Bella

Menopauza – co to? Objawy menopauzy, kiedy występuje i ile trwa?

Przeczytano 15 322
7 Komentarzy
(5)
 

Menopauza, inaczej nazywana przekwitaniem lub klimakterium, to całkowicie naturalne zjawisko. W życiu każdej kobiety przychodzi bowiem moment, kiedy stopniowo ustaje funkcja hormonalna jej jajników, a co za tym idzie - niemożliwe staje się poczęcie nowego życia. W związku z utratą płodności w okresie menopauzy pojawiają się pewne uciążliwe objawy. Jakie? Ile trwa menopauza i w jakim wieku może się pojawić?

Co to menopauza?

Co to menopauza? Jest to czas w życiu każdej kobiety, w którym następuje stopniowa utrata płodności wskutek wygaszania się funkcji hormonalnej jajników. Lekarze diagnozują menopauzę, gdy przez 12 miesięcy nie wystąpiła ani jedna miesiączka. Inne nazwy tego zjawiska to przekwitanie oraz klimakterium.

Menopauza składa się z trzech etapów:

  • perimenopauzaokres przedmenopauzalny to czas pomiędzy pełną płodnością kobiety a jej ostatnią miesiączką, właśnie wtedy zaczyna spadać aktywność jajników,
  • menopauza – tak określany jest dzień wystąpienia ostatniego krwawienia,
  • postmenopauza – okres pomenopauzalny to czas, kiedy stabilizują się hormony i organizm przestaje uwalniać komórki jajowe zdolne do zapłodnienia.

Co ciekawe, istnieje także coś takiego jak menopauza u mężczyzn. Jest to tzw. andropauza. Podczas gdy menopauza wiąże się z zatrzymaniem funkcji reprodukcyjnych, andropauza u mężczyzn prowadzi jedynie do osłabienia tych funkcji.

Objawy menopauzy

Jakie są objawy menopauzy? Pierwsze objawy menopauzy to zmiany w cyklu miesiączkowania. Okresy mogą stać się mniej lub bardziej obfite niż dotychczas, mogą też pojawiać się częściej lub rzadziej, aż w końcu ustają zupełnie.

Szczegółowe objawy menopauzy

Jakie jeszcze symptomy powoduje menopauza? Objawy, które są typowe i odczuwa je większość kobiet to:

  • ból głowy,
  • ból okolic intymnych,
  • kołatanie serca,
  • nadmierne pocenie się nocą,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • uderzenia gorąca,
  • suchość pochwy,
  • sztywność stawów,
  • świąd okolic intymnych,
  • trudności ze snem,
  • uczucie dyskomfortu podczas stosunku seksualnego,
  • zmiany nastroju,
  • zmniejszona masa mięśniowa,
  • zmniejszony popęd płciowy.

WARTO WIEDZIEĆ: W okresie menopauzy w organizmie kobiecym dochodzi do spadku stężenia estrogenów, co prowadzi do zaburzeń w rozwoju komórek kostnych. Z tego powodu panie, u których już wystąpiła menopauza, są bardziej narażone na osteoporozę (obniżenie masy kostnej).

Klimakterium – objawy, które są nietypowe

Jeśli chodzi o nietypowe objawy menopauzy, u niektórych kobiet w tym okresie rozwija się depresja. Przyczyną są zmiany stężenia estrogenów, ale także czynniki zewnętrzne – np. zmiany związane z życiem rodzinnym i zawodowym.
Jakie jeszcze nietypowe symptomy może dać przekwitanie? Objawy, które są dość rzadkie, ale możliwe to:

  • alergia,
  • ataki paniki,
  • paraliżujący lęk,
  • trudności z oddychaniem,
  • uczucie pieczenia języka,
  • wrażenie wewnętrznego drżenia,
  • uczucie szumienia w uszach.

Zwykle dolegliwości te mijają po zastosowaniu odpowiedniego modelu leczenia menopauzy.

Menopauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

W jakim wieku menopauza pojawia się najczęściej? Zwykle dolegliwości zaczynają być zauważalne pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety. Jeśli objawy menopauzy wystąpiły przed 45. rokiem życia, jest to tzw. przedwczesna menopauza. Wiek, w którym średnio obserwuje się menopauzę, wynosi 51 lat.

Ile trwa menopauza?

Czas trwania oraz nasilenie objawów menopauzy to bardzo indywidualna kwestia. Zazwyczaj zaczynają się one na kilka miesięcy lub lat przed ostatnią miesiączką. Kiedy ustępują objawy menopauzy? To także indywidualna kwestia – dolegliwości mogą towarzyszyć kobiecie do nawet kilku lat po ostatniej miesiączce.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Bogumiła On 2023-11-06
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry

    Proszę o radę 2 związku z trudnym okresem przekwitania.
    Mam prawie 53 lata i coraz większe objawy którymi nie daje sobie rady.
    Najgorsze to uderzenia gorąca i nadpotliwość oraz lęki i niepokój wewnętrzny do tego stopnia że trzęsie mnie od środka jak również zaburzenia nastroju i problemy z kręgosłupem - bOle nóg i mięśni.
    Jestem na etapie dobierania odpowiedniego leku na depresje lękową. Narazie nie stosuje HTZ.
    Jak sobie z tym wszystkim radzić. Mam lęk przed lękiem.
    Nie daje już rady nad tym wszystkim panować i się nakręcam co powoduje kolejne lęki.
    Bardzo proszę o pomoc.

    Replied by: Joanna On 2023-11-07 Pani Bogumiło, powinna Pani porozmawiać o stanie zdrowia z lekarzem. W pierwszej kolejności może być to lekarz POZ, który skieruje Panią do konkretnego specjalisty. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Pani pomóc.

  • Napisał: Iw On 2023-09-17
    Rating:
    5.0

    Mam 52 lata i do tego czasu można było zegar nastawiać pomiędzy okresami. Jednak obecnie już dwa tygodnie opóźnienia, dół ciągnie , kość krzyżowa boli, pory nocne jak w saunie, czuje się jak słoń w sklepie porcelany. Czy tak wygląda menopauza?

    Replied by: Joanna On 2023-09-18 Szanowna Pani, to mogą być objawy menopauzy. Jeżeli jakiekolwiek symptomy są dla Pani niepokojące, zachęcam do konsultacji z ginekologiem.

  • Napisał: Agnieszka On 2023-08-30
    Rating:
    5.0

    Czy to menopauza mam 43 lata biorę tabletki antykoncepcyjne dwoje dzieci od dwóch miesięcy nie mam okresu posiadam uderzenia gorąca straszne pocę się okropnie schudłam przed przewidywanym okresem mam ból podbrzusza ale nic co to jest

    Replied by: Joanna On 2023-08-30 Pani Agnieszko, opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na menopauzę. Celem postawienia prawidłowej diagnozy zalecam konsultację z ginekologiem.

  • Napisał: Ola On 2023-07-27
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie czy podczas menopauzy początkowej zawsze człowiek czuje się napuchnięte a piersi bolesne i opuchnięte jak by ogólne źle samopoczucie innych objawów nie ma

    Replied by: Joanna On 2023-07-28 Pani Olu, należy pamiętać, że objawy menopauzalne każdej z kobiet mogą się od siebie różnić. Tkliwość piersi, bóle mięśni i stawów, ogólne uczucie zmęczenia, wzmożona potliwość, uderzenia gorąca - to tylko niektóre z bardziej charakterystycznych symptomów. Jeżeli cokolwiek budzi Pani niepokój, warto porozmawiać o tym z ginekologiem.

  • Napisał: Agnieszka R On 2023-07-21
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry ja mam 40 lat i zauważyłam że mam objawy klimakterium, nie wiem czy mozna to jakoś leczyć złagodzić?

    Replied by: Joanna On 2023-07-25 Pani Agnieszko, zalecałabym skonsultowanie swoich wątpliwości z lekarzem ginekologiem. Istnieje wiele skutecznych metod na złagodzenie objawów menopauzy, jednak warto porozmawiać o nich ze specjalistą.

  • Napisał: Agnieszka On 2022-12-06
    Rating:
    5.0

    Dzień Dobry! Zawracam się z zapytaniem. Kiedy miałam 47 lat i w wtedy cały sierpień miałam obfitą miesiączkę ustała i dziś mam skończone 51 lat nigdy już nie pojawiła się. Ale najgorsze to że w czerwcu tego roku pojawiły się objawy uderzenia gorąca pioruny przez ciało i najgorsze lęki. Biorę Ladybon już 6 miesięcy. Na poziomie 10 jednostek estadriol w wyniku. Jak mam rozumieć czy klimakterium trwa od 47 roku i ten czas wlicza się do poręcznikowego 5 lat po menopauzie i czemu mam objawy po tylu latach od ostatniej miesiączki?

    Replied by: Joanna On 2022-12-19 Pani Agnieszko, zazwyczaj menopauza występuje u kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jednak proszę pamiętać, że każdy organizm może reagować inaczej. Czas menopauzy możemy podzielić na trzy etapy, a moment wystąpienia klimakterium zależy od wielu czynników, m.in. przebytych chorób, ilości porodów, uwarunkowań genetycznych, wieku wystąpienia pierwszej miesiączki czy długości cyklu miesiączkowego. Zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem celem rozwiania wszelkich wątpliwości i zbadania stanu zdrowia.

  • Napisał: Krystyna On 2022-10-06
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.Mam 69 lat i trwa u mnie jeszcze menopauza.Mam częste uderzenia gorąca w nocy jak i w dzień.Muszę często zmieniać garderobę,ponieważ jest mokra. Ból w dole brzucha rozpierający.Bóle jajników.Pieczenie,swędzenie w pochwie.Częsty problem z pęcherzem.Bóle piersì, bóle głowy i zawroty, problem z krążeniem,problem ze spaniem,ponieważ jestem wybudzana przez uderzenia goraca.Bol stawów.Robiłam badanie piersi i jest wszystko ok tak jak robiłam tez badanie usģ dopochwowe i lekarz powiedział,że jest wszystko w porządku.Jestem już wykończona tymi dolegliwościami psychicznie.Poprostu nie da się żyć.Nigdy nie brałam leków hormonalnych,a w obecnej chwili jest już zapózno.Trwa to już u mnie 20 lat.Mam pytanie czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi ile to jeszcze będzie trwało.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2022-10-07 Pani Krystyno, statystycznie okres menopauzy trwa u kobiet około 10-14 lat, jednak proszę pamiętać, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli dolegliwości nie ustępują po tylu latach, powinna Pani skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, najlepiej ginekologiem, endokrynologiem lub internistą.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 786 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
9 915 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 333 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 508 7

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 407 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 506 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
13 956 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 055 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej