Pajączki – przyczyny. Jak pozbyć się pajączków?

Przeczytano 561 razy
 

Pajączki naczyniowe (inaczej teleangiektazje) stanowią jeden z najwcześniejszych objawów klinicznych chorób naczyń żylnych. Jakie są przyczyny ich powstawania? Co zrobić, by się pozbyć tych nieestetycznych zmian na skórze?

Pajączki – czym są?

Pajączki naczyniowe (inaczej teleangiektazje) to jedna z odmian żylaków. Tak nazywamy poszerzone żyłki, widoczne płytko pod skórą. Ich lokalizacja może być bardzo różnorodna – najbardziej powszechne są pajączki na nogach (np. pajączki na udach lub pajączki na stopach), ale zdarzają się także pajączki na twarzy. Zazwyczaj pajączki na ciele przyjmują barwę od jasnoczerwonej do fioletowej i mają mniej niż 1 mm średnicy. Poza żyłami teleangiektazje mogą wystąpić także w obrębie innych naczyń – tętnic (wtedy mowa o pajączkach tętniczych) lub naczyń włosowatych (świadczą o tym widoczne pękające naczynka na ciele).

Pajączki na nogach – przyczyny

Wśród najczęstszych czynników, które mają wpływ na powstawanie pajączków, wymieniane są te o podłożu genetycznym oraz środowiskowym. Nieestetyczne zmiany mogą stanowić efekt uwarunkowanej genetycznie nieprawidłowości związanej z budową żył. W jej rezultacie naczynia są nadmiernie przeciążone i ulegają poszerzeniu. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia teleangiektazji, w tym w szczególności w obrębie nóg, to:

  • ciąża (w tym stanie dochodzi do zwiększenia objętości krwi, powiększona macica wywiera także nacisk na narządy i naczynia krwionośne);
  • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji;
  • dźwiganie zbyt dużych ciężarów;
  • nadwaga i otyłość;
  • przebyte urazy i operacje nóg;
  • zaawansowany wiek.

Jak pozbyć się pajączków?

Pajączki na nogach zwykle nie powodują nieprzyjemnych dolegliwości, a jedynie stanowią defekt estetyczny. Specjaliści zalecają, aby nie bagatelizować tego objawu, ponieważ może on stanowić pierwszą oznakę rozwijających się chorób naczyń żylnych.

Jak pozbyć się pajączków na nogach? Co na pajączki na nogach stosować? Lekarz może zalecić preparaty doustne zawierające diosminę lub trokserutynę. Substancje te działają ochronnie na naczynia krwionośne, wzmacniają je i redukują obrzęki. Pacjentowi mogą zostać przepisane także różnorodne maści oraz żele, np. na bazie wyciągu z kasztanowca, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Skuteczną metodą leczenia teleangiektazji i innych rodzajów żylaków jest także kompresjoterapia. Należy jednak pamiętać, że rajstopy i podkolanówki uciskowe należy dobierać wyłącznie po konsultacji z lekarzem, tak aby zapewnić odpowiedni ucisk. W przeciwnym wypadku można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego i pogorszyć stan zdrowia, zamiast go polepszyć.
Jak usunąć pajączki na nogach? Co jeszcze pomoże na pajączki na nogach? Leczenie za pomocą lasera lub metody operacyjne są wdrażane dopiero wtedy, gdy metody nieinwazyjne nie dały satysfakcjonującego rezultatu. O zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu decyduje lekarz chirurg.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go