Bella

Ciśnienie — normy i poziomy. Skoki ciśnienia, arytmia i nadciśnienie. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Jak je obniżyć?

Przeczytano 20 111
17 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 4 min.

Ciśnienie zmienia się nieustannie w trakcie cyklu pracy serca. Na jego wartość mają wpływ czynniki takie jak aktywność fizyczna, pora dnia czy też odczuwany niepokój lub stres. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Co zrobić, by utrzymać jego prawidłową wartość? Podpowiadamy.

Czym jest ciśnienie tętnicze? Jakie są normy i poziomy ciśnienia?

Ciśnienie tętnicze (inaczej ciśnienie krwi) to siła, z jaką krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych. Skąd wiadomo, że pacjent ma prawidłowe ciśnienie? Aby to sprawdzić, wykonuje się pomiar dwóch skrajnych wartości – ciśnienia skurczowego oraz ciśnienia rozkurczowego. Następnie zestawia się uzyskane wyniki z normami zaproponowanymi przez WHO:

Ciśnienie krwi – norma czy nadciśnienie?

Kategoria Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) Ciśnienie tętnicze rozkurczowe (mm Hg)
Niedociśnienie <100 <60
Optymalne ciśnienie 100-119 60-79
Prawidłowe ciśnienie 120-129 80-84
Wysokie ciśnienie (prawidłowe) 130-139 85-89
Nadciśnienie I stopnia (łagodne) 140-159 90-99
Nadciśnienie II stopnia (umiarkowane) 160-179 100-109
Nadciśnienie III stopnia (ciężkie) ≥180 ≥110
Ciśnienie izolowane skurczowe ≥140 <90

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Za nieprawidłowe uznaje się wyniki wskazujące na nadciśnienie tętnicze (ciśnienie tętnicze skurczowe powyżej 140 i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe powyżej 90). Niepokojące mogą być również wyniki wskazujące na zbyt niskie ciśnienie (ciśnienie tętnicze skurczowe poniżej 100 i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe poniżej 60).

Jeśli chodzi o ciśnienie u dzieci, normy przedstawiają się nieco inaczej – wartości ciśnienia tętniczego zależą od płci, wieku i wzrostu dziecka wyrażonych w centylach.

Arytmia serca i skoki ciśnienia

Ciśnienie tętnicze zmienia się nieustannie w ciągu doby, a także w krótszych odstępach czasu. Skok ciśnienia może być związany z wykonywaną aktywnością fizyczną, adrenaliną, przebytymi dolegliwościami lub porą dnia – tego typu czynniki należy wziąć zawsze pod uwagę, gdy wykonywany jest pomiar ciśnienia. Na wartość ciśnienia tętniczego krwi ma wpływ również arytmia, czyli nieregularna praca serca. Aby zminimalizować ryzyko uzyskania błędnego wyniku podczas pomiarów wykonywanych w domu, warto wybierać takie urządzenia do pomiaru ciśnienia, które badają również arytmię. Jeśli przyrząd wskazał na nadciśnienie tętnicze, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Jak mierzyć ciśnienie? W tym celu wystarczy użyć specjalnego przyrządu – ciśnieniomierza. Urządzenie można kupić w dowolnym sklepie medycznym, jest ono dostępne również w wielu aptekach. Jak już zostało wspomniane, pomiar ciśnienia polega na wyznaczeniu dwóch wartości – ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego, w milimetrach słupa rtęci (mmHg).

Mierzenie ciśnienia należy poprzedzić przygotowaniami:

  • nie jest zalecane, aby przed pomiarem ciśnienia palić papierosy lub pić kawę;
  • nie należy dokonywać pomiaru ciśnienia bezpośrednio po dużym posiłku;
  • nie należy dokonywać pomiaru ciśnienia bezpośrednio po dużym wysiłku;
  • pomiary ciśnienia powinny być wykonywane bezpośrednio przed przyjęciem leków;
  • pomiaru należy dokonać poprzez zamontowanie ciśnieniomierza na obnażonym przedramieniu;
  • przed wykonaniem pomiaru wskazany jest odpoczynek w pozycji siedzącej z podpartymi plecami, pacjent powinien również wziąć 5-6 głębokich oddechów i rozluźnić całe ciało.

Przyjmuje się, że pomiaru ciśnienia dokonuje się na ręce niedominującej. Osoby praworęczne powinny mierzyć ciśnienie na lewym przedramieniu, a osoby leworęczne - na prawym. Jeżeli zachodzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pomiaru, należy wykonać go na obu rękach. Wyższy wynik określa się wówczas jako miarodajny. Różnica między pomiarami na lewej i prawej ręce nie powinna jednak przekroczyć 10 mm Hg. Jeśli jest ona wyższa, należy skonsultować stan zdrowia z lekarzem. 

Następnie wskazane jest, aby:

  • mankiet ciśnieniomierza naramiennego znajdował się około 1,5 cm od łokcia, na tym samym poziomie co serce;
  • podczas pomiaru pacjent nie odchylał się, nie poruszał ręka, ani też nie rozmawiał;
  • pomiar ciśnienia był wykonywany dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem.

Jak obniżyć lub podnieść ciśnienie?

Jeśli ciśnienie tętnicze osiąga nieprawidłowe wartości, należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnych badań w kierunku niedociśnienia lub nadciśnienia. Zaleconą przez lekarza terapię można dodatkowo wspomóc poprzez różne metody domowe.

Bardzo wysokie ciśnienie – co robić?

Co obniża ciśnienie? Najważniejsza jest odpowiednia dieta – aby obniżyć ciśnienie, warto zrezygnować z alkoholu i innych używek, a także zmniejszyć ilość spożywanej soli. Wskazane jest również, aby dodać do codziennego jadłospisu artykuły spożywcze bogate w potas i magnez – pierwiastki, które regulują ciśnienie krwi.

Owoce i warzywa, które pomogą obniżyć ciśnienie to:

  • arbuz;
  • banany;
  • bataty;
  • buraki;
  • fasola;
  • pomidory;
  • szpinak.

Co jeszcze można zrobić? Jak obniżyć ciśnienie? Skuteczne sposoby to:

  • obniżenie masy ciała poprzez regularne zażywanie ruchu;
  • picie ziołowych herbatek, które wpływają pozytywnie na układ krążenia, np. z głogu, szyszek chmielu lub ziela ruty;
  • zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • zastąpienie mięsa czerwonego rybami.

Jak podnieść ciśnienie?

Co podnosi ciśnienie? W tym celu można sięgnąć po kawę lub napoje energetyczne zawierające kofeinę. Inny sposób na podniesienie ciśnienia to zimny prysznic oraz wykonywanie przez krótki czas intensywnych ćwiczeń fizycznych. W aptekach dostępne są również leki, które pomagają zwiększyć ciśnienie, ich stosowanie należy omówić z lekarzem.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Elzbieta On 2024-07-31
    Rating:
    5.0

    moje cisnienie dzisiaj rano 190_90 ,63, kl 13: 165-71 ,61 czy to dobre?

    Replied by: Joanna On 2024-07-31 Dzień dobry, za optymalne ciśnienie uznaje się 100-119/60-79, a prawidłowe 120-129/80-84. Ciśnienie, które Pani podaje, wskazuje na nadciśnienie. Zalecamy niezwłoczną konsultację z lekarzem.

  • Napisał: Krzysztof On 2024-07-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Proszę o wyjaśnienie dlaczego "pomiaru należy dokonać poprzez zamontowanie ciśnieniomierza na lewej obnażonej ręce" a nie na ręce (chyba raczej ramieniu, bo pojęcie ręka dotyczy dalszej części kończyny: nadgarstek, śródręcze i palce) prawej. Z poważaniem Krzysztof

    Replied by: Joanna On 2024-07-15 Dzień dobry Panie Krzysztofie, dziękujemy za lekturę naszego artykułu i zwrócenie uwagi na tę ważną kwestię. Rzeczywiście, należałoby ją doprecyzować. Przyjmuje się, że pomiaru ciśnienia należy wykonywać na ręce niedominującej - a zatem osoby praworęczne powinny mierzyć ciśnienie na ręce lewej, natomiast osoby leworęczne - na prawej. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się zmierzyć ciśnienie na obu rękach. Wynik, który jest wyższy, ocenia się wówczas jako miarodajny.

  • Napisał: Robert On 2024-06-24
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie, mam pytanie czy ciśnienie 150/106 i podobne jest groźne, mam 49 lat

    Replied by: Joanna On 2024-06-26 Dzień dobry Panie Robercie, zgodnie z wytycznymi WHO wynik pomiaru 150/106 może wskazywać na nadciśnienie I stopnia (łagodne). Zalecamy omówienie stanu zdrowia z lekarzem.

  • Napisał: Witold On 2024-04-07
    Rating:
    5.0

    Od około miesiąca ciśnienie,górne, w przedziale 120-130, dolne 62-72, mężczyzna lat 40, czy rozkurczowe ciśnienie nie jest zbyt nisko?, przedtem dolne około 75-85

    Replied by: Joanna On 2024-04-09 Dzień dobry, zgodnie z tabelą zamieszczoną w artykule ciśnienie rozkurczowe w przedziale 60-79 uznawane jest za optymalne. Jeżeli cokolwiek budzi jednak Pana niepokój, proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem.

  • Napisał: Dariusz On 2024-03-21
    Rating:
    5.0

    Witam mam pytanie co do wyniku badania ciśnienia tętniczego . Czy ciśnienie 160100 Czy powinna skierować kroki w kierunku kardiologa . Skarży się na bóle głowy i tak zwane nogi z waty.

    Replied by: Joanna On 2024-03-22 Panie Dariuszu, według ogólnie przyjętych norm taki wynik może świadczyć o nadciśnieniu. Zalecamy konsultację z lekarzem celem zbadania stanu zdrowia.

  • Napisał: Edyta On 2024-03-11
    Rating:
    5.0

    Mam 50 lat. Jestem szczupła, uprawiam sport, mam zdrowe serce, nie palę, mam dobre wyniki. Kiedy nie jestem w pracy, albo gdy mierzę ciśnienie o stałych porach rano i wieczorem, mam ciśnienie poniżej 120/80. Ciśnienie skacze mi w pracy nawet do 170/110. Nie jest to praca bardzo stresująca, ale wymagająca gotiwości i szybkiego działania (nie fizycznego). Byłam już u kilku lekarzy, kazali mi mierzyć ciśnienie 2 x dziennie - i nic z tego nie wynika bo jest super. Ale przecież takie skoki mogą być niebezpieczne. Dodam, że mam raczej niskie tętno. Proszę o radę

    Replied by: Joanna On 2024-03-14 Pani Edyto, jeżeli cokolwiek budzi Pani wątpliwości, powinno zostać omówione z lekarzem. Bardzo mi przykro, ale nie jesteśmy w stanie udzielić Pani porady medycznej zastępującej konsultację ze specjalistą. Życzymy Pani dużo zdrowia!

  • Napisał: Joanna On 2024-02-23
    Rating:
    5.0

    Miałam ciśnienie u lekarza 155/111 czy to jest normalne ciśnienie bo się martwię i jestem cały czas senna i zmęczona czy to przez to

    Replied by: Joanna On 2024-02-23 Dzień dobry Pani Joanno, podany wynik może wskazywać na nadciśnienie. Zalecamy konsultację z lekarzem.

  • Napisał: Kaja On 2023-11-19
    Rating:
    5.0

    Witam
    Czy ciśnienie 113/68/62 u osoby 29 letniej jest prawidłowe skarży się na częste bóle głowy. Czy mogą wiązać się z ciśnieniem ?

    Replied by: Joanna On 2023-11-20 Dzień dobry, normy wartości ciśnienia podaliśmy w tabeli przy niniejszym artykule. Prawidłowe ciśnienie powinno mieścić się w zakresie wartości 120-129/80-84 mmHg, jednak opisane przez Panią można uznać jeszcze za optymalne. Częste bóle głowy należałoby skonsultować z lekarzem, ponieważ nawracający problem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Takie bóle mogą mieć różne podłoże, trudno jednoznacznie określić ich przyczynę bez rzetelnego wywiadu lekarskiego.

  • Napisał: STANISŁAW On 2023-08-05
    Rating:
    5.0

    mam obecnie ciśnienie 94/47/59 średnio 113/51/56 czy jest dobre/dużo cwiczę /mam 83 lat

    Replied by: Joanna On 2023-08-07 Panie Stanisławie, według przyjętych norm u osób starszych, czyli w wieku powyżej 70 lat, ciśnienie skurczowe powinno wynosić 130-139 mmHg, natomiast ciśnienie rozkurczowe poniżej 80 mmHg. Wszelkiego rodzaju dolegliwości lub nieprawidłowości dotyczące stanu zdrowia powinny być konsultowane z lekarzem, do czego serdecznie zachęcam.

  • Napisał: Marcin On 2023-07-25
    Rating:
    5.0

    Witam latam po domu i siadam mierze to i 155/80mam ale posiedzę już chwile to spada na 144/74 im dłuzej siedzę to spada cały czas do 126/75

    Replied by: Joanna On 2023-07-26 Panie Marcinie, normy wartości ciśnienia opisaliśmy w treści niniejszego artkułu. Wskazaliśmy także, że pomiaru nie należy dokonywać po dużym wysiłku fizycznym, ponieważ aktywność podnosi ciśnienie. Jeżeli cokolwiek w Pana przypadku odbiega od normy i jest niepokojące, proszę skonsultować się z lekarzem.

  • Napisał: Marzena On 2022-10-24
    Rating:
    5.0

    Witam,jestem z osób które mają niskie ciśnienie przeważnie tj 90/60 68 puls i wtedy czuje sie dobrze a jak juz mi to pierwsze ciśnienie skoczy ponad 100 to już czuje się gorzej boli mnie wtedy głową i w klatce piersiowej i ogół czuje się źle,dlaczego tak się dzieje?

    Replied by: Joanna On 2022-10-28 Pani Marzeno, w takiej sytuacji zalecam konsultację z lekarzem celem zbadania ogólnego stanu zdrowia organizmu. Proszę jednak nie panikować na zapas - niskie ciśnienie to przypadłość, z którą można się urodzić, może być cechą naturalną obecną w rodzinie od pokoleń. Niskie ciśnienie dotyka najczęściej młode kobiety i szczupłe osoby, szczególnie uprawiające regularny sport. Jeśli ciśnienie, które uznawane jest powszechnie za niskie, nie sprawia Pani dyskomfortu i czuje się Pani dobrze, prawdopodobnie zostanie uznane przez lekarza za normalne i nie będzie wymagało konieczności leczenia. Proszę jednak nie wykonywać żadnych czynności na własną rękę i zaufać specjaliście.

  • Napisał: Piotr On 2022-10-17
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,mierząc ciśnienie w pozycji leżącej mam prawidłowe 130/75,a w pozycji siedzącej mam 155/100 co jest przyczyną

    Replied by: Joanna On 2022-10-19 Panie Piotrze, pomiar ciśnienia powinien odbywać się w pozycji siedzącej z podpartymi plecami i opartym przedramieniem. Różnice w wynikach odczytywanych na ciśnieniomierzu mogą zatem wynikać z obierania różnych pozycji. Proszę również pamiętać, że ciśnienie w ciągu doby ulega zmianom, dlatego pomiar należy wykonywać o stałych porach dnia - tylko w taki sposób można porównać ze sobą wyniki. Dodatkowo, przed pomiarem należy chwilę odpocząć - po wysiłku fizycznym ciśnienie może wzrosnąć. Zaburzenie wyniku pomiaru może być również skutkiem zbyt silnych emocji, wypicia kawy czy alkoholu, palenia papierosów, bólu, przepełnienia pęcherza moczowego czy nawet nieprawidłowej (zbyt wysokiej lub zbyt niskiej) temperatury otoczenia.

  • Napisał: Jola On 2022-08-28
    Rating:
    5.0

    mam pytanie boli mnie cały dzień głowa przed chwila mierzyłam ciśnienie i mam 106 na 72 a tam na dole pokazało 111 czy to coś złego

    Replied by: Joanna On 2022-08-30 Pani Jolu, wszelkie dolegliwości powinna Pani skonsultować z lekarzem, ponieważ złego samopoczucia nie można bagatelizować.

  • Napisał: Bronek On 2022-08-01
    Rating:
    5.0

    Przez chwilę miałem dzisiaj 165/137.W tej chwili wzorowe 124/80.

    Replied by: Joanna On 2022-08-02 Panie Bronku, cieszę się, że ciśnienie się unormowało. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów w przyszłości zalecam jednak konsultację stanu zdrowia z lekarzem.

  • Napisał: Zofia On 2022-07-28
    Rating:
    5.0

    Od paru dni moje ciśnienie rozkurczowe jest w granicy 66-72 czuję się słabo Cała wewnątrz jestem rozedrgana Tętno Ok 80
    Ciśnienie skurczowe jest w granicach 130 - 136
    Mam 70 lat

    Replied by: Joanna On 2022-07-28 Pani Zofio, powinna Pani niezwłocznie skonsultować stan zdrowia z lekarzem.

  • Napisał: MAGDALENA On 2022-06-01
    Rating:
    5.0

    jak unormowac wysokie cisnienie biore captoprili doxar i nic

    Replied by: Joanna On 2022-06-02 Pani Magdaleno, sposób leczenia nadciśnienia zależy od jego stopnia oraz istniejącego ryzyka sercowo-naczyniowego. Powinna się Pani skonsultować z lekarzem, który wdroży odpowiednie leki. Proszę jednocześnie pamiętać, że w walce z nadciśnieniem pomocna może okazać się zmiana stylu życia. Pani dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, szczególnie w potas regulujący ciśnienie krwi. Niezbędne będzie także odpowiednie nawodnienie organizmu (1,5-2 l wody dziennie). W diecie powinny znaleźć się ryby, natomiast ograniczyć należy nabiał i tłuste wędliny. Kategorycznie powinno się także odstawić alkohol i papierosy. Sporo korzyści przyniesie także większa aktywność fizyczna.

  • Napisał: Jolanta On 2022-03-31
    Rating:
    5.0

    Czy przy takim ciśnieniu podać lek na obniżenie 151/70/79

    Replied by: Joanna On 2022-04-01 Pani Jolanto, zbyt wysokie ciśnienie powinno zostać skonsultowane ze specjalistą, który zaproponuje ewentualne wdrożenie leczenia farmaceutycznego. Leki na nadciśnienie przepisywane są na receptę i ich dobór powinien być poprzedzony fachowym wywiadem lekarskim.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 478 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 541 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 669 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 266 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 972 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 751 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 129 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej