Bella

Aktywność fizyczna a NTM w okresie menopauzalnym

Przeczytano 50
 

Czas czytania: 3 min.

Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie, również w okresie menopauzalnym. W szczególności dzięki ćwiczeniom mięśni dna miednicy można sobie poradzić z pewnymi wstydliwymi problemami zdrowotnymi, takimi jak np. nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia są polecane w trakcie menopauzy? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Menopauza — co to i kiedy występuje?

Menopauza (nie należy mylić z klimakterium) to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się stopniowym zmniejszeniem produkcji hormonów płciowych, wygaśnięciem funkcji jajników oraz zakończeniem miesiączkowania.

Menopauza — w jakim wieku występuje?

Kiedy zaczyna się menopauza? Wiek, w którym u większości kobiet zaczyna wygasać funkcja jajników, zawiera się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Zatem standardem są objawy menopauzy w wieku 47 lat i więcej.

Menopauza — objawy

Pierwsze objawy menopauzy to zwykle:

  • nieregularne cykle menstruacyjne;
  • nocne pocenie się;
  • uderzenia gorąca;
  • zaburzenia libido;
  • zmiany nastroju.

Na późniejszym etapie menopauzy objawy, które wynikają ze zmian zachodzących w kobiecym organizmie, to także:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • przyrost masy ciała,
  • suchość pochwy,
  • trudności w zasypianiu,
  • zmiany skórne,
  • zwiększona podatność na infekcje dróg moczowych.

Nie wszystkie wymienione powyżej objawy muszą występować, ponieważ każda kobieta może doświadczać menopauzy w inny sposób.

Mięśnie dna miednicy — czym są?

Z wieloma problemami zdrowotnymi związanymi z menopauzą można sobie poradzić poprzez regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy (inaczej mięśni Kegla). To grupa mięśni, występująca zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, jej zadaniem jest podtrzymanie narządów wewnętrznych oraz współpracowanie z nimi. Mięśnie miednicy uczestniczą w wydalaniu moczu i kału z organizmu, pełnią także istotne funkcje seksualne.

Rodzaje mięśni Kegla

Główne mięśnie dna miednicy to:

  • dźwigacz odbytu;
  • zwieracz cewki moczowej;
  • zwieracz pochwy;
  • zwieracz odbytu.

Lokalizacja mięśni Kegla

Gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy? Lokalizacja mięśni Kegla u kobiet to obszar pomiędzy kością łonową i guziczną, wokół pęcherza moczowego, pochwy i odbytnicy. Tymczasem u mężczyzn mięśnie miednicy rozciągają się od nasady penisa do odbytu.

Ćwiczenia mięśni Kegla a NTM w okresie menopauzy

Jeśli mięśnie dna miednicy są osłabione, może się to przyczynić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, takich jak np. nietrzymanie moczu czy też nietrzymanie stolca. W szczególności zwiększone ryzyko dotyczy kobiet będących w ciąży, po porodzie lub w okresie menopauzy. Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą temu zapobiec, ponieważ dzięki nim można zwiększyć siłę i elastyczność mięśni Kegla.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Na siedząco? W pozycji leżącej?

Ćwiczenia dna miednicy najlepiej prowadzić pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista podpowie, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, aby zapewnić zdrowie miednicy i zapobiec potencjalnym problemom związanym z osłabieniem mięśni Kegla. Opracuje również odpowiedni harmonogram ćwiczeń na dno miednicy, tak aby nie dopuścić do kłopotliwego problemu w postaci zbyt napiętych mięśni dna miednicy.
Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy wykonuje się w różnych pozycjach — na leżąco, podczas siedzenia, a nawet na stojąco. Celem wzmocnienia mięśni miednicy można wykonywać także kombinacje ćwiczeń z piłką do fitness. Mięśnie można wzmacniać także przy wykorzystaniu nowoczesnych metod fizykoterapii, np. poprzez elektrostymulację.

Aktywność fizyczna w czasie menopauzy — na jakie objawy zwracać uwagę?

Poza ćwiczeniami na mięśnie dna miednicy zalecana aktywność fizyczna dla kobiet będących w okresie menopauzy to także:

  • aqua walking (ćwiczenia aerobowe wykonywane w wodzie);
  • aqua pilates (połączenie pilatesu z ćwiczeniami wykonywanymi w wodzie);
  • joga (różnorodne pozycje ciała (tzw. asany), techniki oddychania (pranajama) oraz medytacja);
  • tai chi (chińska sztuka walki, dla której charakterystyczne są płynne i powolne ruchy);
  • zumba (forma aktywności fizycznej, która łączy elementy tańca z ćwiczeniami aerobowymi).

Jeśli jednak podczas wykonywania ćwiczeń u kobiety będącej w okresie menopauzy pojawiły się nietypowe objawy, takie jak np. kołatanie serca lub zawroty głowy, zalecana jest ostrożność. Warto skonsultować taką sytuację z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Konieczna jest również ponowna konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym — specjalista pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/menopause/ [dostęp: 30.06.2023 r.]
https://my.clevelandclinic.org/health/body/22729-pelvic-floor-muscles [dostęp: 30.06.2023 r.]
Neels, H., Tjalma, W.A., Wyndaele, J.J., De Wachter, S., Wyndaele, M., Vermandel, A. (2016). Knowledge of the pelvic floor in menopausal women and in peripartum women. The Journal of Physical Therapy Science 28(11): 3020-3029.
https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/aktywnosc-fizyczna-w-okresie-menopauzy-jak-i-kiedy-cwiczyc/ [dostęp: 30.06.2023 r.]

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
1 245

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
156

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
276

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
902

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
1 568

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
311

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
514

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
1 493

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej