Bella

Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie

Przeczytano 7 379
1 Komentarz
(5)
 

Nietrzymanie moczu jest przypadłością niezwykle krępującą i wywołującą problemy zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Dlatego osoby chore na wszelkie sposoby starają się zmniejszać objawy bądź przeciwdziałać im. Jednym z nich jest zmiana stylu życia, w tym także nawyków żywieniowych. W tym tekście skupimy się zatem na kwestii diety przy nietrzymaniu moczu i wpływie niektórych składników na pęcherz. Wskażemy co warto dołączyć do swojego jadłospisu, a czego lepiej unikać.

Nietrzymanie moczu a dieta

Wiele czynników ma wpływ na zdrowie pęcherza – dieta jest jednym z nich. Dlatego zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych traktowana jest jako zachowawcze leczenie nietrzymania moczu. Przy schorzeniu istotna jest także waga osoby chorej. Otyłość, zwłaszcza brzuszna, ma niebagatelny wpływ na ucisk pęcherza, który może powodować częstsze popuszczanie moczu. Dlatego redukcja wagi, nawet o 5%, może znacząco wspomóc walkę z tą przykrą przypadłością.

Wskazuje się zatem, iż dieta przy nietrzymaniu moczu powinna być lekka i wspomagająca utratę masy ciała. Istnieje jednak kilka składników, które szczególnie warto dołączyć do codziennego menu. To przede wszystkim:

  • Błonnik: lekkie posiłki z dużą zawartością błonnika pokarmowego, powinny stanowić podstawę diety osób z nietrzymaniem moczu. Zarówno warzywa jak i produkty zbożowe z pełnego przemiału są bogatym źródłem błonnika, który reguluje pracę jelit i wspiera prawidłowe wypróżnianie się. Unikanie zaparć zmniejsza ryzyko epizodów popuszczania moczu spowodowanych nadmiernym naciskiem zawartości jelit na pęcherz.
  • Witamina C: warto dołączyć do swojej diety naturalną witaminę C, zawartą między innymi w natce pietruszki, papryce, czarnej porzeczce czy dzikiej róży. Witamina C odpowiada między innymi za produkcję kolagenu, który wpływa na elastyczność tkanek, w tym także tych budujących pęcherz oraz mięśni, na przykład mięśni dna miednicy.
  • Magnez: ten pierwiastek także ma ogromne znacznie przy prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i nerwów. Zmniejsza on skurcze mięśni, które mogą być jedną z przyczyn częstych epizodów popuszczania moczu.
  • Krzemionka: pierwiastek kojarzony przede wszystkim z pozytywnego wpływu na włosy i paznokcie. Jednak krzemionka dba także o dobrą kondycję pęcherza moczowego, chroniąc go przed stanami zapalnymi i infekcjami, które mogą być jedną z przyczyn nietrzymania moczu. Wraz z witaminą C odpowiada także za zakwaszanie moczu i utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych wyściełających pęcherz. Krzemionkę znaleźć można między innymi w ogórkach i skrzypie polnym, który polecany jest jako napar odpowiedni na infekcję dróg moczowych.
  • Woda: osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nierzadko drastycznie ograniczają spożycie wody, licząc na to, iż zmniejszą dzięki temu częstotliwość epizodów. Niestety dostarczanie niewystarczającej ilości płynów może powodować pojawienie się infekcji dróg moczowych, które nasilają występowanie popuszczania moczu. Dodatkowo zagęszczony mocz może podrażniać pęcherz moczowy.

Nietrzymanie moczu – czego unikać?

Wszelkie substancje, które mogą podrażniać pęcherz, działać moczopędnie bądź wspierać powstawanie infekcji moczowych, powinny być wyeliminowane z codziennej diety osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu. Mowa przede wszystkim o napojach kofeinowych, które charakteryzują się właściwościami diuretycznymi (moczopędnymi). Podobnie działa sok z grejpfruta. Niewskazane jest także spożywanie innych owoców cytrusowych i wyciskanych z nich soków, gdyż mogą one wpływać drażniąco na pęcherz.

Jedną z substancji, którą najczęściej wskazuje się jako szkodliwą dla osób z nietrzymaniem moczu, jest alkohol. Nie tylko działa on moczopędnie, co może znacząco zwiększać częstotliwość epizodów popuszczania moczu, ale także zaburza pracę mięśni i komunikację mózgu z układem moczowym. Dlatego właśnie dochodzi do nietrzymania moczu po alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach.

Chociaż mogłoby się wydawać, iż dieta nie ma dużego wpływu na stan zdrowia osób z nietrzymaniem moczu, wraz z odpowiednimi ćwiczeniami, dbaniem o higienę intymną i korzystaniem z wyrobów chłonnych może polepszyć komfort życia chorego i znacząco wspomóc proces leczenia.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Aniaona81 On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Bardzo przydatny artykuł :)

    Dziękuję wam pięknie! :)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 891 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 061 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 380 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 658 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 524 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 532 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 144 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 509 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej