Ciśnienie — normy i poziomy. Skoki ciśnienia, arytmia i nadciśnienie. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Jak je obniżyć?

1083 Wyświetleń
2 Komentarzy
 5.0  

Ciśnienie zmienia się nieustannie w trakcie cyklu pracy serca. Na jego wartość mają wpływ czynniki takie jak aktywność fizyczna, pora dnia czy też odczuwany niepokój lub stres. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Co zrobić, by utrzymać jego prawidłową wartość? Podpowiadamy.

Czym jest ciśnienie tętnicze? Jakie są normy i poziomy ciśnienia?

Ciśnienie tętnicze (inaczej ciśnienie krwi) to siła, z jaką krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych. Skąd wiadomo, że pacjent ma prawidłowe ciśnienie? Aby to sprawdzić, wykonuje się pomiar dwóch skrajnych wartości – ciśnienia skurczowego oraz ciśnienia rozkurczowego. Następnie zestawia się uzyskane wyniki z normami zaproponowanymi przez WHO:

Ciśnienie krwi – norma czy nadciśnienie?

Kategoria Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) Ciśnienie tętnicze rozkurczowe (mm Hg)
Niedociśnienie <100 <60
Prawidłowe ciśnienie 120-129 80-84
Wysokie ciśnienie (prawidłowe) 130-139 85-89
Nadciśnienie I stopnia (łagodne) 140-159 90-99
Nadciśnienie II stopnia (umiarkowane) 160-179 100-109
Nadciśnienie III stopnia (ciężkie) ≥180 ≥110
Ciśnienie izolowane skurczowe ≥140 <90

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Za nieprawidłowe uznaje się wyniki wskazujące na nadciśnienie tętnicze (ciśnienie tętnicze skurczowe powyżej 140 i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe powyżej 90). Niepokojące mogą być również wyniki wskazujące na zbyt niskie ciśnienie (ciśnienie tętnicze skurczowe poniżej 100 i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe poniżej 60).

Jeśli chodzi o ciśnienie u dzieci, normy przedstawiają się nieco inaczej – wartości ciśnienia tętniczego zależą od płci, wieku i wzrostu dziecka wyrażonych w centylach.

Arytmia serca i skoki ciśnienia

Ciśnienie tętnicze zmienia się nieustannie w ciągu doby, a także w krótszych odstępach czasu. Skok ciśnienia może być związany z wykonywaną aktywnością fizyczną, adrenaliną, przebytymi dolegliwościami lub porą dnia – tego typu czynniki należy wziąć zawsze pod uwagę, gdy wykonywany jest pomiar ciśnienia. Na wartość ciśnienia tętniczego krwi ma wpływ również arytmia, czyli nieregularna praca serca. Aby zminimalizować ryzyko uzyskania błędnego wyniku podczas pomiarów wykonywanych w domu, warto wybierać takie urządzenia do pomiaru ciśnienia, które badają również arytmię. Jeśli przyrząd wskazał na nadciśnienie tętnicze, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Jak mierzyć ciśnienie? W tym celu wystarczy użyć specjalnego przyrządu – ciśnieniomierza. Urządzenie można kupić w dowolnym sklepie medycznym, jest ono dostępne również w wielu aptekach. Jak już zostało wspomniane, pomiar ciśnienia polega na wyznaczeniu dwóch wartości – ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego, w milimetrach słupa rtęci (mmHg).

Mierzenie ciśnienia należy poprzedzić przygotowaniami:

 • nie jest zalecane, aby przed pomiarem ciśnienia palić papierosy lub pić kawę;
 • nie należy dokonywać pomiaru ciśnienia bezpośrednio po dużym posiłku;
 • nie należy dokonywać pomiaru ciśnienia bezpośrednio po dużym wysiłku;
 • pomiary ciśnienia powinny być wykonywane bezpośrednio przed przyjęciem leków;
 • pomiaru należy dokonać poprzez zamontowanie ciśnieniomierza na lewej obnażonej ręce;
 • przed wykonaniem pomiaru wskazany jest odpoczynek w pozycji siedzącej z podpartymi plecami, pacjent powinien również wziąć 5-6 głębokich oddechów i rozluźnić całe ciało.

Następnie wskazane jest, aby:

 • mankiet ciśnieniomierza naramiennego znajdował się około 1,5 cm od łokcia, na tym samym poziomie co serce;
 • podczas pomiaru pacjent nie odchylał się, nie poruszał ręka, ani też nie rozmawiał;
 • pomiar ciśnienia był wykonywany dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem.

Jak obniżyć lub podnieść ciśnienie?

Jeśli ciśnienie tętnicze osiąga nieprawidłowe wartości, należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnych badań w kierunku niedociśnienia lub nadciśnienia. Zaleconą przez lekarza terapię można dodatkowo wspomóc poprzez różne metody domowe.

Bardzo wysokie ciśnienie – co robić?

Co obniża ciśnienie? Najważniejsza jest odpowiednia dieta – aby obniżyć ciśnienie, warto zrezygnować z alkoholu i innych używek, a także zmniejszyć ilość spożywanej soli. Wskazane jest również, aby dodać do codziennego jadłospisu artykuły spożywcze bogate w potas i magnez – pierwiastki, które regulują ciśnienie krwi.

Owoce i warzywa, które pomogą obniżyć ciśnienie to:

 • arbuz;
 • banany;
 • bataty;
 • buraki;
 • fasola;
 • pomidory;
 • szpinak.

Co jeszcze można zrobić? Jak obniżyć ciśnienie? Skuteczne sposoby to:

 • obniżenie masy ciała poprzez regularne zażywanie ruchu;
 • picie ziołowych herbatek, które wpływają pozytywnie na układ krążenia, np. z głogu, szyszek chmielu lub ziela ruty;
 • zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu;
 • zastąpienie mięsa czerwonego rybami.

Jak podnieść ciśnienie?

Co podnosi ciśnienie? W tym celu można sięgnąć po kawę lub napoje energetyczne zawierające kofeinę. Inny sposób na podniesienie ciśnienia to zimny prysznic oraz wykonywanie przez krótki czas intensywnych ćwiczeń fizycznych. W aptekach dostępne są również leki, które pomagają zwiększyć ciśnienie, ich stosowanie należy omówić z lekarzem.

Pytania i komentarze

 • Napisał: MAGDALENA 2022-06-01
  Ocena:
  5.0

  jak unormowac wysokie cisnienie biore captoprili doxar i nic

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-02 Pani Magdaleno, sposób leczenia nadciśnienia zależy od jego stopnia oraz istniejącego ryzyka sercowo-naczyniowego. Powinna się Pani skonsultować z lekarzem, który wdroży odpowiednie leki. Proszę jednocześnie pamiętać, że w walce z nadciśnieniem pomocna może okazać się zmiana stylu życia. Pani dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, szczególnie w potas regulujący ciśnienie krwi. Niezbędne będzie także odpowiednie nawodnienie organizmu (1,5-2 l wody dziennie). W diecie powinny znaleźć się ryby, natomiast ograniczyć należy nabiał i tłuste wędliny. Kategorycznie powinno się także odstawić alkohol i papierosy. Sporo korzyści przyniesie także większa aktywność fizyczna.

 • Napisał: Jolanta 2022-03-31
  Ocena:
  5.0

  Czy przy takim ciśnieniu podać lek na obniżenie 151/70/79

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-04-01 Pani Jolanto, zbyt wysokie ciśnienie powinno zostać skonsultowane ze specjalistą, który zaproponuje ewentualne wdrożenie leczenia farmaceutycznego. Leki na nadciśnienie przepisywane są na receptę i ich dobór powinien być poprzedzony fachowym wywiadem lekarskim.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go