Bella

Nietrzymanie moczu - domowe metody

Przeczytano 17 838
2 Komentarzy
(5)
 

Nietrzymanie moczu to częsta i bardzo wstydliwa przypadłość. Dotyka głównie kobiety, jednak mężczyźni również są na nią narażeni. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą zminimalizować problem lub umożliwić nam całkowite pozbycie się go. W tym celu konieczna jest konsultacja lekarska – nietrzymanie moczu to objaw chorobowy, informacja od organizmu, że coś się z nim dzieje. Dlatego nie należy go bagatelizować. Lekarz może wskazać kilka możliwych metod leczenia, w zależności od rodzaju i stopnia schorzenia. Niektóre z nich można swobodnie przeprowadzić w domu. Jakie są domowe sposoby na nietrzymanie moczu?

Sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu – w zależności od rodzaju i stopnia przypadłości. Niektóre z nich mogą być przeprowadzone w warunkach domowych, inne potrzebują ingerencji lekarza. Warto jednak poznać je wszystkie, by mieć wiedzę na temat szerokich możliwości leczenia. W dalszej części artykułu opowiemy o sposobach domowych, przy których nie potrzebujemy fizjoterapeuty ani innego specjalisty.

  • Ćwiczenia mięśni Kegla – to jeden ze sposobów zachowawczego leczenia. Chociaż najlepiej, by ćwiczenia zademonstrował fizjoterapeuta, można wykonywać je samodzielnie w domu.

  • Biofeedback – to terapia behawioralna, która – dzięki zastosowaniu specjalnej aparatury, jest w stanie wyrobić w pacjentach odpowiednie nawyki oraz umożliwić zrozumienie, jak funkcjonują mięśnie odpowiedzialne za proces mikcji. Biofeedback zakłada umieszczenie w pochwie lub odbycie sond, które odbierają sygnały podczas ćwiczeń – zaciskania mięśni dna miednicy. Dzięki temu chory może monitorować przebieg ćwiczeń i łatwiej nad nimi panować.
  • Elektrostymulacja – również jest to metoda zachowawcza, która jednak wymaga specjalistycznego sprzętu. Elektrostymulację wprowadza się w sytuacjach, w których mięśnie są na tyle odnerwione, że chory nie jest w stanie samodzielnie wykonywać ćwiczeń. Impulsy wywołują zatem skurcze, umożliwiające wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie i rozluźnianie zwieracza cewki moczowej. Elektrostymulacja przynosi najlepsze efekty, gdy łączy się ją z tradycyjnymi metodami.
  • Trening pęcherza – to domowa metoda leczenia, którą poleca się osobom z naglącym nietrzymaniem moczu. Dokładniej opiszemy ją poniżej. · Dieta – nietrzymanie moczu może być spowodowane także otyłością, dlatego odpowiednia dieta jest zalecana jako jeden z elementów leczenia zachowawczego.
  • Toksyna botulinowa – u osób z naglącym nietrzymaniem moczu problemem nie są osłabione mięśnie dna miednicy lecz nadaktywne mięśnie pęcherza. Dlatego jednym ze sposobów minimalizowania objawów nietrzymania moczu jest ostrzykiwanie toksyną botulinową czyli botoksem. Ma to na celu paraliż mięśni dzięki czemu uczucie nagłego parcia jest zablokowane. Metodę łączy się z treningiem pęcherza.
  • Leczenie farmakologiczne – wprowadzane jest również w przypadku naglącego nietrzymania moczu. Farmakologia nie jest w stanie wyleczyć chorego, jednak może zminimalizować częstotliwość parć, dzięki czemu umożliwia zachowanie kontroli nad pęcherzem. W tym celu stosuje się leki antycholinergiczne, takie jak Oksybutynina, Solifenacyna czy Darifenacyna.
  • Leczenie operacyjne – jest ostateczną metodą leczenia nietrzymania moczu. Lekarz może zaproponować operację w sytuacjach, w których leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie przyniosło żadnych skutków, nietrzymanie moczu jest bardzo nasilone, NTM nastąpiło po zabiegach prostaty lub współwystępuje ono z chorobami neurologicznymi. Wśród metod operacyjnych najczęstszą jest operacja Burcha, która stabilizuje cewkę moczową i cewkę pęcherza, a metoda TVT z wykorzystaniem taśm.

O metodach leczenia nietrzymania moczu pisaliśmy także w naszym tekście Nietrzymanie moczu (NTM) - objawy, przyczyny, leczenie.

Domowe metody na nietrzymanie moczu

Domowe metody na nietrzymanie moczu, choć mogą wydawać się mniej skuteczne, są tak naprawdę pierwszą linią leczenia w przypadku tego schorzenia. Mogą bowiem zmniejszyć objawy lub nawet całkowicie je wyeliminować. Oczywiście przed ich stosowaniem konieczna jest diagnoza lekarska, która wskaże rodzaj nietrzymania moczu oraz stopień zaawansowania schorzenia i najlepsze metody leczenia. Poniżej skupiamy się na trzech najpopularniejszych metodach domowego leczenia nietrzymania moczu. Regularne stosowanie ich przez kilka miesięcy może pozytywnie wpłynąć na stan chorego.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Mięśnie dna miednicy, zwane także mięśniami Kegla, odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej, działanie odbytu a także świadome oddawanie moczu. Dlatego w sytuacji, w której są one osłabione – na przykład w wyniku naturalnego porodu, zmian hormonalnych czy ciężkiej pracy fizycznej – może dochodzić do epizodów nietrzymania moczu. Najczęściej osłabienie mięśni Kegla powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się gubieniem moczu podczas kichania, kaszlenia czy śmiania się. Początkowo są to niewielkie ilości, jednak wraz z postępującym osłabieniem mięśni następuje także pogorszenie się stanu chorego.

Dlatego jedną z najczęstszych metod leczenia oraz przeciwdziałania nietrzymaniu moczu są ćwiczenia mięśni Kegla, które można wykonywać w domu. Ćwiczenia polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni w seriach. Powinny one trwać około pięć minut, wykonywane kilka razy dziennie. Z czasem, gdy mięśnie staną się silniejsze, serie zaciśnięć i rozluźnień mogą się wydłużyć do dziesięciu minut. Istotne jest, by podczas ćwiczeń nie angażować mięśni brzucha a jedynie mięśnie dna miednicy. W tym celu warto wykonywać je w wygodnej pozycji leżącej. Metody ćwiczenia mięśni Kegla dokładniej opisaliśmy w naszym artykule.

Trening pęcherza

Trening pęcherza to jedna z metod zachowawczych, która polecana jest przede wszystkim osobom z naglącym nietrzymaniem moczu. To właśnie przy tym rodzaju NTM chory odczuwa silne parcia, które niejako zmuszają go do oddania moczu niezależnie od miejsca i czasu. Trening polega na ustaleniu konkretnego schematu – określenia godzin oddawania moczu – a także powolnego zwiększania przerw pomiędzy wyjściami do toalety. Zwykle oddawanie moczu planuje się co 2-4 godziny, by uniknąć jego zapełnienia i pojawienia się parć naglących. Umożliwia to choremu odzyskanie kontroli nad własnym pęcherzem i intymnymi czynnościami. Warto ustalić trening pęcherza z lekarzem lub zrobić to na podstawie opracowanego dzienniczka mikcji.

Dieta na nietrzymanie moczu

Przy nietrzymaniu moczu jedną z metod leczenia zachowawczego jest zmienienie nawyków żywieniowych. Ma ono na celu przede wszystkim zmniejszenie wagi ciała, gdyż otyłość także przyczynia się do osłabienia mięśni dna miednicy. Dodatkowo u osób z otyłością brzuszną nacisk na pęcherz jest na tyle duży, iż może powodować mimowolne popuszczanie. Planując dietę na nietrzymanie moczu warto jednak także uwzględnić składniki, które mogą zminimalizować ryzyko powiększenia się problemu i wesprzeć inne metody leczenia zachowawczego. W tym celu powinno się spożywać lekkie, bogate w błonnik posiłki, które zmniejszają częstotliwość zaparć. Unikanie zaparć nie tylko zmniejsza częstotliwość epizodów nietrzymania moczu spowodowanych naciskiem na pęcherz, ale także wspiera rekonwalescencję mięśni dna miednicy, dla których silne parcie może być szkodliwe.

Dieta powinna zawierać także witaminę C, która odpowiada za produkcję kolagenu wspierającego elastyczność tkanek – w tym mięśni budujących pęcherz oraz odpowiedzialnych za zaciskanie cewki moczowej. Warto pamiętać także o magnezie, który zmniejsza skurcze mięśni mogące być przyczyną częstszych epizodów nietrzymania moczu. Dieta osób z nietrzymaniem moczu powinna być także bogata w wodę. Nierzadko osoby z tym schorzeniem unikają picia, gdyż obawiają się popuszczania moczu w trakcie dnia. Tego typu działanie może jednak skutkować infekcją układu moczowego, co zwiększa drażliwość pęcherza i tym samym przyczynia się do popuszczania moczu.

Do diety można wprowadzić także zioła na nietrzymanie moczu, które działają na kilku obszarach. Choć może to stanowić pewien paradoks, takie zioła powinny działać moczopędnie - częstsze wizyty w toalecie pozwalają zachować większą kontrolę nad mikcją. Mniejsze parcie na pęcherz zapobiegnie mimowolnemu oddawaniu moczu i oczyści organizm z toksycznych związków. Zioła mogą także wpływać na utratę wagi (stanowiącą często jedną z przyczyn nietrzymania moczu), lepszą pracę mięśni i lepszą przemianę materii. Jakie zioła stosować na nietrzymanie moczu? Będą to: ziele i korzeń pokrzywy, ziele i korzeń mniszka lekarskiego, kwiat lipy, żurawina oraz zielona herbata. Przed wprowadzeniem ich do diety warto skonsultować ten pomysł z lekarzem.

Chociaż nietrzymanie moczu jest poważnym schorzeniem wymagającym konsultacji z lekarzem, istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z nim i minimalizowanie epizodów popuszczania moczu. Warto pamiętać o nich podczas leczenia zleconego przez specjalistę.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Sonia On 2024-01-17
    Rating:
    5.0

    caly czas musze ubierac pampersy jakie sa domowe sposoby nidotrzymania moczu ?

    Replied by: Joanna On 2024-01-18 Pani Soniu, w pierwszej kolejności powinna Pani skonsultować problem z urologiem, ponieważ nietrzymanie moczu może mieć różne podłoże. Jeżeli diagnostyka w Pani przypadku nie została jeszcze przeprowadzona, zachęcam, aby z tym nie zwlekać. Sposób radzenia sobie z przypadłością zależy od rodzaju nietrzymania moczu oraz jego stopnia natężenia. Nie zawsze problem da się zahamować domowymi sposobami. Do takich metod zaliczamy m.in. ćwiczenie mięśni Kegla czy trening pęcherza, ale także dostosowanie odpowiedniej diety. Przed rozpoczęciem działania na własną rękę proszę jednak omówić schemat postępowania z lekarzem.

  • Napisał: Roman On 2021-10-01
    Rating:
    5.0

    Jestem prawie 2 lata po prostatektomi robotem da Vinci i występuje u mnie coraz częściej oddawanie moczu nocą ( na początku było to 1 x teraz dochodzi do 3 razy). Ponadto przy kichaniu lub kaszleniu następuje nietrzymanie moczu. Ponadto w dzień co godzinę muszę korzystać z łazienki. Czasami nawet biegiem. O erekcji już nie wspomnę. Co zrobić i jak temu zapobiec?

    Replied by: Joanna On 2021-10-04 Panie Romanie, przede wszystkim należy udać się do lekarza (urologa lub nefrologa), aby zdiagnozować przyczynę postępującego problemu. Tylko specjalista będzie w stanie wprowadzić odpowiedni model leczenia. W Pana przypadku mamy do czynienia prawdopodobnie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, objawiającym się właśnie popuszczaniem w sytuacji znacznego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas kaszlu, kichania czy wybuchu śmiechu. Doraźnie polecam korzystanie z wyrobów chłonnych, takich jak wkładki urologiczne dla mężczyzn Seni Man, które stanowią skuteczne zabezpieczenie przy tego typu inkontynencji. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 976 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 771 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 848 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 615 9

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 212 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 897 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 731 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 576 4

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej