Bella

Obrzęki – rodzaje, przyczyny i objawy. Sposoby na opuchliznę

Przeczytano 6 170
1 Komentarz
(5)
 

Obrzęk limfatyczny nie powinien być lekceważony, w przeciwnym razie może się przerodzić w poważne problemy zdrowotne. Jak objawiają się obrzęki? Co robić, by im zaradzić? Czym jest masaż limfatyczny i na czym polega terapia obrzęku limfatycznego? Odpowiadamy na te pytania.

Czym są obrzęki? Rodzaje, przyczyny i objawy

Obrzęk limfatyczny może być miejscowy lub uogólniony. Pojęciem tym nazywamy nadmierne nagromadzenie płynu w jamach ciała oraz przestrzeni pozakomórkowej. Najczęściej opuchlizna pojawia się na kończynach dolnych (mowa wtedy np. o obrzęku stóp), jednak do wystąpienia obrzęku może dojść także w obrębie innych części ciała, np. okolicy krzyżowej lub twarzy.

Obrzęk limfatyczny – przyczyny

Obrzęk limfatyczny może być spowodowany schorzeniami wrodzonymi (pierwotnymi) lub nabytymi (wtórnymi).

Najczęstsze pierwotne przyczyny opuchlizny to:

 • alergia;
 • choroby dziedziczne, takie jak np. choroba Milroya;
 • wrodzone nieprawidłowe wykształcenie naczyń limfatycznych.

Tymczasem najczęstsze wtórne przyczyny obrzęku to:

 • choroby nabyte, np. reumatoidalne zapalenie stawów;
 • nadwaga i otyłość;
 • niedoleczone zapalenie skóry lub węzłów chłonnych;
 • niewydolność żylna;
 • urazy mechaniczne stawów, mięśni i ścięgien;
 • stany zapalne;
 • zabieg operacyjny (np. mastektomia);
 • zmiany hormonalne (np. w przebiegu ciąży).

Obrzęk limfatyczny – objawy

Obrzęk jest z reguły rozpoznawany bardzo szybko – świadczy o nim nagłe spuchnięcie konkretnej części ciała, narządu lub tkanki, np. puchnięcie nóg. Obrzęk żylny objawia się także poprzez:

 • bolesność miejsca objętego obrzękiem;
 • ocieplenie okolicy objętej obrzękiem;
 • problemy z poruszaniem kończyną;
 • uczucie ciężkości kończyny;
 • twardą, zgrubiałą skórę;
 • zaczerwienioną skórę.

W przypadku obrzęków pochodzenia zapalnego obrzękowi może towarzyszyć także gorączka. Obrzękom pochodzenia sercowego mogą towarzyszyć nadmierne zmęczenie, uczucie duszności oraz sinica, natomiast razem z obrzękami pochodzenia wątrobowego mogą się pojawić epizody krwotoków oraz żółtaczka.

Czy obrzęk może być niebezpieczny dla zdrowia?

Większość obrzęków nie zagraża zdrowiu, objawy przemijają po wyleczeniu choroby, która przyczyniła się do ich wystąpienia. Jeśli jednak opuchlizna nawraca lub pojawia się tylko po jednej stronie ciała, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ może to być objaw poważnego schorzenia. Aby wykluczyć taką możliwość, należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.

Czym obrzęk limfatyczny różni się od obrzęku lipidowego?

Obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego. Tymczasem obrzęk lipidowy stanowi konsekwencje obustronnego, nieprawidłowego zwiększenia ilości podskórnej tkanki tłuszczowej. Choroba dotyczy wyłącznie kobiet i rozwija się w obrębie dolnych części ciała. Przyczyny obrzęku lipidowego nie są dokładnie znane, prawdopodobnie do jego powstania dochodzi wskutek zaburzenia równowagi hormonalnej.

Czy masaż limfatyczny pomaga na obrzęki?

Jednym ze skutecznych sposobów na obrzęki jest masaż limfatyczny. Wykonuje się go na różnych, zmienionych chorobowo częściach ciała, manualnie lub z pomocą profesjonalnego urządzenia do drenażu limfatycznego.
Masaż limfatyczny nóg (inaczej drenaż limfatyczny) ma na celu zredukowanie obrzęku oraz załagodzenie dolegliwości bólowych. Podczas zabiegu kończyny są ugniatane wzdłuż naczyń limfatycznych, tak aby poprawić krążenie krwi oraz limfy.

Jak zlikwidować obrzęki?

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny? Poza masażem limfatycznym dobry sposób na opuchliznę stanowią także:

 • farmakoterapia – lekarz może przepisać preparaty z wapniem oraz leki antyhistaminowe;
 • rehabilitacja;
 • używanie specjalnych żelów oraz maści na obrzęki, takich jak np. Altacet;
 • stosowanie specjalnej diety, lekkostrawnej i ubogiej w tłuszcze;
 • zlikwidowanie z najbliższego otoczenia alergenów, które powodują obrzęk.

Co jeszcze można zrobić? Jak zmniejszyć obrzęk? Wskazane jest stosowanie terapii przeciwobrzękowej. Służące do tego gotowe zestawy są dostępne w internetowym sklepie medycznym seni24.pl. Mniejszy zestaw jest przeznaczony dla kończyny górnej, natomiast większy – dla kończyny dolnej. Wyrób medyczny jest polecany zarówno do leczenia pierwotnych, jak i wtórnych obrzęków limfatycznych.

Produkty wspomagające walkę z obrzękami. Pończochy, podkolanówki i rajstopy uciskowe i przeciwżylakowe

Inny skuteczny sposób na opuchliznę to noszenie specjalnej odzieży uciskowej, takiej jak:

Stosowane zgodnie z przeznaczeniem pończochy przeciwżylakowe, rajstopy przeciwżylakowe oraz podkolanówki przeciwżylakowe poprawiają krążenie w nogach, zapobiegają powstawaniu nowych obrzęków oraz wspomagają leczenie już istniejących.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Ewa On 2024-03-09
  Rating:
  5.0

  Jak długo schodzi opuchlizna pośladka po upadku ze schodów. Sińce poschdziły a opuchlizna została.

  Replied by: Joanna On 2024-03-14 Pani Ewo, czas potrzebny na złagodzenie opuchlizny po upadku na pośladek może być różny w zależności od stopnia urazu i indywidualnych cech organizmu każdej osoby. Zazwyczaj lekka opuchlizna i bolesność mogą ustąpić w ciągu kilku dni do tygodnia. Jednakże w przypadku poważniejszych urazów, takich jak siniaki, zwichnięcia lub złamania, proces gojenia może zająć dłuższy czas, czasem nawet kilka tygodni lub dłużej. Ważne jest monitorowanie objawów i w razie potrzeby skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli opuchlizna nie ustępuje, towarzyszą jej silne bóle, trudności w poruszaniu się lub inne niepokojące symptomy. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, jak również wykluczyć poważniejsze urazy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 046 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 214 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 452 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 829 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 673 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 591 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 419 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 535 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej