Bella

Materac przeciwodleżynowy — refundacja

Przeczytano 16 898
8 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 4 min.

Materac przeciwodleżynowy to specjalny rodzaj materaca na łóżko, który stosuje się u pacjentów unieruchomionych ze względu na stan zdrowia. W jaki sposób z niego korzystać? Ile kosztują materace przeciwodleżynowe i czy można je kupić na refundację? Odpowiadamy na pytania.

Materac przeciwodleżynowy — co to jest?

Materac przeciwodleżynowy (inaczej materac na odleżyny lub materac odleżynowy) to specjalny rodzaj materaca, który zapobiega powstawaniu odleżyn. Ogniskom martwicy powstającym w wyniku długotrwałego ucisku i ograniczenia przepływu krwi można zapobiegać, pod warunkiem że pacjent jest często obracany (co około 2-3 godziny) oraz jego skóra jest odpowiednio pielęgnowana i chroniona przed nadmiernym i długotrwałym uciskiem.
Jak działa materac na odleżyny? Wyrób medyczny korzysta z techniki naprzemiennego uciskania tkanek skóry, co pobudza krążenie krwi i procesy metaboliczne komórek oraz eliminuje główny czynnik odpowiedzialny za powstawanie odleżyn w postaci stałego ucisku na ciało w jednym miejscu. Dodatkowo delikatne ruchy materaca zapewniają odpowiednią wentylację, dzięki czemu chory jest chroniony przed nadmierną wilgocią i zapoceniem.

Materac przeciwodleżynowy — ile prądu zużywa? Jak ustawić? Cena

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy należy dopasować do rodzaju schorzenia oraz stopnia zaawansowania odleżyn. W przypadku opieki krótkoterminowej oraz profilaktyki u pacjentów narażonych na wystąpienie odleżyn dobrym wyborem będzie materac przeciwodleżynowy piankowy lub bąbelkowy. Pierwszy z wymienionych wyróżnia pofalowana powierzchnia oraz brak automatycznej pompki, natomiast drugi składa się z niewielkich komór, które są regularnie napompowywane i wypompowywane, dzięki czemu niwelowany jest ucisk w tych miejscach na ciele, w których dochodzi do powstawania odleżyn. Jeśli chodzi o opiekę długoterminową, w tym celu lepiej sięgnąć po bardziej zaawansowany materac przeciwodleżynowy rurowy z możliwością regulacji ciśnienia.

Jak ustawić materac przeciwodleżynowy?

Materace na odleżyny kładzie się bezpośrednio na standardowych materacach na łóżku. Przed ułożeniem pacjenta na łóżku konieczne jest napompowanie materaca przeciwodleżynowego i położenie na nim prześcieradła. Natomiast jeśli chodzi o ustawienia pompy w modelach oferujących regulację ciśnienia, zależą one od masy ciała pacjenta oraz jego stanu zdrowia. W przypadku, gdy opieka ma miejsce w domu, najlepiej skonsultować parametry pracy wyrobu medycznego z lekarzem specjalizującym się w leczeniu odleżyn i ran przewlekłych.

Ile prądu zużywa materac przeciwodleżynowy?

Aby materac przeciwodleżynowy był skuteczny, wyrób medyczny powinien być włączony przez całą dobę, ponieważ fazy wypełnienia komór powietrzem i następnie ich wypompowywania następują po sobie naprzemiennie, zwykle w cyklach co około 10 minut. Jeśli chodzi o to, ile prądu zużywa materac przeciwodleżynowy, zużycie energii jest zwykle niewielkie, porównywalne do energii potrzebnej do LEDowej żarówki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi sformułowanej przez producenta danego wyrobu medycznego.

Ile kosztuje materac przeciwodleżynowy?

Koszt zakupu materaca na odleżyny zależy od jego modelu oraz tego, czy dana osoba jest upoważniona do refundacji NFZ. Ile kosztuje bąbelkowy lub piankowy materac przeciwodleżynowy? Cena prostych materacy na odleżyny, wykorzystywanych profilaktycznie lub przy lekkich odleżynach, bez refundacji, wynosi około 100 złotych za sztukę. Ile kosztuje rurowy materac na odleżyny? Cena bardziej zaawansowanych materacy przeciwodleżynowych, stosowanych w leczeniu poważniejszych ognisk martwicy, bez refundacji, wynosi od 400 złotych wzwyż.

Materac przeciwodleżynowy — refundacja

Materace przeciwodleżynowe podlegają refundacji NFZ, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (tj. Dz.U. z 2021 poz. 704 z późn. zm.). Aby otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, najlepiej zapoznać się z zasadami refundacji materaca przeciwodleżynowego 2021 lub nawet nowszymi 2022/2023, opublikowanymi na stronie internetowej NFZ, ponieważ starsze informacje mogą być nieaktualne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można także zadzwonić lub udać się osobiście do wybranego oddziału NFZ i zapytać o procedury związane z przyznawaniem refundacji na produkty przeciwodleżynowe.

Materac odleżynowy — refundacja — co jest potrzebne, żeby ją dostać?

Aby kupić materac przeciwodleżynowy z refundacją NFZ, trzeba uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty, np. chirurga, neurologa lub ortopedy. Dofinansowanie przysługuje raz na 3 lata, mogą się o nie ubiegać pacjenci po urazach rdzenia kręgowego oraz długotrwale przebywający w łóżku, wymagający stałego użytkowania wyrobu medycznego. Zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze, do których zaliczamy materac przeciwodleżynowy, posiada kod P.117.

Materac przeciwodleżynowy — kod NFZ oraz pozostałe informacje

Wysokość dofinansowania przysługującego w ramach refundacji NFZ wynosi 70% (w ramach limitu do 550 złotych), co w praktyce oznacza, że za wysokiej klasy materac na odleżyny zapłacimy z własnej kieszeni jedynie około 100 złotych. Cena materaca przeciwodleżynowego może być jeszcze niższa, jeśli potrzebujący skorzysta z dofinansowania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Poza materacem refundacji podlegają także inne produkty przeciwodleżynowe, np. specjalne poduszki, podkłady, maty czy też pokrowce.

Czy w sklepie Seni24.pl można skorzystać z refundacji na materac?

Tak, dzięki współpracy ze sklepami Medycznymi Zdrowie w Seni24.pl można skorzystać z refundacji produktów przeciwodleżynowych. Procedura rejestracji zlecenia jest prosta i zajmuje kilka minut. Wystarczy przygotować numer zlecenia oraz numer PESEL pacjenta. Pełen wykaz produktów objętych refundacją znajdziesz w TEJ zakładce.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171049,odlezyny [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://www.phc-online.com/About_Therapy_Mattress_s/25470.htm [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://magazine.morettispa.com/en/how-do-you-choose-the-right-anti-decubitus-mattress/ [dostęp: 21.11.2022 r.]
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (tj. Dz.U. z 2021 poz. 704 z późn. zm.). Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2024-11-06
    Rating:
    5.0

    Czy można oddać materac kupiony na nfz

    Replied by: Alicja On 2024-11-19 Dzień dobry, można dokonać zwrotu towaru, którego opakowanie nie zostało naruszone, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty doręczenia.

  • Napisał: Piotr On 2024-10-30
    Rating:
    5.0

    Skąd się bierze kod na refundację materaca?

    Replied by: Alicja On 2024-10-31 Dzień dobry, trzeba uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty, np. chirurga, neurologa lub ortopedy. Dofinansowanie przysługuje raz na 3 lata, mogą się o nie ubiegać pacjenci po urazach rdzenia kręgowego oraz długotrwale przebywający w łóżku, wymagający stałego użytkowania wyrobu medycznego.

  • Napisał: Agnieszka On 2024-10-10
    Rating:
    5.0

    Jaki materac przeciwodleżynowy dla osoby profilaktycznie która długotrwałe będzie leżeć kto uczy obsługi takiego materaca ?

    Replied by: Alicja On 2024-10-17 Dzień dobry, profilaktycznie proponowane są materace bąbelkowe. Każdy materac zawiera instrukcję obsługi z którą należy się zapoznać.

  • Napisał: Iwona On 2024-10-08
    Rating:
    5.0

    Jak ustawić materac przeciwodleżynowy dla osoby która podnosi się , próbuje wstać. Czy trzeba zmieniać pompowanie?

    Replied by: Alicja On 2024-10-11 Dzień dobry, Aby prawidłowo ustawić materac przeciwodleżynowy dla osoby, która podnosi się i próbuje wstać, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
    1.Dostosowanie ciśnienia do wagi osoby:
    Na pompie materaca zazwyczaj znajduje się pokrętło lub panel, na którym ustawia się odpowiednią wagę użytkownika. Ustawienie właściwego ciśnienia zapewnia komfort oraz odpowiednie podparcie.
    Należy upewnić się, że materac nie jest zbyt miękki (utrudniłoby to wstawanie) ani zbyt twardy (mogłoby zmniejszyć skuteczność w zapobieganiu odleżynom).
    2.Zmiana trybu pracy materaca:
    Tryb statyczny (stałe ciśnienie): Zalecany, gdy osoba próbuje się podnieść lub wstać, ponieważ stabilizuje materac, umożliwiając bezpieczniejsze wstawanie.
    Tryb dynamiczny (zmiennociśnieniowy): Używany, gdy osoba jest dłużej w pozycji leżącej, by zapobiegać odleżynom.
    Blokowanie pompowania na czas wstawania:
    W trakcie aktywności pacjenta (próby wstania), można chwilowo ustawić materac na tryb statyczny, aby zapewnić większą stabilność.
    Po zakończeniu wstawania można powrócić do trybu zmiennego ciśnienia.
    W ten sposób osoba będzie miała wsparcie w trakcie prób wstawania, a materac nadal spełni swoją funkcję ochronną, gdy leży.

  • Napisał: Basia On 2024-09-13
    Rating:
    5.0

    Czy mogę najpierw zakupić materac a następnie poprosić lekarza o skierowanie ?

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    najpierw należy zarejestrować zlecenie, a następnie dokonać zakupu z refundacją. W innym przypadku refundacja nie będzie uwzględniona.

  • Napisał: Natalia On 2024-07-29
    Rating:
    5.0

    witam otrzymalam kod ktory podlega refundacji na materac odlezynowy gdzie moge go odebrac

    Replied by: Joanna On 2024-07-30 Dzień dobry, materace przeciwodleżynowe można kupić np. w naszym sklepie internetowym. W tym celu należy zarejestrować zlecenie i wybrać produkt, który Panią interesuje. Materace przeciwodleżynowe w refundacji znajdują się w tym miejscu: https://www.seni24.pl/materace-przeciwodlezynowe-refundacja/
    Proszę jednocześnie pamiętać, że dofinansowanie do materaca nie jest równoznaczne z odebraniem produktu całkowicie za darmo. NFZ dopłaca do zakupu, ale nie pokrywa go w całości.

  • Napisał: Alicja On 2024-03-17
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Jaki najlepiej kupić materac dla 92 mamy, która jest po operacji biodra i praktycznie cały czas leży w łóżku. Chodzi oto aby nie powstawały w nim odkształcenia.
    Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-03-21 Pani Alicjo, materace przeciwodleżynowe wspomagają profilaktykę odleżyn w przypadku osób stale unieruchomionych. Poprzez odpowiednią wentylację i ukrwienie miejsc narażonych na odleżyny, zapobiegają powstawaniu bolesnych ran. W naszej ofercie znajdują się m.in. materace marki Vitea Care, które cieszą się dobrymi rekomendacjami naszych klientów. Zachęcam do zapoznania się z materacem z dołączoną pompką: https://www.seni24.pl/materac-przeciwodlezynowy-babelkowy-z-pompa-vitea-care_269
    W razie jakichkolwiek wątpliwości warto omówić stosowanie materaca z lekarzem.

  • Napisał: Zdzislawa On 2024-01-16
    Rating:
    5.0

    czy osobie chorej nieuleczalnie na miastenie NFZ wurazi zgode na materac p/ odlezynowy ?

    Replied by: Joanna On 2024-01-17 Dzień dobry Pani Zdzisławo, kryterium przyznania dofinansowania NFZ do materacy przeciwodleżynowych (za wyjątkiem materacy piankowych) obejmuje schorzenia takie jak: paraplegia, tetraplegia oraz inne trwałe choroby wymagające stałego przebywania w łóżku. Proszę porozmawiać z lekarzem, czy Pani choroba kwalifikuje Panią do otrzymania dofinansowania.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 950 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 763 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 839 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 602 9

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 203 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 888 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 699 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 563 4

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej