Bella

Aktywność fizyczna a NTM w okresie menopauzalnym

Przeczytano 471
 

Czas czytania: 3 min.

Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie, również w okresie menopauzalnym. W szczególności dzięki ćwiczeniom mięśni dna miednicy można sobie poradzić z pewnymi wstydliwymi problemami zdrowotnymi, takimi jak np. nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia są polecane w trakcie menopauzy? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Menopauza — co to i kiedy występuje?

Menopauza (nie należy mylić z klimakterium) to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się stopniowym zmniejszeniem produkcji hormonów płciowych, wygaśnięciem funkcji jajników oraz zakończeniem miesiączkowania.

Menopauza — w jakim wieku występuje?

Kiedy zaczyna się menopauza? Wiek, w którym u większości kobiet zaczyna wygasać funkcja jajników, zawiera się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Zatem standardem są objawy menopauzy w wieku 47 lat i więcej.

Menopauza — objawy

Pierwsze objawy menopauzy to zwykle:

  • nieregularne cykle menstruacyjne;
  • nocne pocenie się;
  • uderzenia gorąca;
  • zaburzenia libido;
  • zmiany nastroju.

Na późniejszym etapie menopauzy objawy, które wynikają ze zmian zachodzących w kobiecym organizmie, to także:

  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • przyrost masy ciała,
  • suchość pochwy,
  • trudności w zasypianiu,
  • zmiany skórne,
  • zwiększona podatność na infekcje dróg moczowych.

Nie wszystkie wymienione powyżej objawy muszą występować, ponieważ każda kobieta może doświadczać menopauzy w inny sposób.

Mięśnie dna miednicy — czym są?

Z wieloma problemami zdrowotnymi związanymi z menopauzą można sobie poradzić poprzez regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy (inaczej mięśni Kegla). To grupa mięśni, występująca zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, jej zadaniem jest podtrzymanie narządów wewnętrznych oraz współpracowanie z nimi. Mięśnie miednicy uczestniczą w wydalaniu moczu i kału z organizmu, pełnią także istotne funkcje seksualne.

Rodzaje mięśni Kegla

Główne mięśnie dna miednicy to:

  • dźwigacz odbytu;
  • zwieracz cewki moczowej;
  • zwieracz pochwy;
  • zwieracz odbytu.

Lokalizacja mięśni Kegla

Gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy? Lokalizacja mięśni Kegla u kobiet to obszar pomiędzy kością łonową i guziczną, wokół pęcherza moczowego, pochwy i odbytnicy. Tymczasem u mężczyzn mięśnie miednicy rozciągają się od nasady penisa do odbytu.

Ćwiczenia mięśni Kegla a NTM w okresie menopauzy

Jeśli mięśnie dna miednicy są osłabione, może się to przyczynić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, takich jak np. nietrzymanie moczu czy też nietrzymanie stolca. W szczególności zwiększone ryzyko dotyczy kobiet będących w ciąży, po porodzie lub w okresie menopauzy. Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą temu zapobiec, ponieważ dzięki nim można zwiększyć siłę i elastyczność mięśni Kegla.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Na siedząco? W pozycji leżącej?

Ćwiczenia dna miednicy najlepiej prowadzić pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista podpowie, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, aby zapewnić zdrowie miednicy i zapobiec potencjalnym problemom związanym z osłabieniem mięśni Kegla. Opracuje również odpowiedni harmonogram ćwiczeń na dno miednicy, tak aby nie dopuścić do kłopotliwego problemu w postaci zbyt napiętych mięśni dna miednicy.
Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy wykonuje się w różnych pozycjach — na leżąco, podczas siedzenia, a nawet na stojąco. Celem wzmocnienia mięśni miednicy można wykonywać także kombinacje ćwiczeń z piłką do fitness. Mięśnie można wzmacniać także przy wykorzystaniu nowoczesnych metod fizykoterapii, np. poprzez elektrostymulację.

Aktywność fizyczna w czasie menopauzy — na jakie objawy zwracać uwagę?

Poza ćwiczeniami na mięśnie dna miednicy zalecana aktywność fizyczna dla kobiet będących w okresie menopauzy to także:

  • aqua walking (ćwiczenia aerobowe wykonywane w wodzie);
  • aqua pilates (połączenie pilatesu z ćwiczeniami wykonywanymi w wodzie);
  • joga (różnorodne pozycje ciała (tzw. asany), techniki oddychania (pranajama) oraz medytacja);
  • tai chi (chińska sztuka walki, dla której charakterystyczne są płynne i powolne ruchy);
  • zumba (forma aktywności fizycznej, która łączy elementy tańca z ćwiczeniami aerobowymi).

Jeśli jednak podczas wykonywania ćwiczeń u kobiety będącej w okresie menopauzy pojawiły się nietypowe objawy, takie jak np. kołatanie serca lub zawroty głowy, zalecana jest ostrożność. Warto skonsultować taką sytuację z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Konieczna jest również ponowna konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym — specjalista pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/menopause/ [dostęp: 30.06.2023 r.]
https://my.clevelandclinic.org/health/body/22729-pelvic-floor-muscles [dostęp: 30.06.2023 r.]
Neels, H., Tjalma, W.A., Wyndaele, J.J., De Wachter, S., Wyndaele, M., Vermandel, A. (2016). Knowledge of the pelvic floor in menopausal women and in peripartum women. The Journal of Physical Therapy Science 28(11): 3020-3029.
https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/aktywnosc-fizyczna-w-okresie-menopauzy-jak-i-kiedy-cwiczyc/ [dostęp: 30.06.2023 r.]

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 741

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
758

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
1 275

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
3 322

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
2 985

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 377

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
2 057 1

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
6 658 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej