Rating:
    5.0

    Odczuwam ucisk na wysokości kostki jak zaczyna się stopa,jakie powinnam wykonać badanie

    Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, w tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu powinien skierować na odpowiednie badania.

  • Napisał: Kasia 33 On 2023-08-12
    Rating:
    5.0

    Witam, byłam na antykoncepcji przez 2 miesiące, zaczęły mnie bardzo bolec, piec i szczypać uda, potem całe nogi oraz prawa pachwina pobolewanie i szczypanie. Zrobiłam badanie dimery i podwyższone 1920 przy normie 500. Dostałam zastrzyki z heparyny i leki anty. Odstawione. Nogi mniej bola ale nadal czasem pachwiny. Po jakim czasie będzie znaczna poprawa. Jestem po 2 zastrzykach. Martwi mnie ta pachwinie.

    Replied by: Joanna On 2023-08-14 Pani Kasiu, stan zdrowia powinien być konsultowany z lekarzem - tylko specjalista będzie w stanie rzetelnie Pani pomóc. Życzymy dużo zdrowia!

  • Napisał: Olesia On 2023-07-24
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry przed tym jak zacząć brać tabletki antykoncepcyjne zrobiłam badanie krwi (morfologię, CRP, ferrytynę, glukozę) czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badanie na zakrzepicę jeśli morfologia jest ok

    Replied by: Joanna On 2023-07-25 Szanowna Pani, informację na ten temat powinien udzielić Pani lekarz w oparciu o ogólną ocenę stanu zdrowia.

  • Napisał: Krystyna On 2023-07-21
    Rating:
    5.0

    Mam 86 lat. W kwietniu br w trakcie nastawiania zwichniętego biodra lekarz bardzo uszkodził mi podudzie i zszył rany. Do te pory mam ciężko gojące się rany . Konczyny dolne są bardzo bolesne, wrażliwe na dotyk. Odczuwam bardzo silne skurcze od ud aż po stopy. Mam wstawione endoprotezy w obu biodrach. Nie choruję na cukrzycę . Na rany stosuję kompresy ze srebrem.Chirurg zalecił mi zrobienie przeszczepu ale ja boję się , że wówczas mogę mieć następną nie gojacą się ranę oraz ryzyko, że przeszczep może sie nie przyjąć. Ostatnio chirurg zasugerował mi, że powodem niegojących się ran może być niewydolność żylna.Mam również chore serce - stenoza aortalna. Gdzie mam się udać,żeby uzyskać poprawe zdrowia?

    Replied by: Joanna On 2023-07-25 Pani Krystyno, zalecałabym konsultację z chirurgiem naczyniowym lub angiologiem. Obaj lekarze specjalizują się w chorobach związanych z układem naczyniowym, diagnostyce i leczeniu chorób żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych.

  • Napisał: Irena Kisielewska On 2023-06-15
    Rating:
    5.0

    Czy powinno się dużo chodzić przy zakrzepicy kończyn dolnych

    Replied by: Alicja On 2023-06-15 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

  • Napisał: Mariusz On 2023-04-26
    Rating:
    5.0

    Witam co to może byc objawy czasami mam wrażenie ze bije gorąco w niektórych miejscach ciała zaburzenie wzroku i dretwienie w konczynach takie stany zrobilem prube tenzyczkowa wyszla ujemnie tomografie głowy wszystki dobrze a dalej odczuwam takie stany

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Panie Mariuszu, powinien udać się Pan do lekarza celem prawidłowego zdiagnozowania stanu zdrowia. Przedstawione przez Pana objawy mogą mieć wiele przyczyn, np. niedokrwistość, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu. Niestety, nie umiem Panu pomóc. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Darek On 2023-04-08
    Rating:
    5.0

    Mam 54 lata .2 lata temu stwierdzono u mnie zakrzepicę kończyn dolnych.Biorę sulovas 2 tabletki dziennie.Tabletki są bardzo drogie.Czy muszę je brać do końca życia?

    Replied by: Joanna On 2023-04-11 Panie Darku, powinien Pan skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić stan Pana zdrowia i zdecydować o możliwościach dalszego leczenia. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Karolcia On 2023-03-07
    Rating:
    5.0

    Witam jestem 4 dni po operacji kolana od 2 dni bardzo boli mnie łydka. Gdy tylko postawie noge ściska mi łydka jak by łapał skurcz po zrobieniu paru kroków muszę usiąść noge położyć na płasko wtedy bol przechodzi . Czy to będzie zakrzepica ?

    Replied by: Joanna On 2023-03-10 Szanowna Pani, zalecam konsultację z lekarzem - tylko specjalista może postawić trafną diagnozę.

  • Napisał: Teresa On 2023-02-15
    Rating:
    5.0

    Jestem po operacji biodra 2 tydzień. Miałam robione prawe biodro i nogą bardzo mi opuchla jest sztywna sliska jak zamrozonai utrudnia mi chodzenie.Czy to jest normalne i co robic żeby zeszła.opuchlizna
    Pozdrawiam Teresa Stachowska

    Replied by: Joanna On 2023-02-20 Pani Tereso, powinna Pani skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Specjalista zajmujący się problemem żył to chirurg naczyniowy lub flebolog.

  • Napisał: Marek On 2022-11-18
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie czy jak u mnie stwierdzono zakrzepice żył głebokim wcześniej miałem zapalenie żył i dostałem zalecenie noszenie obowiazkowo pończoch przeciwżylakowych 2 stopnia czy to rzeczywiście pomaga zwłaszcza mężczyznie ?

    Replied by: Joanna On 2022-11-18 Panie Marku, jeśli jest to zalecenie lekarza, to proszę się do niego zastosować. Specjalista, na podstawie dotychczasowej diagnostyki, na pewno trafnie dobrał odpowiedni produkt. Pończochy uciskowe są bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem postępowania w przewlekłej niewydolności żylnej.

  • Napisał: IWONA On 2022-04-30
    Rating:
    5.0

    czy mając chorobę żył głębokich nóg mogę poddać sie operacji kręgozmyka (kregosłupa)

    Replied by: Joanna On 2022-05-04 Pani Iwono, decyzje o operacji zawsze powinien podejmować lekarz. Sądzę, że skoro diagnoza została już postawiona, pozostaje Pani pod opieką ortopedy bądź innego specjalisty, dlatego wierzę, że rozwieje Pani obawy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 888 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 057 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 378 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 653 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 520 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 531 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 141 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 240 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej