
Obrzęki – rodzaje, przyczyny i objawy. Sposoby na opuchliznę
Obrzęk limfatyczny nie powinien być lekceważony, w przeciwnym razie może się przerodzić w poważne problemy zdrowotne. Jak objawiają się obrzęki? Co robić, by im zaradzić? Czym jest masaż limfatyczny i na czym polega terapia obrzęku limfatycznego? Odpowiadamy na te pytania.
Czym są obrzęki? Rodzaje, przyczyny i objawy
Obrzęk limfatyczny może być miejscowy lub uogólniony. Pojęciem tym nazywamy nadmierne nagromadzenie płynu w jamach ciała oraz przestrzeni pozakomórkowej. Najczęściej opuchlizna pojawia się na kończynach dolnych (mowa wtedy np. o obrzęku stóp), jednak do wystąpienia obrzęku może dojść także w obrębie innych części ciała, np. okolicy krzyżowej lub twarzy.
Obrzęk limfatyczny – przyczyny
Obrzęk limfatyczny może być spowodowany schorzeniami wrodzonymi (pierwotnymi) lub nabytymi (wtórnymi).
Najczęstsze pierwotne przyczyny opuchlizny to:
- alergia;
- choroby dziedziczne, takie jak np. choroba Milroya;
- wrodzone nieprawidłowe wykształcenie naczyń limfatycznych.
Tymczasem najczęstsze wtórne przyczyny obrzęku to:
- choroby nabyte, np. reumatoidalne zapalenie stawów;
- nadwaga i otyłość;
- niedoleczone zapalenie skóry lub węzłów chłonnych;
- niewydolność żylna;
- urazy mechaniczne stawów, mięśni i ścięgien;
- stany zapalne;
- zabieg operacyjny (np. mastektomia);
- zmiany hormonalne (np. w przebiegu ciąży).
Obrzęk limfatyczny – objawy
Obrzęk jest z reguły rozpoznawany bardzo szybko – świadczy o nim nagłe spuchnięcie konkretnej części ciała, narządu lub tkanki, np. puchnięcie nóg. Obrzęk żylny objawia się także poprzez:
- bolesność miejsca objętego obrzękiem;
- ocieplenie okolicy objętej obrzękiem;
- problemy z poruszaniem kończyną;
- uczucie ciężkości kończyny;
- twardą, zgrubiałą skórę;
- zaczerwienioną skórę.
W przypadku obrzęków pochodzenia zapalnego obrzękowi może towarzyszyć także gorączka. Obrzękom pochodzenia sercowego mogą towarzyszyć nadmierne zmęczenie, uczucie duszności oraz sinica, natomiast razem z obrzękami pochodzenia wątrobowego mogą się pojawić epizody krwotoków oraz żółtaczka.
Czy obrzęk może być niebezpieczny dla zdrowia?
Większość obrzęków nie zagraża zdrowiu, objawy przemijają po wyleczeniu choroby, która przyczyniła się do ich wystąpienia. Jeśli jednak opuchlizna nawraca lub pojawia się tylko po jednej stronie ciała, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ może to być objaw poważnego schorzenia. Aby wykluczyć taką możliwość, należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.
Czym obrzęk limfatyczny różni się od obrzęku lipidowego?
Obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego. Tymczasem obrzęk lipidowy stanowi konsekwencje obustronnego, nieprawidłowego zwiększenia ilości podskórnej tkanki tłuszczowej. Choroba dotyczy wyłącznie kobiet i rozwija się w obrębie dolnych części ciała. Przyczyny obrzęku lipidowego nie są dokładnie znane, prawdopodobnie do jego powstania dochodzi wskutek zaburzenia równowagi hormonalnej.
Czy masaż limfatyczny pomaga na obrzęki?
Jednym ze skutecznych sposobów na obrzęki jest masaż limfatyczny. Wykonuje się go na różnych, zmienionych chorobowo częściach ciała, manualnie lub z pomocą profesjonalnego urządzenia do drenażu limfatycznego.
Masaż limfatyczny nóg (inaczej drenaż limfatyczny) ma na celu zredukowanie obrzęku oraz załagodzenie dolegliwości bólowych. Podczas zabiegu kończyny są ugniatane wzdłuż naczyń limfatycznych, tak aby poprawić krążenie krwi oraz limfy.
Jak zlikwidować obrzęki?
Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny? Poza masażem limfatycznym dobry sposób na opuchliznę stanowią także:
- farmakoterapia – lekarz może przepisać preparaty z wapniem oraz leki antyhistaminowe;
- rehabilitacja;
- używanie specjalnych żelów oraz maści na obrzęki, takich jak np. Altacet;
- stosowanie specjalnej diety, lekkostrawnej i ubogiej w tłuszcze;
- zlikwidowanie z najbliższego otoczenia alergenów, które powodują obrzęk.
Co jeszcze można zrobić? Jak zmniejszyć obrzęk? Wskazane jest stosowanie terapii przeciwobrzękowej. Służące do tego gotowe zestawy są dostępne w internetowym sklepie medycznym seni24.pl. Mniejszy zestaw jest przeznaczony dla kończyny górnej, natomiast większy – dla kończyny dolnej. Wyrób medyczny jest polecany zarówno do leczenia pierwotnych, jak i wtórnych obrzęków limfatycznych.
Produkty wspomagające walkę z obrzękami. Pończochy, podkolanówki i rajstopy uciskowe i przeciwżylakowe
Inny skuteczny sposób na opuchliznę to noszenie specjalnej odzieży uciskowej, takiej jak:
Stosowane zgodnie z przeznaczeniem pończochy przeciwżylakowe, rajstopy przeciwżylakowe oraz podkolanówki przeciwżylakowe poprawiają krążenie w nogach, zapobiegają powstawaniu nowych obrzęków oraz wspomagają leczenie już istniejących.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz