Bella

USG Dopplera – co to jest, na czym polega i ile kosztuje?

Przeczytano 18 990
7 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 6 min.

Badanie USG Dopplera wymaga skierowania od specjalisty. Na czym polega USG dopplerowskie? Co wykrywa i ile kosztuje badanie wykonywane prywatnie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

USG Dopplera – co to jest?

Badanie USG dopplerowskie (inaczej badanie Dopplera, USG Doppler, ultrasonograf dopplerowski lub USG Dopplera) służy do oceny stanu tętnic i żył. Badanie dopplerowskie może zostać wykonane w różnych miejscach na ciele. Przykładowo, badanie USG Doppler żył kończyn dolnych jest zalecane, gdy wystąpiły obrzęki lub uczucie ciężkości nóg, natomiast Doppler tętnic szyjnych (USG tętnic szyjnych) umożliwia ocenę zwężenia tętnic szyjnych, np. w przebiegu miażdżycy.

Badanie żył i tętnic USG Doppler – co wykrywa?

Ultrasonograf dopplerowski pozwala zdiagnozować problemy zdrowotne, takie jak:

  • choroby tętnic obwodowych,
  • miażdżyca,
  • nieprawidłowe przetoki naczyniowe,
  • niewydolność żylna,
  • tętniaki,
  • wady zastawek serca,
  • wrodzone wady serca,
  • zakrzepy.

Badanie przepływu żył i tętnic jest pomocne także w wykrywaniu i różnicowaniu zmian o charakterze nowotworowym, ocenie ukrwienia narządów po transplantacji, diagnostyce patologii ciąży, diagnostyce niepłodności u mężczyzn oraz mapowaniu sieci naczyń krwionośnych przed niektórymi zabiegami. Dzięki wykonaniu USG naczyń szyjnych lub USG żył kończyn dolnych można na czas wykryć wiele schorzeń, które nieleczone mogą być bardzo niebezpieczne.

Jaki lekarz kieruje na badanie Dopplera?

Skierowanie na badanie USG Doppler może wypisać lekarz dowolnej specjalizacji – zarówno od chorób wewnętrznych, jak i kardiolog (choroby układu krążenia), reumatolog (choroby kości i stawów oraz ogólnoustrojowe stany zapalne tkanki łącznej), angiolog (choroby układu naczyniowego), flebolog (choroby żył) czy też chirurg naczyniowy. Czy Doppler wykryje zakrzepicę? Tak, jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce zakrzepicy. Rezultat badania jest dostępny od razu po jego wykonaniu, jednak wiedzę na temat tego, jak odczytać wyniki badań Dopplera, posiada lekarz, pacjent nie powinien ich samodzielnie interpretować.

Badanie USG Doppler – wskazania do wykonania

Najważniejsze wskazania do wykonania badania Doppler to:

  • chromanie przestankowe,
  • drętwienie dłoni lub stóp,
  • nadciśnienie oporne na leki,
  • objawy neurologiczne wskazujące na niedokrwienie mózgu,
  • sinienie dłoni lub stóp,
  • skurcze nóg lub rąk,
  • zaniki mięśniowe.

Badanie USG Doppler jest wykonywane także profilaktycznie u osób chorujących na cukrzycę, miażdżycę lub nadciśnienie, a także starszych, palaczy lub pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka tętniaka aorty.

USG Doppler kończyn dolnych lub innych części ciała – przeciwwskazania

Badania USG dopplerowskiego nie można wykonywać u osób, u których doszło do uszkodzenia skóry w badanym miejscu. W przypadku pozostałych pacjentów badanie dopplerowskie jest całkowicie bezpieczne.

Badanie Dopplerowskie – cena

Ile kosztuje badanie Dopplera wykonane prywatnie? Cena waha się w zależności od placówki oraz tego, jaka część ciała jest badana:

  • USG tętnic szyjnych – cena: około 150 złotych
  • Doppler żył kończyn dolnych – cena: około 200-300 złotych
  • USG tętnic kończyn dolnych – cena: około 200-300 złotych
  • Doppler żył/tętnic kończyn górnych – cena: około 200 złotych
  • Badanie przepływu żył w nogach – cena jest korzystniejsza niż w przypadku rezonansu

Badanie USG Doppler jest tańsze niż rezonans magnetyczny, którego koszt wykonania prywatnie wynosi około 500 złotych (w zależności od części ciała). Co jeszcze wyróżnia badanie USG żył kończyn dolnych? Cena to niejedyne, co przemawia na jego korzyść. W porównaniu z rezonansem magnetycznym USG Dopplera charakteryzuje mniejsza ilość przeciwwskazań – można je wykonać u pacjentów noszących kardiostymulator lub neurostymulator, nie ma także przeciwwskazań, by wykonać USG Doppler w ciąży.

Na czym polega badanie Dopplera?

Badanie Dopplera korzysta z właściwości fal ultradźwiękowych, których częstotliwość zmienia się po odbiciu od krwinek przemieszczających się w naczyniach krwionośnych. Jest to tzw. efekt Dopplera. Odbita fala dźwiękowa jest przetwarzana do postaci obrazu i następnie wyświetlana na specjalnym monitorze. Na podstawie tak uzyskanych danych można zmierzyć przekrój tętnic i żył, a także określić przepływ krwi. Ponieważ podczas badania Dopplera udaje się określić objętość krwi w jednostce czasu, jest ono nazywane także badaniem przepływu. Poza uzyskaniem obrazu naczyń krwionośnych lekarz może także usłyszeć szum krwi przepływającej przez naczynia.

Na czym polega badanie Dopplera – przygotowania

Badanie USG Doppler jest nieinwazyjne i bezbolesne oraz nie wymaga specjalnych przygotowań (z wyjątkiem, gdy jest ono wykonywane przez powłoki brzuszne). Przed przystąpieniem do USG Dopplera lekarz nakłada na skórę pacjenta żel ułatwiający obrazowanie, następnie po określonych częściach jego ciała jest przesuwana głowica ultrasonograficzna. Czas wykonania badania dopplerowskiego wynosi około 15–30 minut, w niektórych przypadkach odbywa się ono w pozycji stojącej.

Na czym polega badanie Dopplera – dostępne techniki

Lekarz może zlecić wykonanie badania dopplerowskiego z zastosowaniem:

  • fali ciągłej – technika ta sprawdza się przy szybkich przepływach krwi,
  • fali pulsacyjnej/impulsowej – technika pozwala określić dokładną głębokość naczynia krwionośnego,
  • USG Doppler Duplex – tzw. podwójne obrazowanie pozwala ocenić stan naczyń oraz znajdujących się obok nich tkanek,
  • kolorowe USG Doppler – technika umożliwia zobrazowanie przepływ krwi w konkretnych naczyniach oraz określenie kierunku i prędkości przepływu krwi,
  • USG Power Doppler – badanie pozwala określić moc przepływu w małych, głęboko położonych naczyniach.

USG Doppler w ciąży

Badanie USG Doppler może być bezpiecznie wykonywane także u kobiet ciężarnych. Badanie przepływów w ciąży pomaga w ocenie stanu łożyska, naczyń oraz narządów dziecka. Wskazanie do jego wykonania stanowią:

  • choroby genetyczne i wady rozwojowe płodu,
  • ciąża mnoga,
  • ciąża wysokiego ryzyka,
  • infekcja wewnątrzmaciczna,
  • konflikt serologiczny,
  • poronienie,
  • przedwczesne skurcze porodowe,
  • zaburzenia wzrastania płodu,
  • zaburzenia rytmu serca płodu,
  • zagrożenie w postaci przedwczesnego porodu,
  • zbyt mała ilość płynu owodniowego.

Badanie Dopplera — wyniki

Jak interpretować rezultat badania USG Doppler żył kończyn dolnych? Wyniki są dostępne od razu po wykonania badania, jednak powinien je przeanalizować lekarz, który wypisał skierowanie na to badanie, np. angiolog lub flebolog. Specjalista będzie w stanie szybko ocenić, czy u pacjenta występują zaburzenia przepływu krwi przez naczynia, doradzi również, co robić dalej. Konsultacja wyników badania Dopplera może mieć miejsce zarówno podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarskim, jak i zdalnie, np. w formie teleporady.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest Doppler?

Badanie USG dopplerowskie (inaczej Doppler, badanie Dopplera, USG Dopplera lub ultrasonograf dopplerowski) służy do analizy stanu tętnic i żył. Wykonuje się je np. w diagnostyce miażdżycy, niewydolności żylnej, tętniaków, wad zastawek serca lub zakrzepów. USG Dopplera jest pomocne również w mapowaniu sieci naczyń krwionośnych przed zabiegami oraz ocenie ukrwienia narządów po transplantacji.

Badanie Dopplera - na czym polega?

USG Doppler wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych. Podczas badania rejestrowane są zmiany częstotliwości fali po odbiciu się od krwinek w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu możliwe jest określenie kierunku oraz prędkości przepływu krwi, wyznaczenie objętości krwi w jednostce czasu, a także zmierzenie przekroju tętnic i żył.

Ile kosztuje badanie Dopplerowskie?

Badanie Dopplera można wykonać bezpłatnie, w ramach refundacji NFZ lub odpłatnie, prywatnie. Cena badania Dopplerowskiego w prywatnych placówkach medycznych wynosi od 150 do około 300 złotych, w zależności od tego, która część ciała pacjenta jest badana.

Doppler żył kończyn dolnych — jak wygląda badanie?

Badanie Doppler żył kończyn dolnych jest nieinwazyjne oraz bezbolesne, trwa około 15 - 30 minut. Najpierw skóra pacjenta jest smarowana specjalnym żelem do USG, następnie po jego kończynach dolnych jest przesuwana powoli głowica aparatury USG. Podczas ultrasonografii rejestrowane są zmiany częstotliwości fali po odbiciu się od krwinek w naczyniach krwionośnych — lekarz widzi je na specjalnym ekranie podłączonym do aparatury.

Doppler żył kończyn dolnych — jak się przygotować?

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych nie wymaga specjalnych przygotowań. Wskazany jest jedynie wygodny ubiór, który można szybko zdjąć w gabinecie lekarskim. Badanie USG Doppler wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej, zanim lekarz przystąpi do obrazowania, skóra pacjenta jest smarowana specjalnym żelem do USG.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.gabinetusg.com.pl/poradnik/jakie-sa-wskazania-do-wykonania-usg/
https://www.dopplerinstytut.pl/strefa_edukacji/badanie-usg-doppler-jakie-sa-wskazania-do-wykonania-badania.html
https://cardioteam.pl/doppler-konczyn-ukladu-zylnego.html
https://www.medianauka.pl/efekt-Dopplera
https://badania.znanylekarz.pl/blog/usg-doppler-na-czym-polega-badanie/
Kornacki J., Skrzypczak J. Zastosowanie badania dopplerowskiego w drugiej połowie ciąży. Ginekologia Polska 86: 626-630 (2015)

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Mirka On 2023-08-23
    Rating:
    5.0

    Choruję od 2005 r.na polineuropatię obwodową i zakrzepicę płucną.Od kilku tygodni nie mogę stać na prawej nodze,mdleje mi od prawej strony kręgosłupa do kolana po prawej stronie uda.Muszę szybko usiąść bo się przewracam i boli.Moje pytanie,jakie muszę zrobić badanie by się dowiedzieć o leczeniu i jakiego lekarza.

    Replied by: Joanna On 2023-08-23 Szanowna Pani, drętwienie nóg może mieć wiele przyczyn, dlatego zalecam w pierwszej kolejności wizytę u lekarza POZ. Z wielkim prawdopodobieństwem zleci Pani dodatkowe badania u specjalisty, prawdopodobnie neurologa.

  • Napisał: Magdalena On 2023-07-24
    Rating:
    5.0

    Jaki jest termina na usg żył kończyn dolnych

    Replied by: Joanna On 2023-07-24 Pani Magdaleno, to zależy od konkretnej placówki. Zachęcam do skontaktowania się bezpośrednio z wybranym ośrodkiem zdrowia.

  • Napisał: Marta On 2023-01-03
    Rating:
    5.0

    Ja w listopadzie2022 bylam u lekarza pierwszego kontaktu wypisała mi skierowanie PILNE do chirurga naczyniowego podejrzewajac chromanie przestankowe w rejestracji możliwy termin jaki usłyszałam to 5.03.20024 szkoda gadac życzę ws?ystkim zdrowia

    Replied by: Joanna On 2023-01-03 Pani Marto, bardzo nam przykro, że czas oczekiwania na wizytę tak bardzo działa na niekorzyść pacjenta... Życzymy dużo zdrowia!

  • Napisał: ROMAN On 2022-11-24
    Rating:
    5.0

    Od ok.1,5 roku po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej ,chodzeniu - taki tryb pracy mam - bolą mnie mocno nogiod góry do dołu.
    Jest to coraz bardziej nipokojące .Robię różnego rodzaju masaże i smarowania lecznicze -p.bólowe.aby można było jako tako spać.
    Co powinienem zrobić,gdzie się udać,do jakiego lekarza.
    Czy zrobic USG Dopplera.Czy trzeba mieć skierowanie na te badanie prywatnie.
    Od czego zacząć.
    JR

    Replied by: Joanna On 2022-11-24 Panie Romanie, powinien Pan zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie pokieruje Pana do odpowiedniego specjalisty. Będzie nim najprawdopodobniej chirurg naczyniowy, neurolog, ortopeda, reumatolog, flebolog lub angiolog. Być może wskazane będzie wykonanie USG Dopplera, jednak powinien o tym zadecydować lekarz.

  • Napisał: Adam On 2022-10-25
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, od kilku dni chwyta mnie skurcz łydki w prawej nodze, cały czas czuje duży ból w tym samym miejscu. Skurcz chwyta pomimo tego ze nogi są wypoczęte, mija po ok. Minucie , potem z nów powraca, czy doppler był tu wskazany?

    Replied by: Joanna On 2022-10-26 Panie Adamie, przyczyn skurczu w łydkach może być wiele. Do podstawowych zaliczamy niedobory elektrolitów (potasu, wapnia i magnezu), złą dietę, zaburzenia metaboliczne, niewydolność żylną, żylaki, cukrzycę, zaburzenia neurologiczne, biegunkę, wymioty, a nawet wdrożenie nowej aktywności ruchowej, która może obciążyć mięśnie lub wręcz przeciwnie - siedzący tryb życia pozbawiony ruchu. W pierwszej kolejności zalecałabym konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, który doradzi w doborze odpowiedniej suplementacji i przeanalizuje przyczynę Pana problemu. Jeśli okaże się bardziej złożony, z pewnością skieruje Pana do specjalisty, czyli chirurga naczyniowego.

  • Napisał: Kamila Rokita On 2022-10-09
    Rating:
    5.0

    Czy ja mogę mieć coś wspólnego z tym schorzeniem ? Drętwieją mi obie nogi w zasadzie codziennie , bolą mnie obie łydki i biodro zazwyczaj prawe , prawa ręka od ramienia do łokcia boli i drętwieje ponadto ból krzyżowy jest bez przerwy i odcinek szyjny po lewej stronie mnie ciągnie często i mam zawsze w tym miejscu gorące ciało, mam też takie jakby zaniki mięśni w nadgarstkach . Jestem ogólnie zmęczona wiecznie , badań setki i kręcę się wkołko , póki co to mam Hashimoto ( podleczone o w normie juz podobno) oraz hipoglikemie reaktywna. Nie wiem do jakiego specjalisty mogę się jeszcze zgłosić bo mnie to strasznie męczy. Proszę o odpowiedź.

    Replied by: Joanna On 2022-10-18 Pani Kamilo, niestety, nie jesteśmy w stanie zdiagnozować przyczyny stanu Pani zdrowia. Jeśli dotychczasowe konsultacje lekarskie nie przyniosły rezultatu, zachęcamy do zasięgnięcia opinii innych specjalistów. Specjalistą odpowiedzialnym za choroby żył jest chirurg naczyniowy, angiolog lub flebolog.

  • Napisał: Wojciech On 2022-08-13
    Rating:
    5.0

    Mam gorące stopy cukrzycę 1 stopnia skurcze łydek bóle po lewej stronie nogi lewej powyżej kostki do kolana szczególnie przy leżeniu.Bole w żebrach z tyłu szczególnie przy leżeniu Byle na rezonansie i wszystko w porządku Po za tym palce u nóg krzywe że zwyrodnieniem czy potrzebne byłyby przeplywy

    Replied by: Joanna On 2022-08-17 Panie Wojciechu, proszę niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ Pana stan wygląda na poważny. Prawdopodobnie lekarz skieruje Pana do specjalisty (najpewniej nefrologa), który będzie w stanie wdrożyć prawidłowy model leczenia. Życzę dużo zdrowia!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 890 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 059 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 379 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 656 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 521 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 531 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 142 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 244 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej