Flebolog, flebologia - co to jest? Flebolog a chirurg naczyniowy

Przeczytano 2 624 razy
 

Do flebologa należy się udać, jeśli zauważyliśmy na ciele pajączki, żylaki, siniaki lub opuchlizny niejasnego pochodzenia. Co to jest flebologia i czym zajmuje się lekarz flebolog? Podpowiadamy.

Flebolog i flebologia – co to?

Diagnostyką problemów zdrowotnych związanych z naczyniami żylnymi zajmuje się flebolog. Co to za lekarz? Jest to osoba, która ukończyła 5-letnie studia medyczne oraz zrobiła trwającą minimum 5 lat specjalizację z angiologii, czyli specjalizacji obejmującej leczenie chorób układu naczyniowego. Flebolog zajmuje się leczeniem takich dolegliwości jak pajączki naczyniowe, zakrzepica, żylaki, żylne zespoły uciskowe oraz zespoły pozakrzepowe.

Flebologia – co to jest?

Co to jest flebologia? Dziedzina ta stanowi część angiologii (nauki zajmującej się chorobami naczyń). Flebologia dotyczy profilaktyki oraz leczenia schorzeń naczyń układu żylnego, czyli żył. Diagnostyka flebologiczna jest przeprowadzana często przy pomocy nieinwazyjnego badania USG Dopplera, natomiast leczenie może mieć charakter nieinwazyjny lub inwazyjny. Jeśli modyfikacja stylu życia i wprowadzenie odpowiedniej diety nie daje efektów, lekarz flebolog może zadecydować o farmakoterapii, kompresjoterapii, zabiegu laserowym lub zabiegu chirurgicznym. Z uwagi na rozpowszechnienie siedzącego trybu życia i pracy przy biurku flebologia rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie.

Lekarz flebolog – kiedy warto się do niego udać?

Konsultacji z lekarzem flebologiem wymagają objawy, takie jak:

  • częste skurcze łydek,
  • hemoroidy,
  • opuchlizna kończyn dolnych narastająca wieczorami,
  • pajączki (teleangiektazje),
  • skłonność do pojawiania się siniaków,
  • uczucie ciężkości w nogach.

Flebologia – najważniejsza jest profilaktyka

Chorób żył nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do zaawansowanych poważnych powikłań dotyczących całego organizmu, np. bardzo niebezpiecznej zatorowości płucnej. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią profilaktykę – wprowadzić do codziennego planu dnia regularną aktywność fizyczną, a także stosować zdrową i zbilansowaną dietę.

Flebolog a chirurg naczyniowy

Flebologia to nie to samo co chirurgia naczyniowa. Czym się różnią lekarz flebolog a chirurg naczyniowy? Poradnia chirurgii naczyniowej NFZ lub prywatna zajmuje się inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi, natomiast w poradni flebologicznej diagnozuje się i leczy choroby żylne za pomocą nieinwazyjnych metod. Dopiero gdy lekarz naczyniowiec (flebolog NFZ lub lekarz pracujący w prywatnej przychodni) zadecyduje o konieczności wdrożenia inwazyjnego leczenia, wystawiane jest skierowanie do chirurga naczyniowego.

Chirurg naczyniowy – NFZ czy prywatna wizyta?

W przypadku zaawansowanego stadium chorób żył pacjent może otrzymać skierowanie do lekarza chirurga flebologa. Czas oczekiwania na świadczenie realizowane w ramach NFZ wynosi od 86 do 593 dni, w zależności od przychodni i województwa. O wiele krótszy jest czas oczekiwania na wizytę prywatną – może ona zostać zrealizowana nawet w ciągu kilku najbliższych dni od otrzymania skierowania. Jej koszt zależy od renomy placówki oraz doświadczenia lekarza i może wynieść od 100 do ponad 300 złotych.

Źródła:

https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/flebolog-wymagania,obowiazki-zawodowe,wynagrodzenie,kariera_pr-5675.html
https://stop-zylakom.pl/lekarz-od-zyl-zylakow/
https://www.centrumflebologii.pl/
https://swiatprzychodni.pl/specjalnosci/chirurg-naczyniowy/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go